Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogniwo Eko Plus M - pytania i odpowiedzi, czyli jak to jest z tym kotłem ?


bobasxx

Recommended Posts

można wiedzieć co się wtedy stało (zmalała temperatura spalin, zaczęło się dymić z pieca, wygasło) chodzi mi o to że w skrajnych przypadkach może taki stan rzeczy powodować wydostanie się z kotła dymu co może prowadzić do tragedii. W OEP jak się popiołu nie wybierze na czas to w najgorszym wypadku może zgasnąć w piecu.

 

Myślę, że przy braku wzrostu temperatury spalin, eCoal wysłałby komunikat wygaszenia i wyłączył palnik. :)

Bardziej ciekawi mnie dlaczego promocję i sprzedaż zaczęto w Czechach. Nie spodziewam się odpowiedzi od Zawijana, bo to sprawa Ogniwa. Częściowa odpowiedź jest zapewne tu http://czysteogrzewanie.pl/2015/02/wszyscy-zgadzaja-sie-ze-soba/

A przy okazji szacun za sprawność w tak niskich mocach i temperaturze spalin wylotowych = 71°C W podlinkowanym kotle u skresza z OE+M obserwowałem pracę ciągłą, gdzie temperatura wody w kotle wynosiła 65 st. i rosła, a spalin 75, ale to zapewne wynik działania zaworu 3D. :)

Edytowane przez w84u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obawiam się że OE+M zaczęto sprzedawać w Czechach jest spowodowane tylko tym że w Polsce jest jeszcze masa nie sprzedanych kotłów z serii OE+ wstawiając u nas do sprzedaży OE+M starszych kotłów by nie sprzedali. Bo nowe znaczy lepsze, ja kupowałem kocioł w grudniu 2014r a data produkcji kociołka to styczeń 2014 więc prawie rok stał i czekał na właściciela, ile w magazynie jest tych kotłów kto to może wiedzieć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę, to jest kocioł 7,5 kW "przystosowany" do pracy z mocą maksymalną 26 kW.

 

Znowu sztuczki, kruczki, kombinacje.

Jak to kocioł 7,5 kW, to jego moc min nie powinna być większa niż 2,3 kW. I takiego właśnie kotła oczekuje rynek, a nie kolejnego "HITa" 25kW. Dotychczasowe kotły też całkiem dobrze sobie radzą na 7,5 kW, a tego typu komora spalania znana już jest od dawna z kotłów peletowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory (wg normy EN 12089:2002) kocioł był badany tylko na jednej mocy - na tzw. mocy nominalnej, którą podawał producent. Toteż kotły były konstruowane tak, aby najlepsze parametry osiągały właśnie na mocy nominalnej.

 

W takim razie jak tłumaczy się te pomiary, które były kiedyś zamieszczone na Twoim błogu:

mala_moc1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu sztuczki, kruczki, kombinacje.

Jak to kocioł 7,5 kW, to jego moc min nie powinna być większa niż 2,3 kW. I takiego właśnie kotła oczekuje rynek, a nie kolejnego "HITa" 25kW. Dotychczasowe kotły też całkiem dobrze sobie radzą na 7,5 kW, a tego typu komora spalania znana już jest od dawna z kotłów peletowych.

 

Vld, tłumaczy Zawijan jasno, w/g starej normy kocioł byłby nominalny 7,5 kW i zapewne miałby V kategorię, ale teraz w jednej klasie musi mieścić się w nominalnej i minimalnej, a OE+M miści się w obu w IV klasie, gdyby nominalna była 7,5 to minimalne 2,3 obniżyłoby klasę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł OEPM został zbadany w notyfikowanym instytucie europejskim w Brnie (Czechy), gdzie uzyskał certyfikat zgodności z europejską normą EN 303-5:2012 w klasie 4.

 

Wyniki badań na mocy tzw. nominalnej:

moc = 24,7 kW

sprawność = 86,8%

temperatura spalin wylotowych = 143°C

tlen w spalinach = 6,6%

emisja CO = 313 mg/m3

emisja OGC = 9 mg/m3

emisja pyłu = 55 mg/m3

 

Wyniki badań na mocy tzw. minimalnej:

moc = 7,6 kW

sprawność = 92,5%

temperatura spalin wylotowych = 71°C

tlen w spalinach = 9,8%

emisja CO = 691 mg/m3

emisja OGC = 21 mg/m3

emisja pyłu = 36 mg/m3

 

Dla porównania podam wymagania normy EN 303-5:2012:

 

klasa 3

sprawność = 75,5%

emisja CO = 3000 mg/m3

emisja OGC = 100 mg/m3

emisja pyłu = 125 mg/m3

 

klasa 4

sprawność = 83%

emisja CO = 1000 mg/m3

emisja OGC = 30 mg/m3

emisja pyłu = 60 mg/m3

 

klasa 5

sprawność = 88,5%

emisja CO = 500 mg/m3

emisja OGC = 20 mg/m3

emisja pyłu = 40 mg/m3

 

Tyle informacji podstawowych.

Teraz pytajcie. Co będę mógł - to odpowiem.

 

 

czytam co piszesz ,potem porównuje to z świadectwem galmeta eko-gt ,który ma 5 klasę i coś tu nie gra . jakim cudem Galmeciak ma 5-ke

 

http://www.galmet.com.pl/uploads/files/kwp-wk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wiedzieć co się wtedy stało (zmalała temperatura spalin, zaczęło się dymić z pieca, wygasło) chodzi mi o to że w skrajnych przypadkach może taki stan rzeczy powodować wydostanie się z kotła dymu co może prowadzić do tragedii. W OEP jak się popiołu nie wybierze na czas to w najgorszym wypadku może zgasnąć w piecu.

 

Podobne rozwiązanie jest w RBR-eże i trzeba pamiętać aby co 3-4 dni wyciągnąć szufladę popiołu bo wygaśnie (chociaż palę już 2 zimę to nie zdarzyło mi się zapomnieć i doprowadzić do takiej sytuacji).

Odnośnie sprawności kotła to nikt mi nie chciał wierzyć że większą sprawność uzyskuje przy mniejszej mocy niż mocy nominalnej i tak musiałem sterować ustawieniami i odbiorem ciepła w domu aby nie przekraczać 50% mocy nominalnej, a tu OEPM podobna konstrukcja i wyniki potwierdzone w IChPW.

 

Zaczyna się przynajmniej ciekawie w porównaniu teraz do RBR-a, podobne konstrukcje dolniaków, OEPM na lepsze według mnie rozwiązanie i dostanie się do tylnej komory/płomieniówek. Ciekawe jak duża jest szuflada popielnika bo w przypadku RBR-a co z tego że zasobnik w większe mrozy spokojnie wystarczy na ponad tydzień jak popielnik trzeba opróżniać co 3-4 dni. Odnośnie palnika to może na razie nie trafiłem na "trudny węgiel" i nie zajmowałem się nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wiedzieć co się wtedy stało (zmalała temperatura spalin, zaczęło się dymić z pieca, wygasło) chodzi mi o to że w skrajnych przypadkach może taki stan rzeczy powodować wydostanie się z kotła dymu co może prowadzić do tragedii. W OEP jak się popiołu nie wybierze na czas to w najgorszym wypadku może zgasnąć w piecu.

Nic się nie stało. Kocioł pracował normalnie pod kontrolą eCoala. Droga spalin była drożna.

Nie zadawaj już więcej pytań na ten temat, bo - nie gniewaj się, proszę - nie prowadzę tu szkoły projektowania kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że OE+M zaczęto sprzedawać w Czechach jest spowodowane tylko tym że w Polsce jest jeszcze masa nie sprzedanych kotłów z serii OE+ wstawiając u nas do sprzedaży OE+M starszych kotłów by nie sprzedali. Bo nowe znaczy lepsze, ja kupowałem kocioł w grudniu 2014r a data produkcji kociołka to styczeń 2014 więc prawie rok stał i czekał na właściciela, ile w magazynie jest tych kotłów kto to może wiedzieć...

Twoja teoria jest mało prawdopodobna. OGNIWO nie ma takich pojemności magazynowych, żeby pomieścić roczną produkcję kotłów. Bardziej prawdopodobne jest, że był to kocioł. który przestał gdzieś sobie u instalatora lub przedstawiciela handlowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M

 

Ja jestem zawodowcem. Znaczy to, że pracuję za pieniądze. Idąc głębiej, znaczy to, że wymagać ode mnie i żądać może tylko ten, kto mi płaci. Przez ostatnie 10 lat z ogonkiem moim płatnikiem był i jest wyłącznie Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, więc tylko IChPW może ode mnie wymagać i żądać, a i to tylko w zakresie określonym w umowie o pracę, która nas wiąże. Ani firma OGNIWO, ani ELEKTRO-SYSTEM, ani tym bardziej Wy, nie były i nie są moimi płatnikami, więc o wymaganiach i żądaniach w stosunku do mnie możecie zapomnieć. Wam nic do tego. Tak samo, jak nic Wam do tego, w jakiej formie to robię i gdzie.

.

 

Zawsze podobały mi sie takie wyjaśnienia...krótko i na temat, wiadomo KTO,CO, i Jak.

 

Zawijan mam kilka pytań

 

Patrze sobie na schemat drogi spalin i..

1-Czy przy takiej drodze spalin nie dochodzi do kopcenia z kotła,po otwarciu drzwiczek (czy to od palnika czy od popielnika) ?

2- Jakiej grubości jest izolacja na przedniej ściance kotła i drzwiczkach?? taka droga spalin może( ale nie musi) grzać ''przód" kotła

3- Dostrzegam zamysł dolnego nawrotu...(prawdopodobnie wyeliminowanie zimnego powrotu i jak największa powierzchnia grzania) ale również mam obawy o przepełnienie popielnika.

4- nie widzę dobrze na schemacie czy tylna ściana do czyszczenia to są płomieniówki? czy cała powierzchnia? jezeli cała to jednak trzeba boki doczyścić ręcznie (moze sie myle?)

5-Jaka jest pojęmnosć zasobnika? i czy może być większa?:)

 

to tak na szybko...aaa podoba mi sie elektroniczna zawleczka i czujnik zamknięcia klapy zasobnika, o palniku sie nie wypowiadam bo za mało danych...

 

Ps Panowie.... rbr-a i ogniwo tworzyli ci sami ludzie, wiec co się spodziewaliście ?że stworzą kocioł o budowie bomby atomowej??:))) wszelkie podobieństwa tych kotłów są jedynie przypadkowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Ps Panowie.... rbr-a i ogniwo tworzyli ci sami ludzie, wiec co się spodziewaliście ?że stworzą kocioł o budowie bomby atomowej??:))) wszelkie podobieństwa tych kotłów są jedynie przypadkowe ;)

 

Kilku forumowiczów zwracało już uwagę, na podobieństwo kotła RBR-Ekouniwersal i nowego kotła Ogniwo Eko Plus M.

 

Ja żadnego podobieństwa w tych kotłach nie dostrzegam, natomiast dostrzegam radykalne różnice w sposobie funkcjonowania poszczególnych elementów kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze podobały mi sie takie wyjaśnienia...krótko i na temat, wiadomo KTO,CO, i Jak.

 

Zawijan mam kilka pytań

 

Patrze sobie na schemat drogi spalin i..

1-Czy przy takiej drodze spalin nie dochodzi do kopcenia z kotła,po otwarciu drzwiczek (czy to od palnika czy od popielnika) ?

2- Jakiej grubości jest izolacja na przedniej ściance kotła i drzwiczkach?? taka droga spalin może( ale nie musi) grzać ''przód" kotła

3- Dostrzegam zamysł dolnego nawrotu...(prawdopodobnie wyeliminowanie zimnego powrotu i jak największa powierzchnia grzania) ale również mam obawy o przepełnienie popielnika.

4- nie widzę dobrze na schemacie czy tylna ściana do czyszczenia to są płomieniówki? czy cała powierzchnia? jezeli cała to jednak trzeba boki doczyścić ręcznie (moze sie myle?)

5-Jaka jest pojęmnosć zasobnika? i czy może być większa?:)

 

to tak na szybko...aaa podoba mi sie elektroniczna zawleczka i czujnik zamknięcia klapy zasobnika, o palniku sie nie wypowiadam bo za mało danych...

 

Ps Panowie.... rbr-a i ogniwo tworzyli ci sami ludzie, wiec co się spodziewaliście ?że stworzą kocioł o budowie bomby atomowej??:))) wszelkie podobieństwa tych kotłów są jedynie przypadkowe ;)

 

Siemka Piotrek. Tworzyli czy badali- co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...