Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budujemy sobie dom


Recommended Posts

Witaj Lenka123 cieszę się, że zajrzałaś:)

 

Dzięki za miłe słowa i wskazówki, jeśli chodzi o kominek to go zlikwidowaliśmy skracając jednocześnie ścianę kominkową w salonie liczę, że w ten sposób optycznie powiększy się trochę salon, no ale to się jeszcze w praniu okaże ;).

 

Pierwotnie myślałem by zasypywać fundamenty ręcznie ale z wstępnych obliczeń wychodzi mi powyżej 80 ton nie jestem jeszcze pewny czy dobrze liczę ale to inna kwestia, w każdym bądź razie raczej ściągnę koparkę do tej roboty bo przewalenie takiej ilości ton trochę mnie przeraża - a czas cyka na moją niekorzyść.

 

POZDROWIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nawet sie nie zastanawiaj czy brać koparkę-oczywiście, że brać- szkoda czasu i energii na machanie łopatą i tak bedziesz musiał to rozgarniać i rownać to się namachasz. Można wszystko tylko po co, akurat na tą robotę szkoda Twoich sił i kręgosłupa ;) lepiej tą energie spożytkowac inaczej :) Czasu coraz mniej, zapowiadają śniegi i mrozek. Będziesz sie stresował zimą i załamywał ręce, że nie widać tej Twojej ciężkiej pracy. To juz nie czas na ręczną robotę ;) teram musisz dodać gazu :)

Hmmm wszyscy powiekszają przejście do salonu a z tego co pamiętam my chyba je delikatnie zmniejszaliśmy na korzyśc wiatrołapu :)

 

Pzdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Powoli będziemy zapadać w sen zimowy no chyba że zimy nie będzie :smile:

 

W ostatnim czasie zalałem betonem słup w kotłowni i ściankę pod schody. Z ścianką był mały problem ze zbrojeniem a konkretnie z ilością i rozstawem prętów, początkowo doktoryzowałem się nad projektem schodów by odpowiednio je wypuścić tak żeby w przyszłości stanowiło to spójną całość. Zapodałem temat do Kierbuda, który stwierdził, że schody w moim projekcie nie są zbyt dobrze zaprojektowane i napewno je zmienimy a wracając do prętów kazał dać 4 szt. w rozstawie co 20cm.

 

Przyjechała też część piachu do zasypania. Fundamenty obsypane z zewnątrz i częściowo w środku.

piach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Pierwszy dzień wiosny to dobry czas na uaktywnienie się na budowie i na forum, zatem witam i życzę wszystkim pomyślności w realizacji planów.

Jeśli chodzi o sytuację na naszej budowie to miałem już dwa zrywy budowlane obydwa nieudane.

 

Pierwszy 12marca: zorganizowany piach, zagęszczarka, pomoc wspominanego już wcześniej szwagra, plan zagęścić piach który zalegał przez zimę, dosypać kolejną warstwę i zagęścić, nie zrealizowano bo zabrakło piachu:(

 

Drugi 19 marca: podobnie jak wyżej z tą różnicą, że zamówiłem dużo dużo piachu i koparkę, tym razem bez szwagra, koparka wsypała piach do środka, zagęszczarka odpalona niestety złamała mnie choroba i dopadła gorączka po godzinie z roboty nici w ogóle weekend wycięty z życia.

 

Plan na najbliższy czas:

1. Wyzdrowieć

2. Zagęścić piach

3. Wykonać kanalizacje

4. Przepust pod prąd

5. Zalać chudziaka

 

Pytanie: czy po ułożeniu kanalizacji i jej zasypaniu można to potraktować zagęszczarką - w moim przypadku w najpłytszym miejscu warstwa piasku nad kanalizą ma ok 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pouzupełniam trochę zaległości -Kanaliza

Po zasypaniu i zagęszczeniu piachu wykopałem rowki pod kanalizację i rozłożyłem rury nie obyło się bez płynu do naczyń i pomocy drugiej osoby w tym przypadku -mojej lepszej połowy :yes: Rury po ułożeniu zostały wstępnie obsypane piachem i obficie polewane wodą, spadek min 2 cm/m.

 

kanaliza1.jpg kanaliza2.jpg kanaliza3.jpg

 

Następnie wszystko znowu zasypywane i zagęszczanie, strasznie dużo tego piachu musiałem przewalać teraz raczej nie zasypywał bym całego piachu a tylko do poziomu kanalizy nie musiał bym wówczas wykopywać tyle piachu i wygodniej było by też manewrować rurami w płytszym wykopie. W końcu zagęszczone przygotowane pod chudziaka.

ubity piach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tj. 9-04-2016r wielki dzień - MAMY STAN O

 

ATTACH=CONFIG]352400[/ATTACH] wylane1.jpg wylane2.jpg

 

Odradzam zalewanie chudziaka w dwie osoby, da się ale jest zajezdnia, może jak by się to kiedyś chociaż raz robiło to było by łatwiej... Było tak przygotowana długa deska do zaciągania oraz taka konstrukcja deskowa w kształcie litery T do wygładzania tak na wszelki wypadek, łopaty, grabie, itp. Szwagier operował rurą z betonem ja natomiast wstępnie wyrównywałem powierzchnie głównie łopatą, po wylaniu wszystkiego długa listwa w ruch zaciąganie betonu, wyszło raczej w normie ale po wyschnięciu się okaże :cool:.

Rano mieliśmy małą załamkę bo padał deszcz ale jak się później okazało to ten deszcz był naszym sprzymierzeńcem po pierwsze zmoczył piach, spowolnił wiązanie betonu, teraz pielęgnuje go wiec nie muszę polewać :)

 

Zamówiłem B15 x 8 m3, godzina wypompowanie betonu, półtora godziny wyrównywanie głaskanie itp.

Koszt betonu i pompo- gruszki 2050zł ale czekam na fv

 

pozdro

grucha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Wymurowała się pierwsza warstwa gazobetonu i bloczki narożne drugiej warstwy. Spodziewałem się, że bloczki betonu komórkowego dadzą się bardziej manewrować podczas klejenia, teraz rozumiem dlaczego pierwsza warstwa musi być idealnie równa.

 

Na razie idzie trochę wolno mam nadzieję że później się rozkręcę, jeśli chodzi o narzędzia to zakupiłem kielnię do betonu komórkowego, pacę ścierną do przecierania nierówności, piłę widiową miałem, myślę że obejdzie się bez przymiaru kątowego ale to jeszcze życie zweryfikuje.

 

Bloczki Termalica jak na razie jestem zadowolony ale to początek wiec zobaczymy jak będzie w kolejnych warstwach.

1-sza warstwa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Pierwsza warstwa idzie wolno, bo stawiana na zaprawę. Kolejne bedą zapewne na klei i odczujesz różnicę w szybkkości i komforcie pracy. Wystaw sobie wszystkie narożniki, rozciągnij żyłkę i do niej stawiaj :) nierówności docieraj tarką, to ważne żeby później pół pustaka nie wisiała w powietrzu, bo poprostu zaczną pękać pod swoim ciężarem i stropu. Trzeba być wyczulonym i zrobic to dobrze :) Czyli ścieraj tarką a pyłek zmiataj - bo klej się nie będzie trzymał.

Pamiętaj o wszystkich otworach, nam się udało zapomnieć o drzwiach do kotłowni ;) Powodzenia.

 

P.S. Czekam na kolejne zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Lenka, fajnie że zajrzałaś :) dzięki za cenne rady! Co tam z Waszą Zetką? Czy sprawa się jakoś wyjaśniła? Cały czas trzymam kciuki :yes:.

Kolejne warstwy oczywiście na klej dzisiaj po pracy w ramach relaksu pokleiłem jedną warstwę jednej z ścian zewnętrznych, na razie szału nie ma nabieram wprawy mam nadzieję że przy kolejnych warstwach będzie coraz sprawniej.

 

W międzyczasie zastanawiam się nad nadprożami lanymi dla: okna 180cm x 3szt, tarasowe 200cm, drzwi wejściowe 90cm i jeszcze dwa mniejsze okna nie pamiętam wymiarów. Na tą chwilę założenia w tej sprawie:

- konsultacja z KB,

- beton gotowy z betoniarni,

- zbrojenie oczywiście samorobnie,

- szalunki z desek które mam na budowie,

- powinno być najtaniej.

 

Wiem, że temat stary jak świat ale proszę bardziej doświadczonych ode mnie o wyrażenie swojego zdania o nadprożach lanych na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

będzie najtaniej, ale najwięcej pracy. Jeżeli masz blisko do wieńca to wylałbym je razem z wieńcem, natomiast jeżeli masz daleko to zastanów się nad gotowymi "Lkami" bedzie szybciej, wygodniej i nie wiem czy dużo drożej. Beton w wiaderkach ciężko się wnosi żeby go wlać w szalunek, uwierz mi :cool:

Jeszcze taka jedna uwaga, sprawdź dokładnie wymiar otworu na drzwi wejściowe. Bo 90 cm to pewnie światło przejścia, a z ościeżnicą drzwi będą miały więcej niż 100cmj. Znajdz sobie jakieś drzwi co Ci się wstępnie podobają i sprawdź jakie potrzebują wymiary otworu. Ja Zrobiłem za mały i musiałem powiększać we wszystkie strony, a szerokość nadproża nie pozwalała na wiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sebcioc55.

Dzięki za odpowiedź, wcześniej też o tym myślałem by ewentualnie nadproża zalać za jednym podejściem z wieńcem dobrze że mi to teraz przypomniałeś, sprawdzę w projekcie odległość nadproża do wieńca i się zobaczy. W kwestii otworu drzwiowego to będzie z tego co kojarzę w świetle muru 100cm a drzwi 90tki.

Z postępów to dzisiaj po pracy powstała jedna warstwa ściany frontowej, jutro wolna sobota to może się coś podgoni i pstryknę jakieś fotki.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jeszcze szerokość drzwi. Moje standardowo mają 106cm otwór a to też 90'ki. Musiałem brać zwężoną ościeżnicę na 103 bo większej bym nie wcisnął.

 

EDIT: jak bedziesz już lał te nadprożą to wsadź tam chociaż z 5cm styro w szalunek. Jak planujesz rolety to tym bardziej. A jak nie to zawsze będzie cieplej :)

Edytowane przez sebcioc55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby w przyszłości nie narobić się niepotrzebnie to już na tym etapie powinienem już wiedzieć jakie drzwi chcę zamontować. :jawdrop:

 

W każdym bądź razie sebcioc55 dzięki za zwrócenie na to uwagi bo pewnie zostawił bym otwór 100cm a później miał bym zonka. Musimy zatem rozejrzeć się za drzwiami ale to już będzie bardziej zadanie dla mojej lepszej połowy.

 

Jestem już w blokach startowych jeśli chodzi o klejenie kolejnych warstw ale na budowie pojawię się dopiero o godz. 13 ponieważ moja lepsza połowa :sleep: po nocce ja natomiast przebieram nogami i opiekuję się małolatem oraz :stirthepot: co by siły nie zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli żeby w przyszłości nie narobić się niepotrzebnie to już na tym etapie powinienem już wiedzieć jakie drzwi chcę zamontować. :jawdrop:

 

Z oknami też lepiej wcześniej sprawę przemyśleć, szczególnie z dużymi tarasowymi, czasem nie da się zrobić tańszych PSK i trzeba np. przez 10 cm szerokości więcej montować droższy HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oknami też lepiej wcześniej sprawę przemyśleć, szczególnie z dużymi tarasowymi, czasem nie da się zrobić tańszych PSK i trzeba np. przez 10 cm szerokości więcej montować droższy HS

 

Zawsze da się przecież domurować te 10cm prawda? Prędzej to trzeba mieć przemyślane ewentualne rolety zewnętrzne żeby tu sobie zonka nie strzelić przy robieniu nadproży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza Panowie, tylko zakup okien i drzwi planowałem najszybciej w przyszłym roku więc na tym etapie wiem jedynie jakie wymiary mają mieć, do nich dodałem w przypadku drzwi + 10cm, okna +5cm i takie przyjąłem otwory w świetle muru.

Raczej szybko nie dokonam konkretnego wyboru okien i drzwi więc może zwiększyć te wymiary o np. + 5cm.

 

W kwestii rolet zewnętrznych - nie planujemy ale dzięki za czujność.

 

Z postępów na budowie to są już dokoła dwie warstwy - fotek brak deszcz mnie pogonił i ostatnie bloczki kleiłem w tempie ekspresowym, najbliższy tydzień raczej budowlano bezrobotny, oby do soboty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem psychicznie i wziąłem urlop na piątek.

Na tą chwilę obmurowane dookoła 4 warstwy i wewnętrzne jak na zdjęciach:

 

widok od frontu

[ATTACH=CONFIG]354509[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]354511[/ATTACH]

 

widok od strony tarasu -tył, a w środku nasz synek i jego wygibusy :wiggle:

[ATTACH=CONFIG]354515[/ATTACH]

 

inwestor coś tam ściemnia

[ATTACH=CONFIG]354521[/ATTACH]

murowanie1.jpg

 

Ogólnie jakoś idzie, ale tempo już chyba nie wzrośnie wszystkie palety z pustakami mam na zewnątrz -kierowca przyjechał hds-em który ponoć miał za mały wysięg by włożyć towar do środka więc tak sobie w ramach treningu chodzę w te i wewte. Trochę czasu schodzi również na docinki, pomocne natomiast są kielnia do betonu komórkowego, tarka i przecieranie nierówności, gumowy młotek no i stary poczciwy sznurek.

 

W poniedziałek planuję w czwartej warstwie osadzić pręty podokienne i coś tam jeszcze pomurować bo wolne od pracy zarobkowej, no i jakiś pierwszy pokos trawy trzeba by zrobić co by luba ma była zadowolona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...