Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ty zdaje się dalej masz problemy ze zrozumieniem? Nie piszę o WM, bo ta zdaje się być w tej chwili jedynym sensownym rozwiązaniem tylko o rekuperacji. Ja też byłem w domu z WM ale bez rekuperatora. Jakoś nie zauważyłem, by nawiewane powietrze było zimne. Nie zauważyłem, by było niekomfortowo. Bez skrzynki za 10 tyś.

 

Zdradź tajemnicę jak to było rozwiązane ?

 

Na myśl przychodzi mi wentylacja nawiewna - wentylator kanałowy + filtr + grzałka połączona z nagrzewnicą wodną lamelkową, napełnione to glikolem + 3W pompka obiegowa - sterowane termostatem.

Lub nagrzewnica elektryczna - tyle, że takie on/off to tak nie za bardzo, poza tym porządne nagrzewnice elektryczne z lamelkami drogie i nie za wiele ich.

Warto by to przeliczyć ile takie coś energii w sezonie zje i jak to się ma do kosztów utrzymania i inwestycji w dobry rekuperator bo może się okazać, że efekt wentylacyjny podobny a koszty utrzymania niewiele większe od rekuperatora przy niższych nakładach na inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3990 zł

Dla większych domów 5000

 

Dla ciebie może WM wyciagowa, z nawietrzakami w oknach to szczyt komfortu.

Nie chce nawet myslec, co się bedzie dzialo z zapachami kuchanno- łazienkowymi ;)

 

Jak było -8C, to sobie na momeny otwarłem bypass w reku i przeszedlem sie po pokojach.

Pod anemostatami moznaby wodkę chłodzić.

 

Ty nie czułeś róznicy ? Moze nie było -8C, może to była "wentylacja" na 1/15 kubatury.

Albo po prostu "nie widzisz" różnicy, zeby nie zapłacic tych 4tyś kapitaliscie...

Oczywiście! Mogę zapłacić za coś co jest tego warte. Dołożyłeś się do mercedesa prezesa twój problem. Nie sugeruj jednak tego innym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdradź tajemnicę jak to było rozwiązane ?

 

Na myśl przychodzi mi wentylacja nawiewna - wentylator kanałowy + filtr + grzałka połączona z nagrzewnicą wodną lamelkową, napełnione to glikolem + 3w pompka obiegowa - sterowane termostatem.

Lub nagrzewnica elektryczna - tyle, że takie on/off to tak nie za bardzo, poza tym porządne nagrzewnice elektryczne z lamelkami drogie i nie za wiele ich.

Warto by to przeliczyć ile takie coś energii w sezonie zje i jak to się ma do kosztów utrzymania i inwestycji w dobry rekuperator bo może się okazać, że efekt wentylacyjny podobny a koszty utrzymania niewiele większe od rekuperatora przy niższych nakładach na inwestycję.

gwc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście! Mogę zapłacić za coś co jest tego warte. Dołożyłeś się do mercedesa prezesa twój problem. Nie sugeruj jednak tego innym

 

Ja nie mam "problemu", że ktos zarabia na produkcie, któwy wprowadzil na rynek. To Twoj kompleks jakiś...

No to czekam na opis sytsemu, który jest wart Twoich pieniedzy i da komfort Tobie i Twojej rodzinie.

 

 

gwc

 

A ile to kosztowało ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwc

 

Ale to też nie za darmo, 3kzł pewnie na rurach PE + cała reszta jak w WM z rekuperatorem. Potrzebny też jakiś filtr, który w rekuperatorze już jest. O ile to taniej wyjdzie na komplecie z robocizną ? 2kzł ?

No i trzeba robić wykopki a czasem nie ma na to zbyt wiele miejsca.

 

A rekuperatory - fakt, trochę zbyt drogie jak na zawartą w nich technologię, szukając taniego rekuperatora natrafiłem na jakiś stary wpis w necie na temat dobrych jan-gaz za 3kzł - cena fajna, tylko aktualne modele to już ze 2 x droższe a o ile komfort i sprawność w nich wzrosła ? Kilka % ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz ceny ,reku ma jedną wadę. Wymaga energii elektrycznej a ta u nas jakby głównie z węgla. A z tego wynika CO2 i cała otoczka ECO.

Tymczasem GWC odpowiedniej średnicy bez energii elektrycznej będzie działało w połączeniu z wentylacją wyporową.

Zysk z WM i reku nie jest taki jak pisze kol.TB. Zysk z rekuperacji można policzyć z różnicy temp. zimowej i domowej .Dla przykładu .Przy -5oC na zewnątrz i +9oC z GWC oraz +17oC na nawiewie wydatek energetyczny to ledwo 0,37kWh dla ilości 100kg powietrza . To jest ilość wystarczająca dla trzy osobowej rodziny. W pieniądzach to jest +/- 200PLN w sezonie zimowym .

Te -5oC to bardzo na niekorzyść argumentacji,że sens WM+ reku jest podejrzany . Wszak średnia zimowa u nas to znacznie powyżej zera,a w tedy te 200PLN jest zawyżoną kwotą;)

No ale można. Kto bogatemu zabroni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcźe podaj koszt tego GWC "odpowiedniej średnicy" wykonanego z atestowanych materialów.
GWC o którym piszę jest zrobione z 6 rur PE kanalizacyjno drenażowych fi 150. Około 35mb. Kosztował niecałe 1000 zł. Spełnia swą role doskonale. Atest na rury do GWC to sposób na kosmiczną cenę. Tanich się nie opłaca więc robi się drogie i pisze o atestach, srebrze itp. Wiadomo, że nie każda rura na GWC sie nadaje. PVC jest jakoś tam ryzykowne ale PE nie. Ma kolega komfort równy twojemu za tysiąc zł zł a nie za 8 tyś. czy tam ile.

Rozwiązań możliwych jest klika. problem w tym, że nie ma chętnych, by takie tanie rozwiązania wprowadzać na rynek, bo z dużo się na tym nie zarobi. lepiej wciskać ciemnotę i sprzedawać horrendalnie drogie urządzenia.

"A ja kupiłem i jestem zadowolony" I mówi to ktoś kto ledwo zarabia na spłatę rat za dom i ten nieszczęsny rekuperator. To klasyczny przykład wody z mózgu. Tak ludzi ogłupili, że nawet nie pomyślą o realnych kosztach tego "wspaniałego" urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz ceny ,reku ma jedną wadę. Wymaga energii elektrycznej a ta u nas jakby głównie z węgla. A z tego wynika CO2 i cała otoczka ECO.
560 zł kosztuje mała PV z akumulatorem dająca 0.5kWh/24h niezależnie od pogody. Wentylacja chodzi autonomicznie, nie pobiera więcej niż 20W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC o którym piszę jest zrobione z 6 rur PE kanalizacyjno drenażowych fi 150. Około 35mb. Kosztował niecałe 1000 zł. Spełnia swą role doskonale. Atest na rury do GWC to sposób na kosmiczną cenę. Tanich się nie opłaca więc robi się drogie i pisze o atestach, srebrze itp. Wiadomo, że nie każda rura na GWC sie nadaje. PVC jest jakoś tam ryzykowne ale PE nie. Ma kolega komfort równy twojemu za tysiąc zł zł a nie za 8 tyś. czy tam ile.

 

Ciekawe, dlaczego ten producent nie wystąpi o atest.... Później mógłby podnieść sobie cenę o 10% i spokojnie od tego momentu więcej zarabiać....

Chyba, że rury nie przeszłyby procedury atestacyjnej.......

Dla mnie brak certyfikatu dla danego zastosowania oznacza skreślenie wyrobu z mojej listy. WM też robiłem na materiałach z atestem, a nie Arotach.

Ciebie to może nie wzrusza, co mnie jakoś nie dziwi.

 

Twój kolega nie ma "komfortu równego" mojemu.

6-8C zimą, to nie 16-18.

I wbij sobie do głowy (masz z tym niejaki problem, bo cały czas powtarzasz tę bzdurę), że rekuperator w moim przypadku to 3990zł, nie 8000.

 

Tak ludzi ogłupili, że nawet nie pomyślą o realnych kosztach tego "wspaniałego" urządzenia.

 

Wygląda na to, że pisząc o kwocie 8000-10000zł za rekuperator Ty jesteś tu najbardziej ogłupiony.

Reku to 1750zł (najprostsze z możliwych) do 5500 za całkiem porządne. I 15-25zł/mies za prąd.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, dlaczego ten producent nie wystąpi o atest....
Wystąpił!! Było badane. Atest kosztuje 800zł więc nie wpływa na koszt produkcji. Te rury są po prostu szkodliwe dla zdrowia. Ma Pan rację, gdyby było inaczej to i wentylację robiłoby się z AROT a nie z Termokontrol czy Q-system .

Poza tym, nie każdy sobie sam dom buduje, firma nie ma prawa użyć nieatestowanych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zdaje się dalej masz problemy ze zrozumieniem? Nie piszę o WM, bo ta zdaje się być w tej chwili jedynym sensownym rozwiązaniem tylko o rekuperacji. Ja też byłem w domu z WM ale bez rekuperatora. Jakoś nie zauważyłem, by nawiewane powietrze było zimne. Nie zauważyłem, by było niekomfortowo. Bez skrzynki za 10 tyś.

 

Ciekawe co to za system który w mrozy nawiewa +18st, powiedz nam??? Bo GWC tyle stopni nie da...... .... Mój rekuperator był jednym z droższych na rynku i kosztował 5000zł a nie 10000zl.

Podobnie jak fotohobby włączyłem kiedyś by-pass i masakra!!! pod anemostatami było jak w lodówce a dodam że na zewnątrz było -1st , praktycznie od razu czuć było chłód w domu i po 10 minutach włączyło się większość grzejników żeby to dogrzewać - rekuperator chodził podczas próby na 50% mocy. Wtedy, po zobaczeniu co się dzieje z grzejnikami naocznie uświadomiłem sobie ile taki rekuperator daje oszczędności, zresztą bez rekuperacji moje według OZC zapotrzebowanie na ciepło jest prawie dwukrotnie większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem rok bez reku na tą zime zainstalowałem i prawde mówiac nie zauważyłem aby gazu mniej szło ale od poczatku nie chodziło mi o oszczędności tylko o świeże powietrze teraz reku wywaliłem bo sam sobie będe robił taki jaki mi potrzeba i prawde mówiac jest różnica z reku a bez teraz przy korzystaniu z prysznica leje się w łazience z okna i lustra gdy miałem reku to gdy chodził nawet na 10procent tego nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem rok bez reku na tą zime zainstalowałem i prawde mówiac nie zauważyłem aby gazu mniej szło ale od poczatku nie chodziło mi o oszczędności tylko o świeże powietrze teraz reku wywaliłem bo sam sobie będe robił taki jaki mi potrzeba i prawde mówiac jest różnica z reku a bez teraz przy korzystaniu z prysznica leje się w łazience z okna i lustra gdy miałem reku to gdy chodził nawet na 10procent tego nie było.
Ale to nie reku ci zapewnił przewietrzanie tylko WM. Bez reku jakoś bardzo rachunki ci nie wzrosły, bo oszczędności na powietrzu wentylacyjnym nie są duże, wbrew temu co tu twierdzą. To właśnie to co krytykuję. Wmawia się ludziom, że muszą kupić drogie urządzenie do odzysku energii po to by troszeczkę zaoszczędzić. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, dlaczego ten producent nie wystąpi o atest.... Później mógłby podnieść sobie cenę o 10% i spokojnie od tego momentu więcej zarabiać....
Bo sie nie kalkuluje. lepiej sprzedawać drogie rekuperatory i bardzo drogie rury z atestem. Frajerzy zawsze się znajdą.

Chyba, że rury nie przeszłyby procedury atestacyjnej.......

Dla mnie brak certyfikatu dla danego zastosowania oznacza skreślenie wyrobu z mojej listy. WM też robiłem na materiałach z atestem, a nie Arotach.

Ciebie to może nie wzrusza, co mnie jakoś nie dziwi.

Marketing działa. I nawet jesteś zadowolony.

 

Twój kolega nie ma "komfortu równego" mojemu.

6-8C zimą, to nie 16-18.

I wbij sobie do głowy (masz z tym niejaki problem, bo cały czas powtarzasz tę bzdurę), że rekuperator w moim przypadku to 3990zł, nie 8000.

Skąd wiesz, że nie ma? Pisałem, nie daje się tego odczuć. W domu jest ciepło i żadne "podmuchy" zimna nie istnieją. Twój rekuperator zatem to urządzenie z tzw niższej półki. Ile odzyskuje? 60%? Niewiele to zmienia. Nie zwróci ci się praktycznie nigdy. Za trochę blachy, filtry, dwa silniczki i jakiś tani sterownik zapłaciłeś 4 tyś. No przepraszam, kupiłeś jeszcze zadowolenie które jest gratis. A nie chodzisz na promocje garnków czy pościeli? Tam też zadowolenie dają gratis.

Wygląda na to, że pisząc o kwocie 8000-10000zł za rekuperator Ty jesteś tu najbardziej ogłupiony.

Reku to 1750zł (najprostsze z możliwych) do 5500 za całkiem porządne. I 15-25zł/mies za prąd.

Gdyby reku z odzyskiem ponad 70% kosztował te 1,5 tyś sam bym to polecał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, mój reku niższej klasy ? Sprawdż, co piszesz ;)

Odzysk 60% przy wymienniku Recair 160 ? :lol:

60% to ma Luna. I wolałbym tą głosną Lunę z atestem, która cos jednak odzyskuje, niż rury z recyklingu.

 

Jeśli ktoz ma 8C na nawiewie i nie czuje podmuchów zimna, to znaczy, źe ma mniej, niz moje 120m3/h zalecane dla 3-4 osób.

Cudów nie ma.

A pisanie, że jest cieplo to juz wyzszy stopień naiwnosci. Moi rodzice maja gierkowska kostkę, okna na mikrouchyle i tez jest ciepło.

 

Bo sie nie kalkuluje. lepiej sprzedawać drogie rekuperatory i bardzo drogie rury z atestem. Frajerzy zawsze się znajdą.

 

Co się nie kalkuluje ? Nie kalkuluje się produkowac z tych samych surowców, a podnieśc cenę o 10% ?

Z ekonomia jestes mocno na bakier.

 

Jeszcze raz Cie prosze, abyś przedstawił swoj pomysł na porownywalny do WM z reku system wentylacyjny.

Ciekaw jestem, co szykujesz swojej rodzinie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja wyporowa też nie zawsze działa. chyba MAG zamienił kanały, miał centralny nawiew i wyciągi w pokojach i nie dało się przewietrzyć pomieszczeń. zrobił zgodnie ze sztuką i zadziałało jak trzeba (pisał o tym w dzienniku).

 

samo GWC i brak wysokiego odzysku ciepła skutkuje tym, że trzeba chyba zastosować grubszą izolację na kanałach wentylacyjnych, żeby potem woda z sufitu nie kapała? trzeba zapłacić za wykopanie i zasypanie rur, może za jakąś czerpnię ogrodową, za uszczelnienie itd. do tego chyba jakiś wentylator i sterownik, konstrukcję na filtr, czyli elementy, które już są w rekuperatorze. i z różnicy 4 tys. zł (rzekome GWC za 1000 zł, rekuperator za 5000 zł) robi się trochę mniejsza kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...