Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wersja jeszcze tańsza

sam wymiennik krzyżowy 500-600zł + 50zł paczka styropianu i pianka montażowa. Taka inwestycja wystarczy by już nic nie podgrzewać dla "komfortu" w WM.

 

Masz jakieś fotki ?

Styropian chyba gazuje przez cały swój żywot gdy nie osłonięty, nie wiem jak to na zdrowie wpływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę kupować rekuperatora + jego zużycie prądu - większe niż 2 wentylatorów kanałowych bo z oporem wymiennika - oszczędzam 5-7kzł na sprzęt + energia - za 20-25 lat koszty reku bilansują się z kosztami dogrzania powietrza. O ile reku tyle wytrzyma, bo nie daj Boże silnik za 1000pln wysiądzie...

 

Sprawdź najpierw, czy wentylatory ganiające powietrze na 240m3/h nie wezmą więcej od reku na 120m3

Mój bierze wtedy 34W

 

Natomast masz rację z kosztami - w przypadku groszka czy pompy oszczedności są iluzoryczne i pozostaje komfort. Tyle, źe groszek jest upierdliwy, a pompy drogie, więcpomyśl dwa razy, czy chcesz dokładac się ich producentom do Mercedesów ?

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś fotki ?

Styropian chyba gazuje przez cały swój żywot gdy nie osłonięty, nie wiem jak to na zdrowie wpływa.

Wejdz sobie w temat reku tymi ręcami to zobaczysz fotki reku za pare stówek ze styropianu o sprawności 90procent a styropian zawsze można osłonic czym sie chce ja osobiście będe robił ze styroduru może nie wygląda tak pieknie jak reku za parę tys i tak przeciez będzie stał na strychu .ale działa i nie wiem czy nie lepiej od nie jednego firmowego i solidniejsze ocieplenie.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki czego, wymiennika, czy styropianowej obudowy?

Zresztą czy to ważne, wymienniki pokazuje Google, a obudowę zrobisz na kształt blaszane tyle, ze że styropianu. Króćce - wkleić kawałek rury 150mm, filtr fizelina + karton, albo drut. Wnętrze możesz wykleić folią aluminiową jak się boisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki czego, wymiennika, czy styropianowej obudowy?

Zresztą czy to ważne, wymienniki pokazuje Google, a obudowę zrobisz na kształt blaszane tyle, ze że styropianu. Króćce - wkleić kawałek rury 150mm, filtr fizelina + karton, albo drut. Wnętrze możesz wykleić folią aluminiową jak się boisz.

Zawsze wyjdzie to kilka razy taniej niż to samo ale z metką i słowami sklepikarza, że to dobry wybór. Ciekawe, że bardzo tanio można zrobić reku samemu a firmy jakoś nie potrafią. Powód jest jeden. Lepiej zarabiać dużo niż mało. Wystarczy marketing i rynek sam powstanie. Po co się wysilać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki czego, wymiennika, czy styropianowej obudowy?

Zresztą czy to ważne, wymienniki pokazuje Google, a obudowę zrobisz na kształt blaszane tyle, ze że styropianu. Króćce - wkleić kawałek rury 150mm, filtr fizelina + karton, albo drut. Wnętrze możesz wykleić folią aluminiową jak się boisz.

 

Nie no, myślałem, że taki własnej roboty posiadasz, dlatego prośba o zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomast masz rację z kosztami - w przypadku groszka czy pompy oszczedności są iluzoryczne i pozostaje komfort. Tyle, źe groszek jest upierdliwy, a pompy drogie, więcpomyśl dwa razy, czy chcesz dokładac się ich producentom do Mercedesów ?

:lol:

 

 

Nie chcem ale muszem, czymś grzać trzeba a wentylować równie skutecznie i za podobną cenę w rozliczeniu na okres 20 lat można inaczej.

Nie twierdzę, że nie kupię reku, czas i portfel pokaże czy będzie kasa na takie fanaberie na już, czy rozłożę koszty wentylacji na te 20 lat ;) Gdyby dobry rekuperator kosztował 2-3kzł to by wątpliwości pewnie nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki czego, wymiennika, czy styropianowej obudowy?

Zresztą czy to ważne, wymienniki pokazuje Google, a obudowę zrobisz na kształt blaszane tyle, ze że styropianu. Króćce - wkleić kawałek rury 150mm, filtr fizelina + karton, albo drut. Wnętrze możesz wykleić folią aluminiową jak się boisz.

 

a co z kondensatem?? mi się zbiera około 2litry na dobę. Trzeba pomyśleć też o sposobie odmrażania wymiennika (koszt nagrzewnicy??). A koszt sterownika co by wiedział kiedy reku zamarzł i tę nagrzewnicę włączał, jakiś sterownik do programowania cyklów wymiany powietrza też potrzebny. i ktoś to musi złożyć bo nie każdy taki bystry jak ty. Ciekawe co z gwarancją??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, myślałem, że taki własnej roboty posiadasz, dlatego prośba o zdjęcia.

 

Ja byłem mały burżuj i kupiłem w ładnej metalowej obudowie z króccami, filtrami i otwieranym na zatrzaski bokiem. Koszt 1200 z groszami za 400-kę. Do tego dwa wentylatory i całość wsadził do obudowy z płyty wiórowej dodatkowo ocieplając i wygłuszając 15cm wełny. Jak bardzo chcesz to jutro mogę wejść na strych z telefonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcem ale muszem, czymś grzać trzeba a wentylować równie skutecznie i za podobną cenę w rozliczeniu na okres 20 lat można inaczej.

Nie twierdzę, że nie kupię reku, czas i portfel pokaże czy będzie kasa na takie fanaberie na już, czy rozłożę koszty wentylacji na te 20 lat ;) Gdyby dobry rekuperator kosztował 2-3kzł to by wątpliwości pewnie nie było.

Niestety za bardzo wyboru nie masz. Albo drogo albo samoróba. Jedną rzecz jednak wiesz juz na pewno. Bez rekuperatora za kilka tysięcy również można mieć skuteczną i nie za drogą wentylację. Jeżeli uważasz, że te kilka tysięcy jest dla ciebie do strawienia i chcesz mieć spokój to kup ten rekuperator. Coś tam zaoszczędzi, podgrzeje powietrze. To w końcu przydatne urządzenie. Masz jednak wybór i wiesz na co się decydujesz. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości rekuperację kupujących. Ci są niczym innym jak ofiarami agresywnego marketingu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry chwyt jest z tymi papierowym wymiennikami. Super hiper, tylko po co? By dom nie wysuszało? Wystarczy wentylować po tę 20-30m3 na osobę i masz stabilną wilgotność. Ile bąków wypuścileś tyle wywietrzyleś. Po co kupować hiper wymiennik, by nie było skutków ubocznych wentylacji nieistniejących bąków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym już było, a gwarancja dożywotnia, nie to co te firmowe :D

Otóż to i serwis na miejscu 24h a nie tak jak przy firmówce nie raz trzeba czekac po 3 tygodnie az z łaską przyjadą bo samemu nie mozna nic dłubac bo się straci gwarancje to samo z filtrami u mnie było tak ze gwarancja 5 lat ale pod warunkiem ze kupi się ich filtry co pół roku koło stówy jeden a nawet jeśli sie je będzie kupowało to po dwóch latach jesli się co zepsuje to za dojazd serwisu w kolejnych trzech płace ja tak wiec jakie 5LAT GWARANCJI ,gdy go kupowałem to nikt mi nie powiedział że są takie warunki gwarancji i nigdzie to nie pisało a że nie lubie byc oszukiwany to sprzedałem grata przed upływem 6miesięcy komuś kto nie lubi majserkowac i sam reku sobie nie zbuduje

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ty pochwal się ile zapłaciłeś za to "cudowne" urządzenie? Odzyskujesz jakieś 800 zł rocznie przy ogrzewaniu prądem. Przy każdej PC to będzie 1/3 tego. Ile kosztowała ta cudowna i bardzo kosztowna maszynka do oszczędzania? Pewnie kupiona za kredyt? 10 tyś? Zwróci ci się po 30 latach jak się wcześniej nie zepsuje? Gratuluję "racjonalnego" wyboru. Wodę z mózgu inwestorów zrobiło lobby rekuperacji. Klapki na oczach. Oszczędzam! Muszę to mieć! Nie pisz o komforcie, bo te same parametry powietrza nawiewanego można mieć za 1/10 tego co ty zapłaciłeś.

 

z tego co piszesz wynika że to ty jesteś oszczędzaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz wynika że to ty jesteś oszczędzaczem
A skąd taki wniosek? Nie daję się nabić w butelkę i tyle. Wiem, że bez rekuperacji można żyć i mieć i komfort i niewysokie rachunki za ogrzewanie. Wiem, że można mieć rekuperator za ułamek ceny fabrycznego. Co tu dodać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wyjdzie to kilka razy taniej niż to samo ale z metką i słowami sklepikarza, że to dobry wybór. Ciekawe, że bardzo tanio można zrobić reku samemu a firmy jakoś nie potrafią. Powód jest jeden. Lepiej zarabiać dużo niż mało. Wystarczy marketing i rynek sam powstanie. Po co się wysilać.

Nie wiem co gorsze, ludzka ignorancja czy ci źli kapitaliści, którzy nie dają nic biednej masie a duszą z niej każdy grosik. Takie to łatwe, proste, obudowa ze styropianu czy innej sklejki, uszczelnione pianką z castoramy, wymiennik i wentylatory z allegro a jeszcze lepiej z alibaby, reku za 2tyś za całość. Nic tylko trzepać kasę z jeleni złapanych na agresywny marketing. Nie wiem ale zgaduję, Pan firmy nigdy nie prowadził?

 

Pomysł z recyrkulacją powietrza jest chybiony. Dużo więcej energii potrzebujesz wtedy na podgrzanie tego dodatkowego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty też niewiele rozumiesz. Popatrz na ceny rekuperatorów. Co one mają wspólnego z rzeczywistym kosztem?

zrobiłeś kiedyś chociaż jeden, bodaj blado przypominający te "kosmicznie" drogie?

 

Popatrz na lobbowanie za tym rozwiązaniem. Wszędzie tego pełno. Rekuperator to podstawa. Ciekawe, że tylko w domkach jednorodzinnych. Dla kontrastu popatrz na ofertę dla domów wielorodzinnych. W ogóle takiej nie ma. Nie ma też takiego tematu w pismach branżowych.
widzisz właśnie że są takie tematy, w budownictwie wielolokalowym są problemy techniczne i poniekąd socjalne innego rodzaju, nie znasz ich a krzyczysz

 

W domach wielorodzinnych ze względu na stosunek objętości do powierzchni ścian, straty przez wentylację są procentowo dużo większe niż w domach jednorodzinnych. Nikt się nawet o tym nie zająknie. Powód jest jeden. Nie da się na tym zarobić na tyle dużo, by warto się czymś podobnym zajmować. W związku z tym nie ma tematu. Nie ma artykułów opisujących problem, nie ma "ekspertów" w rodzaju Brzęczkowskiego .
rekkupreator nie jest od zarabiania i jego/ich instalowaniem zajmują się tęgie głowy i temat też jest cały czas i nawet o dziwo jest w nim spora progresja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd taki wniosek? Nie daję się nabić w butelkę i tyle. Wiem, że bez rekuperacji można żyć i mieć i komfort i niewysokie rachunki za ogrzewanie. Wiem, że można mieć rekuperator za ułamek ceny fabrycznego. Co tu dodać?

skąd?

nazwałeś tak gościa który wywalił "mega kase" za coś co ty masz za 1/10 tej ceny, coś tu jest chyba niezbyt sensowne, pomijam fakt że porównujesz "coś" co masz w domu z rekuperatorem w innym nawet nie widząc fantów by dokonać porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co gorsze, ludzka ignorancja czy ci źli kapitaliści, którzy nie dają nic biednej masie a duszą z niej każdy grosik. Takie to łatwe, proste, obudowa ze styropianu czy innej sklejki, uszczelnione pianką z castoramy, wymiennik i wentylatory z allegro a jeszcze lepiej z alibaby, reku za 2tyś za całość. Nic tylko trzepać kasę z jeleni złapanych na agresywny marketing. Nie wiem ale zgaduję, Pan firmy nigdy nie prowadził?

 

Pomysł z recyrkulacją powietrza jest chybiony. Dużo więcej energii potrzebujesz wtedy na podgrzanie tego dodatkowego powietrza.

Czy ja prowadziłem firmę? :) Mam od wielu lat, dobrze wiem jak funkcjonuje rynek. Pretensje do "kapitalistów" można sobie w czapkę wsadzić. Każdy chce zarobić. Trzeba ostrzegać klientów, by nie dawali się nabrać na promocje garnków, kołder czy rekuperatorów. Nie poruszałbym tego tematu gdyby, podobnie jak to jest z pompami ciepła i wieloma innymi artykułami budowlanymi była na ten temat dyskusja. Argumenty za i przeciw. Wiesz na co się decydujesz, wybierz to lub tamto. Tu nie ma tego. Skądinąd słuszne argumenty o odzysku energii i komforcie służą do wciskania klientom horrendalnie drogich urządzeń. Najlepiej takie za 8 - 12 tysięcy i droższe. Jak ktoś kupił Lunę to biedak, bo nie stać go było na nic lepszego. Różnica między odzyskiem Luny a takiego reku za 12 tyś jest groszowa. Nie ma to znaczenia. Biedny, nie stać go było. O innych niż reku rozwiązaniach nikt nawet nie mówi, chyba, że są również bardzo drogie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...