Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cofanie się wentylacji przy braku wiatru


Recommended Posts

Mam problem z wentylacją w domu, o której niestety nie mogłem znaleźć żadnego tematu.

 

W wentylacji jednej z łazienek w domu jest niestety wsteczny ciąg. Jest to uciążliwe szczególnie zimą, kiedy sąsiedzi palą węglem i dym jest zaciągany do domu (i z łazienki przedostaje się właściwie wszędzie). O ile rozwiązanie wydaje się łatwe w wietrzne dni (zakup odpowiedniej nasady na kanał wentylacyjny, np. nasada obrotowa lub samonastawna), o tyle wsteczny ciąg występuje również (a właściwie głównie) w dni, kiedy praktycznie nie ma wiatru. I tu pojawia się moje pytanie - co wtedy? Wspomniane nasady, z tego co rozumiem, działają jedynie w czasie wiatru, a mi zależy na takiej nasadzie, która spowoduje że nawet w bezwietrzny dzień do wspomnianej łazienki powietrze się nie będzie cofać.

 

Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wentylacją w domu, o której niestety nie mogłem znaleźć żadnego tematu.

 

W wentylacji jednej z łazienek w domu jest niestety wsteczny ciąg. Jest to uciążliwe szczególnie zimą, kiedy sąsiedzi palą węglem i dym jest zaciągany do domu (i z łazienki przedostaje się właściwie wszędzie). O ile rozwiązanie wydaje się łatwe w wietrzne dni (zakup odpowiedniej nasady na kanał wentylacyjny, np. nasada obrotowa lub samonastawna), o tyle wsteczny ciąg występuje również (a właściwie głównie) w dni, kiedy praktycznie nie ma wiatru. I tu pojawia się moje pytanie - co wtedy? Wspomniane nasady, z tego co rozumiem, działają jedynie w czasie wiatru, a mi zależy na takiej nasadzie, która spowoduje że nawet w bezwietrzny dzień do wspomnianej łazienki powietrze się nie będzie cofać.

 

Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia i pomoc!

 

Dr. Jerzy Sowa (wentylacja PW) Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji.

 

Musi Pan zrobić wentylację nawiewną, lub nawiewno wywiewną z odzyskiem ciepła.

Zapewnienie stałych warunków temperatury i ciśnienia na zewnątrz. Przypomnę, że wentylacja to stały strumień nawiewanego powietrza, za mały źle, za duży, też źle. Poza tym, że stały, to jeszcze nawiew ma być do pokoi a wywiew przez kuchnie i łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew jest właśnie do pokoi a wywiew przez kuchnie i łazienki, poza wspomnianą łazienką na parterze. Chodzi o to, jak "zablokować" możliwość zasysania powietrza (coś w stylu jednokierunkowej blokady w wentylacji) właśnie przez tą wentylację w przypadku braku wiatru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew jest właśnie do pokoi a wywiew przez kuchnie i łazienki, poza wspomnianą łazienką na parterze. Chodzi o to, jak "zablokować" możliwość zasysania powietrza (coś w stylu jednokierunkowej blokady w wentylacji) właśnie przez tą wentylację w przypadku braku wiatru.

 

Zrobić mechanicznie nadciśnienie. Wentylacja plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wentylacją w domu, o której niestety nie mogłem znaleźć żadnego tematu.

 

W wentylacji jednej z łazienek w domu jest niestety wsteczny ciąg. Jest to uciążliwe szczególnie zimą, kiedy sąsiedzi palą węglem i dym jest zaciągany do domu (i z łazienki przedostaje się właściwie wszędzie). O ile rozwiązanie wydaje się łatwe w wietrzne dni (zakup odpowiedniej nasady na kanał wentylacyjny, np. nasada obrotowa lub samonastawna), o tyle wsteczny ciąg występuje również (a właściwie głównie) w dni, kiedy praktycznie nie ma wiatru. I tu pojawia się moje pytanie - co wtedy? Wspomniane nasady, z tego co rozumiem, działają jedynie w czasie wiatru, a mi zależy na takiej nasadzie, która spowoduje że nawet w bezwietrzny dzień do wspomnianej łazienki powietrze się nie będzie cofać.

 

Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia i pomoc!

 

No i co? opisałeś jakie to "efekty specjalne" masz w domu, a może tak jakieś szczegóły techniczne? co to za łazienka-na poddaszu? jak wysoko od kratki wywiewnej do końca kanału wentylacyjnego w kominie? nawiew jaki masz? bo stolarka to pewnie szczelna....

 

tu nie ma wróżek ani telepatów na forum. Daj dane to się pomyśli - z fusów wróżyć nie będziem ;)

 

najprościej sposobem TB wentylator i nadciśnienie w domu zrobić - tylko kto wie czy to najlepszy pomysł dla Ciebie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
... mi zależy na takiej nasadzie, która spowoduje że nawet w bezwietrzny dzień do wspomnianej łazienki powietrze się nie

A skąd czerpiesz tę "głęboką" wiedzę, że tylko nasada jest panaceum na wszelkie kłopoty z wentylacją?

Tak, jak napisał gentoonx zdradź nam swe sekrety - np. czy w tej łazience masz może jakiegoś "junkersa (lub inne urządzenie z otwartą komorą spalania), czy są jakieś nawiewniki i t.d./i t.p.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...