Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Kreatywna księgowość. :) Nie 3000 a 2700 (dla 20K a taka jest realna różnica dla całego sezonu grzewczego) Grzane PC to 480 zł dla taryfy całodobowej, dla II to jeszcze mniej. Do odzyskania przez reku 280 zł rocznie. Gdzie tu sens rekuperatora?

 

ale ja nie grzeję pompą ciepła, tylko grzałką i nie muszę majstrować z dogrzewaniem powietrza (kolejna po PC komplikacja układu). także nawet jak na wentylację bez reku szłoby 2700 kWh jak piszesz, to oszczędzam z 500 zł rocznie, pobierając 23 W albo i mniej

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Taki wywiew powoduje silniejsze szronnienie. Poza tym, pompa nie działa przecież 24h/dobę, a obecnie tylko kilka, więc coś słabo widzę ten odzysk.

Nagrzewnica ? Sprawnośc i opory nagrzewnicy przy 32C ?

Ja też słabo widzę ten odzysk ale się tym nie przejmuję, bo i tak straty są groszowe. Coś tam będzie i mi to wystarczy. Nagrzewnica ma być po to, by do domu nie docierało zbyt ciepłe powietrze w lecie. W zimie, może będzie działać, może nie. Wystarczy mi + 5 st. Jakie opory? Przy przepływie 60m3 na godzinę?

Pompę ciepła sam sobie oczywiście zmajstrujesz ?
Co za złośliwości kolego. Tak bardzo martwisz się tym, że ten twój rekuperator nic nie daje? Dałeś się złapać na prymitywne sztuczki marketingowe, jak zresztą wielu. Po to poruszam ten temat, by takich naciągniętych na oszczędności z rekuperacji było mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie grzeję pompą ciepła, tylko grzałką i nie muszę majstrować z dogrzewaniem powietrza (kolejna po PC komplikacja układu). także nawet jak na wentylację bez reku szłoby 2700 kWh jak piszesz, to oszczędzam z 500 zł rocznie, pobierając 23 W albo i mniej
Ogrzewasz się najdroższym nośnikiem i tylko dlatego masz te 500 zł oszczędności. Nie lepiej zainwestować w PC P/W lub GWC i dać sobie spokój z rekuperacją? (WM musi oczywiście zostać.) Nagrzewnica na wlocie może też służyć do chłodzenia w lecie. Kosztuje niedużo więc, moim zdaniem warto. Komplikacją układu też trudno to nazwać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież poprawiłem obliczenia, moźesz sprawdzić. Wyszło trochę wiecej, niż paczka.

 

Ty podaj ile kosztuje wykonanie GWC,dajacego te 9C.

Trzeba odjać od moich 3990zl.

 

Nie tylko to trzeba odjąć. Bo to jest bezobsługowe, z zerowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w sezonie grzewczym itd.

Z czego ? a z różowych PVC. Tyle,że trzeba u producenta zamówić z adnotacją ,że dla potrzeb wentylacyjnych . Dostaniesz wtedy bez domieszki recyklingu .

Proste jak drut. Jeden email i z dwa telefony. Chcieć trzeba. A jak kto strachliwy ,to rękaw ze spożywczej folii- grubej ,dodatkowo zainstalować we wnętrzu zwykłej taniej rury kanalizacyjnej .

Zresztą przekłamujesz ,bo reku wymaga specyficznego systemu dystrybucji powietrza .Zasilanie i odbiór. I to nie jest wtedy 3990PLN(bo to tylko cena centrali) a kilkakrotnie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za złośliwości kolego. Tak bardzo martwisz się tym, że ten twój rekuperator nic nie daje? Dałeś się złapać na prymitywne sztuczki marketingowe, jak zresztą wielu. Po to poruszam ten temat, by takich naciągniętych na oszczędności z rekuperacji było mniej.

 

Ty masz problem z czytaniem, z przyswajaniem, czy z zapamiętywaniem moich tekstów ?

Przeciez policzylem to na entalpii w stosunku do GWC za ktorzy też trzeba niemalo zapłacic.

Bez GWC jest jeszcze lapiej.

 

Jesli sie czyms martwię, to o Ten Twoj papierowy system ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ciągle o tym samym - Nie wiem ile odzyskuje mój reku i jakie to są oszczędności, nie obchodzi minie to, nie obchodzi mnie czy mój reku się zwróci, może nawet nigdy a może za 10lat - puki co sezon grzewczy zamknę kwotą sporo niższa niż 1500zł ...... najbardziej mi zależy na komforcie dopływy świeżego powietrza zimą o temperaturze zbliżonej do tej wewnątrz domu. Jakie urządzenie podgrzeje zimą strumień powietrza 100m3/h do 18st za 20zł miesięcznie?
:no: Nie obchodzi cię... To po co w ogóle go kupiłeś? Reku nie grzeje ci powietrza za 20 zł miesięcznie. Grzejesz je swoim systemem grzewczym. Reku nie pozwala na stratę części energii włożonej w ogrzanie tego powietrza. Jakie to są wartości już pisaliśmy. Mikre bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko to trzeba odjąć. Bo to jest bezobsługowe, z zerowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w sezonie grzewczym itd.

Z czego ? a z różowych PVC. Tyle,że trzeba u producenta zamówić z adnotacją ,że dla potrzeb wentylacyjnych . Dostaniesz wtedy bez domieszki recyklingu .

Proste jak drut. Jeden email i z dwa telefony. Chcieć trzeba. A jak kto strachliwy ,to rękaw ze spożywczej folii- grubej ,dodatkowo zainstalować we wnętrzu zwykłej taniej rury kanalizacyjnej .

Zresztą przekłamujesz ,bo reku wymaga specyficznego systemu dystrybucji powietrza .Zasilanie i odbiór. I to nie jest wtedy 3990PLN(bo to tylko cena centrali) a kilkakrotnie więcej.

 

 

Cena, cena !

Mamy 6C na zewnątrz. Rozumiem, że gwarantujesz 120m3/h bez wentylatora ?

Rózowe PVC dla wenylacji

Nie wierze w to, co co czytam... W szkole tego nie zrobisz, w szpitalu tego nie zrobisz, ale a domu spokojnie machniesz sobie rozowe PVC. Nie ma atestu, ale masz maila z solennym przyrzeczeniem producenta.

 

O cenach instalacji nie mowimy, bo nawer perm przyznal, ze zasadnosci WM nie neguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewasz się najdroższym nośnikiem i tylko dlatego masz te 500 zł oszczędności. Nie lepiej zainwestować w PC P/W lub GWC i dać sobie spokój z rekuperacją? (WM musi oczywiście zostać.) Nagrzewnica na wlocie może też służyć do chłodzenia w lecie. Kosztuje niedużo więc, moim zdaniem warto. Komplikacją układu też trudno to nazwać.

 

instalacja kotłowni opartej na PC jest o 16-17 tys. zł droższa niż przy grzałce, przy moim zużyciu i rekuperatorze będzie mi się spłacać ponad 10 lat (dla CO i CWU). miałbym zrezygnować reku za 5 tys. zł, zainstalować w tym wypadku jeszcze droższą kotłownię PC (bo obciążenie cieplne mi wzrośnie, więc pompa musiałaby być mocniejsza), żeby mi się pompa szybciej zwróciła? obecne rozwiązanie jest o wiele mniej awaryjne, znacznie tańsze w inwestycji, a koszt eksploatacji jest dla mnie satysfakcjonujący, więc po co to komplikować? mój rekuperator zwróci się w sensownym czasie, gdybym miał więcej czasu, to pewnie skleciłbym coś tańszego samodzielnie, ale niestety nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz problem z czytaniem, z przyswajaniem, czy z zapamiętywaniem moich tekstów ?

Przeciez policzylem to na entalpii w stosunku do GWC za ktorzy też trzeba niemalo zapłacic.

Bez GWC jest jeszcze lapiej.

 

Jesli sie czyms martwię, to o Ten Twoj papierowy system ;)

 

Nie licz bo źle liczysz:: O koszcie GWC nie masz pojęcia i podpierasz się opiniami TB. A TB jak wszystkim wiadomo dystrybuuje rekuperatory.Sam zresztą pisze ,że,, dawno przestaliśmy je instalować, znaczy GWC" Powód? Proste. Znalazł źródełko większych dochodów od kilkudziesięciu metrów rury w ziemi.:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja kotłowni opartej na PC jest o 16-17 tys. zł droższa niż przy grzałce, przy moim zużyciu i rekuperatorze będzie mi się spłacać ponad 10 lat (dla CO i CWU). miałbym zrezygnować reku za 5 tys. zł, zainstalować w tym wypadku jeszcze droższą kotłownię PC (bo obciążenie cieplne mi wzrośnie, więc pompa musiałaby być mocniejsza), żeby mi się pompa szybciej zwróciła? obecne rozwiązanie jest o wiele mniej awaryjne, znacznie tańsze w inwestycji, a koszt eksploatacji jest dla mnie satysfakcjonujący, więc po co to komplikować? mój rekuperator zwróci się w sensownym czasie, gdybym miał więcej czasu, to pewnie skleciłbym coś tańszego samodzielnie, ale niestety nie mam

 

Reku to oszczędność -równowartość 1 paczki fajek/m-c. O czym ty piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to oszczędność -równowartość 1 paczki fajek/m-c. O czym ty piszesz?

 

niezależnie od źródła ciepła w domu? o czym ty piszesz?

 

jak będziesz palił śmieciami albo zbieranym drewnem, to Ci się nie zwróci ani reku, ani GWC, ani izolacja, ani okna

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz problem z czytaniem, z przyswajaniem, czy z zapamiętywaniem moich tekstów ?

Przeciez policzylem to na entalpii w stosunku do GWC za ktorzy też trzeba niemalo zapłacic.

Bez GWC jest jeszcze lapiej.

 

Jesli sie czyms martwię, to o Ten Twoj papierowy system ;)

Jakby nie było oszczędności są mikre w stosunku do kosztu twojego rekuperatora. Brałeś to pod uwagę jak go kupowałeś? Nie, jak i pewnie 99% nabywców reku. Marketing jest tu bardzo skuteczny. GWC można mieć za 1000 zł.

Mój system jest rzeczywiście "papierowy" tzn nigdzie jeszcze nie zastosowany. Identyczny jednak, co do zasady proponują producenci PC z funkcją wentylacji. Nie wiem czemu miałby nie funkcjonować. W najprostszej wersji to wentylator wywiewny i parę metrów rurki. W najbardziej skomplikowanej dwa wentyle, rurki i nagrzewnica/chłodnica. Nie wiem co mogłoby tu nie zadziałać.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja kotłowni opartej na PC jest o 16-17 tys. zł droższa niż przy grzałce, przy moim zużyciu i rekuperatorze będzie mi się spłacać ponad 10 lat (dla CO i CWU). miałbym zrezygnować reku za 5 tys. zł, zainstalować w tym wypadku jeszcze droższą kotłownię PC (bo obciążenie cieplne mi wzrośnie, więc pompa musiałaby być mocniejsza), żeby mi się pompa szybciej zwróciła? obecne rozwiązanie jest o wiele mniej awaryjne, znacznie tańsze w inwestycji, a koszt eksploatacji jest dla mnie satysfakcjonujący, więc po co to komplikować? mój rekuperator zwróci się w sensownym czasie, gdybym miał więcej czasu, to pewnie skleciłbym coś tańszego samodzielnie, ale niestety nie mam
16 - 17 tyś??? PC P/W z funkcją grzania i CWU? Twój system grzewczy nic nie kosztował?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena, cena !

Mamy 6C na zewnątrz. Rozumiem, że gwarantujesz 120m3/h bez wentylatora ?

Rózowe PVC dla wenylacji

Nie wierze w to, co co czytam... W szkole tego nie zrobisz, w szpitalu tego nie zrobisz, ale a domu spokojnie machniesz sobie rozowe PVC. Nie ma atestu, ale masz maila z solennym przyrzeczeniem producenta.

 

O cenach instalacji nie mowimy, bo nawer perm przyznal, ze zasadnosci WM nie neguje.

 

To wynika z gęstości powietrza. Różnica przy 22oC i przy 6oC jest na tyle duża ,że wymusi odpowiedni przepływ.Warunek,dom szczelny. Zresztą jestem zwolennikiem WM,bo jest sterowalna bardziej.Co do atestu.Przeanalizuj sobie skład chemiczny tego co wydzielają meble( zapach w sklepie meblowym to formaldehydy).

Wystarczy sprawdzić powietrze po przejściu przez pomarańczową rurę.Wystarczy zlecić a zbadają. Do miejskiego powietrza to z pomarańczowej rury to górski powiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz bo źle liczysz:: O koszcie GWC nie masz pojęcia i podpierasz się opiniami TB. A TB jak wszystkim wiadomo dystrybuuje rekuperatory.Sam zresztą pisze ,że,, dawno przestaliśmy je instalować, znaczy GWC" Powód? Proste. Znalazł źródełko większych dochodów od kilkudziesięciu metrów rury w ziemi.:lol:

 

Masz rację, nie mam pojecia dlatego pytam.

A Ty nie odpowiadasz.

Zadnymi opiniami się się nie podpieram, mozesz takie cos zacytowac, jeśli znajdziesz.

 

A obliczenia poprawiłem i wynik jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 - 17 tyś??? PC P/W z funkcją grzania i CWU? Twój system grzewczy nic nie kosztował?

 

poza podłogówką mój "kocioł" kosztował 3200 zł z całym osprzętem i sterowaniem. muszę jeszcze dokupić bojler za 500-600 zł. takie proste rzeczy poskładał mi "rodzinny" hydraulik z moją pomocą. wycena na kotłownię PC Panasonic 7 kW (przy -15*C daje niecałe 5 kW, więc będą problemy z tanią taryfą i czas zwrotu może się przedłużyć) to 20 tys. zł. dodatkowo bufor to za gotówkę. do tej pory jakoś dajemy radę, ale na finiszu zaczyna doskwierać brak gotówki. gdybym zrobić system oparty na PC, to albo przesuwam przeprowadzkę, albo biorę kredyt. nie chcę ani jednego, ani drugiego. do kosztu PC należałoby także doliczyć przeglądy gwarancyjne, niekoniecznie darmowe. także nadal uważam, że rekuperator za doskonały zakup, pozwolił mi odsunąć zakup nieopłacalnej w tej chwili PC na później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...