Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Nie podniecaj się tak, bo coś ci pęknie. Chodź codziennie, oglądaj swój rekuperator i powtarzaj sobie; Jaki wspaniały! I kosztował tylko 10 tyś. A odzyskał mi już 300 zł. Biznes życia! Frajerów nie sieją, sami się rodzą.

Kto ci powiedział o odzysku? Co mam odzyskiwać? 300 zł rocznie za energię którą zużyję do podgrzania powietrza? I po to mam wydać 10 tyś?

 

Po prostu cie nie stać na lepszy komfort i tyle, mnie stać i wielu innych też, i ciągle nadajesz o tym odzysku, i o zwrocie inwestycji - w aucie też nie masz klimy bo się nie zwróci?? Coś tam ten rekuperator odzyskuje skoro na razie do 1 marca na grzanie 126m2 wydałem 1073zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po prostu cie nie stać na lepszy komfort i tyle, mnie stać i wielu innych też, i ciągle nadajesz o tym odzysku, i o zwrocie inwestycji - w aucie też nie masz klimy bo się nie zwróci?? Coś tam ten rekuperator odzyskuje skoro na razie do 1 marca na grzanie 126m2 wydałem 1073zł

 

Pan założy klimatyzator za 3000 to jeszcze z 500 zł spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu cie nie stać na lepszy komfort i tyle, mnie stać i wielu innych też, i ciągle nadajesz o tym odzysku, i o zwrocie inwestycji - w aucie też nie masz klimy bo się nie zwróci?? Coś tam ten rekuperator odzyskuje skoro na razie do 1 marca na grzanie 126m2 wydałem 1073zł
Widzę, że za wiele z tego nie rozumiesz. Nie stać mnie na komfort. :lol2::lol2::lol2:. Powtarzaj sobie: mam rekuperator, mam rekuperator. Będziesz lepiej spał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm widzę że to ty się trochę podnieciłeś. Za dychę to można mieć całą instalację z dobrym reku i na dobrych kanałach. Jak trochę pogłówkujesz to będziesz miał za 5 - 6K i to na dom około 200m2. Twoja instalacja za darmo to też nie jest więc koszty jakieś są. Kanały, nagrzewnica i cała instalacja GWC myślę że z 2 - 3K pochłonie cyba że wszystko weźmiesz ze szrotu po złotówce za sztukę. Więc mówimy o różnicy rzędu 3-4K. Pewnie że lepiej je mieć niż nie mieć. Ale zrozum że niektórym się nie chce - zresztą ja się też do nich zaliczam:) Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj ceny kompletnego rozwiazania, uzyskiwane temperatury i wydajnosci.

Bo póki co puste bajanie.

Ty też niewiele rozumiesz. Popatrz na ceny rekuperatorów. Co one mają wspólnego z rzeczywistym kosztem? Popatrz na lobbowanie za tym rozwiązaniem. Wszędzie tego pełno. Rekuperator to podstawa. Ciekawe, że tylko w domkach jednorodzinnych. Dla kontrastu popatrz na ofertę dla domów wielorodzinnych. W ogóle takiej nie ma. Nie ma też takiego tematu w pismach branżowych. W domach wielorodzinnych ze względu na stosunek objętości do powierzchni ścian, straty przez wentylację są procentowo dużo większe niż w domach jednorodzinnych. Nikt się nawet o tym nie zająknie. Powód jest jeden. Nie da się na tym zarobić na tyle dużo, by warto się czymś podobnym zajmować. W związku z tym nie ma tematu. Nie ma artykułów opisujących problem, nie ma "ekspertów" w rodzaju Brzęczkowskiego. Nie ma problemu. Ja nie muszę mieć rekuperatora. Trzystu zł rocznie zysków na powietrzu wentylacyjnym nie zrekompensuje mi wydanie 8 czy 10 tyś. Ocieplić powietrze wdmuchiwane mogę na kilka sposobów, mogę nie ocieplać go wcale. Komfort na tym nie ucierpi wbrew temu co się niektórym wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm widzę że to ty się trochę podnieciłeś. Za dychę to można mieć całą instalację z dobrym reku i na dobrych kanałach. Jak trochę pogłówkujesz to będziesz miał za 5 - 6K i to na dom około 200m2. Twoja instalacja za darmo to też nie jest więc koszty jakieś są. Kanały, nagrzewnica i cała instalacja GWC myślę że z 2 - 3K pochłonie cyba że wszystko weźmiesz ze szrotu po złotówce za sztukę. Więc mówimy o różnicy rzędu 3-4K. Pewnie że lepiej je mieć niż nie mieć. Ale zrozum że niektórym się nie chce - zresztą ja się też do nich zaliczam:)
Piszę o tym czego nikt jakoś nie zauważa. Wmawia się klientom oszczędności na rekuperacji, kasując ich jednocześnie nie wiadomo za co, tak naprawdę. Rekuperator to super sprawa. Już to pisałem. Nie za takie jednak pieniądze. Komuś się, jak piszesz nie chce, ma dużo pieniędzy, ok. Zafunduj sobie taki zbytek. Ilu jednak oszczędzających na każdym groszu, by tylko dom postawić kupi sobie rekuperator w przekonaniu, że na nim zaoszczędzą? Nie zaoszczędzą. Dadzą zarobić cwaniaczkom wmawiającym im, że bez rekuperatora zbankrutują na rachunkach i uduszą się ze smrodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty też niewiele rozumiesz. Popatrz na ceny rekuperatorów. Co one mają wspólnego z rzeczywistym kosztem? Popatrz na lobbowanie za tym rozwiązaniem. Wszędzie tego pełno. Rekuperator to podstawa.

A co chcesz od tych cen? Ceny są europejskie. Mniej więcej średnia krajowa w Niemczech, WB czy gdzie kolwiek indziej za urządzenie. Chyba nie myślisz że producenci podzespołów czy urządzeń dla nas zrobią specjalne NASZE POLSKIE ceny.

 

P.S. Ponad to porównywałeś cenę reku z pralką. Już to ktoś napisał - jeśli rynek się rozbuja i sprzedaż będzie w tysiącach sztuk dziennie to i cena reku spadnie. To samo dotyczy innych urządzeń.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty też niewiele rozumiesz. Popatrz na ceny rekuperatorów. Co one mają wspólnego z rzeczywistym kosztem? Popatrz na lobbowanie za tym rozwiązaniem. Wszędzie tego pełno. Rekuperator to podstawa. Ciekawe, że tylko w domkach jednorodzinnych. Dla kontrastu popatrz na ofertę dla domów wielorodzinnych. W ogóle takiej nie ma. Nie ma też takiego tematu w pismach branżowych. W domach wielorodzinnych ze względu na stosunek objętości do powierzchni ścian, straty przez wentylację są procentowo dużo większe niż w domach jednorodzinnych. Nikt się nawet o tym nie zająknie. Powód jest jeden. Nie da się na tym zarobić na tyle dużo, by warto się czymś podobnym zajmować. W związku z tym nie ma tematu. Nie ma artykułów opisujących problem, nie ma "ekspertów" w rodzaju Brzęczkowskiego. Nie ma problemu. Ja nie muszę mieć rekuperatora. Trzystu zł rocznie zysków na powietrzu wentylacyjnym nie zrekompensuje mi wydanie 8 czy 10 tyś. Ocieplić powietrze wdmuchiwane mogę na kilka sposobów, mogę nie ocieplać go wcale. Komfort na tym nie ucierpi wbrew temu co się niektórym wydaje.

 

Rozpisałeś się, ale jak to zwykle u Ciebie konkretów brak. Krytykujesz bezkonstruktywnie.

Napisz, jak wygląda i ile kosztuje system, który będzie dawał to samo, ale w inny sposób.

 

Co mnie obchodzi, ile zarabia producent rekuperatora, samochodu, czy pompy ciepła.

Mam nie kupić przydatnego dla mnie urządzenia, bo ktoś na nim za dużo zarabia ?

To je montuj i sprzedawaj, skoro to taki złoty interes.

 

Uważam że warto, to kupuję. Przez 10 lat mam komfort, po 10 komfort i oszczędność.

A Ty co będziesz miał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator to super sprawa. Już to pisałem. Nie za takie jednak pieniądze. .

 

Coś co dla ciebie jest wielkim wydatkiem - dla innych może być czymś normalnym, kwestia zarobków...... do pracy tak samo dowiezie cie 10 letnia skoda jak i nowy mercedes.... to samo dotyczy się różnych systemów w domu, jeden ma tv 40cali a inny 65 i obaj tak samo obejrzą wiadomości, tak samo z wentylacją jeden ma mechaniczną z odzyskiem ciepła a drugi ma WG i ciągnie chłodem po nogach nie wspominając o większych rachunkach - mnie na ten komfort stać więc o co kaman?? jeszcze innych stać na basen w domu i co?? kiedy im się on zwróci?? Dla mnie rekuperator nie był dużym wydatkiem (mniej niż 1% inwestycji w dom) nie budowalem na kredyt i nie mam żadnych rat. Samochodem też mógłbym jeździć tańszym tylko po co skoro stać mnie na lepszy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty co będziesz miał ?
Duńsko szwedzkie rozwiązanie:

exhaust_air.jpg Powietrze nawiewane oknami, ogrzewa się w pokojach i usuwane jest przez pompę ciepła.

Taki układ wychładza pokoje i daje duży dyskomfort. Im mroźniejsza pogoda ( mniej wody w powietrzu) tym silniejszy strumień wymusza pompa ciepła.

"Marketingowcy" nie znającym się na rzeczy inwestorom, wciskają, że pompa ciepła ma 340% sprawności a rekuperator tylko 90!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a według ciebie ile powinien kosztować dobry rekuperator (70-85%) na dom 150m2 i dlarodziny 4 osob?

 

1200zł aluminiowy wymiennik krzyżowy w obudowie z filtrami + 500zl dwa wentylatory TT z ręcznym przełącznikiem obrotów. Sprawność 50-60%

I nawet to wydaje się jeszcze jakieś 300-400 zł za drogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200zł aluminiowy wymiennik krzyżowy obudowie z filtrami + 500zl dwa wentylatory TT z ręcznym przełącznikiem obrotów. Sprawność 50-60%

I nawet to wydaje się jeszcze jakieś 300-400 zł za drogo

 

Taki przełącznik rozwali wentylatory na wolnych obrotach, Co z rozmrażaniem i obudową?

 

Zestaw na dom 150m2 oparty na lunie i kanałach izolowanych ze skrzynkami i anemostatami kosztuje 3000 zł brutto 23% Zestaw na taki sam dom na airpacku 400 z air ++ na kanałach ze srebrem wewnątrz - to 11000-12000.

Są też rozwiązania pośrednie.

95 % górna półka

4% rozwiązania pośrednie

1% najtańsze

 

Dodam, że za 3000 nie zrobi się WG.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przełącznik rozwali wentylatory na wolnych obrotach, Co z rozmrażaniem i obudową?

nic nie rozwali, wymiennik jest w obudowie, wentylatory nie muszą, bo są nie wiele grubsze od rury, wymiennik jest mniej podatny na zamarzanie niż plastikowy, a rozmrażanie presostat/grzałka/czasówka, lub presostat/trójnik z przepustnicą i siłownikiem/czasówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie rozwali, wymiennik jest w obudowie, wentylatory nie muszą, bo są nie wiele grubsze od rury, wymiennik jest mniej podatny na zamarzanie niż plastikowy, a rozmrażanie presostat/grzałka/czasówka, lub presostat/trójnik z przepustnicą i siłownikiem/czasówka.

 

Nic tylko produkować.

A co do rozwalenia i hałasu, wie Pan jak tyrystor pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko produkować.

A co do rozwalenia i hałasu, wie Pan jak tyrystor pracuje?

Tylko nie PAN :D

 

wiem, jak pracuje, ale w tym przełączniku nie ma tyrystorów. Zwykły mechaniczny przełącznik, a wentylatory są dwubiegowe. Więcej kombinacji potrzeba by przełączyć je w zasilanie szeregowe, ale za pomocą przekaźnika da się. Wtedy pobierają oba 17W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VId z TB często się nie zgadzam ale dobrze napisał. Masz idealny patent na własny interes nic tylko brać się do roboty i sprzedawać. 2,5K materiały dorzucisz tysiaka za pomysł oraz robotę i za 3,5K mamy na rynku super urządzenie. Od klientów się nie opędzisz. Dziennie jedną sztukę wieczorkiem bez problemu wyklepiesz. W wykendy najwyżej zabierzesz żonę i dzieciaki do klienta na jakieś naprawy pogwarancyjne i gwarancyjne. Jak pracujesz gdzieś to ZUS-u praktycznie nie zapłacisz i lekką ręką 200K rocznie przytulisz. A po drodze nie zapomnij załatwić kwitów aby to robić legalnie - jakieś atesty i tym podobne duperele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200zł aluminiowy wymiennik krzyżowy w obudowie z filtrami

Jak sama nazwa wskazuje wymiennik jest do wymiany i to na jakimś rozsądnym poziomie. Ten krzyżowy nie powinien być już stosowany skoro za niewiele więcej można wykonać przeciwprądowy o wiele lepszej sprawności.

A czy np. 1200zł z porządnym wymiennikiem krzyżowym w obudowie warto dać te 1200zł?

A może lepiej jeszcze kupić porządny wymiennik krzyżowy taki na wzór RS160 firmy RECAIR ale całkowicie aluminiowy i dać jakieś 800zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...