Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Re: plusfoto

TB rozumiem, producenta też, ale TY.

Nie o mnie chodzi i moje biznesy, tylko horrendalne ceny za proste urządzenie. Pokazałem tylko przykład jak można osiągnąć podobne rezultaty dużo niższym kosztem z materiałów powszechnie dostępnych.

Rozumiem też ludzi, których stać i mają to w nosie ile muszą zapłacić, ale nie rozumiem, tych którzy biorą na kredyt i śmieją się z innych którzy robią coś sami. Coś jak największe szczęście, to nieszczęście sąsiada.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A może lepiej jeszcze kupić porządny wymiennik krzyżowy taki na wzór RS160 firmy RECAIR ale całkowicie aluminiowy i dać jakieś 800zł?

Jak faktycznie taki dobry i ma na akceptowalnym poziomie opory przepływu to oczywiście.

Ten wskazany prze zemnie deklaruje 30 Pa przy 400 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/rekuperator-przeciwpradowy-wymiennik-300m3-h-i5119502717.html

 

Tutaj producent wymiennika przeciwprądowego wylicza koszt kompletnej centrali na tym wymienniku na 3750.

To taniej, niż markowy sprzęt, ale to chyba normalne, że DIY będzie tańszy.

Brinka 300 można pewnie za 5000zł kupić, więc różnica nie jest porażająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

Niedawno Jasiek podawał nazwę fajnego sterownika na bazie transformatora za 300 coś tam zł. Ok 10 stopni regulacji i brak całego syfu związanego z triakiem.

 

WP_20141203_12_27_22_Pro.jpg Dwie 400tki na I biegu. Jedna sterowana transformatorem.

Dodam, że moja pompa ciepła przy temperaturach powyżej zera ( +1 ..+5) bierze 2-3kWh na 24h.

Czyli wentylacja z ogrzewaniem = sama wentylacja na transformatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co się chwalić. Wystarczy GWC lub nagrzewnica podłączona do PC od podłogówki.

Dla ciebie może moje pomysły są rewolucyjne, ale to nie znaczy, że nierealne. Może za mało jeszcze wiesz. Mają taki system znajomi w Danii. Jakoś nie narzekają. Działa albo kominek albo wentylacja. Kosztuje grosze.

Ja nie mam nic do rekuperatorów. Pomysł świetny ale cena kompletnie nieadekwatna tyle, że nikt o tym nie mówi i nie pisze. Ogłupia się ludzi wizją oszczędności, by wcisnąć im bardzo drogie urządzenie. Jakby kosztowało wszystko do 2 tyś na domek powiedziałbym super, montujcie, bo warto. Powinno tyle kosztować bo to tylko wymiennik i dwa wentylatory z obudową i jakimiś filtrami. Pralka jest dużo bardziej skomplikowana a cenowo nawet się do rekuperatorów nie zbliża.

To jest totalnie błędne podejście. Porównanie pralek, których rok rocznie na Świecie produkuje się dziesiątki milionów z rekuperatorami, których produkuje się co najwyżej kilkadziesiąt tysięcy świadczy o braku wiedzy na temat tego jak działają firmy oraz jak się kształtują koszty produkowanych urządzeń.

Urządznie to nie tylko bebechy i ich koszt. Ktoś to musiał zaprojektować, ktoś policzyć, wyprodukować, przebadać, robić zmiany, poprawki itd itd itd. R&D to nie jest koszt 1 kolesia z laptopem co siedzi i przegląda wikipedie i fora branżowe. Podobnie sama produkcja, przecież nikt tych central w garażu nie składa siłami Mietka i Staszka. Dużo by gadać. To są podstawy, nie wiem jak można sobie z tego nie zdawać sprawy.

 

Jeśli urządzenie kosztuje powiedzmy 9000tys złotych, w katalogu dla Kowalskiego, to jego koszt produkcji to jakaś 1/3 tego. Druga 1/3 to marża producenta, ostartnia 1/3 to rabat dla instalatora/dystrybutora na którym on zarabia. Tak to można najogólniej opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ty mi pokazujesz i czego to ma dowodzić.

Że transformator zły? Nie wiem nie testowałem. Nawet nie mam pewności, że to co w pudełku nie jest regulatorem triakowym.

Testowałem połączenie szeregowe dwóch wentylatorów 150TT dało 17W. Przez wrodzone lenistwo tak podłączyłem i chodzi prawie dwa miesiące. Wilgotność 42-50% i gdyby nie okap, to bym nawet nie robił regulacji obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dżinsy za 200 zł - marża sklepu 150 zł marża importerów 45 zł... to co mam sam szyć, czy z gołą latać?

A ile kosztuje wyprodukowanie kWh czy litr benzyny ? Kilo jabłek to 15gr...

W cenie centrali wentylacyjnej jest więcej centrali w cenie niż w innych produktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vid. Chyba tylko ty pojąłeś o co mi chodzi.

To nie w rekuperatorze problem tylko w mechanizmie dosyć często w budownictwie spotykanym. Na tanim rekuperatorze się nie zarabia, dlatego, jak już pisałem nie ma małych reku do mieszkań i domków. Nie kalkuluje się. Drogi sprzeda się tylko jeżeli będzie odpowiedni marketing i taki jest. Wmawia się nie wiadomo jakie oszczędności i, co najgorsze wmawia się, że bez rekuperatora nijak nie da się osiągnąć komfortu.

O dziwo nie jest potrzebny przy systemie z pompą ciepła wykorzystującą powietrze wentylacyjne. Co pisze sklepikarz Brzęczkowski? Że to mało komfortowe. Nie widział, nie próbował ale wie.

Piszę to wszystko po to, by ktoś kto zastanawia się nad kupnem rekuperatora rozważył inne opcje, z własnoręcznym wykonaniem takiego z gotowych elementów włącznie. Jeżeli kogoś stać i nie musi liczyć pieniędzy to niech sobie kupi rekuperację. To w końcu bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli jednak liczy się każdą złotówkę to kupno stosunkowo drogiego rekuperatora to niepotrzebny zbytek który, wbrew temu co twierdzą sklepikarze nie zwróci się w sensownym czasie. Można wentylację rozwiązać inaczej i też będzie dobrze.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wentylację rozwiązać inaczej i też będzie dobrze.

 

Konkretów (rozwiązania techniczne, osiągi i ceny) się doczekamy, czy tylko lania wody na temat "mechanizmów" ?

 

BTW - nikt mi wentylacji mechanicznej nie wcisnął, tylko miałem okazję być (latem i zimą) w domu w nią wyposażoną. To wystarczyło, bym budował bez kominków wentylacyjnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretów (rozwiązania techniczne, osiągi i ceny) się doczekamy, czy tylko lania wody na temat "mechanizmów" ?

 

BTW - nikt mi wentylacji mechanicznej nie wcisnął, tylko miałem okazję być (latem i zimą) w domu w nią wyposażoną. To wystarczyło, bym budował bez kominków wentylacyjnych...

 

Popieram, mimo problemów z reku a może bardziej z jego producentem, nie wchodzi w rachubę inne rozwązanie.

Teorię spiskową można dorobić do wszystkiego http://emotikona.pl/emotikony/pic/zdziwko.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretów (rozwiązania techniczne, osiągi i ceny) się doczekamy, czy tylko lania wody na temat "mechanizmów" ?

 

BTW - nikt mi wentylacji mechanicznej nie wcisnął, tylko miałem okazję być (latem i zimą) w domu w nią wyposażoną. To wystarczyło, bym budował bez kominków wentylacyjnych...

Ty zdaje się dalej masz problemy ze zrozumieniem? Nie piszę o WM, bo ta zdaje się być w tej chwili jedynym sensownym rozwiązaniem tylko o rekuperacji. Ja też byłem w domu z WM ale bez rekuperatora. Jakoś nie zauważyłem, by nawiewane powietrze było zimne. Nie zauważyłem, by było niekomfortowo. Bez skrzynki za 10 tyś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zdaje się dalej masz problemy ze zrozumieniem? Nie piszę o WM, bo ta zdaje się być w tej chwili jedynym sensownym rozwiązaniem tylko o rekuperacji. Ja też byłem w domu z WM ale bez rekuperatora. Jakoś nie zauważyłem, by nawiewane powietrze było zimne. Nie zauważyłem, by było niekomfortowo. Bez skrzynki za 10 tyś.

 

3990 zł

Dla większych domów 5000

 

Dla ciebie może WM wyciagowa, z nawietrzakami w oknach to szczyt komfortu.

Nie chce nawet myslec, co się bedzie dzialo z zapachami kuchanno- łazienkowymi ;)

 

Jak było -8C, to sobie na moment otworzyłem bypass w reku i przeszedlem sie po pokojach.

Pod anemostatami moznaby wodkę chłodzić.

 

Ty nie czułeś róznicy ? Moze nie było -8C, może to była "wentylacja" na 1/15 kubatury.

Albo po prostu "nie widzisz" różnicy, zeby nie zapłacic tych 4tyś wrednemu kapitaliscie...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...