Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Może funta klaków nie ale tych kilku tysięcy wydanych na pewno nie jest warte.

 

Panowie. Policzcie entalpie przed i po . I to jest ni mniej ni więcej jak funta kłaków nie jest warte. WM jako taka i owszem bo jak temp. na zewnątrz przekracza +8oC to WG zwalnia. Zimą hula sama bez super oszczędnych wentylatorów za kilkaset PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

 

To nie oznacza, że WG nie działa, tylko, że wielu robi wiele, by przez mrozy działała jak najmniej.

Nie dopowiadaj sobie czegoś, co nie zostało napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie oznacza, że WG nie działa, tylko, że wielu robi wiele, by przez mrozy działała jak najmniej.

Nie dopowiadaj sobie czegoś, co nie zostało napisane.

 

, Prawda jest taka że przy WG zimą praktycznie nie wentylujemy."

 

Pos...ło cię? Co tu jest napisane? Jak to można inaczej zrozumieć?

To jest wymiana poglądów i opinii na FM a nie polityka. Tam i owszem,autor może mieć coś innego na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, Prawda jest taka że przy WG zimą praktycznie nie wentylujemy."

 

Pos...ło cię? Co tu jest napisane? Jak to można inaczej zrozumieć?

To jest wymiana poglądów i opinii na FM a nie polityka. Tam i owszem,autor może mieć coś innego na myśli.

 

Przyjdzie autor i wyjasni. Moźe Ci się tego knajackiego języka wstyd zrobi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który kosztuje mniej niż 5 tysięcy?

 

Optimal

 

Poza tym o ile wiem, napisałeś:

Skądinąd słuszne argumenty o odzysku energii i komforcie służą do wciskania klientom horrendalnie drogich urządzeń. Najlepiej takie za 8 - 12 tysięcy i droższe.

 

Co jest bzdurą. Tu nie widuję takich sprzetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zastanawiałeś się ile będzie kosztowało podgrzanie grzałką powietrza o temperaturze -5st do +18st????? bo rekuperator zużywa na to prądu za około 20zł miesięcznie.

 

rozumiem że przez cały sezon grzewczy ( w moim przypadku to ok. 200 dni...) na zewnątrz masz -5* na okrągło ...;)

przy takich temp. jak podajesz i wydajności na poziomie 100m3/h tracisz ok. 18,2kWh na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Na pewno odczuwasz to jako dotkliwe zimno. :) Piszę o średniej temperaturze powietrza.

 

obecnie nawiewa mi z GWC ok. 8* ( nie mam rekuperatora a tylko samą WM...) i jakoś nikt nie narzeka że mu wieje..., mało tego przy każdym używaniu kuchni automatycznie wentylacja przełącza się na maksymalne obroty nawiewając i wyciągając ok.600m3/h i też jakoś nie bardzo to się odczuwa ...

ale co by nie było kończę właśnie rekuperator do mojej WM a że od kilku lat mam wszystko monitorowane to okaże się ile ten odzysk jest faktycznie warty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko już było robione

 

Mam tego świadomość, że niczego nowego nie wymyśliłem, jednak to pokazuje że argument o wielkim dyskomforcie WM bez rekuperatora nie jest do końca prawdziwy. Korzyści finansowe z odzysku też są niewielkie o ile są w ogóle biorąc pod uwagę koszt urządzenia i instalacji.

 

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na wentylację działającą latem i nie dającą się tak bardzo we znaki zimą jak nawiew zimnego powietrza punktowo z anemostatów pozostaje WM wywiewna z jednym wentylatorem wywiewnym dla kuchni i łazienek lub odrębnymi w każdym z tych pomieszczeń - zimne powietrze zasysane przez nieszczelności równomierniej wpada do pomieszczeń, można taką wentylacją w zimie sterować np czasówką wymieniając powietrze przez 15 minut co godzinę, minus to brak jego filtrowania. Koszt śmieszny - wentylator i kanały wywiewne, które i tak jakieś zawsze muszą być. W porównaniu do kompletnej instalacji WM z odzyskiem (ok 10 tys) to już nie zbilansuje się ten odzysk energii nawet przez 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Optimal to za ile? Co z resztą twoich przykładów?To, że nie widujesz takich + 8 tyś. to nie znaczy, że ich nie ma.

 

Ty dziecko jesteś, że tak za rączkę trzeba ?

Optimal 4200, Brink 5300, Onyx 5600 - wszystko z VAT 23%

 

Czy ja twierdzę, że nie ma rekuperatorów za +8tyś ?

Po rostu czytając, co maja w stopkach użytkownicy widzę, że króluja rekuperatory za ok 5000zł i tańsze.

To juz skończ epatować pieciocyfrowymi cenami, bo tyLko w śmiesznośc popadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że przez cały sezon grzewczy ( w moim przypadku to ok. 200 dni...) na zewnątrz masz -5* na okrągło ...;)

przy takich temp. jak podajesz i wydajności na poziomie 100m3/h tracisz ok. 18,2kWh na dobę...

 

wiosną i Latem poranki o temperaturze +5 +10st nie są żadkościa a i majowe przymrozki też się trafiają - mi wtedy też nawiewa te 18-19st tylko że z prędkością 200m3/h - bez tego odzysku musiałbym zapomnieć o takiej wymianie albo spać caly rok pod dwiema kołdrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłeś na rok 1750 kWh strat - "dogrzewając" to powietrze recyrkulacją by na nawiewie zachować komfortową temperaturę nawiewu (bo po to głównie jest rekuperator jak tu niektórzy twierdzą - przede wszystkim dla komfortu) przy domu ogrzewanym PC z COP powiedzmy 3,5 masz 500kWh x cena prądu - przyzwoity rekuperator zwraca się po 20-30 latach. Wytrzyma tyle ?
Najtańszy system na dom 150m2 kosztuje bez montażu 3000zł brutto (centrala kanały anemostaty skrzynki. Pozwala to zrezygnować z kanałów pionowych i nawiewników w oknach, oraz dać oczko mniejszą pompę. Jeżeli policzy Pan - koszt wentylacji grawitacyjnej zapewniającej ( jeżeli to w ogóle możliwe ) stały strumień i koszt większej pompy, to wyjdzie Panu, że dom z WM z odzyskiem ciepła jest tańszy. Zapewniam Pana, że WG nie zwróci się Panu nawet na ....( wstaw dowolne) lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego świadomość, że niczego nowego nie wymyśliłem, jednak to pokazuje że argument o wielkim dyskomforcie WM bez rekuperatora nie jest do końca prawdziwy. Korzyści finansowe z odzysku też są niewielkie o ile są w ogóle biorąc pod uwagę koszt urządzenia i instalacji.

 

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na wentylację działającą latem i nie dającą się tak bardzo we znaki zimą jak nawiew zimnego powietrza punktowo z anemostatów pozostaje WM wywiewna z jednym wentylatorem wywiewnym dla kuchni i łazienek lub odrębnymi w każdym z tych pomieszczeń - zimne powietrze zasysane przez nieszczelności równomierniej wpada do pomieszczeń, można taką wentylacją w zimie sterować np czasówką wymieniając powietrze przez 15 minut co godzinę, minus to brak jego filtrowania. Koszt śmieszny - wentylator i kanały wywiewne, które i tak jakieś zawsze muszą być. W porównaniu do kompletnej instalacji WM z odzyskiem (ok 10 tys) to już nie zbilansuje się ten odzysk energii nawet przez 40 lat.

No właśnie. Pod wszystkim mogę się podpisać. Nie przeczytasz jednak tego nigdzie. Wszędzie jest jak byk. Rekuperacja! Najlepiej super hiper czyli droga. Różnica w sprawności wymiennika 10% to żadne oszczędności ale w cenie ma odbicie. I tak robi się ludziom wodę z mózgu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...