Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogniwo Eko Plus M - pytania i odpowiedzi, czyli jak to jest z tym kotłem ?


bobasxx

Recommended Posts

Chciałbyś nadal tak dobierać?

A jak myślisz - jakie są współczynniki wymiany ciepła przez blachę pokrytą warstewką pyłu w wyniku nie czyszczenia kotła "a la long"?

 

A Ty jak myślisz - czy uczciwe jest wobec tego mydlenie oczu potencjalnym nabywcom 90% sprawnością kotła i jednocześnie przekonywanie ich że kotła czyścić nie trzeba zbyt często, a jeżeli chce się uzyskać wyższe temperatury spalin na małych mocach to można sobie czyszczenie odpuścić zupełnie?

Edytowane przez kobra64
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potestował bym M-ke u siebie ale niestety Greń będzie szybszy :)

 

Miałem na myśli współpracę palnika z nową wersją e-Coala, Zawijan wiele nie mówi o palniku... Chociaż raz by Zawijan powiedział: tak, panowie macie rację ! cała tajemnica w powodzeniu tkwi w palniku ! ;) :D

 

Po prostu z nami droczy ! :D

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, nie znamy palnika BURNER-SM... może coś tajemniczego w palniku ? :wiggle:
Tak tajemniczego :D

Prawdopodobnie to co już użytkownicy sami u siebie poprzerabiali a w podobny sposób wprowadzone do nowej wersji. Cegły na palniku czy kapliczki były przetestowane i zdały egzamin to mamy cegły w jednej wersji sprzedażowej.

Co by tu nie pisał to jest to kocioł o mocy około 20kW używając określeń z poza ostatniej normy. No bo jak dawniej bywało to kotły w granicach 20kW poszły na 25 cz 27kW przy max obciążeniu, w dół każdy schodził do wartości sadzy bo niżej się nie dało. A co tu mamy? To samo z tym że emisje zostały poprawione co jest największym plusem kotła wzorowanego na górniakach. Szukałem mniejszego kotła od swojego, opisy zaczynały się ciekawie a wyszło jak zawsze. Palnik po liftingu nie wróży rewelacji ale poczekajmy na sezon a sami użytkownicy zweryfikują spalanie kwalifikowanego węgla w instytutach ze spalaniem tego co nam oferuje rynek z cegłami na palniku.

Ja szukam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ZAWIJANA i tylko do niego bo nie mam czasu i wiedzy jak każdy normalny nabywca dobra w postaci kotła, by polemizować z kimkolwiek innym!

Do czasu wejścia w życie normy PN EN 303-5:2012 kotły badano według normy PN EN 12809:2002, która była zharmonizowana z europejską dyrektywą budowlaną. Według tej normy kocioł badano tylko na tzw. mocy nominalnej, czyli mocy podanej przez producenta, weryfikując osiągalność tej mocy oraz weryfikując parametry sprawności i emisji uzyskiwane na tej mocy, pod kątem ustalonych tą normą kryteriów. To wszystko - prosto i najkrócej, jak to tylko możliwe.

Producenci, w ogromnie przeważającej większości, na wszelki wypadek wytwarzali kotły o dużej nadwyżce mocy możliwej do osiągnięcia przez kocioł (przeważnie o 25-30%, a często nawet większej), obawiając się, przede wszystkim, ewentualnych reklamacji z powodu niedogrzewania mieszkań. Kotły o mocy nominalnej 15 kW były w tym okresie uważane za „maleństwa” i tylko nieliczni mieli je w swoich ofertach. Pierwsze kotły o mocach nominalnych 10-12 kW pojawiły się w ofertach producentów dopiero krótko przed rokiem 2010. Nasz kocioł OGNIWO EKO Plus 10 kW ukazał się na rynku pod koniec roku 2010. Jak wszystkie inne, był to kocioł z nadwyżką mocy, zgodnie z wymogami dyktowanymi przez producenta.

Prace nad kotłem 7 kW rozpoczęliśmy 2 lata temu. W sierpniu 2013r. opublikowaliśmy na naszym blogu pierwsze wyniki badań pilotażowych tego kotła. W tym czasie obowiązywała już norma PN EN 303-5:2012, więc żadne kotły o mocach nominalnych do 12 kW nie miały już szans spełnić wymagań normowych. Kotły OGNIWO EKO Plus 16 kW i 25 kW spełniły je w klasie 3 (badania wykonano w instytucie SZU w Brnie).

Nasz nowy kocioł OGNIWO EKO PlusM spełnia wymogi normy PN EN 303-5:2012 w klasie 5 dla mocy od 7,5 kW wzwyż. Tak, to prawda, że skonstruowaliśmy go tak, aby spełniał wymogi tej nowej normy. Stąd wynika, że przyjęliśmy dla niego moc nominalną 26 kW, bo to gwarantowało, że będzie badany na mocy minimalnej 7,5 kW, na której spełni wymogi dla klasy 5.

Można dyskutować, chwalić lub ganić, z przeróżnymi uzasadnieniami - nie zmieni to faktu, że jest to na dzisiaj jedyny kocioł, który spełnia te ostre kryteria PN EN 303-5:2012 na tak małej mocy 7,5 kW. A niech mi ktoś pokaże, który z kotłów o mocach nominalnych 10-12 kW spełnia te kryteria na mocy 7,5 kW. Ba, niech mi ktoś pokaże, który z kotłów o mocach nominalnych 10-12 kW spełnia te kryteria na swojej mocy nominalnej.

Parametry energetyczne kotła OEPlusM na mocy 7,7 kW przedstawiają się następująco (według badań wykonanych w IChPW w Zabrzu):

sprawność: 90,6%

temperatura spalin wylotowych: 106,5 st.C

ilość niedopału w popiele: 2,5%

emisja tlenku węgla: 487 mg/m3

I niech nikt nie mówi mi, że palnik jest za duży, że ma wielką japę itp. Popatrzcie na ilość niedopału w popiele, która dobitnie pokazuje, jak dobrze spala ten palnik.

I niech mi tu nikt nie plecie o tym, że u zwykłego Kowalskiego ten kocioł będzie pracował inaczej, niż na badaniach. Na badaniach kocioł pracował z eCoalem w opcji „retortowy-grupowe”, w której to operator nastawia czas podawania paliwa i wydajność dmuchawy (czas przerw pomiędzy podaniami paliwa ustala automatycznie sterownik). Przy ustawieniu opcji „grupowe” na moc najmniejszą według menu sterownika. Żadne tam jakieś specjalne ustawienia sterownika, które próbują tu sugerować oponenci.

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://static.pokazywarka.pl/i/5918985/354630/palnik-w-przekroju-z-czerw-kreska.jpg?1434788868

 

Przekrój palnika BURNER-SM

 

Zadałem sobie pytanie, do czego służą rozwidlenie w palniku B-SM i jaką rolę spełniają cegły na palniku?

O cegłach na palniku już wiemy, służą do lepszego dopalania niedopału w popiele, potwierdzeniem są słowa Zawijana.. "O palniku mogę jeszcze dodać tylko tyle, że niedopał w popiele - przy mocy 24,8 kW wyniósł 2,8%, a przy mocy 7,7 kW wyniósł 2,5%."

A te rozwidlenie powyżej czerwonej kreski? Wszystkie palniki na rynku,oprócz B-SM, mają wewnątrz ścianki proste. Czyżby rozwidlenie potrzebne są do magazynowania popiołu? Czyżby grubość popiołu zadecydowała o wielkości mocy palnika? Im cieńsza warstwa popiołu tym większa moc palnika i odwrotnie?

 

Gdyby to była prawda, co napisałem powyżej, to rzeczywiście, kociołek OEPM spełnia wymogom powierzchni użytkowej budynku, czyli od 70 do 240 m2 :)

 

Czyli co? Jest to kociołek elastyczny z mocą od 7,5 kw do 26 kw :)

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witem wszystkich.

Jestem w trakcie budowy nowego domu powierzchnia całkowita z garażem 210m2

Ocielenie:

podłoga - 30cm styropianu

strop nad poddaszem nieużytkowym - 40cm styropianu

ściany 20 cm styropianu grafit

okna 3 szybowe komin systemowy schid** 20cm średnicy, wentylacja grawitacyjna

 

Mieszkam na wsi gazu niema, co do pompy ciepła nie wieżę że kiedykolwiek by się zamortyzowała – nie biorę jej pod uwagę. Interesuję aktualnie tylko ekogroszek.

 

Moje oczekiwania gdyby był to konkurs z otwartymi ofertami:

80% sprawność kotła w przedziale 0-7kw

15% dobry sterownik

5% ekologiczność (prawdopodobnie im wyższa sprawność- tym lepiej się dopala – czyli mniej syfu idzie w komin)

 

(pozostałe aspekty - wymiary kotła, pojemność wodna, czas konserwacji, pojemność wymiennika, ciężar, temperatura spalin jak dla mnie jest bez znaczenia w nowym budynku z nowym kominie nie gra to dla mnie żadnej roli liczy się tylko sprawność: kupić węgiel nastawić na automat i uzyskać z niego maksymalną liczę energii)

 

Czytam fora od około roku do tej pory wahałem się miedzy skame-m a oep w zakresie koło 10-12kw.

Skam miał lepszą sprawność przy małych mocach a oep miał „prostszy” sterownik lecz bez obsługi zaworu 4D.

Aktualnie pojawił się nowy kocił z dobrą sprawnością, ze sterownikiem w automacie + obsługa zaworu 4D.

 

Moim faworytem jest OEPM ale jeśli macie coś lepszego do zaproponowania według moich kryteriów to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu wejścia w życie normy PN EN 303-5:2012 kotły badano według normy PN EN 12809:2002, która była zharmonizowana z europejską dyrektywą budowlaną. Według tej normy kocioł badano tylko na tzw. mocy nominalnej, czyli mocy podanej przez producenta, weryfikując osiągalność tej mocy oraz weryfikując parametry sprawności i emisji uzyskiwane na tej mocy, pod kątem ustalonych tą normą kryteriów. To wszystko - prosto i najkrócej, jak to tylko możliwe.

Producenci, w ogromnie przeważającej większości, na wszelki wypadek wytwarzali kotły o dużej nadwyżce mocy możliwej do osiągnięcia przez kocioł (przeważnie o 25-30%, a często nawet większej), obawiając się, przede wszystkim, ewentualnych reklamacji z powodu niedogrzewania mieszkań. Kotły o mocy nominalnej 15 kW były w tym okresie uważane za „maleństwa” i tylko nieliczni mieli je w swoich ofertach. Pierwsze kotły o mocach nominalnych 10-12 kW pojawiły się w ofertach producentów dopiero krótko przed rokiem 2010. Nasz kocioł OGNIWO EKO Plus 10 kW ukazał się na rynku pod koniec roku 2010. Jak wszystkie inne, był to kocioł z nadwyżką mocy, zgodnie z wymogami dyktowanymi przez producenta.

Prace nad kotłem 7 kW rozpoczęliśmy 2 lata temu. W sierpniu 2013r. opublikowaliśmy na naszym blogu pierwsze wyniki badań pilotażowych tego kotła. W tym czasie obowiązywała już norma PN EN 303-5:2012, więc żadne kotły o mocach nominalnych do 12 kW nie miały już szans spełnić wymagań normowych. Kotły OGNIWO EKO Plus 16 kW i 25 kW spełniły je w klasie 3 (badania wykonano w instytucie SZU w Brnie).

Nasz nowy kocioł OGNIWO EKO PlusM spełnia wymogi normy PN EN 303-5:2012 w klasie 5 dla mocy od 7,5 kW wzwyż. Tak, to prawda, że skonstruowaliśmy go tak, aby spełniał wymogi tej nowej normy. Stąd wynika, że przyjęliśmy dla niego moc nominalną 26 kW, bo to gwarantowało, że będzie badany na mocy minimalnej 7,5 kW, na której spełni wymogi dla klasy 5.

Można dyskutować, chwalić lub ganić, z przeróżnymi uzasadnieniami - nie zmieni to faktu, że jest to na dzisiaj jedyny kocioł, który spełnia te ostre kryteria PN EN 303-5:2012 na tak małej mocy 7,5 kW. A niech mi ktoś pokaże, który z kotłów o mocach nominalnych 10-12 kW spełnia te kryteria na mocy 7,5 kW. Ba, niech mi ktoś pokaże, który z kotłów o mocach nominalnych 10-12 kW spełnia te kryteria na swojej mocy nominalnej.

Parametry energetyczne kotła OEPlusM na mocy 7,7 kW przedstawiają się następująco (według badań wykonanych w IChPW w Zabrzu):

sprawność: 90,6%

temperatura spalin wylotowych: 106,5 st.C

ilość niedopału w popiele: 2,5%

emisja tlenku węgla: 487 mg/m3

I niech nikt nie mówi mi, że palnik jest za duży, że ma wielką japę itp. Popatrzcie na ilość niedopału w popiele, która dobitnie pokazuje, jak dobrze spala ten palnik.

I niech mi tu nikt nie plecie o tym, że u zwykłego Kowalskiego ten kocioł będzie pracował inaczej, niż na badaniach. Na badaniach kocioł pracował z eCoalem w opcji „retortowy-grupowe”, w której to operator nastawia czas podawania paliwa i wydajność dmuchawy (czas przerw pomiędzy podaniami paliwa ustala automatycznie sterownik). Przy ustawieniu opcji „grupowe” na moc najmniejszą według menu sterownika. Żadne tam jakieś specjalne ustawienia sterownika, które próbują tu sugerować oponenci.

c.d.n.

Zawijan albo ja się już starzeję albo Ty ? bo coś mi się tu nie zgadza w tych datach.

O ile mnie pamięć nie myli to spotkanie u Was w Zabrzu ( na którym jak chyba pamiętasz byłem ) miało miejsce w lutym 2011 roku ?

Wtedy to badaliście na stanowisku OEP 16kW i wchodziły wtedy do sprzedaży ?

Można o tym doczytać już na pierwszej stronie wątku który założyłeś zaczynając jego promocję w marcu 2011 roku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus

Ludzie kupowali kotły i co trochę ktoś pisał że dostawał co innego stąd było tyle wpisów o ilości płomieniówek ile ma być, o ilość członów w palniku, czy 4 czy 5, o deflektory bo jedne były z cegłami a drugie z rusztodeflektorami żeliwnymi i ciężko było ustalić co kto w końcu kupił a już co było konkretnie badane to dopiero chyba byłoby sztuką :), tak to wyglądało, o czym można właśnie tam poczytać, jak skresz wytykał, bardzo dużo tych wpisów zniknęło w Twoim i kogoś innego wykonaniu i nie zaprzeczysz że to nie prawda bo zaczynając czytać ten wątek już po kilku stronach idzie zobaczyć ile tam brakuje, pozostało to co ktoś zacytował bo tego nie mogłeś wykasować i spróbuj zaprzeczyć że to nieprawda ?

Moja obecna firma została zarejestrowana we wrześniu 2011-ego, w 2012-tym na targach w Sosnowcu ( chyba marzec ) powstał pomysł aby zrobić małego RBRa 11kW jak go później nazwano i latem trafił na rynek.

Nie mam teraz czasu żeby grzebać w starych wpisach kiedy podałeś wiadomość na forum że chcecie wprowadzić na rynek najmniejszego z rodziny OEP 10kW który powstał jako ostatni z szeregu ?

Także jakoś mi to nie pasuje do tego zapisu co wytłuściłem czyli o OEP 10kW w 2010-tym.

Jeśli się mylę to na pewno mnie poprawisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witem wszystkich.

Jestem w trakcie budowy nowego domu powierzchnia całkowita z garażem 210m2

Ocielenie:

podłoga - 30cm styropianu

strop nad poddaszem nieużytkowym - 40cm styropianu

ściany 20 cm styropianu grafit

okna 3 szybowe komin systemowy schid** 20cm średnicy, wentylacja grawitacyjna

 

Mieszkam na wsi gazu niema, co do pompy ciepła nie wieżę że kiedykolwiek by się zamortyzowała – nie biorę jej pod uwagę. Interesuję aktualnie tylko ekogroszek.

 

Moje oczekiwania gdyby był to konkurs z otwartymi ofertami:

80% sprawność kotła w przedziale 0-7kw

15% dobry sterownik

5% ekologiczność (prawdopodobnie im wyższa sprawność- tym lepiej się dopala – czyli mniej syfu idzie w komin)

 

(pozostałe aspekty - wymiary kotła, pojemność wodna, czas konserwacji, pojemność wymiennika, ciężar, temperatura spalin jak dla mnie jest bez znaczenia w nowym budynku z nowym kominie nie gra to dla mnie żadnej roli liczy się tylko sprawność: kupić węgiel nastawić na automat i uzyskać z niego maksymalną liczę energii)

 

Czytam fora od około roku do tej pory wahałem się miedzy skame-m a oep w zakresie koło 10-12kw.

Skam miał lepszą sprawność przy małych mocach a oep miał „prostszy” sterownik lecz bez obsługi zaworu 4D.

Aktualnie pojawił się nowy kocił z dobrą sprawnością, ze sterownikiem w automacie + obsługa zaworu 4D.

 

Moim faworytem jest OEPM ale jeśli macie coś lepszego do zaproponowania według moich kryteriów to bardzo proszę.

Nigdy w życiu nie wstawiłbym tam kotła na paliwo stałe, nawet prąd Cię nie wykończy z tym domu finansowo tyle tego styro tam władowałeś, zatem po co Ci tam kocioł 10 czy 12kW a dopiero krowa 26kW ? to na 4 takie domy a takim ociepleniem a Ty sobie rób jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz nowy kocioł OGNIWO EKO PlusM spełnia wymogi normy PN EN 303-5:2012 w klasie 5 dla mocy od 7,5 kW wzwyż. Tak, to prawda, że skonstruowaliśmy go tak, aby spełniał wymogi tej nowej normy. Stąd wynika, że przyjęliśmy dla niego moc nominalną 26 kW, bo to gwarantowało, że będzie badany na mocy minimalnej 7,5 kW, na której spełni wymogi dla klasy 5.

 

.......

No i stąd też wynika cały kretynizm tej normy i jej warunków. Otwarcie tej normy na manipulację przez branżę. No bo dla mnie z tego co napisałeś wynika jasno: Skonstruowaliście taki kocioł, OK. I teraz żeby ta norma miała sens i jakikolwiek wpływ na ochronę środowiska, to zgodnie z tą normą Wasz kocioł powinien być instalowany wyłącznie w domach potrzebujących przy minimalnym zapotrzebowaniu kotła nie mniej niż 7,5 kW i przy maksymalnym zapotrzebowaniu kotła nie więcej niż 26 kW. Tak żeby przedział pracy tego kotła zamykał się w zbadanym przedziale mocy. Czyli Wasz kocioł nadaje się do domów które w okresie minimalnego zapotrzebowania ( pomijam grzanie samego CWU, więc w okresie tzw przejściowym - wiosny i jesieni ) potrzebują nie mniej niż 180 kWh ( około 26 kg węgla ) na dobę, a w okresie szczytu zimy potrzebują nie więcej niż 624 kWh ( około 89 kg węgla ) na dobę ( dla węgla użytego w badaniach i z uwzględnieniem sprawności która w badaniach wyszła ). W takich domach Wasz kocioł będzie pracował w zakresie mocy w jakim został zbadany zgodnie z rewolucyjną i cudowną normą PN EN 303-5:2012. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu wejścia w życie normy PN EN 303-5:2012 kotły badano według normy PN EN 12809:2002, która była zharmonizowana z europejską dyrektywą budowlaną. Według tej normy kocioł badano tylko na tzw. mocy nominalnej, czyli mocy podanej przez producenta, weryfikując osiągalność tej mocy oraz weryfikując parametry sprawności i emisji uzyskiwane na tej mocy, pod kątem ustalonych tą normą kryteriów. To wszystko - prosto i najkrócej, jak to tylko możliwe.

I niech mi tu nikt nie plecie o tym, że u zwykłego Kowalskiego ten kocioł będzie pracował inaczej, niż na badaniach. Na badaniach kocioł pracował z eCoalem w opcji „retortowy-grupowe”, w której to operator nastawia czas podawania paliwa i wydajność dmuchawy (czas przerw pomiędzy podaniami paliwa ustala automatycznie sterownik). Przy ustawieniu opcji „grupowe” na moc najmniejszą według menu sterownika. Żadne tam jakieś specjalne ustawienia sterownika, które próbują tu sugerować oponenci.

c.d.n.

 

Napisz jeszcze coś więcej o temperaturach spalin na niskich mocach - 7,7 do 4 kW. Jak i do grzania latem CWU.Komin mam z cegły 14x26, czy nie trzeba nic z nim kombinować, czy wszystko będzie dobrze?.Pewnie wiele osób czytających to zainteresuje i wielu pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze coś więcej o temperaturach spalin na niskich mocach - 7,7 do 4 kW. Jak i do grzania latem CWU.Komin mam z cegły 14x26, czy nie trzeba nic z nim kombinować, czy wszystko będzie dobrze?.Pewnie wiele osób czytających to zainteresuje i wielu pomoże.

 

Napisz na PW do Darase, człowiek dusza :) więcej od niego się dowiesz :)

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witem wszystkich.

Jestem w trakcie budowy nowego domu powierzchnia całkowita z garażem 210m2

Ocielenie:

podłoga - 30cm styropianu

strop nad poddaszem nieużytkowym - 40cm styropianu

ściany 20 cm styropianu grafit

okna 3 szybowe komin systemowy schid** 20cm średnicy, wentylacja grawitacyjna

 

Mieszkam na wsi gazu niema, co do pompy ciepła nie wieżę że kiedykolwiek by się zamortyzowała – nie biorę jej pod uwagę. Interesuję aktualnie tylko ekogroszek.

.

Matematyka na mazowszu chyba też obowiązuje a może się mylę ? ;)

:

Nigdy w życiu nie wstawiłbym tam kotła na paliwo stałe, nawet prąd Cię nie wykończy z tym domu finansowo tyle tego styro tam władowałeś.

 

Zacznij od matematyki,to podstawa przy doborze źródła ciepła,dom z garażem 210m2 czyli do ogrzania pewnie ze 180m2.

Zapotrzebowanie jak zmienisz komin na reku będziesz miał ok.30-40kWh/m2/rok czyli dom 180m2 zużyje na ogrzewanie 40*180m2=7200kWh

Koszt 1kWh nawet z prądu to ok.0,30zł czyli za ogrzewanie,nawet grzejąc prądem tak jak karoka pisze,zapłacisz 7200kWh*0,30zł=2160zł a przy COP ok.700zł i masz czysto w domu i jesteś kosmitą u siebie we wsi ;)

 

Obciążenie cieplne przy -18st.C masz ok.5-6kW,idąc dalej,nawet tak cudowny OEPM Zawijana będzie dla Ciebie dużo za duży nawet podczas silnych mrozów.

Jaki będzie koszt kotła i komina nie wliczając już "kotłowni" że mówisz,że pompa p-w o mocy 9kW za ok.20tys.zł nie zamortyzuje się ?

 

Matematyka to jednak fajna sprawa,warto z niej korzystać :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niech mi tu nikt nie plecie o tym, że u zwykłego Kowalskiego ten kocioł będzie pracował inaczej, niż na badaniach.

 

Przy tym samym paliwie na jakim był testowany, na tych samych nastawach, przepływach itd. będzie pewnie pracował tak samo.

 

 

c.d.n.

 

Rozumiem, że "Kowalski" w instrukcji ma zapisane jaki czas podawania i nadmuch ma ustawić przy dostępnych na rynku ekogroszkach [osobne dla każdego rodzaju bo przecież inne będą dla Wesołej a inne dla Komoran czy Jareta] lub będzie mógł kupić do tego kotła ekogroszek, który był zastosowany przy badaniach kotła i do niego dostanie nastawy - jeśli tak to świetnie i wszystko się sprawdzi, lecz jeśli nie wtedy działanie w praktyce mocno minie się z tym z badań w laboratorium co przerabialiśmy już wcześniej przy poprzednich nowych konstrukcjach np. przy Brucerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie wstawiłbym tam kotła na paliwo stałe...

po co Ci tam kocioł 10 czy 12kW a dopiero krowa 26kW ?

 

Interpretują twoją odpowiedz jako: kocił w twoim przypadku to fatalny pomysł, z dwojga złego lepszy będzie 10kw-12kw niż OepM26kw

Ok, dzięki za sugestię.

Krowa czy mrówka dla mnie bez różnicy wybiorę produkt który będzie osiągał lepszą charakterystykę sprawności w zakresie 0-7kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że większość oponentów nie rozumie lub nie potrafi zaakceptować danych cieplno - emisyjnych nowego kotła OGNIWO EKO PLUS M, podanych przez Zawijana.

 

Proponuje zmienić skalę porównawczą pomiędzy kotłem OGNIWO EKO PLUS M a pozostałymi kotłami z tzw. "czołówki" kotłów wodnych małej mocy.

 

Prosty parametr, gabaryty korpusu kotła.

 

Za stroną internetową producenta kotła OGNIWO EKO PLUS M podaje następujące dane:

- wysokość korpusu kotła - 1316 mm

- szerokość korpusu kotła - 501 mm

- długość (głębokość) korpusu kotła - 716 mm

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka na mazowszu chyba też obowiązuje a może się mylę ? ;)

:

czyli za ogrzewanie,nawet grzejąc prądem tak jak karoka pisze,zapłacisz 7200kWh*0,30zł=2160zł a przy COP ok.700zł i masz czysto w domu i jesteś kosmitą u siebie we wsi ;)

 

Matematyka to jednak fajna sprawa,warto z niej korzystać :)

 

Arturo jak by życie było tak proste jak matematyka…

Żyjąc na wsi mając do około las w wolnej chwili dla relaksu zawsze trochę zrębek, chrustu się pozbiera i drzewa się porąbie…

Nie jest problemem do instalacji przeznaczonej pod kocił z podajnikiem na ekogroszek dostawić piec dolniak np. mpm ds przeznaczony głównie do spalania drzewa + zbiornik 500l na c.w.u by jedno grzanie w lato na kilka dni wystarczyło.

 

Taka konfiguracja daje wygodę na ekogroszku w zimę i ciepłą darmową wodę w okresie przejściowym i letnim okupioną odrobiną gimnastyki.

 

I wtedy już matematyka taka prosta nie jest…

 

 

I jeszcze pytanie do praktyków jeśli nowe domy potrzebują tak mało energii ciągłej 1-3kw.

Czy ktoś praktykował palenie kotłem na ekogroszek np. co 2-gi lub 3-ci dzień po 24h.

Może to i głupie lecz jeśli wszyscy zapewnią że na niskich mocach jest fatalnie dla kotłów (choć nikt takich badań nie udostępnia) a dobra praca kotła rozpoczyna się dopiero np. dla OEPM od zakresu 7 kw to może ma to jakiś sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...