Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sam składam wentylacje - Ventiflex + Spiro + Brink Excellent 400


Recommended Posts

Zakładam ten wątek aby opisać moje zmagania z wentylacją mechaniczną.

 

Po zrobieniu tynków w listopadzie 2014r przyszedł czas na zastanowienie się czy robić wentylację wg. projektu WM zakupionego wraz projektem domu czy wybrać inne rozwiązanie.

 

W moim przypadku kanały prostokątne 50x150 dla parteru ukryte są w warstwie ocieplenia posadzki 12cm styropianu. To co budziło moje wątpliwości to istnienie przepustnic które, wg. jednych umożliwiają wyregulowanie przepływów a wg. drugich nic nie dadzą przy małym strumieniu powietrza.

Nie bardzo widziałem możliwość regulacji przepustnic po zrobieniu wylewek. Zależy mi założeniu całości do kupy tak aby można było rozłożyć podłogówkę. Rekuperator będzie kupowany w jednej z ostatnich kolejności

W firmie, w której kupiłem materiały do WM, dowiedziałem się, że regulacje wstępną przepustnic można zrobić Anemometrem, a następnie dokręcić te przepustnice, żeby się nie rozregulowały.

 

Mnie to nie przekonało więc mój wybór padł na system oparty na kanałach wentylacyjnych PE fi75 podpiętych do skrzynki rozdzielacza.

 

Skrzynki będą dwie: nawiew i wywiew z wejściem fi200 i 16 króćcach fi75. Skrzynki umiejscowione na nieogrzewanym poddaszu w miejscach, w których na tym etapie budowy najwygodniej będzie mi zejść kanałami w dół do stropu. W stropie mam już przygotowane otwory dla parteru.

Skrzynki są zasilane kanałami z rur Spiro fi200, a rekuperator znajduje się w garażu.

 

Jedną z istotnych zmian jest zmiana układu dla wyrzutni i czerpni.

 

Projektant WM zaprojektował wyrzutnię na ścianie szczytowej i nie przewidział kolizji otworu w stropie garażu z konstrukcją więźby. W przypadku trzech rur fi200 prowadzonych na poddasze wiązało by się to, koniecznością robienia mijanek dla wszystkich trzech kanałów.

Ja to zmieniłem i zrobię wyrzutnię za rekuperatorem (strona zachodnia), skracając długość kanałów do wyrzutni z kilkunastu metrów do dwóch kolanek kawałka rury i redukcji na wyrzutnię fi250

 

Ponieważ wyrzutnia zajęła miejsce czerpni została ona przeniesiona na stronę północną. Mógłbym kanałem czerpni przejść przez kotłownie nie wchodząc kanałami do środka garażu, ale układ pionowo ustawionego trójnika i kolanka 90 kończyłby się kilka cm w stropie.

 

Co do rekuperatora to musiałem się na coś zdecydować więc mój wybór padł na Brink Excelent 400.

Znając jego wymiary, okład króćców, miejsca w których muszę się zmieścić lub ominąć przewody przykryte tynkiem rozrysowałem sobie instalację z rur Spiro w programie Sketchup

Myślę, że taka wizualizacja, ułatwi montaź, bo wiem jaka powinna być konfiguracja kolanek i rur żeby uzyskać zamierzony efekt.

 

Poniżej zamieszczam rysunki wykonane w bardzo fajnym programie Sketchup oraz tabelkę z wyliczeniami

 

GL935-Rekuperacja_2_foto2.jpg

GL935-Rekuperacja_2_foto4.jpg

 

 

Na pewno Pan Tomasz skrytykuje, że przy tej wydajności i średnicy króćca powinno być max 10-12 kanałów ze skrzynki rozdzielczej.

Ale u mnie jest jak jest i wierzę, że to będzie lepsze od tego co mogło być wg projektu projektanta WM.

Screenshot from 2015-02-12 00:21:10.jpg

Edytowane przez greggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Rozpocząłem składanie instalacji z rur spiro.

Na pierwszy ogień poszedł kanał nawiewu, który ustawione jest osiowo. Po przygotowaniu zawieszek można było wstawić i zmontować pierwszy segment instalacji.

 

20150221_103856.jpg

 

Złożenie kanału wywiewu też poszło w miarę sprawnie. Ponieważ zawiera on więcej zakrętów, a wszystko robię sam to żeby ułatwić sobie pracę z resztek OSB zrobiłem półkę, na której naniosłem rozstawy i średnice króćców rekuperatora Brink Excellent 400. Po zamontowaniu półki łatwiej było zweryfikować kąty i przyciąć na odpowiednią długość odcinek rury łaczacy dwa kolanka 45.

Finalnie prezentuje się to tak

20150222_120629.jpg

20150222_120651.jpg

 

Do zrobienia przebicie ściany w stronę wyrzutni i złorzenie kanału czerpni, ale to może poczekać.

 

Ważniejsze było zrobienie fragmentów instalacji przymocowanych do więźby dachowej i wychodzących na poddasze gdzie będą umieszczone skrzynki rozdzielacza.

Tutaj nie ma żadnej filozofii. Poszło szybko i sprawnie. Nie zrobiłem fragmetów pionów łączących garaż z poddaszem.

20150222_153517.jpg.

 

Całość będzie jeszcze demontowana w celu porządnego wyczyszczenia bo rury "fabrycznie" usyfione od wewnątrz.

Czyste rury i kolana fragmentami możliwymi do montażu będę skręcał na pchełki, uczelniał taśmą alu i ocieplał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Pan Tomasz skrytykuje, że przy tej wydajności i średnicy króćca powinno być max 10-12 kanałów ze skrzynki rozdzielczej.

Ale u mnie jest jak jest i wierzę, że to będzie lepsze od tego co mogło być wg projektu projektanta WM

To nie kwestia wiary, tylko wiedzy. Projektant powinien znać optymalne prędkości w kanałach i wiedzieć, że nie podaje się wydajności na poszczególnych anemostatach, tylko cały nawiew ( ilości zmieniają się przy otwarciu/zamknięciu drzwi w poszczególnych pomieszczeniach, ale jako całość zawsze jest tyle samo)

Powinien też wiedzieć jakie kanały zaleca producent centrali - w przypadku Brink http://www.brinkclimatesystems.nl/International/Ventilation/Products/Centraal-ventileren/Air-Excellent-System-60x130.aspx#prettyPhoto/1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Brinka podane dla DN180 - 15 wyjść z ichniego rozdzielacza

Wydajność przy 3m/s dla AirExcellent 60x130 jest 30-35m3/h, dla Ventiflex 75/63 jest 33m3/h

Ja wykorzystam 15 z 16 króćców wiec wygląda na to że zalecenia wypełnione.

 

Na minimum powinno być około 2m/sek na maksimum koło 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Chciałem się dowiedzieć, gdyż komin wentylacyjny w celu uzyskania więcej miejsca chce zastąpić rurami spiro. Dwa kanały chcę połączyć ww rurami z kominkami wyciągniętymi na dachu przez dekarzy. Pytanie jak bardzo ocieplana rura spiro powinna być napięta i czy może swobodnie sobie wisieć złapana opaskami do rury przy kominku w dachu i na dole do rury włożonej w otwór po kominie? Wiosną będzie wykanczane poddasze i wszytko będzie schowane w ściany tylko chcę żeby przez zimę to wytrzymalo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę elastyczną stosuje się jako podejścia do anemostatów lub centrali.

Nie stosuje się jej jako rury transportowej, bo jest zbyt wiotka, nietrwała i ma za mało izolacji.

 

Instalatorzy stosują ją nagminnie, bo jest tania i szybka w montażu.

Jeśli ci taka proteza nie przeszkadza, to jakkolwiek sobie tej rury nie powiesisz to będzie działać.

Nikt jednak nie odpowie na pytanie czy:"dobrze" i "jak długo?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...