Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Czyli u ciebie z GWC gorzej niż u mnie bo dzisiaj miełem 18,7st na nawiewieu....

przy około -10st miałem nawiew +12st.......

przy 0st mam około 17-18st temperatura w domu +21st......

dzisiaj było +8st na zewnątrz i nawiew miałem +18,7st przy 22st wewnątrz......

jak dla mnie GWC nie ma sensu bo nawet przy 10-cio stopniowym mrozie mam nawiew powyżej 10st...... takich dni nawet w normalną zimę mamy niewiele, zazwyczaj jest to w okolicach -3 -5 a wtedy wieje mi około 15st...... powyżej 0st wieje od17st wzwyż

 

nawiewa tak dlatego że masz grzałkę w reku tak? ile kosztował Twój reku jesli można wiedzieć i czy latem będzie pomocny aby domu nie było 28 stopni wzwyż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem co jadasz.Twój wybór .Moje gotowanie i smażenie pachnie. Powiem więcej ,podnieca kubki smakowe.

 

szczególnie zapach smażonych kotletów unoszący się 4-godziny po obiedzie, jest podniecający..... Nie piszę tego złośliwie, mam porównanie bo wcześniej,w poprzednich domach miałem tylko wentylacje grawitacyjną i w ogóle się do mechanicznej nie umywa, nawet jak ustawie na najniższy bieg to po prostu pachnie świeżym powietrzem, w domu jest stały efekt jakby była wiosna i pootwierane okna, tylko że bez przeciągów, much, komarów i kurzu bo rekuperator ma filtry i powiem ci że sporo się tego zbiera....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie zapach smażonych kotletów unoszący się 4-godziny po obiedzie, jest podniecający..... Nie piszę tego złośliwie, mam porównanie bo wcześniej,w poprzednich domach miałem tylko wentylacje grawitacyjną i w ogóle się do mechanicznej nie umywa, nawet jak ustawie na najniższy bieg to po prostu pachnie świeżym powietrzem, w domu jest stały efekt jakby była wiosna i pootwierane okna, tylko że bez przeciągów, much, komarów i kurzu bo rekuperator ma filtry i powiem ci że sporo się tego zbiera....

 

Nie kwestionuję WM . Jest sterowalna i ma sens. A co do kotletów-schabowych . Nie ma lepszego zapachu dla Polaka ,katolika,patrioty :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiewa tak dlatego że masz grzałkę w reku tak? ile kosztował Twój reku jesli można wiedzieć i czy latem będzie pomocny aby domu nie było 28 stopni wzwyż ?

 

grzałka(800wat) załącza się gdy na zewnątrz jest poniżej -5 i pracuje około 10minut na godzinę - po 5 minut co pół godziny.....w tym roku może ze 20zł zużyła prądu bo takich dni było może 5.....

Dom mam mocno zaizolowany, okna zacienione okapami, więc nie odczuwam dyskomfortu w upały, sporo osób zapomina że ocieplenie domu to także duże korzyści latem.

Na wychłodzenie mam metodę - podkręcam rekuperator na maxa (z załączonym by-pasem) w nocy bo zazwyczaj jest około 15st, to powoduje przyjemny chłód podczas snu, w dzień natomiast ustawiam na normalny bieg, dzięki temu nie zdarzyło mi się żeby temperatura przekroczyła wewnątrz 25st.

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł,nie oznacza że jest możliwy do zrealizowania z przyczyn fizycznych niestety. Pojemność cieplna powietrza zimowego jest beznadziejnie niska.

Podgrzanie 100kg/h powietrza ( co jest ilością wystarczającą dla 3 -y osobowej rodziny wymaga +/- 30Wh . Nieduży dom pasywny wymaga 1000Wh .

Wygląda na to ,że należało by podgrzać to powietrze do przeszło 50oC by dostarczyć odpowiednią ilość ciepła w domu pasywnym . Powiedzmy sobie uczciwie ,że te domy to rzadkość. Jak dom ma 30kWh/m2 to już nieźle. Stąd prosty wniosek ,że temp. powietrza będzie nieznośna. Większa ilość powietrza pozwoli na obniżenie temperatury ale co z wilgotnością? Kto wytrzyma 10-15 % wilgotności w domu?

Pomysł niestety nie do zrealizowania.

 

No wlasnie!

Z 30kWh/m^2 wychodzi ze dom 100m^2 zuzywa na ogrzanie 3000kWh co daje rachunek okolo 1500zl za prad

Zakladajac ze grzac trzeba 7 miesiecy w roku wychodzi 0.595kW/h

Panska grzalka 800W powinna wystarczyc.

 

A z wilgocia w domu to 'cza se' radzic inaczej. Sa rozne watki ktore to poruszaja.

Edytowane przez Radek i Ela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku. Za ogrzewanie 70m^2 place ponad 2 tysie na rok.

 

Slyszalem ze ogrzac dom 100m^2 to wydatek ponizej 2 tysi na rok.

 

dom parterowy w kwadracie 12x12m wiec 144m^k zabudowy, 108m^2 urzytkowe,

120m^2 scian zewnetrznych, 144m^2 od gruntu, 144m^2 nad stropem,

dajemy styropianu jest 20cm wiec przenikliwosc na poziomie 0.2W/m^2/K nawet przy betonowych scianach,

na dole i gorze podobnie zeby tez bylo 0.2 dla uproszczen

laczna powierzchnia to 408m^2

 

dom trzeba grzac od pazdziernika do maja czyli 7 miesiecy a temperatura ma byc powiedzmy 22 stopnie

przez te 7 miesiecy srednio walczymy ze stratami 16K (stopni Kelwina)

 

podstawiamy dane do wzoru i wychodzi ze 0.2*408*16 to 1305kW

pomnozmy to przez 7 miesiecy po 24 godziny na dzien i wychodzi 6580kWh

 

przy 45 groszach za kWh pradu wychodzi 2961zl nie uwzgledniajac taryfy nocnej ew weekendowej wiec realnie byloby znacznie taniej, pewnie ze 2,5 tysia

przy 20 groszach za kWh wegla wychodzi 1316zl

 

Wybor ogrzewania:

koszty pieca, komina itp zwracaja sie w skali 1200zl na rok

 

Robiac WM + rekuperator mozna z tych 1300 lub 2500zl sporo urwac

 

Za zaoszczedzone tysie mozna kupic dzieciom ptysie

 

A oto zestawienie wykresow tepmeratur dla odniesienia

temperatury powietrza i gruntu.jpg

Edytowane przez Radek i Ela
pierwotnie przyjalem delte 20K ale zmienilem na 16K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Robiac WM + rekuperator mozna z tych 1225 lub 3000 sporo urwac

...

Pozornie. To stosunkowo droga inwestycja. Jeżeli do tego finansowana kredytem to najprawdopodobniej nie zarobi sama na siebie, nie mówiąc o "urwaniu" czegokolwiek. Nie po to jednak robi się WM, by oszczędzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie!

Z 30kWh/m^2 wychodzi ze dom 100m^2 zuzywa na ogrzanie 3000kWh co daje rachunek okolo 1500zl za prad

Zakladajac ze grzac trzeba 7 miesiecy w roku wychodzi 0.595kW/h

Panska grzalka 800W powinna wystarczyc.

 

A z wilgocia w domu to 'cza se' radzic inaczej. Sa rozne watki ktore to poruszaja.

 

Domy izolowane ( zużycie do 30kWh/m2 ) wymagają chłodzenia. Klimatyzacja zimą grzeje dając z 1kWh 4 - tak więc z tych 3000kWh można sporo zejść poprawiając komfort. Klimatyzacja jest tańsza od gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie!

Z 30kWh/m^2 wychodzi ze dom 100m^2 zuzywa na ogrzanie 3000kWh co daje rachunek okolo 1500zl za prad

Zakladajac ze grzac trzeba 7 miesiecy w roku wychodzi 0.595kW/h

Panska grzalka 800W powinna wystarczyc.

 

A z wilgocia w domu to 'cza se' radzic inaczej. Sa rozne watki ktore to poruszaja.

 

Jakaś nowa filozofia budownictwa nam się tworzy! urządzenie o mocy 800wat zamontowane w rekuperatorze ma ogrzać mi mój dom o pow. 126m2, kolego różnica pomiędzy tobą a mną wynosi - jeden zbudowany dom energooszczędny który posiadam.....

jak zaczniesz się już budować to załóż dziennik budowy bo chętnie te "kwiatki" pooglądamy. Dodam jeszcze że mój dom zużywa 32kwh\m2 więc wiem o czym pisze, nie teoretyzuje, mam ogrzewanie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie wentylacją to utopia. Wentylacja ma stały i niewielki strumień, a każde pomieszczenie potrzebuje różnej ilości kWh na utrzymanie stałej temperatury, dom dziś to nie kurna chata. Mamy gości, palimy w kominku, chcemy więcej świeżego powietrza a mniej ciepła w salonie, a w sypialniach dzieciaki śpią. i co mają marznąć?

Jak słyszę o łączeniu wentylacji z ogrzewaniem czy klimatyzacją, od razu wiem, że debiutant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego różnica pomiędzy tobą a mną wynosi - jeden zbudowany dom energooszczędny który posiadam.....

jak zaczniesz się już budować to załóż dziennik budowy bo chętnie te "kwiatki" pooglądamy.

 

Jestem w trakcie budowy, jest strop nad piwnica, w planie dwa kominy do CO, rozwazam sens CO, dziennika raczej nie zaloze

 

oto co wystaje z gruntu

Osiek Waski 22L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli u ciebie z GWC gorzej niż u mnie bo dzisiaj miełem 18,7st na nawiewieu....

przy około -10st miałem nawiew +12st.......

przy 0st mam około 17-18st temperatura w domu +21st......

dzisiaj było +8st na zewnątrz i nawiew miałem +18,7st przy 22st wewnątrz......

jak dla mnie GWC nie ma sensu bo nawet przy 10-cio stopniowym mrozie mam nawiew powyżej 10st...... takich dni nawet w normalną zimę mamy niewiele, zazwyczaj jest to w okolicach -3 -5 a wtedy wieje mi około 15st...... powyżej 0st wieje od17st wzwyż

 

u mic81 niezależnie od temp. zewnętrznej zawsze będzie nawiew na tym samym poziomie...;)

dzięki GWC centrala "nie widzi" zimy ...

a najbardziej podoba mi się to określenie "u ciebie z GWC gorzej niż u mnie bo dzisiaj miełem 18,7st na nawiewieu...." ...czyli różnica 0,2* ...:cool:

faktycznie ty osiągasz "aż" a on "tylko"... bo obecnie grunt ma najniższą temperaturę w skali całego roku ..., nie wspomnę o dokładności pomiarów bo równie dobrze może być że u ciebie jest 17,5* ( u mic81 wszystkie wskazania są kalibrowane z dokładnością do 0,1*...) bo nie spotkałem się jeszcze termometrami elektronicznymi które "zaniżają" pomiary i zawsze jest to coś na "plus"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]306746[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]306747[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]306748[/ATTACH] Zapewne! Powiedzieć można. A pokazać?

 

pieknie, radiator jak sie patrzy !

 

wszystko co posiada energie jest radiatorem. rozne obiekty oddaja energie z rozna predkoscia.

 

Nadal czekam az Pan pozna roznice miedzy energia a moca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...