Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

nic nie rozwali, wymiennik jest w obudowie, wentylatory nie muszą, bo są nie wiele grubsze od rury, wymiennik jest mniej podatny na zamarzanie niż plastikowy, a rozmrażanie presostat/grzałka/czasówka, lub presostat/trójnik z przepustnicą i siłownikiem/czasówka.

 

hmm... to cena rośnie jakby,

auto z trzema kołami też jest tańsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ja prowadziłem firmę? :) Mam od wielu lat, dobrze wiem jak funkcjonuje rynek. Pretensje do "kapitalistów" można sobie w czapkę wsadzić. Każdy chce zarobić. Trzeba ostrzegać klientów, by nie dawali się nabrać na promocje garnków, kołder czy rekuperatorów. Nie poruszałbym tego tematu gdyby, podobnie jak to jest z pompami ciepła i wieloma innymi artykułami budowlanymi była na ten temat dyskusja. Argumenty za i przeciw. Wiesz na co się decydujesz, wybierz to lub tamto. Tu nie ma tego. Skądinąd słuszne argumenty o odzysku energii i komforcie służą do wciskania klientom horrendalnie drogich urządzeń. Najlepiej takie za 8 - 12 tysięcy i droższe. Jak ktoś kupił Lunę to biedak, bo nie stać go było na nic lepszego. Różnica między odzyskiem Luny a takiego reku za 12 tyś jest groszowa. Nie ma to znaczenia. Biedny, nie stać go było. O innych niż reku rozwiązaniach nikt nawet nie mówi, chyba, że są również bardzo drogie.

 

A ten znowu o rekuperatorach za 8-12tysi - Już setny raz cię informujemy że one średnio kosztoją od 2 do 5tysi i nawet ten za 2tysie da ci sporo ponad 10st nawiewu podczas mrozów. Lepiej mieć taką lunę niż nie mieć nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś kiedyś chociaż jeden, bodaj blado przypominający te "kosmicznie" drogie?
Czym przypominający? Napisem na obudowie, że to super, hiper i kosmiczna technologia? Lakierem proszkowym? Wyświetlaczem z bajerami dla miłośników smartfonów?

 

widzisz właśnie że są takie tematy, w budownictwie wielolokalowym są problemy techniczne i poniekąd socjalne innego rodzaju, nie znasz ich a krzyczysz
No jasne. "Problemy techniczne i poniekąd socjalne innego rodzaju" uniemożliwiają zrobienie małego rekuperatora. O czym ty piszesz? On sie po prostu nie kalkuluje dlatego nikt takich nie robi. Mnie chodzi jednak o mechanizm. Dlaczego, podobnie jak przy budownictwie jednorodzinnym nikt nie krzyczy, że trzeba też odzyskiwać ciepło w budynkach wielolokalowych? Nie ma na ten temat artykułów, nie ma opracowań, nie ma ładnych wykresów i ilustracji obrazujących oszczędności. Nie ma, bo ludzi w blokach na drogie urządzenia nikt nie namówi a tanich produkować się nie opłaca.

 

rekkupreator nie jest od zarabiania...
A to dobre! A od czego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten znowu o rekuperatorach za 8-12tysi - Już setny raz cię informujemy że one średnio kosztoją od 2 do 5tysi i nawet ten za 2tysie da ci sporo ponad 10st nawiewu podczas mrozów. Lepiej mieć taką lunę niż nie mieć nic
Od 2 do 5 tyś? Zobacz jakie są kupowane. Tu na forum, mam wrażenie ci co mają Lunę wstydzą się nawet do tego przyznać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak dla podgrzania powietrza wentylacyjnego zamiast stosowania rekuperatora lub nagrzewnicy elektrycznej tłoczyć zimą do kanałów wentylacyjncych oprócz 120m3 powietrza z podwórka o temp np -0st dodatkowo drugie tyle już podgrzanego z domu (np czerpanego z pod sufitu gdzie jest zwykle cieplejsze niż powinno) o temp 24st - temp powietrza z anemostatu (wymieszanego już w kanałach went a nie w pokoju pod anemostatem) wyniesie 12st a nie 0st, gdyby tłoczyć go jeszcze nieco więcej bedzie jeszcze wyższa.

 

Podstawowy dyskomfort znika a podgrzewanie powietrza jest tańsze niż nagrzewnicą elektryczną, w przypadku ogrzewania domu PC ok 3 x tańsze (COP 3) od tego co wyliczono dla nagrzewnicy.

I tak równanie wygląda wówczas 266 - 300 = - 34zł - bez reku taniej niż z reku. Biorąc pod uwagę pracę wentylatora kanałowego przez cały rok, który też zużywa energię - niemal wlał, wylał a 5kzł na reku w kieszeni. O ile wyliczenia są prawdziwe.

 

 

A gdyby zamiast używania nagrzewnicy zastosować klimę kanałową - tak samo dogrzewać nią powietrze pobierane z domu o temp 24 do np 34 i tłoczyć do kanałów wentylacyjnych razem ze świeżym - przy 0 st. na dworze powietrze na anemostacie ma już niemal tyle ile z reku, klima kosztuje 3500 i może spełniać więcej pożytecznych funkcji niż reku za 5kzł, koszt ogrzania powietrza również ze 3x niższy od nagrzewnicy el.

 

Sprężarka z lodówki przerobiona na mini PCPW (zamiast nagrzewnicy) na bazie chłodnic klimatyzacyjnych z samochodów, również można sporo taniej dogrzewać niż nagrzewnicą ?

 

Ale sobie pogdybałem - pierwszy pomysł, jeżeli to nie o koszty lub oszczędności chodzi a o komfort jest najprostszy.

to wszystko już było robione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wyjdzie to kilka razy taniej niż to samo ale z metką i słowami sklepikarza, że to dobry wybór. Ciekawe, że bardzo tanio można zrobić reku samemu a firmy jakoś nie potrafią. Powód jest jeden. Lepiej zarabiać dużo niż mało. Wystarczy marketing i rynek sam powstanie. Po co się wysilać.

a to akurat święta racja, własne ręce zawsze tańsze od cudzych, o ile potrafią to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 do 5 tyś? Zobacz jakie są kupowane. Tu na forum, mam wrażenie ci co mają Lunę wstydzą się nawet do tego przyznać.

 

ja mam jednego z najdroższych - brika excellent 300 i kosztował 5 tysi.......... lepiej mieć tanią lunę i nawiew 12-15st podczas mrozów niż nic - to żaden wstyd, wolałbym sprawdzoną i chwaloną lunę za 2tysie niż jakąś samoróbkę o nieznanych parametrach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla wymiany poglądów ,ale reku to +/- 200PLN w sezonie grzewczym w porównaniu z WM bez reku ale z GWC. :D

Ktoś tu pisał ,że WG nie działa zimą. Ot bzdura.

Ktoś tu pisał o smrodach z kuchni. Skarpetek i gaci nie należy gotować w garnku na kuchni. Ot bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym przypominający? Napisem na obudowie, że to super, hiper i kosmiczna technologia? Lakierem proszkowym? Wyświetlaczem z bajerami dla miłośników smartfonów?
napis też kosztuje, wiedza tym bardziej, a lakier proszkowy dają w prezencie czy dopłacają w sklepie? i ty mówisz że masz firmę? we własnej piwnicy to możesz zrobić rekuperator z desek i kubła na śmieci ale tego nie sprzedasz, wiesz o tym przedsiębiorco?

 

No jasne. "Problemy techniczne i poniekąd socjalne innego rodzaju" uniemożliwiają zrobienie małego rekuperatora. O czym ty piszesz? On sie po prostu nie kalkuluje dlatego nikt takich nie robi. Mnie chodzi jednak o mechanizm. Dlaczego, podobnie jak przy budownictwie jednorodzinnym nikt nie krzyczy, że trzeba też odzyskiwać ciepło w budynkach wielolokalowych? Nie ma na ten temat artykułów, nie ma opracowań, nie ma ładnych wykresów i ilustracji obrazujących oszczędności. Nie ma, bo ludzi w blokach na drogie urządzenia nikt nie namówi a tanich produkować się nie opłaca.
jak to nie ma? czytaj branżową literature a nie koziołka matołka

 

A to dobre! A od czego?
od mniejszych wydatków na eksploatację ale nie od oszczędzania by to osiągnąć, powiedz użytkownikowi dizla że głupi bo jego auto za dużo kosztuje przy takim samym benzyniaku, przeciaż nigdy się nie zwróci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na ulicy dostaniesz w oko to przecież nie ma powodu być złym, masz przecież drugie.

 

Ot taka to dyskusja, jak brakuje argumentow

 

aha więc to twój rgument jest? tłumaczę więc że sam wymiennik to już rekuperator i to za parę stówek, ale sam do pierwszego zestawu elementów za guziki dołączyłeś nowy zestaw też zapewne darmowy, pewnie dlatego że doszedłeś do wniosku że ten pierwszy nie zadziała jakbyś chciał, ja twierdzę że za darmo niczego nie ma, nawet służby zdrowia

 

A może nawzajem nie czaimy kontekstu?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaxx. Ty się nie musisz denerwować . Policz entalpię powietrza średniej z sezonu zimowego, średniej po GWC , średniej nawiewanej do domu i średniej z reku średniej półki i wyjdzie ci ,że to funta kłaków nie warte. Natomiast sama idea wentylacji mechanicznej -wymuszonej ,to i owszem jestem za.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha więc to twój rgument

 

A może nawzajem nie czaimy kontekstu?

Rgument nie gorszy od twojego ;)

a kontekst jest taki, że Twoje 4 koło ja widzę jako 5 i 7 koło.

Przez prawie 2 miesiące chodzi na min obrotach, stabilnie utrzymuje 43-50%, ani razu nie zamarł. Gdyby nie forum, to bym o nim zapomniał. Po co mi te wszystkie bajery, które uważasz za 4 koło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napis też kosztuje, wiedza tym bardziej, a lakier proszkowy dają w prezencie czy dopłacają w sklepie? i ty mówisz że masz firmę? we własnej piwnicy to możesz zrobić rekuperator z desek i kubła na śmieci ale tego nie sprzedasz, wiesz o tym przedsiębiorco?
Deski i kubeł na śmieci? Ręce opadają. Może w tym swoim warsztaciku nie potrafisz sobie tego wyobrazić ale jak robi się biznes to nie robi się tego w piwnicy i z byle czego.

jak to nie ma? czytaj branżową literature a nie koziołka matołka
Jakieś przykłady? Może w Muratorze? W końcu to czasopismo dla inwestorów, również tych z mieszkań.

 

od mniejszych wydatków na eksploatację ale nie od oszczędzania by to osiągnąć, powiedz użytkownikowi dizla że głupi bo jego auto za dużo kosztuje przy takim samym benzyniaku, przeciaż nigdy się nie zwróci
Sorry ale juz widzę, że intelektualnie sam siebie nie przeskoczysz. Fajnie było pogadać a teraz kolego śrubokręt w dłoń i do roboty!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaxx. Ty się nie musisz denerwować . Policz entalpię powietrza średniej z sezonu zimowego, średniej po GWC , średniej nawiewanej do domu i średniej z reku średniej półki i wyjdzie ci ,że to funta kłaków nie warte. Natomiast sama idea wentylacji mechanicznej -wymuszonej ,to i owszem jestem za.
Może funta klaków nie ale tych kilku tysięcy wydanych na pewno nie jest warte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...