Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanały wentylacji mechanicznej w stropie monolitycznym


Recommended Posts

Po przeczytaniu szeregu informacji zmieniam zdanie na temat wentylacji domu. Niestety, mam już projekt domu z wentylacją grawitacyjną. Mam problem z dostosowaniem projektu do wentylacji mechanicznej. Wysokość pomieszczeń to 2,7m. Z tego co wiem, to większość instalacji WM jest rozprowadzona pod stropem i przykryta jest sufitem z płyt karton-gips. U mnie z uwagi na wysokość pomieszczeń jest to niezbyt do zrobienia. Dostałem propozycję, żeby giętkie rury WM rozprowadzić w stropie monolitycznym przed zalaniem betonem. Dla mnie byłoby to rozwiązanie. Jednak z forum wiem, że często problemem instalacji WM jest skraplanie się wody na kanałach WM. I stąd moje pytanie. Czy w takich kanałach zalewanych w stropie może dojść do skraplania się wody zwłaszcza , że te kanały są nieocieplone? Jak wykonać takie kanały, żeby nie było takich problemów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś proponując prowadzenie kanałów w stropie nie wyraził się precyzynie albo ty nie zrozumiałeś go właściwie, gdyż praktycznie nie jest możliwe prowadzenie kanałów o takich średnicach w konstrukcyjnej płycie stropowej, a jeżeli już, to byłoby to karkołomne, albo wymagało budowania bunkra z płytą ok. 25 cm. Natomiast powszechnie stosuje się kanały elastyczne poprowadzone w warstwie styropianu na płycie, zalanej następnie wylewką. Tylko w tym sensie kanały są "zalane" w stropie. W budownictwie jednorodzinnym to jest właśnie najpopularniejsza metoda, podczas gdy kanały pod stropem są powszechne raczej w budynkach użytkowych.

Zatem pytanie jest ile masz styropianu na stropie przewidziane w projekcie. Pożądane jest co najmniej 8 cm. Jeżeli masz mniej, możesz to podnieść, kosztem niewielkiej utraty wysokości użytkowej poddasza i nieco bardziej stromych schodów. Jeżeli masz możliwość podwyższyć sufit podwieszany nad poddaszem, to wyskokość pomieszczeń poddasza może byc dalej taka sama.

Co do wykraplania, to też chyba jest pewne nieporozumienie. Nie wiem do jakich dyskusji z forum się odnosisz, ale zasadniczo, para może się wykraplać jedynie na (lub w) źle izolowanych kanałach z czerpni do centrali lub z centrali do wyrzutni albo też w słabo izolowanych kanałach na zimnym poddaszu/strychu nieużytkowym, natomiast w kanałach prowadzonych w warstwach stropu wykraplanie byłoby niezgodne z prawami fizyki, bo kanały te oraz powietrze w nich płynące mają tę samą lub zbliżoną temperaturę jak pomieszczenia, zatem to nie powinno być żadnym zmartwieniem.

Jak przeczytasz wątek-telenowelę jak poniżej, to będziesz ekspertem.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?188407-Elastyczne-przewody-wentylacji-mechanicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Dokładnie zaproponowano mi kanały wentylacji w stropie z powodu wysokości pomieszczeń. Ponadto z boku domu jest duża część salonu z dachem płaskim i tam też mają być kanały wentylacyjne.

 

W stropie też można poprowadzić przewody wentylacji, ale lepszym wyjściem jest instalacja w posadzce, ponieważ nie ingerujesz w elementy konstrukcyjne budynku.

Przy standardowej posadzce 5cm styro + 5cm wylewka bez problemu zmiescisz kanały 63mm i skrzynki 8cm.

 

praktycznie nie jest możliwe prowadzenie kanałów o takich średnicach w konstrukcyjnej płycie stropowej, a jeżeli już, to byłoby to karkołomne, albo wymagało budowania bunkra z płytą ok. 25 cm.

Znam projektantów, którzy się budują i robią instalację w stropie, a jednocześnie nie budują bunkrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój główny problem to plaski dach nad częścią salonu i garażem. Aby wentylacja była w salonie zaproponowano mi kanały w stropie , na którym będzie ocieplenie i papa (lub EPDM). Na stropie nie będzie żadnej wylewki tylko już elementy płaskiego dachu. Nie mogę mieć tam podwieszanego sufitu. Co takiej sytuacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój główny problem to plaski dach nad częścią salonu i garażem. Aby wentylacja była w salonie zaproponowano mi kanały w stropie , na którym będzie ocieplenie i papa (lub EPDM). Na stropie nie będzie żadnej wylewki tylko już elementy płaskiego dachu. Nie mogę mieć tam podwieszanego sufitu. Co takiej sytuacji?

 

Dlaczego nie możesz mieć ich nad sufitem podwieszanym ? Skoro nie wybudowałeś jeszcze to nic nie stoi chyba na przeszkodzie, zrobisz 5cm wyżej strop, sufit podwieszany z płaskimi kanałami lub fi75mm i zostanie ok 2,65, to typowa wysokość pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój główny problem to plaski dach nad częścią salonu i garażem. Aby wentylacja była w salonie zaproponowano mi kanały w stropie , na którym będzie ocieplenie i papa (lub EPDM). Na stropie nie będzie żadnej wylewki tylko już elementy płaskiego dachu. Nie mogę mieć tam podwieszanego sufitu. Co takiej sytuacji?

 

Zaproponowano Ci kanały w stropie, co stoi na przeszkodzie by wykonać instalację w ten sposób?

albo...

Kanały okrągłe 63mm lub płaskie 52mm, niskie skrzynki, poprowadź po brzegach sufitu i nie będziesz miał sufitów podwieszanych tylko małą zabudowę.

albo...

Kratki ścienne w salonie od strony mieszkalnej, bez prowadzenia kanałów nad salonem/w stropie salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Dokładnie zaproponowano mi kanały wentylacji w stropie z powodu wysokości pomieszczeń. Ponadto z boku domu jest duża część salonu z dachem płaskim i tam też mają być kanały wentylacyjne.

 

Można lekko opuścić sufit w korytarzu. Tak się często robi w domach i mieszkaniach zamieszkałych. Anemostaty są na ścianie pod sufitem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...