Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

to chyba nie grzałką o mocy 800wat!!!!! bo taką ma wbudowaną fabrycznie mój rekuperator. Mówimy o wentylacji czy ogrzewaniu nadmuchowym ? bo to dwie różne sprawy, poza tym kto ci powiedział o tym że rekuperatorem z grzałką ogrzejesz dom???

 

Ciesze sie ze u Panstwa reku ma tak dobra sprawnosc. Napawa mnie to checia zainteresowaniem sie WM z reku dla mojego domu - w trakcie budowy.

 

Rozumiem oburzenie. Odnosnie twierdzenia ze przy reku z grzalka nie trzeba/nie powinno sie miec centralnego ogrzewania - to nie jest moja opinia, ja ją tylko przytoczylem - moze osoba ktora tak mysli to po prostu potwierdzi.

 

Natomiast grzalka w reku nie musi miec tylko 800 W i nie musi tylko sluzyc do rozmrazania reku. Ponoc w dobrze zaizolowanym domu wystarczyloby to do ogrzania go. Poza tym jesli sie Panstwo pokusza o przeczytanie innych watkow to dowiedza sie ze ogrzewanie pradem wcale nie jest takie drogie - porownujac koszta instalacji itp itd. Ale nie bede zabieral nikomu radosci z poznawania tematu na wlasna reke.

 

Dodam ze nieglupim pomyslem byloby podlaczenie do reku klimy tak aby te same przewody wentylacyjne wykorzystac do chlodzenia domu.

 

Zycze zyczliwosci, pomyslowosci, otwartosci na poglady innych oraz dociekliwosci - nawet jesli dzisiaj sie sa urodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ciesze sie ze u Panstwa reku ma tak dobra sprawnosc. Napawa mnie to checia zainteresowaniem sie WM z reku dla mojego domu - w trakcie budowy.

 

Rozumiem oburzenie. Odnosnie twierdzenia ze przy reku z grzalka nie trzeba/nie powinno sie miec centralnego ogrzewania - to nie jest moja opinia, ja ją tylko przytoczylem - moze osoba ktora tak mysli to po prostu potwierdzi.

 

Natomiast grzalka w reku nie musi miec tylko 800 W i nie musi tylko sluzyc do rozmrazania reku. Ponoc w dobrze zaizolowanym domu wystarczyloby to do ogrzania go. Poza tym jesli sie Panstwo pokusza o przeczytanie innych watkow to dowiedza sie ze ogrzewanie pradem wcale nie jest takie drogie - porownujac koszta instalacji itp itd. Ale nie bede zabieral nikomu radosci z poznawania tematu na wlasna reke.

 

Dodam ze nieglupim pomyslem byloby podlaczenie do reku klimy tak aby te same przewody wentylacyjne wykorzystac do chlodzenia domu.

 

Zycze zyczliwosci, pomyslowosci, otwartosci na poglady innych oraz dociekliwosci - nawet jesli dzisiaj sie sa urodziny.

 

Pomysł,nie oznacza że jest możliwy do zrealizowania z przyczyn fizycznych niestety. Pojemność cieplna powietrza zimowego jest beznadziejnie niska.

Podgrzanie 100kg/h powietrza ( co jest ilością wystarczającą dla 3 -y osobowej rodziny wymaga +/- 30Wh . Nieduży dom pasywny wymaga 1000Wh .

Wygląda na to ,że należało by podgrzać to powietrze do przeszło 50oC by dostarczyć odpowiednią ilość ciepła w domu pasywnym . Powiedzmy sobie uczciwie ,że te domy to rzadkość. Jak dom ma 30kWh/m2 to już nieźle. Stąd prosty wniosek ,że temp. powietrza będzie nieznośna. Większa ilość powietrza pozwoli na obniżenie temperatury ale co z wilgotnością? Kto wytrzyma 10-15 % wilgotności w domu?

Pomysł niestety nie do zrealizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie ze u Panstwa reku ma tak dobra sprawnosc. Napawa mnie to checia zainteresowaniem sie WM z reku dla mojego domu - w trakcie budowy.

 

Rozumiem oburzenie. Odnosnie twierdzenia ze przy reku z grzalka nie trzeba/nie powinno sie miec centralnego ogrzewania - to nie jest moja opinia, ja ją tylko przytoczylem - moze osoba ktora tak mysli to po prostu potwierdzi.

 

Natomiast grzalka w reku nie musi miec tylko 800 W i nie musi tylko sluzyc do rozmrazania reku. Ponoc w dobrze zaizolowanym domu wystarczyloby to do ogrzania go. Poza tym jesli sie Panstwo pokusza o przeczytanie innych watkow to dowiedza sie ze ogrzewanie pradem wcale nie jest takie drogie - porownujac koszta instalacji itp itd. Ale nie bede zabieral nikomu radosci z poznawania tematu na wlasna reke.

 

Dodam ze nieglupim pomyslem byloby podlaczenie do reku klimy tak aby te same przewody wentylacyjne wykorzystac do chlodzenia domu.

 

Zycze zyczliwosci, pomyslowosci, otwartosci na poglady innych oraz dociekliwosci - nawet jesli dzisiaj sie sa urodziny.

 

tak się składa że nie mam centralnego ogrzewania, a te ktore posiadam jest w 100% elektryczne - dom mam mocnoenergooszczędny , mam grzejniki elektryczne zamiast zwykłych kaloryferów na wodę...... koszt takiego ogrzewania to 3500zł (materiał i robocizna) do tego wspomagam się piecokominkiem (rozpalany co 2-3 dni tylko wieczorem) do końca lutego na ogrzewanie domu (126m2) powinno nie przekroczyć 1tys złotych licząc prąd+drewno...... Nadal nie wiem o co ci chodzi z tą nagrzewnicą w rekuperatorze służącą do ogrzania domu? żeby to zrobić trzeba by to powietrze dogrzewać do około 60st - taka nagrzewnica musiała by mieć z 10kilowatów. Chyba kolego musisz się trochę dokształcić w temacie bo mylisz wentylację mechaniczną z ogrzewaniem nadmuchowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, jeżeli dom ma zapotrzebowanie np w 0st 2-3kW to w takich warunkach taka nagrzewnica 2-3kW wystarczy i powietrze nie musi mieć 60 a 30 st. Mój w -20 szacunkowo z WM będzie potrzebował przy 220m2 - 6kW a będzie tak średnio zaizolowany i na ławach, to ile potrzebuje dom na płycie bardzo dobrze zaizolowany o pow. np 120m2 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, jeżeli dom ma zapotrzebowanie np w 0st 2-3kW to w takich warunkach taka nagrzewnica 2-3kW wystarczy i powietrze nie musi mieć 60 a 30 st. Mój w -20 szacunkowo z WM będzie potrzebował przy 220m2 - 6kW a będzie tak średnio zaizolowany i na ławach, to ile potrzebuje dom na płycie bardzo dobrze zaizolowany o pow. np 120m2 ?

 

Powietrze aby przenieść 3kWh w temp. 30oC i temp. w domu 22oC ,wymaga ilości 1000m3/h !!! Absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, jeżeli dom ma zapotrzebowanie np w 0st 2-3kW to w takich warunkach taka nagrzewnica 2-3kW wystarczy i powietrze nie musi mieć 60 a 30 st. Mój w -20 szacunkowo z WM będzie potrzebował przy 220m2 - 6kW a będzie tak średnio zaizolowany i na ławach, to ile potrzebuje dom na płycie bardzo dobrze zaizolowany o pow. np 120m2 ?

 

chyba za bardzo nie wiesz o czym piszesz!!! żeby ogrzać dom i utrzymywać w nim temp. około 22st nadmuchem o temperaturze 30st, to rekuperator musiałby mieć wydajność około 1000m3/h na twój domek. Kochani nie mylmy ogrzewania nadmuchowego z wentylacją...... Poza tym grzałka o mocy 6kw przypala tak kurz że w domu miałbyś non-stop nieprzyjemny zapach - dla porównania włącz sobie farelkę i pomnóż razy 3 bo one zazwyczaj mają 2kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos ma reku to PROSZE niech poda jaka ma temperature nawiewu przy wylaczonej grzalce przy roznych temperaturach zewnetrznych ale stalej wewnetrznej.

Dopiero wtedy dowiemy sie jaka sprawnosc ma reku.

 

od dzisiaj temp nawiewu z reku ( bez grzałki ale z 60 m wymiennikiem rurowym ) wynosi 18,5 stopnia

 

Przy -2 na zewnątrz, nawiew +12oC. Ma sens mieć instalację z rekuperatorem?

Samo GWC da nieco niższą temperaturę za ułamek kwoty wydanej na inwestycję.

z samego GWC miałem dzisiaj 10,5 stopnia reku podbija o kolejne 8 stopni - opłaca się :)

 

 

Dodam ze nieglupim pomyslem byloby podlaczenie do reku klimy tak aby te same przewody wentylacyjne wykorzystac do chlodzenia domu.

 

.

Nie ma potrzeby podłączać klimę do reku. Wystarczy WM + GWC. Zimą czyli teraz WM + reku + GWC daje 18,5 stopnia na nawiewie latem WM + GWC nie dopuść do podgrzania temp w domu powyżej 24 stopni. Klima nie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby podłączać klimę do reku. Wystarczy WM + GWC. Zimą czyli teraz WM + reku + GWC daje 18,5 stopnia na nawiewie latem WM + GWC nie dopuść do podgrzania temp w domu powyżej 24 stopni. Klima nie potrzebna.

 

No widzisz, a podobno mała klima kanałowa wpięta w obieg WM to za mało bo za mały wydatek powietrza, takie opinie tu można wyczytać a okazuje się że GWC wystarczy. Liczyłeś jaką moc chłodniczą ma twoje GWC upalnym latem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dzisiaj temp nawiewu z reku ( bez grzałki ale z 60 m wymiennikiem rurowym ) wynosi 18,5 stopnia

Z samego GWC miałem dzisiaj 10,5 stopnia reku podbija o kolejne 8 stopni - opłaca się :)

Nie ma potrzeby podłączać klimę do reku. Wystarczy WM + GWC.

Zimą czyli teraz WM + reku + GWC daje 18,5 stopnia na nawiewie

Latem WM + GWC nie dopuść do podgrzania temp w domu powyżej 24 stopni. Klima nie potrzebna.

 

Prosze bardzo, jaka fajna wypowiedz! Przy okazji policzylem ze sprawnosc tego systemu to z grzubsza 18/22 czyli 82%. Powyzej byl przypadek 80% z samego reku.

Obecnie taki system potrzebuje podgrzac to powietrze juz niewiele aby ogrzac dom.

 

Jaki jest koszt 60mb rur do gwc oraz reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo, jaka fajna wypowiedz! Przy okazji policzylem ze sprawnosc tego systemu to z grzubsza 18/22 czyli 82%. Powyzej byl przypadek 80% z samego reku.

Obecnie taki system potrzebuje podgrzac to powietrze juz niewiele aby ogrzac dom.

 

Jaki jest koszt 60mb rur do gwc oraz reku?

 

Koszt GWC to rury koło 2 tyś i 500 pln za koparkę - wykonanie własne. Reku mam zrobiony na zamówienie przez jaśka71 w usłudze kompleksowej (hydrulika, ogrzewanie, wentylacja) kosztu jednostkowego nie znam. Testowana sprawność +/- 85 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie prądem - kominka brak nawet nie mam biokominka :) (choć bio akurat chciałem)

 

No widzisz . Ty masz prądem ,ja kominkiem .U mnie 1kWh może z 0,1PLN wyjdzie. Sensu w inwestowanie w rekuperator nie widzę . W GWC i owszem .

Z tym ,że korzystam z ciepła szarych ścieków,więc powiedzmy że średnio rocznie brakuje mi 1-2oC do wyniku z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie prądem - kominka brak nawet nie mam biokominka :) (choć bio akurat chciałem)

 

No widzisz . Ty masz prądem ,ja kominkiem .U mnie 1kWh może z 0,1PLN wyjdzie. Sensu w inwestowanie w rekuperator nie widzę . W GWC i owszem .

Z tym ,że korzystam z ciepła szarych ścieków,więc powiedzmy że średnio rocznie brakuje mi 1-2oC do wyniku z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz . Ty masz prądem ,ja kominkiem .U mnie 1kWh może z 0,1PLN wyjdzie. Sensu w inwestowanie w rekuperator nie widzę . W GWC i owszem .

Z tym ,że korzystam z ciepła szarych ścieków,więc powiedzmy że średnio rocznie brakuje mi 1-2oC do wyniku z reku.

 

Spoko, każdy ma co lubi ja za kominkami nie przepadam a i inwestować w komin i całą tą zabawę też nie bardzo mi się uśmiechało. Co od odzysku ze ścieków to sam bym nie ogarnął a zrobić nieliczni potrafią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dzisiaj temp nawiewu z reku ( bez grzałki ale z 60 m wymiennikiem rurowym ) wynosi 18,5 stopnia

 

 

z samego GWC miałem dzisiaj 10,5 stopnia reku podbija o kolejne 8 stopni - opłaca się :)

 

Nie ma potrzeby podłączać klimę do reku. Wystarczy WM + GWC. Zimą czyli teraz WM + reku + GWC daje 18,5 stopnia na nawiewie latem WM + GWC nie dopuść do podgrzania temp w domu powyżej 24 stopni. Klima nie potrzebna.

 

Czyli u ciebie z GWC gorzej niż u mnie bo dzisiaj miełem 18,7st na nawiewieu....

przy około -10st miałem nawiew +12st.......

przy 0st mam około 17-18st temperatura w domu +21st......

dzisiaj było +8st na zewnątrz i nawiew miałem +18,7st przy 22st wewnątrz......

jak dla mnie GWC nie ma sensu bo nawet przy 10-cio stopniowym mrozie mam nawiew powyżej 10st...... takich dni nawet w normalną zimę mamy niewiele, zazwyczaj jest to w okolicach -3 -5 a wtedy wieje mi około 15st...... powyżej 0st wieje od17st wzwyż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega odzysk ze sciekow? - znalazlem watek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?62785-Odzysk-ciep%C5%82a-ze-%C5%9Bciek%C3%B3w-bytowych&highlight=odzysk+%C5%9Bciek%C3%B3w

 

troche wczesniej pan TB pisal ze reku 35m^2 to to samo co 100mb rury w rurze, fi 125 w fi 200. Liczac powierzchnie rury wewnetrzenj to wychodzi 80mb ale to nie istotne.

 

Istotne jest to ze powietrze przelatuje przez reku duzo szybciej niz w przypadku mojej rury w rurze wiec z tych 80 mb robi sie juz duzo mniej.

Edytowane przez Radek i Ela
doksztalcilem sie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz . Ty masz prądem ,ja kominkiem .U mnie 1kWh może z 0,1PLN wyjdzie. Sensu w inwestowanie w rekuperator nie widzę . W GWC i owszem .

Z tym ,że korzystam z ciepła szarych ścieków,więc powiedzmy że średnio rocznie brakuje mi 1-2oC do wyniku z reku.

 

zależy kto jak patrzy, ja przede wszystkim rekuperator traktuje jako urządzenie podnoszące komfort, stały nawiew świerzego powietrza o temperaturze sporo powyżej 10st, gdy na dworze zima - BEZCENNE!! Umowmy się, zimąw domach z wentylacją grawitacyjną kto otwiera okna w pokojach gdy na zewnątrz mróz?? - nikt, po prostu wietrzymy dopiero kiedy świerdzi smażeniem/gotowaniem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy kto jak patrzy, ja przede wszystkim rekuperator traktuje jako urządzenie podnoszące komfort, stały nawiew świerzego powietrza o temperaturze sporo powyżej 10st, gdy na dworze zima - BEZCENNE!! Umowmy się, zimąw domach z wentylacją grawitacyjną kto otwiera okna w pokojach gdy na zewnątrz mróz?? - nikt, po prostu wietrzymy dopiero kiedy świerdzi smażeniem/gotowaniem itp.

 

Nie wiem co jadasz.Twój wybór .Moje gotowanie i smażenie pachnie. Powiem więcej ,podnieca kubki smakowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...