Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak poprawić wentylację lub cyrkulację powietrza aby zlikwidować wilgoć?


Recommended Posts

Witam wszystkich!

Jakiś czas temu kupiłem dom zbudowany z kamienia wapiennego. Budynek jest ocieplony z zewnątrz styropianem o grubości 10 cm, a fundamenty 5-tką, okna są plastikowe. W pokojach na dole ścian (czyli przy podłodze), głównie za meblami pojawiły się plamki wilgoci i grzyb.

Pokoje są wietrzone, w każdym jest przy suficie kratka wentylacyjna o dobrym ciągu, meble są poodsuwane od ściany minimum 10-15 cm. Pomyślałem, że wilgoć może przechodzić przez ściany, np poprzez źle zabezpieczony fundament. W miejscu największej wilgoci wykułem dużą dziurę o szrokości 1 metra, ale tynk i kamienie wapienne są suche, także fundament oddziela sucha, szczelna izolacja. W takiej sytuacji wydaje mi się, że przyczyną wilgoci w dolnej części ścian może być słaba cyrkulacja powietrza, bo grzyb pojawia się głównie za meblami.

Pomyślałem sobie, że aby poprawić przepływ powietrza wykuję otwory na dole w rogach ścian łączących pokoje i założę kratki wentylacyjne. To pozwoliłoby na swobodny przepływ powietrza wzdłuż ścian między pokojami. Ewentualnie rozważałem wykucie dodatkowych pionowych kominów(nie wiem czy to właściwa nazwa) wentylacyjnych w rogach ścian i założenie kratek wentylacyjnych przy podłodze. Czy takie rozwiązania się stosuje? A może radzicie coś innego. Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...