Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kominek do domu (bliźniak) 110m użytkowej


alan86

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Niedawno kupiłem z żoną dom i zaczynamy się zastanawiać nad kominkiem.

Od zawsze podobały mi się kominki akumulacyjne w nowoczesnym wydaniu. Ze względu na układ nowego domu coraz bardziej się przekonuję do DGP. Mam wstępną koncepcję i pewien pomysł na kominek, dlatego zwracam się do Was o propozycje jakie rozwiązanie w moim przypadku byłoby jednak najlepsze.

 

Kilka faktów:

- Dom nowy, ogrzewanie gazowe

- Komin stoi, doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest przygotowane

- Lubie palić :) Zatem przewiduje dość częste palenie w kominku, szczególnie w zimniejsze dni

- Chciałbym ogrzać (dogrzać) jak największą powierzchnie domu - ale co bardzo ważne nie mieć sauny w miejscu gdzie kominek będzie stał.

- Kominek z wyglądu bardzo prosty bez udziwnień, obudowany płytami g-k, gotowych płyt, ewentualnie z ramką granitową czy coś w tym stylu

- budżet raczej ograniczony - jeżeli 8-10 tys starczy do spełnienia powyższych kryteriów byłoby super.

 

Na zdjęciach układ parter oraz piętro z zaznaczonym umiejscowieniem i poprowadzeniem ewentualnych przewodów DGP.

Zanim zacząłem myśleć o DGP najpierw brałem pod uwagę zwykły kominek z wkładem i regulowaną kratką wylotową na salon oraz na klatkę schodową (aby ogrzać górę). Czy takie rozwiązanie ma sens, czy lepsze DGP z turbiną?

 

zdjęcie kominka - w narożniku (znalezione w internecie) które byłoby dla mnie dobrym rozwiązaniem.

Natomiast zdjęcie samego komina i przewodu to zdjęcia u mnie w domu.

IMG_20150124_115534872.jpg

1111.JPG

IMG_20150124_115555935.jpg

IMG_20150131_151806790.jpg

1111.JPG

IMG_20150124_115555935.jpg

IMG_20150131_151806790.jpg

Edytowane przez alan86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za wskazówkę, jeżeli chodzi o wkład to rozważam wkład kominkowy ZIBI 12 (moc 4,5 - 14). Czy taki wkład by się nadawał czy za mocny?

I co z rozprowadzeniem? pełne DGP, czy wystarczy kratka w pokoju i na klatce schodowej (o ile takie rozwiązanie jest możliwe i bezpieczne..) do rozprowadzenia ciepła również na piętrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety drodzy forumowicze, będę zadawał dużo pytań :) Naczytałem się sporo artykułów, które są na jedno kopyto pisane chyba przez polonistów, stąd pytań wiele, tym bardziej, że chciałbym mieć jakąś koncepcję "w którą stronę iść" w tym konkretnym przypadku. Chciałbym po prostu dopasować to czego oczekuję od kominka z optymalną relacją cena / możliwości w tym konkretnym układzie pomieszczeń :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii czytania.... napisałem na samym początku "Od zawsze podobały mi się kominki akumulacyjne w nowoczesnym wydaniu. Ze względu na układ nowego domu coraz bardziej się przekonuję do DGP. " i odnośnie systemu DGP rzuciłem jako przykład płyty g-k (co do których sie nawet nie mam zamiaru upierać.

 

Żeby była jasność - jestem świadomy, że na akumulację nie nadają się płyty g-k, i raczej nie wystarczy planowanego budżetu, a sam na chwile obecną się za to na pewno nie zabiorę.

 

Wracając jednak do tematu - czy kominek zwykły, z kratką na pokój oraz na klatkę schodową to dobre rozwiązanie? Ktoś z Was praktykował takie rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takie realizacje z kratkami były już w praktyce realizowane to dla mnie chyba będzie to najlepsze rozwiązanie. Czy w takim układzie mogę liczyć na ogrzanie góry kominkiem (przy założeniu, że kratka będzie znajdować się na klatce schodowej)? I czy będzie można np. zamknąć kratkę w pokoju, a otworzyć na klatce schodowej w momencie jak pokój się wystarczająco nagrzeje?

 

W takim układzie jaki wkład będzie optymalny? Czy ZIBI 12 da rade, czy może coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz manipulować otwieraniem i zamykaniem kratek na przemian, pod warunkiem, że zrobisz je duże. Na tyle, by pozostawiona otwarta, miała minimalną CZYNNĄ powierzchnię roboczą. Nie powinno się raczej robić tak, że wszystkie można zamknąć (przez nieuwagę, w pospiechu itp...), bo to katastrofa dla niektórych rodzajów obudowy lub wkładu.

 

"Jaki wkład będzie optymalny?" Czarodziejska odpowiedź brzmi: TEN! I wtedy znikną wszystkie wątpliwości i problemy. :D To pytanie wymaga całego zestawu pytań pomocniczych na które nie wszyscy potrafią od razu odpowiedzieć. Coś w rodzaju wywiadu środowiskowego:D. Chyba, że chcesz żeby występujący tu forumowicze, po kolei wkręcali Cię w to czym handlują, albo mają w domu (bez porównania, bo to ich pierwszy i ostatni wkład w życiu). Czytaj z uwagą i nie pytaj! Podejmij decyzje na podstawie tego co już tu jest. Twoje pytanie "JAKI WKŁAD", powiększy tylko ilość materiału do odsiania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mącić ale radziłbym dobrze się zastanowić, nie iść na żywioł. Tak kiedyś miałem, chciałem tanio i dobrze a to nie idzie w parze. Poczytaj o zaletach i wadach DPG, ja się tak doszkoliłem, że zrezygnowałem z tego wynalazku. Oświecił temat - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramicznymnie. To co zrobił u mnie Piotr bije na łeb rzeczy które rozważasz. Miałem okazję przebywać w chałupie z DPG i diabli mnie brali z racji przegrzewania pomieszczeń, brak możliwości panowania nad żywiołem, a przynajmniej marna możliwość.

Mój piecyk jest w stanie ogrzać niemal 140m2 w górach, Twój domek tym bardziej a jeszcze w klimacie pięknego Poznania załatwi to z palcem...

Jak nie czytałeś, to zacznij.

Edytowane przez janusz_21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.albo mają w domu (bez porównania, bo to ich pierwszy i ostatni wkład w życiu). .

 

Święte słowa !

Brak jakiegokolwiek porównania z innymi wkładami daje często zafałszowany obraz rzeczywistości .

Bardzo często wybór na podstawie porady "szwagra" skutkuje ciągle czarną szybą i brudnym sufitem a o puszczaniu w komin ciepła to nawet nie wspomnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem.

 

Liczę się z tym i jestem świadomy jakie ma wady dgp.

Wiem że akumulacja jest najprzyjemniejsza - mój szwagier ma taki bajer i rzeczywiście 1 - 2 wsadów na dobę i obudowa przez większość czasu jest przyjemnie ciepła a w salonie nie ma sauny.

Pojawia się jeden drobny szczegół... Dom który kupiłem obawiam się, że nie uniesie takiej masy. Na moje oko jest to posadzka która ma wytrzymałość jak 4 metry dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem że akumulacja jest najprzyjemniejsza

Dom który kupiłem obawiam się, że nie uniesie takiej masy. .

Wkład 180 kg + masa akumulacyjna 230 + zabudowa z płyt glinokrzemianowych .

Czy to dużo ?

Budując "zwykły kominek" waga często jest zdecydowanie wyższa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina drogi w Twoim wypadku i masz do dyspozycji prawie wszystkie materiały do budowy kominków i urządzeń zduńskich z jakich się w Polsce buduje. Nawet wełna się znajdzie!:D Można dotknąć kilku czynnych urządzeń. Jest to też okazja pogadać z kimś kto wie do czego służą...Nie trzeba składać deklaracji zakupu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...