Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Wentylujesz nawet duży pokój 120 m3/h? Wentylacja jest dla ludzi. Nawet Brzęczkowski to przyznaje. Wiadomo, że lepiej by powietrze nawiewane miało wyższą temperaturę ale nie zawsze i nie za każdą cenę. W sypialniach lepiej, by powietrze miało niska temperaturę. Można to też osiągnąć inaczej, GWC, nagrzewnica na wlocie, powietrze kierowane na system grzewczy. Jakoś nikt ich nie promuje, bo są śmiesznie tanie. Nie ma rur do GWC z atestem za przyzwoite pieniądze, bo jest to nieopłacalne dla sprzedawców. Rekuperator to co innego. OSZCZĘDZA! To trafi do każdego, o rzeczywistych kosztach mało kto myśli. Maszynka działa.

 

Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją to koszt rzędu 10-12tys złotych. Myślę, że średnio można tyl przyjąć. Koszt budowy domu to 300-400tys złotych. Jaki więc udział ma ten koszt w całej inwestycji? 3% ? Robić, nie robić - decyzja indywidualna. Ile jest wart komfort życia? Subiektywna ocena każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

16stopni jaki masz wymiennik dosyc mało Brzęczkowskiemu wylatuje prawie tyle co wlatuje przy wymienniku recair.

 

 

 

Bo on mierzy temperature za wymiennikiem, a ja na anemostacie. Mam na strychu w sumie 1-2m kanałow, które wychodzą z ocieplania, aby "przeskoczyć" nad wieńcem i w tym sezonie nie byly w tym miejscu zaizolowane. W przyszlym sezonie to zmienię.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo on mierzy temperature za wymiennikiem, a ja na anemostacie. Mam na strychu w sumie 1-2m kanałow, które wychodzą z ocieplania, aby "przeskoczyć" nad wieńcem i w tym sezonie nie byly w tym miejscu zaizolowane. W przyszlym sezonie to zmienię.

OK to mnie pocieszyłes bo mój przyszły reku ma miec wymiennik recair 160 a ten grat którego wywaliłem też mi 16 nawiewał przy ok.5 stopni na zewnątrz i też większośc instalacji na ocieplonym ale nie ogrzewanym strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo on mierzy temperature za wymiennikiem, a ja na anemostacie. Mam na strychu w sumie 1-2m kanałow, które wychodzą z ocieplania, aby "przeskoczyć" nad wieńcem i w tym sezonie nie byly w tym miejscu zaizolowane. W przyszlym sezonie to zmienię.

Jak ktoś ma blaszane przewymiarowane kanały, to i studzenie w nich jest duże . taki kanały 125mm ma prawie 4 x większą powierzchnię wymiany ciepła jak 60mm i ile dłużej w nim jest powietrze!

Jak to jest na zimnym poddaszu, to i 15 cm wełny mało.

Tylko czy to wina centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją to koszt rzędu 10-12tys złotych. Myślę, że średnio można tyl przyjąć. Koszt budowy domu to 300-400tys złotych. Jaki więc udział ma ten koszt w całej inwestycji? 3% ? Robić, nie robić - decyzja indywidualna. Ile jest wart komfort życia? Subiektywna ocena każdego.
Komfort można mieć bez rekuperatora. Nie on o tym decyduje. Rekuperator to tylko i wyłącznie urządzenie do odzyskiwania energii. Można sobie powiedzieć co to jest te 10 tyś przy kosztach budowy domu ale trzeba być konsekwentnym. Nie liczyć się z takim wydatkiem niezależnie od tego którego elementu dotyczy. Rynny droższe o 10 tyś? Co tam! Lepsze kafelki? Niech będzie! Szybko jednak z 300 tyś zrobi się 600. Rekuperator jest bardzo dobrym pomysłem ale nie za te pieniądze. W tej chwili to wyciąganie kasy pod pozorem oszczędności, nic więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma blaszane przewymiarowane kanały, to i studzenie w nich jest duże . taki kanały 125mm ma prawie 4 x większą powierzchnię wymiany ciepła jak 60mm i ile dłużej w nim jest powietrze!

Jak to jest na zimnym poddaszu, to i 15 cm wełny mało.

Tylko czy to wina centrali?

U mnie na tych kanałach przewymiarowanych na strychu było 1 stopien straty coś za coś ale i tak wole miec te przewymiarowane kanały niż zwiększone opory i zawsze jeszcze moge lepiej docieplic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale lamelki z tworzywa moga mieć mniejsza grubosćć, co równowazy gorszy współczynnik przenikania ciepła

Z jednej strony przewaga aluminium - lepsze przewodzenie MATERIAŁU a z drugiej, technologiczna możliwość zrobienia znaaaaacznie cieńszych lamel . Materiał który np. 4 x lepiej przewodzi ale jest 10x grubszy PRZEGRYWA. Cienka lamela, to nie tylko lepsze przewodzenie, ale i mniejsze opory przepływu prze takiej samej kubaturze wymiennika.

Może dla porównania pokażę oba:

[ATTACH=CONFIG]307220[/ATTACH] Trzeba jeszcze uwzględnić, że lamel w Heatex jest płaski a recair plisowany [ATTACH=CONFIG]307221[/ATTACH]

Tworzy kanaliki

No tak. Na załączonych obrazkach widać, że ten aluminiowy ma wyraźnie mniej lamel przez co i powierzchnia wymiany jest gorsza. Natomiast w plastikowym jest więcej lamel i jeszcze na dodatek są plisowane przez co powierzchnia wymiany jest lepsza, natomiast przenikalność cieplna w plastikowym jest gorsza.

Jeżeli w metalowym grubość blachy jest 0,2mm to jaką grubość może mieć plastikowy? Nie sądzę, że plastikowy jest 10X cieńszy, bo wychodziłoby na to, że ma grubość 0,02 a to już porównywalne do grubości włosa.

No i jak zawsze szwindel znana firma wywaliła:

wymiennok.jpg

Edytowane przez solwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma blaszane przewymiarowane kanały, to i studzenie w nich jest duże . taki kanały 125mm ma prawie 4 x większą powierzchnię wymiany ciepła jak 60mm i ile dłużej w nim jest powietrze!

Jak to jest na zimnym poddaszu, to i 15 cm wełny mało.

Tylko czy to wina centrali?

 

A kto ma blaszane kanały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie obłęd a pytanie bardzo ważne. Jaki jest sens montowania rekuperatora. Chodzi o stosunek zysków do nakładów. Jakkolwiek by liczyć rekuperator nie jest urządzeniem które zwróci się w jakimś sensownym czasie. Jest albo stanowczo za drogi albo ma zbyt mały odzysk. Sklepikarze tym handlujący tacy jak Brzęczkowski wmawiają klientom cuda na kiju. Ile to niby się zaoszczędzi. Nie wspominają oczywiście o tym, że najpierw trzeba wydać kupę pieniędzy. Wentylacja mechaniczna tak ale rekuperator to jak na razie kłopotliwy klamot, którego montaż, w większości przypadków mija się z celem. Owszem oszczędza energię, tyle, że jest to bardzo kosztowne oszczędzanie. Coś jak z żarówkami.

 

Ja montowałem rekuperator nie dla oszczędności lecz dla komfortu - kto przy minus 3 wietrzy zimą dom?? - nikt!!!! A ja dzięki rekuperatorowi mam przy minus 3 nawiew +17st i wietrzę na całego.

nie rozumiem dlaczego wszyscy w tym urządzeniu widzą tylko kasę, czy na przyklad klimatyzacja w aucie jakoś ci się zwróci??? Ludzie opanujcie się, jak dla mnie to urządzenie to rewelacja nigdy wcześniej nie mialem styczności z WM ale teraz po roku użytkowania śmiem twierdzić że nawet gdyby rekuperator miał kosztować 10tys to jest tego wart........

W tej chwili na zewnątrz u mnie jest +2st a nawiewa mi +18,3st i grzejniki muszą podnieść tę temperaturę tylko o 3st do optymalnych 21st - czy to nie jest oszczędność?? przy grawitacyjnej te same grzejniki musiały by podnieś temperaturę nawiewanego powietrza o 19st - no chyba że ktoś śpi przy zamkniętych na amen oknach i nad ranem stężenie wydychanego dwutlenku węgla przekracza kilkukrotnie normę o czym mało kto wie a potem się zastanawia czemu nie może się porządnie wyspać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator to tylko i wyłącznie urządzenie do odzyskiwania energii. j.

 

 

I robi to niesamowicie sprawnie!!!! w tej chwili z +2st na zewnątrz nawiewa +18,3st powietrza z prędkością 100m3/h i zużywa mi prądu za około 20-30zł na miesiąc...... ciekawe jaką ty w tej chwili masz wymianę??? Pochwal się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I robi to niesamowicie sprawnie!!!! w tej chwili z +2st na zewnątrz nawiewa +18,3st powietrza z prędkością 100m3/h i zużywa mi prądu za około 20-30zł na miesiąc...... ciekawe jaką ty w tej chwili masz wymianę??? Pochwal się.
Może ty pochwal się ile zapłaciłeś za to "cudowne" urządzenie? Odzyskujesz jakieś 800 zł rocznie przy ogrzewaniu prądem. Przy każdej PC to będzie 1/3 tego. Ile kosztowała ta cudowna i bardzo kosztowna maszynka do oszczędzania? Pewnie kupiona za kredyt? 10 tyś? Zwróci ci się po 30 latach jak się wcześniej nie zepsuje? Gratuluję "racjonalnego" wyboru. Wodę z mózgu inwestorów zrobiło lobby rekuperacji. Klapki na oczach. Oszczędzam! Muszę to mieć! Nie pisz o komforcie, bo te same parametry powietrza nawiewanego można mieć za 1/10 tego co ty zapłaciłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ty pochwal się ile zapłaciłeś za to "cudowne" urządzenie? Odzyskujesz jakieś 800 zł rocznie przy ogrzewaniu prądem. Przy każdej PC to będzie 1/3 tego. Ile kosztowała ta cudowna i bardzo kosztowna maszynka do oszczędzania? Pewnie kupiona za kredyt? 10 tyś? Zwróci ci się po 30 latach jak się wcześniej nie zepsuje? Gratuluję "racjonalnego" wyboru. Wodę z mózgu inwestorów zrobiło lobby rekuperacji. Klapki na oczach. Oszczędzam! Muszę to mieć! Nie pisz o komforcie, bo te same parametry powietrza nawiewanego można mieć za 1/10 tego co ty zapłaciłeś.

 

Rekuperator kosztowal mnie 3990. Reszta drugie tyle (mogloby byc mniej na fleksach).

 

To pochwal się, jak zbudujesz za 1/10 tej ceny system, ktory bedzie dawal podobny komfort i wydajność.

Jestem tego bardzo ciekaw, bo Twoje pomysly na wentylacje są dosć rewolucyjne - jak np zamiar zrobienia wentlacji wywiewnej w domu z kominkiem otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator kosztowal mnie 3990. Reszta drugie tyle (mogloby byc mniej na fleksach).

 

To pochwal się, jak zbudujesz za 1/10 tej ceny system, ktory bedzie dawal podobny komfort i wydajność.

Jestem tego bardzo ciekaw, bo Twoje pomysly na wentylacje są dosć rewolucyjne - jak np zamiar zrobienia wentlacji wywiewnej w domu z kominkiem otwartym.

 

Luna kosztuje 1500zł a kanały izolowane na dom 100-150m2 ze skrzynkami wyjdą drugie tyle. I jestem pewien, że choć się nie zgadzamy w wielu kwestiach, to wolałby Pan mieć wentylację za 3000zł na lunie niż najdoskonalszą nawet bez odzysku ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ty pochwal się ile zapłaciłeś za to "cudowne" urządzenie? Odzyskujesz jakieś 800 zł rocznie przy ogrzewaniu prądem. Przy każdej PC to będzie 1/3 tego. Ile kosztowała ta cudowna i bardzo kosztowna maszynka do oszczędzania? Pewnie kupiona za kredyt? 10 tyś? Zwróci ci się po 30 latach jak się wcześniej nie zepsuje? Gratuluję "racjonalnego" wyboru. Wodę z mózgu inwestorów zrobiło lobby rekuperacji. Klapki na oczach. Oszczędzam! Muszę to mieć! Nie pisz o komforcie, bo te same parametry powietrza nawiewanego można mieć za 1/10 tego co ty zapłaciłeś.

 

Ale się denerwujesz, pewnie ci w domu smrodem jedzie i trochę zazdrościsz..... jeszcze raz powtórzę że nie obchodzi mnie to czy rekuperator się kiedykolwiek zwróci - żadne urządzenie nie nawieje mi świeżego powietrza o temperaturze kilkunastu stopni gdy na zewnątrz są mrozy, i zużyje na to 20zł na miesiąc...

napisz mi co to za system z odzyskiem na poziomie 85% który kosztuje 400-500zł (całość materiał +robocizna)?? bo 1/10 kosztu rekuperatora to właśnie tyle.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Na załączonych obrazkach widać, że ten aluminiowy ma wyraźnie mniej lamel przez co i powierzchnia wymiany jest gorsza. Natomiast w plastikowym jest więcej lamel i jeszcze na dodatek są plisowane przez co powierzchnia wymiany jest lepsza, natomiast przenikalność cieplna w plastikowym jest gorsza.

Jeżeli w metalowym grubość blachy jest 0,2mm to jaką grubość może mieć plastikowy? Nie sądzę, że plastikowy jest 10X cieńszy, bo wychodziłoby na to, że ma grubość 0,02 a to już porównywalne do grubości włosa.

No i jak zawsze szwindel znana firma wywaliła:

 

Dałem po lameli z obu wymienników do pomiaru grubości, jak będę miał wynik to podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator kosztowal mnie 3990. Reszta drugie tyle (mogloby byc mniej na fleksach).

 

To pochwal się, jak zbudujesz za 1/10 tej ceny system, ktory bedzie dawal podobny komfort i wydajność.

Jestem tego bardzo ciekaw, bo Twoje pomysly na wentylacje są dosć rewolucyjne - jak np zamiar zrobienia wentlacji wywiewnej w domu z kominkiem otwartym.

Tu nie ma co się chwalić. Wystarczy GWC lub nagrzewnica podłączona do PC od podłogówki.

Dla ciebie może moje pomysły są rewolucyjne, ale to nie znaczy, że nierealne. Może za mało jeszcze wiesz. Mają taki system znajomi w Danii. Jakoś nie narzekają. Działa albo kominek albo wentylacja. Kosztuje grosze.

Ja nie mam nic do rekuperatorów. Pomysł świetny ale cena kompletnie nieadekwatna tyle, że nikt o tym nie mówi i nie pisze. Ogłupia się ludzi wizją oszczędności, by wcisnąć im bardzo drogie urządzenie. Jakby kosztowało wszystko do 2 tyś na domek powiedziałbym super, montujcie, bo warto. Powinno tyle kosztować bo to tylko wymiennik i dwa wentylatory z obudową i jakimiś filtrami. Pralka jest dużo bardziej skomplikowana a cenowo nawet się do rekuperatorów nie zbliża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się denerwujesz, pewnie ci w domu smrodem jedzie i trochę zazdrościsz..... jeszcze raz powtórzę że nie obchodzi mnie to czy rekuperator się kiedykolwiek zwróci - żadne urządzenie nie nawieje mi świeżego powietrza o temperaturze kilkunastu stopni gdy na zewnątrz są mrozy, i zużyje na to 20zł na miesiąc...

napisz mi co to za system z odzyskiem na poziomie 85% który kosztuje 400-500zł (całość materiał +robocizna)?? bo 1/10 kosztu rekuperatora to właśnie tyle.......

Nie podniecaj się tak, bo coś ci pęknie. Chodź codziennie, oglądaj swój rekuperator i powtarzaj sobie; Jaki wspaniały! I kosztował tylko 10 tyś. A odzyskał mi już 300 zł. Biznes życia! Frajerów nie sieją, sami się rodzą.

Kto ci powiedział o odzysku? Co mam odzyskiwać? 300 zł rocznie za energię którą zużyję do podgrzania powietrza? I po to mam wydać 10 tyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...