Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogniwo Eko Plus M - pytania i odpowiedzi, czyli jak to jest z tym kotłem ?


bobasxx

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nie piszę o RBR, nie znam się na nich a DTR-ki szukać się mi nie chce. Natomiast np.. 12 kW od Jareckiego ma chyba 80 litrów, 17 na pewno 120. OEPM ma chyba 65? Może niejasno napisałem. Dla mnie większa pojemność wodna jest atutem. Nie w trakcie badań, ale rzeczywistej pracy kotła na instalacji. Kocioł z dużą pojemnością wodną jest mniej podatny na wahania wywoływane zmianami na tej instalacji. PS. No oczywiście pojemność duża w granicach rozsądku. Z określonej powierzchni wymiany nie da się wyciągać nieskończonej pojemności wodnej kotła. Grubość kanałów wodnych płaszcza nie może być zbyt wielka, żeby nie okazało się w końcu że grzejemy wodę tylko w sąsiedztwie blachy mającej kontakt ze spaliną a głębiej już niekoniecznie ( albo - wysoce nieskutecznie ).

65 litrów pojemności wodnej, jak na dom, któremu wystarczy maksymalna moc 7,6 kW - to chyba niemało. Co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę mierzysz z tym kotłem w 120 metrów nowego budownictwa? Twój kocioł jest w sam raz do 200 metrów starego domu bez docieplenia. Jeżeli będą w nim żeliwne grzejniki na stalowej instalacji to zład będzie rzędu 500 i więcej litrów. Otwarcie głowic na dwóch średniej wielkości grzejnikach wymieni całość wody z Twojego kotła. Jeżeli doliczyć to co w rurach, starczy i jeden. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę mierzysz z tym kotłem w 120 metrów nowego budownictwa? Twój kocioł jest w sam raz do 200 metrów starego domu bez docieplenia. Jeżeli będą w nim żeliwne grzejniki na stalowej instalacji to zład będzie rzędu 500 i więcej litrów. Otwarcie głowic na dwóch średniej wielkości grzejnikach wymieni całość wody z Twojego kotła. Jeżeli doliczyć to co w rurach, starczy i jeden.

Co Ty gadasz?

Kocioł OEPM na mocy 7,7 kW spełnił wszystkie kryteria klasy 5 według normy PN EN 303-5:2012.

Jeszcze nie tak dawno przyjęlibyście go z fanfarami jako 7-kę. Gdyby nie ta norma 303-5:2012 :no:

i wcale nie wiedzielibyście nawet, że może iść na 26 kW :no:

No co? Może nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz?

Kocioł OEPM na mocy 7,7 kW spełnił wszystkie kryteria klasy 5 według normy PN EN 303-5:2012.

Jeszcze nie tak dawno przyjęlibyście go z fanfarami jako 7-kę. Gdyby nie ta norma 303-5:2012 :no:

i wcale nie wiedzielibyście nawet, że może iść na 26 kW :no:

No co? Może nie?

Twierdzisz że przyjąłbym kocioł z przeszło dwumetrowym wymiennikiem za kocioł 7 kW. Cóż, wolno Ci i tak twierdzić. Chociaż parę stron wcześniej napisałem, że pamiętam czasy w których kocioł dla budynku się dobierało nie na kW ale na metry powierzchni wymiany. Myślę że jest tutaj więcej takich którzy taki sposób pamiętają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz?

Kocioł OEPM na mocy 7,7 kW spełnił wszystkie kryteria klasy 5 według normy PN EN 303-5:2012.

Jeszcze nie tak dawno przyjęlibyście go z fanfarami jako 7-kę. Gdyby nie ta norma 303-5:2012 :no:

i wcale nie wiedzielibyście nawet, że może iść na 26 kW :no:

No co? Może nie?

 

Ano nie, bo

 

...Dzisiejsza rzeczywistość jest inna i to do niej trzeba się dostosować...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, ja może nieśmiało wspomnę, że w 2010 roku Zawijan miał okazję testować kocioł o mocy nominalnej niespełna 3 kW. Według tej nowej normy. No bo pewien kocioł z Ponaru spełnił wymagania dla4 klasy według normy PN EN 303-5:2012 pracując na mocy 0,85 kW. Znaczy że to 0,85 kW to mogłoby według tej normy być tych 30%. 100% wychodzi 2,83 kW. Co prawda nie zbadano go na takiej mocy ( 2,83 kW ) - ale zbadano na 2,4 kW i też się w 4 klasie tej sławetnej normy zmieścił. Tylko emisja CO nie puściła go do 5 klasy. no ale wszystkie parametry przy tej mocy miał lepsze, niż przy mocy 0,85 kW. To pozwala założyć z dużą dozą pewności, że przy 2,83 kW miałby te parametry jeszcze ciut lepsze - więc i zmieściłby się bez problemu w 4 klasie. A Wy się tutaj zamartwiacie o małe kotły. Starczy tamten odkurzyć i już jest gotowy kocioł do najsolidniej nawet izolowanego domku 80 metrów. Kocioł o mocy nominalnej 2,83 kW. Kocioł 17 kW, który bez problemu mógł wydać 20 kW, z palnikiem Brucer . Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdyby nie norma 303-5:2012 byłby badany na 7,5 kW i byłby pełnoprawną 7-ką - prawdziwą, nie taką z szemranymi papierami :yes:

 

No i widzisz Acan, było nie wytwarzać świadomości w narodzie, to by się nie czepiał, że wskutek imperatywu owej normy kocioł, aby wymóg spełnił, moc swą nominalną posiadać musi nie mniejszą, niż 3,33 mocy, przy której osiąga parametry zgodne z wyżej wspomnianą normą. Ot i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Andrzej, ja może nieśmiało wspomnę, że w 2010 roku Zawijan miał okazję testować kocioł o mocy nominalnej niespełna 3 kW. Według tej nowej normy. No bo pewien kocioł z Ponaru spełnił wymagania dla4 klasy według normy PN EN 303-5:2012 pracując na mocy 0,85 kW. Znaczy że to 0,85 kW to mogłoby według tej normy być tych 30%. 100% wychodzi 2,83 kW. Co prawda nie zbadano go na takiej mocy ( 2,83 kW ) - ale zbadano na 2,4 kW i też się w 4 klasie tej sławetnej normy zmieścił. Tylko emisja CO nie puściła go do 5 klasy. A Wy się tutaj zamartwiacie o małe kotły. Starczy tamten odkurzyć i już jest gotowy kocioł do najsolidniej nawet izolowanego domku 80 metrów. Kocioł 17 kW, który bez problemu mógł wydać 20 kW, z palnikiem Brucer .

Tak jak asolt zauważył:

Uwazam ze wystarczającą mocą minimalna dla kotłow na paliwo stałe jest wartosc ok 2 kW. Mniejsze moce sa zbedne gdyz budynki o małym projektowym obciązeniu cieplnym (<5-6 kW) i tak nie bedą ogrzewane tymi kotłami, a jezeli juz bedą to przypadki incydentalne.

Jezeli w okolicach 0 i lekkiego minusa wystarczy 2 kW to odpowiada projektowemu obciazeniu cieplnemu ok 4-5 kW. Z całym szacunkiem dla waszej wiedzy ale praktycznie nie spotkałem sie z inwestorem który przy takim obciazeniu zainstalował sobie taki kocioł. To naprawdę nie ten target, co nie zmienia faktu koniecznosci zmiany metodologii badan jezeli chodzi o moce minimalne. Problem jest bo wielu inwestórów sukcesywnie ociepla swoje domy nie zmieniajac jednoczesnie kotła, które z koniecznosci musza pracowac na mocy minimalnej lub podtrzymaniu.

Kotły o tak niskiej mocy grzewczej nie mają racji bytu w nowych domach i bezsensem byłoby ze strony producenta pakować kasę w nowy produkt o niskiej mocy palnika bo żaden myślący inwestor dla idei nie oszukałby siebie samego twierdząc,że w takim domu ekosyf byłby dobrym i tanim rozwiązaniem.

No chyba,że ktoś na siłę by mu wcisnął ekosyf lub byłby nie myślącym inwestorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdyby nie norma 303-5:2012 byłby badany na 7,5 kW i byłby pełnoprawną 7-ką - prawdziwą, nie taką z szemranymi papierami :yes:

To że norma pozwala Ci robić w konia ludzi nie znaczy że dadzą się w niego robić.

Skończ już z tym normowaniem bo zaczyna robić się to nudne i przestanę nawet czytać a chciałem się dowiedzieć czegoś o kotle bo przyjdzie mi może go niedługo serwisować.

Podejrzewam że ludzie chcieliby poczytać więcej o kotle a nie ciągłym Twoim pitoleniu o normach.

Utworzyłem Ci wątek o normach to nie spamuj tutaj, bardzo proszę.

Mam jeszcze pytanie ale może później bo jeszcze mam trochę roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak asolt zauważył:

 

 

Kotły o tak niskiej mocy grzewczej nie mają racji bytu w nowych domach i bezsensem byłoby ze strony producenta pakować kasę w nowy produkt o niskiej mocy palnika bo żaden myślący inwestor dla idei nie oszukałby siebie samego twierdząc,że w takim domu ekosyf byłby dobrym i tanim rozwiązaniem.

No chyba,że ktoś na siłę by mu wcisnął ekosyf lub byłby nie myślącym inwestorem.

Artek, zgodzę się tu z wczorajszym wpisem Zawijana:

spieprzaj jak rozmawiają mężczyźni, jeszcze się pobrudzisz, to nie miejsce dla takich jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan, wielokrotnie w tym temacie ( a także innych) podawał przedział mocy badanego kotła, który spełnia wyśrubowane normy PN-EN 303-5:2012.

Ty ? otworzysz w końcu to drugie oko ?

Dalej tracisz w moich oczach co do wiarygodności i pewnie nie tylko w moich.

Spadam do roboty a Wy się bawcie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...