Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyciszenie sufitu w bloku pianą poliuretanową?


Recommended Posts

Witam. Mieszkam w bloku który ma nietypowy falowany sufit, za PRLu wymyślili, ze ma być dzięki temu ciszej jednak wygląda to koszmarnie, dlatego podczas remontu zdecydowałem się, na zrobienie podwieszanego gładkiego sufitu z płyt osadzonych na metalowym stelażu. Mam więc pustą przestrzeń między podwieszką a realnym sufitem. Ku mojemu utrapieniu osoba mieszkająca nade mną jest gruba i ma płaskostopie, co skutkuje wiecznym dudnieniem mi nad głową, szału można dostać a ta osoba nic sobie nie robi z moich próśb by chodzić po domu w jakiś miękkich klapkach.

 

Wpadłem więc na pomysł, by napryskać pianę w pusty obszar między sufitem a podpinką, bo przez to że jest pusty to dodatkowo wzmacnia efekt dudnienia jak pudło akustyczne w gitarze. Pytanie teraz do Was - jaką pianę najlepiej do tego użyć? Ja wyszukałem pianę SealGuard500, producent chwali się tam dobrymi właściwościami wygłuszającymi, ale chciałem się Was zapytać, może macie jakieś lepsze rozwiązanie, lub lepszą pianę do tego?

 

Prosty filmik pokazujący mój sufit. http://youtu.be/auB72NU3l5k

 

Pozdrawiam

Mateusz

Wrocław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tylko czy pianka na pewno wystarczy, odgłos kroków to niskie częstotliwości, do tego są potrzebne inne materiały. Pudło rezonansowe to jedno i wypełnienie powinno troszkę pomóc, a wykonanie to drugie: czy została zastosowana izolacja na obwodzie? A jak zostały połączone wieszaki z sufitem oryginalnym? Zostały zamontowane do przekładek akustycznych? Izolacja akustyczna to nie jest taka prosta sprawa. Ale jestem ciekawy efektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc "izolacja na obwodzie"? Niestety budowlańcy żadnych podkładek nie dali, metalowe wkręty w betonowy sufit i potem na wkrętach opiera się stelaż z metalowych list na których wiszą regipsy czyli wibracja z betonu idealnie jest przekładana na konstrukcję. Co teraz? Czy muszę zrywać cały sufit by go porzadnie wyciszyć i zrobić nową podpinkę już z przekładkami akustycznymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak byś chciał położyć wełnę wygłuszającą skoro już jest sufit? Chcesz ją przeciągać przez dziurki od światełek?

 

Jak zmienisz postać wełny, to możesz ją tam wdmuchać. Optymalne rozwiązanie, to wełna w granulacie.

W tej sytuacji wytłumiające przekładki bym sobie odpuścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja na obwodzie, to podkładka do izolacji akustycznej pomiędzy stelażem a ścianą. Natomiast co do wełny tak przytaczanej wielokrotnie to przedstawię tylko przykład z przed kilku dni. Klienci słyszeli odgłos kroków i inne hałasy z góry, ktoś im doradził, żeby wykonali sufit obniżony z wypełnieniem wełną, zrobili to używając 10 cm wełny i niestety słyszą bardziej. Brak amortyzatorów na wieszakach i przekładek, spowodował że hałas mają niżej o 15 cm. Wełna niestety nic nie pomogła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o rodzaj wełny w Twoim przypadku chodzi, a o łatwość zaaplikowania. Ważne jest to, aby upchać jej najwięcej ile się da. Dodatkowo to pudło rezonansowe trzeba szczelnie zamknąć.

Nie ma sensu rozbebeszać istniejącą zabudowę, aby tylko przekładki zastosować. Wystarczy porównać dudnienie ścianki suchej zabudowy z wypełnieniem wełną, a bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, Krzysztof i Ramole to są faktycznie ważne ale i powiązane sprawy. Poniżej fotka zrobiona telefonem jak to wygląda. Z tego co widzę, nie ma tam żadnych gumowych podkładek tylko na sztywno pręt przenosi drgania na kratę zrobioną z metalowych listw a one bezpośrednio na płyty więc zwiększa hałas zamiast zmniejszać (sic!)

 

Jeśli jednak, tak jak napisał Ramole, wystarczy dobrze upchać tak, że wełna będzie napierać z dużą mocą na płyty, a więc te nie będą mogły przekazywać drgań to być może faktycznie wystarczy jej tam konkretnie napchać i wtedy ona będzie tak napierać na rigipsy że te będą wystarczająco sztywne?

 

Co o tym sądzicie? Jeśli dobrze kombinuje, to w takim razie wskażcie mi proszę technologię, jaki to ma być granulat pod kątem dźwięków a nie ciepła i firmę która to robi jeśli takowe znacie.

 

IMG_20150221_182005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, moje ponad 20-letnie doświadczenie mówi że nie za wiele pomoże napchanie wełny. zlikwidujesz pudło rezonansowe, ale hałas będzie dalej się przenosił. Jeżeli przeczytałeś co napisałem wcześniej o klientach z 10 cm wełny w suficie to mówi samo za siebie. Aby zlikwidować dźwięki uderzeniowe, które są o niskich częstotliwościach, potrzebne są materiały o dużym ciężarze właściwym, natomiast sposób wykonania to następna sprawa. Ja izolację zaczynam od montażu na suficie paneli z granulatu gumowego. Możesz znaleźć informacje na temat materiałów na stronie cichydom.eu. W prawdzie koszt jest wyższy, ale raz odpowiednio zrobiona izolacja, nie wymaga poprawek i eliminuje w znacznym stopniu dokuczliwe hałasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...