Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Jak rozmowa niemego z głuchym. Matrix ile razy nnależało by powtórzyć byś zrozumiał, że chodzi o drogą centrale rekuperatora, a nie o WM?

Fotohobby, jak komuś przeszkadza zimny nadmuch i nie chce tego podgrzewać np grzejnikiem, to przecież nikt nie broni podgrzać wstępnie powietrze grzałką, czy nagrzewnicą wodną. Wystarczy trochę dystansu i każdy sam zobaczy, że ew oszczędności są niewspółmiernie do poniesionych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak komuś przeszkadza zimny nadmuch i nie chce tego podgrzewać np grzejnikiem, to przecież nikt nie broni podgrzać wstępnie powietrze grzałką, czy nagrzewnicą wodną. .

 

A zastanawiałeś się ile będzie kosztowało podgrzanie grzałką powietrza o temperaturze -5st do +18st????? bo rekuperator zużywa na to prądu za około 20zł miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie

mógłbyś to policzyć, ile zaoszczedzileś rocznie?

 

musiałbym wybudować drugi taki sam dom bez rekuperatora, i nawiewać te -5 zamiast +18st - wtedy bym dokladnie wiedział, ale puki co to wcześniej pisałem że zrobiłem taką prube, że załączyłem nadmuch przez by-pass przy -1 na zewnątrz i w domu po 10minutach zalączyły się prawie wszystkie grzejniki bo tak szybko się wychłodziło, a pod ameostatami można było zamarznąć, i to wszystko przy 50%mocy reku. Prawda jest taka że przy WG zimą praktycznie nie wentylujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja na 4 osoby to 20-25kWh/24h z sezonie grzewczym a sezon grzewczy 160 dni.

W komfortowym domu izolowanym jest jeszcze klimatyzacja. Tu też odzysk się przydaje.

Poza zyskami energetycznymi, wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala założyć pompę ciepłą o mniejszej mocy.

Podsumowując

koszt większej pompy ciepła i koszt wentylacji grawitacyjnej , dostajemy wynik, że WM z odzyskiem ciepła nie podnosi kosztów budowy, a oszczędza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie chcesz policzyć. Duchy dlatego są takie straszne, bo nikt ich nie widział, tylko słyszał :D

50% centrali o jakiej wydajności?

I jak sądzisz o ile ta wydajność mogła wzrosnąć bez oporów wymiennika?

Myślę, że już nie będziesz zdziwiony, że grzejniki ci się zalączyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotohobby, jak komuś przeszkadza zimny nadmuch i nie chce tego podgrzewać np grzejnikiem, to przecież nikt nie broni podgrzać wstępnie powietrze grzałką, czy nagrzewnicą wodną. Wystarczy trochę dystansu i każdy sam zobaczy, że ew oszczędności są niewspółmiernie do poniesionych kosztów.

 

6miesiecy okresu grzewczego, podgrzanie 120m3/h powietrza o 10C.

1750 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie chcesz policzyć. Duchy dlatego są takie straszne, bo nikt ich nie widział, tylko słyszał :D

50% centrali o jakiej wydajności?

I jak sądzisz o ile ta wydajność mogła wzrosnąć bez oporów wymiennika?

Myślę, że już nie będziesz zdziwiony, że grzejniki ci się zalączyły.

 

50% mocy czyli 150m3/h na tym biegu rekuperator zużywa 80wat/h czyli okolo 25-30zl miesięcznie - zużycie prądu przez wentylatory masz w tabelach w instrukcjach przy każdym rekuperatorze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ktoś jeszcze montuje w domach jednorodzinnych WM bez rekuperatora ?

tak czy inaczej żeby ogrzać powietrze trzeba włożyć w ten proces energię. To że centrale są drogie to fakt - to że ich cena jest za wysoka w stosunku do podzespołów użytych na jej zbudowanie to też fakt. Dużego wyboru nie ma - przecież nie będę grzał nagrzewnicą na prąd na nawiewie a całe ciepło z wywiewu tracił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, tylko Ty powinieneś grzać nagrzewnica od WW transporter za 30zł.

x 25gr z kondensata

 

W domach izolowanych to 90gr z kondensata. Przy małych potrzebach drastycznie spada sprawność.

Odzysk ciepła do wentylacji pojawił się po to by nie robić centralnego. By obniżyć koszt budowy i eksploatacji podnosząc komfort.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na dość młodym osiedlu, gdzie cały czas ktoś się buduje. Jak na razie wszyscy maja tradycyjne grawitacyjne kominy do wentylacji. Wygląda na to, że WM jeszcze nie weszła powszechnie pod strzechy. Ci postępowi, pewnie płaczą i płacą.

 

A u mnie w pobliżu jest 5 nowych domów z czego 2 z rekuperacją..... Widzisz teoretycznie mało kto ma też nowego merca na podjeździe a mimo to w polsce co roku sprzedaje się ich tysiące..... Rekuperacja to nic innego jak system podnoszący komfort bytowy, na który nie każdego stać, do tego nawet coś tam oszczędza ale jak dla mnie ma to drugorzędne znaczenie - podobnie jak klima w aucie - nigdy mi się nie zwróci ale musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...