Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak połączyć wentylację mechaniczną z klimatyzacją kanałową.


Recommended Posts

Czy to możliwe w skuteczny sposób ?

Warunek - wspólne anemostaty nawiewne dla wentylacji i klimatyzacji (po 1szt. na pomieszczenie) ale już przewody z klimy i recu do rozdzielaczy przy tych anemostatach (rozdzielacze np 2x75/125) mogą być odrębne dla klimy i wentylacji.

 

Jak to połączyć by działało poprawnie, było proste w obsłudze i pozwalało na wykorzystanie klimatyzatora kanałowego lub klimakonwektora kanałowego na wodę lodową do chłodzenia, czasem również ogrzewania.

 

Proszę o jakieś sprawdzone schematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że podłączam do wspólnych skrzynek jednym przewodem 75mm rekuperator a drugim klimę kanałową, która ma sporo większy wydatek powietrza niż rekuperator, załączam klimę w celu ogrzewania lub chłodzenia - czy w rurze rekuperatora kierunek przepływu powietrza zostanie zachowany czy się odwróci ? Jakie jest prawdopodobieństwo odwrócenia kierunku przepływu powietrza w wyrzutniach ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że podłączam do wspólnych skrzynek jednym przewodem 75mm rekuperator a drugim klimę kanałową, która ma sporo większy wydatek powietrza niż rekuperator, załączam klimę w celu ogrzewania lub chłodzenia - czy w rurze rekuperatora kierunek przepływu powietrza zostanie zachowany czy się odwróci ? Jakie jest prawdopodobieństwo odwrócenia kierunku przepływu powietrza w wyrzutniach ?

 

1 - powietrze do klimatyzacji jest w 100 z recyrkulacji. Pobierane jest z korytarza .

2 - nie wszystkie pomieszczenia wymagają chłodzenia a wszystkie wentylacji.

3- klimatyzacja ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu, (nawet 10gr) szkoda tego nie wykorzystać.

4 kanały do chłodzenia muszą być izolowane i antybakteryjne 100 lub 125mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - powietrze do klimatyzacji jest w 100 z recyrkulacji. Pobierane jest z korytarza .

2 - nie wszystkie pomieszczenia wymagają chłodzenia a wszystkie wentylacji.

3- klimatyzacja ma najtańszą kWh przy ogrzewaniu, (nawet 10gr) szkoda tego nie wykorzystać.

4 kanały do chłodzenia muszą być izolowane i antybakteryjne 100 lub 125mm.

 

Tak też myślałem, by pobierać powietrze do klimy z jednego punktu na poddaszu nad klatką schodową, gdzie była by zainstalowana klima, na logikę tam jest ono najcieplejsze więc najskuteczniej będzie schładzane.

 

Co do wybiórczego schładzania pomieszczeń - nie mam takiego wymagania, chłodzony może być cały dom, zresztą WM tak czy inaczej ujednolici temperatury w pomieszczeniach. Nie chcę zrobić chłodni z żadnego pokoju a nieco obniżyć temp. w najcieplejsze dni latem w całym domu lub podnieść w razie potrzeby.

 

Nadal nie wiem czy takie połączenie do wspólnych anemostatów rury z wentylacji i rury z klimy po załączeniu klimy odwróci lub zatrzyma prąd powietrza z rekuperatora czy co najwyżej ograniczy w jakimś stopniu ?

 

Rury do wentylacji chciałbym zastosować ventiflex 75mm z folią d2p lub srebrną jeżeli znajdę, lub podobne, większych średnic w tej technologii chyba nie ma w obrocie, a wentylacja i klimatyzacja wspólną parą przewodów 75mm już od głównego rozdzielacza zamiast każde z osobna to chyba nie wskazane ? Przewody byłyby samodzielnie zaizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem daj oddzielne anemostaty na klimę. Nie będziesz miał problemów z klapkami i sterowaniem. Pomieszkasz to nie będziesz zwracał uwagi czy jest jeden czy dwa.

 

Wyloty klimy przede wszystkim we wszystkich pomieszczeniach gdzie masz połaciówki na południe. WM tego nie schłodzi i nie wyrówna jak sobie życzysz. Bez takiego rozprowadzenia to różnice w pomieszczeniach będą znaczne bo strumień powietrza z Wm jest za mały żeby skutecznie schładzać.

 

Weź tez pod uwage odprowadzenie skroplin z kasety - najczęstsza przyczyna problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nie łączyć wentylacji z klimatyzacją kanałową. Tak jak napisano powyżej, wentylację potrzebujesz cały rok, klimatyzację tylko w słoneczne dni. Zastosuj te same anemostaty na suficie dla obu systemów i nikt się nie zorientuje ;) Nie łącz nawiewu z klimy z nawiewem z wentylacji bo na bank tego nie zbilansujesz w skrzynce rozprężnej ze względu na dużą różnicę w strumieniach powietrza. Nawiew od klimy rób osobno i poprowadź do tych pomieszczeń do których potrzebujesz (przede wszystkim poddasze itd). Możesz to zrobić na skrzynce ale nie wiem jaki masz na tej klimie wydatek, więc trzeba by sprawdzić jakie będziesz mieć prędkości na kanałach, tak aby nie hałasowało. Wentylację poprowadź standardowo, świeże powietrze do pomieszczeń bytowych, wywiew w pomieszczeniach "mokrych". Nie wiem jaki jest plan twojego domu więc nie wiem czy chcesz użyć jednej jednostki czy więcej. Klimakonwektor chodzi w 100% na powietrzu obiegowym, wybierz jedno miejsce na umiejscowienie wywiewu dla niego, w korytarzu jak napisano powyżej jest najlepiej. Klimatyzator umieść tak abyś mógł odprowadzić skropliny, najlepiej grawitacyjnie bo pomka się kiedyś zepsuje i jeśli nie chcesz się bawić w dodatkowe alarmy to masz problem gwarantowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie mam połaciówek a dach odwrócony wschód-zachód, od południa ogólnie okien nie ma za wiele skoro bo wąska strona domu więc nie powinno być kłopotów z gwałtownym nagrzewaniem - stąd myślałem, że WM da radę mieszać na bieżąco powietrze.

 

Dodatkowe anemostaty to dodatkowe otwory w stropie monolitycznym a przepustów póki co brak nawet na te z wentylacji. :o

 

Mam jeszcze taki pomysł by zainstalować zwykłego splita na poddaszu nad klatką schodową tak by zimne powietrze grawitacyjnie opadało klatką schodową w dół - układ domu mam prosty - klatka schodowa z betonu po środku domu z poddasza przez piętro na parter - po obu stronach klatki pokoje na poddaszu po 1, piętro po 2 a na parterze otwarte pomieszczenie z salonem i kuchnią. Czy tak prymitywny układ klimatyzacji domu może się sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ci będzie jednym splitem obrobić cały dom. W dodatku z tego co rozumiem masz 3 kondygnacje, parter, piętro i poddasze. Umiejscowienie wydaje się poprawne, chłodne powietrze "poleci" w dół, ale możesz mieć mały problem z przechłodzeniem samej klatki. Klimatyzacja centralna to generalnie słaby pomysł, powinno się ją robić punktowo i tam gdzie potrzeba. Jeżeli martwi cię ilość otworów to może lepiej zrobić zwykłe splity tam gdzie potrzebujesz po prostu, moża je kupić w "ładnych" obudowach więc nie szpecą tak bardzo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wentylację mechaniczną, czerpnia w ścianie garażu.

 

Myślałem żeby dorobić drugą czerpnię w ścianie tuż obok, przepuścić powietrze z tej czerpni przez klimatyzator, a na wlocie czeprni do rekuperatora założyć trójnik z zaślepką sterowaną elektrycznie. (czyli podobnie jak z GWC - albo czerpnia bezpośrednio z powietrza, albo przez GWC - w moim przypadku zamiast GWC była by czerpnia z klimatyzatorem)

 

W momencie wzrostu temperatury w domu powyżej jakiejś zadanej (np. 26 *), trójnik przełącza się na czerpnię z klimatyzatorem, oraz zostaje załączona klimatyzacja.

Dzięki temu centrala wentylacyjna wyrzuca mi z domu ciepłe powietrze, a dmucha zimnym z klimatyzatora.

 

Czy takie rozwiązanie ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wentylację mechaniczną, czerpnia w ścianie garażu.

 

Myślałem żeby dorobić drugą czerpnię w ścianie tuż obok, przepuścić powietrze z tej czerpni przez klimatyzator, a na wlocie czeprni do rekuperatora założyć trójnik z zaślepką sterowaną elektrycznie. (czyli podobnie jak z GWC - albo czerpnia bezpośrednio z powietrza, albo przez GWC - w moim przypadku zamiast GWC była by czerpnia z klimatyzatorem)

 

W momencie wzrostu temperatury w domu powyżej jakiejś zadanej (np. 26 *), trójnik przełącza się na czerpnię z klimatyzatorem, oraz zostaje załączona klimatyzacja.

Dzięki temu centrala wentylacyjna wyrzuca mi z domu ciepłe powietrze, a dmucha zimnym z klimatyzatora.

 

Czy takie rozwiązanie ma sens?

 

Niepotrzebnie mieszasz. Raz, że jest duża rozbierzność między strumieniami powietrza klimakonwektora a rekuperacji. A dwa, że w tym przypadku twoja klima chodzi w 100% na powietrzu zewnętrznym, czyli ma mniejszą wydajość i potrzebuje więcej energii aby schłodzić powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym przypadku twoja klima chodzi w 100% na powietrzu zewnętrznym, czyli ma mniejszą wydajość i potrzebuje więcej energii aby schłodzić powietrze.

 

Hmm, jesteś tego pewien ? Mnie się wydaje, że schłodzenie np m3 powietrza o temp. 30st o np 5 stopni wymaga mniej energii niż schłodzenie powietrza o temp. 25st też o 5 stopni.

Więc w takim układzie lepiej chłodzić je przed wymiennikiem rekuperatora niż już schłodzone przez powietrze usuwane z domu za wymiennikiem.

 

Pomysł homecactusa jest dość ciekawy moim zdaniem - jeżeli poprawna WM wymieni załóżmy w ciągu godziny 1/2 kubatury powietrza a to powietrze dostarczane do domu na anemostacie nie będzie mieć w upalny dzień załóżmy 30st a 24 to temperatura w domu stanie się znośna. Przecież w dobrze izolowanym domu, pod warunkiem, że nie jest w połowie ze szkła nie przybędzie w ciągu godziny chyba więcej niż te 3st C a w takim układzie samą WM dostarczającą powietrze chłodniejsze od tego w domu o całe 6st przy wymianie 0,5 kubatury/godzinę powinno w ciągu godziny schłodzić o te 3 stopnie i w takim stanie utrzymać ?

 

Przecież tu też czasem na forum można przeczytać, że w dobrze izolowanym domu z WM i rekuperacją klima nie jest potrzebna więc w trochę gorzej izolowanym nie potrzeba jej wiele. Tu cały czas nie chodzi o to, by w rozgrzanym do 30 stopni pomieszczeniu uzyskać 20 stopni splitem w ciągu 10 minut bo to ani nie zdrowe ani nie przyjemne a o to by w ciągu dnia dostarczać do domu powietrze o temp. parę stopni mniejszej niż temp. żądana w domu a nie o parę stopni większej, którą po odzysku "zimna" zapewnia rekuperator.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domach izolowanych, nie da się obejść bez klimy. Gdy dom nie jest izolowany... np taki to nie jest izolacja.jpg wysokie są straty zimą, ale i latem. Taka ściana odprowadza ciepło do gruntu, a styropian chroni przed zyskami słonecznymi. W przypadku płyty fundamentowej, mur się nagrzewa i długo w nocy trzyma ciepło. Nie ma jak bez klimatyzacji odprowadzić zysków bytowych z domu ( 24st.C ) na zewnątrz (30 st.C) .

400m3/h mając 20 stC gdy w domu jest 25 st. C to niecałe 800W mocy chłodniczej- rozbite na wszystkie pokoje, pomoże... jak umarłemu kadzidło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jesteś tego pewien ? Mnie się wydaje, że schłodzenie np m3 powietrza o temp. 30st o np 5 stopni wymaga mniej energii niż schłodzenie powietrza o temp. 25st też o 5 stopni.

Więc w takim układzie lepiej chłodzić je przed wymiennikiem rekuperatora niż już schłodzone przez powietrze usuwane z domu za wymiennikiem.

Akurat na to co opisałeś potrzeba dokładnie tyle samo energii. 30-5 i 25-5 = bez różnicy w ilości energii, ale to co różni te dwa przypadki to temperatura nawiewu jaką otrzymasz po schłodzeniu.

 

Wyjaśnię inaczej. Jeżeli masz do usunięcia zyski ciepła z pomieszczenia to musisz to zrobić strumieniem powietrza o temperaurze niższej niż ta która jest w pomieszczeniu. Tak więc, jeśli twój strumień powietrza jest stały (a jest stały bo zakładam, że klima chodzi na najwyższym biegu) to jedynym czynnikiem, który decyduje o tym ile tych zysków ciepła możesz usunąć (zakładam że są stałe) jest temperatura powietrza nawiewanego. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Na schłodzenie powietrza z +30C do temperatury nawiewu powiedzmy +16C potrzebujesz więcej energii niż na schłodzenie z +25C do +16C. Pierwszy przypadek to praca na pow. zewnętrznym, drugi to na obiegowym.

 

Klimatyzację niecentralną robi się tylko i wyłącznie w 100% na powietrzu recyrkulowanym. Jest to najtańsze, najprostsze i z najlepszą możliwością regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, tylko zauważ, że to powietrze dolotowe dopiero dostarczysz a to wewnętrzne zaraz usuniesz wyrzutnią.

 

A ilość energii jest taka sama między 25 a 30 i między 20 a 25 ale już ilość energii potrzebna na jej obniżenie (sprawność urządzenia chłodniczego) juz chyba nie jest taka sama dla tych dwóch takich samych dt ?

 

Panie Tomaszu, wydaje mi się, ze to właśnie Pana wypowiedź w sensie zbędności klimy w dobrze izolowanym domu czytałem na którymś forum, może nawet i tym, ale tylko może, nie na pewno. Ale skoro straty ciepła latem są wysokie w domu, w którym ciepło ucieka przez fundament to chyba we właściwym kierunku to działa jeżeli chodzi o chłodzenie domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, tylko zauważ, że to powietrze dolotowe dopiero dostarczysz a to wewnętrzne zaraz usuniesz wyrzutnią.

Tylko weź pod uwagę, że z domu wyrzucisz te 200 czy 300 m3/h a twoja klima ma "przerób" minimum 1500-2000m3/h więc jak byś nie podkręcił tej rekuperacji to nie dasz rady tego usunąć. Dokładnie z tego samego powodu nie zastąpisz klimatyzacji wentylacją.

Wydaje mi się, że w temacie już wszystko zostało powiedziane, zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko weź pod uwagę, że z domu wyrzucisz te 200 czy 300 m3/h a twoja klima ma "przerób" minimum 1500-2000m3/h więc jak byś nie podkręcił tej rekuperacji to nie dasz rady tego usunąć. Dokładnie z tego samego powodu nie zastąpisz klimatyzacji wentylacją.

Wydaje mi się, że w temacie już wszystko zostało powiedziane, zrobisz jak uważasz.

 

Bez przesady. Klimatyzacja kanałowa przeważnie chodzi na 100-150m3/h rozbitego na kilka anemostatów. Przynajmniej w domach izolowanych.

Co wcale nie oznacza, że należy łączyć wentylację z ogrzewaniem i chłodzeniem. Połączenie wyjdzie drożej i znacznie gorzej. Jaki jest więc sens wydawać więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o kartę katalogową tego klimakonwektora z wydajnością powietrza 150m3/h.
Ja mierzę .

Robiliśmy próby sterowania klimatyzacją kanałową w domach we Frapolu (piszący tu Marcin z Frapola . Zawory żelowe, czy takie skrzynki z żaluzjami sterowanymi elektrycznie skrzynka do klimy 2.jpgskrzynka do klimy.jpg i nie daje się precyzyjnie sterować tak małą ilością.

Pan nie montuje takich urządzeń? kanałówka.jpgWP_20140530_003 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zajmuję się montażem. Pytam z ciekawości. Chciałbym zobaczyć kartę katalogową, bądź wyniki tych pomiarów. Konkretnie interesują mnie temperatury przed i za wymiennikiem ciepła, parametry wody lodowej (temperatury zasilanai/powrotu i przepływ) oraz wydatek powietrza, może być całkowity bez rozbijania na pomieszczenia. Może Pan to udostępnić? Edytowane przez Oil and Gas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...