Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt rekuperacji- proszę o pomoc


Recommended Posts

Witam

Potrzebuję Waszej pomocy, zdecydowałem się sam wykonać instalacje wentylacji mechanicznej w nowo budowanym domu. Proszę o wszelkie uwagi tak aby system spełnił swoje funkcje. W domu będą mieszkały 2 dorosłe osoby oraz dwójka dzieci. Między salonem a kuchnia akwarium 250l(w poprzednim domu miałem problemy z pleśnią z racji parowania wody z zbiornika).

 

Centralę chcę umieścić w spiżarni jak na rysunkach podczas lania fundamentów wypuściłbym rurę fi 160mm jako GWC, natomiast wyrzutnię przechodząc przez kotłownie przy suficie wystawię na zewnątrz budynku.

 

Rekuperator jaki chciałbym użyć w instalacji to ONYX DREAM 400.

Wentylację grawitacyjną wykonam w kotłowni i garażu(będą odcięte od pozostałych pomieszczeń), zastanawiam się co zrobić z kuchnią.

Rury nawiew/wywiew z systemy PE-FLEX, w programie ze strony dobrałem skrzynki rozdzielcze.

 

Skrzynie parterowa z poddaszem połączę rura fi 160 i zabuduję w ściance przy której i tak mam komin, a szacht przelotowy zawsze się przyda na przyszłość.

 

Teraz pytania:

1) Kanały są odpowiednio rozprowadzone?

2) Mam problem z dobraniem średnicy kanałów(dam rade rurę pe-flex fi 100 schować w wylewkę?)

3) Model rekuperatora jest dopasowany do metrażu?

4) Rura 160 z czerpni zewnętrznej jest wystarczająca(taka wchodzi w rekuperator)?

5) Sprawa anemonstatów - powiązana z średnicą kanałów

W załącznikach:

1. Plan rozmieszczenia kanałów parter

rekuperacja parter.JPG

2. Plan rozmieszczenia kanałów poddasze

2. rekuperacja piętro.JPG

3. Plan rozmieszczenia czerpni powietrza jako GWC

GWC.JPG

Edytowane przez mogaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję Waszej pomocy, zdecydowałem się sam wykonać instalacje wentylacji mechanicznej w nowo budowanym domu. Proszę o wszelkie uwagi tak aby system spełnił swoje funkcje. W domu będą mieszkały 2 dorosłe osoby oraz dwójka dzieci. Między salonem a kuchnia akwarium 250l(w poprzednim domu miałem problemy z pleśnią z racji parowania wody z zbiornika).

 

Centralę chcę umieścić w spiżarni jak na rysunkach podczas lania fundamentów wypuściłbym rurę fi 160mm jako GWC, natomiast wyrzutnię przechodząc przez kotłownie przy suficie wystawię na zewnątrz budynku.

 

Rekuperator jaki chciałbym użyć w instalacji to ONYX DREAM 400.

Wentylację grawitacyjną wykonam w kotłowni i garażu(będą odcięte od pozostałych pomieszczeń), zastanawiam się co zrobić z kuchnią.

Rury nawiew/wywiew z systemy PE-FLEX, w programie ze strony dobrałem skrzynki rozdzielcze.

 

Skrzynie parterowa z poddaszem połączę rura fi 160 i zabuduję w ściance przy której i tak mam komin, a szacht przelotowy zawsze się przyda na przyszłość.

 

Teraz pytania:

1) Kanały są odpowiednio rozprowadzone?

2) Mam problem z dobraniem średnicy kanałów(dam rade rurę pe-flex fi 100 schować w wylewkę?)

3) Model rekuperatora jest dopasowany do metrażu?

4) Rura 160 z czerpni zewnętrznej jest wystarczająca(taka wchodzi w rekuperator)?

5) Sprawa anemonstatów - powiązana z średnicą kanałów

W załącznikach:

1. Plan rozmieszczenia kanałów parter

[ATTACH=CONFIG]305817[/ATTACH]

2. Plan rozmieszczenia kanałów poddasze

[ATTACH=CONFIG]305818[/ATTACH]

3. Plan rozmieszczenia czerpni powietrza jako GWC

[ATTACH=CONFIG]305819[/ATTACH]

 

Do tej centrali jest rozdzielacz 160mm / 8 x 75mm jak chodzi o kanały PE.

Może to tak przykładowo wyglądać WP_20141124_10_42_10_Pro.jpg skrzynka nawiewna z redukcjami kątowymi i wywiewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Wyciąg parter:

[ATTACH=CONFIG]305820[/ATTACH]

5. Nawiew parter:

[ATTACH=CONFIG]305823[/ATTACH]

6. Wyciąg poddasze:

[ATTACH=CONFIG]305824[/ATTACH]

7. Nawiew poddasze:

[ATTACH=CONFIG]305825[/ATTACH]

 

Dodaję rozpoczęte obliczenia, niestety brakuje mi wiedzy żeby dalej je pociągnąć.

[ATTACH=CONFIG]305836[/ATTACH]

 

Nie ma znaczenia powierzchnia, kubatura i krotność wymian. Nie ma takich wymogów. Wentylacja jest dla ludzi.

W spiżarce nie daje się wywiewu, tylko nic lub, jak się ktoś uprze to nawiew . Inaczej wszystko będzie gniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem rozprowadzenie kanałów na parterze(wyrzuciłem wyciąg z spiżarni dołożyłem w przedsionku)

 

Potrzebuję pomocy w dobraniu ilości kanałów i średnic do poszczególnych skrzynek rozprężnych, czy zaproponowany przeze mnie rekuperator jest dopasowany do gabarytów pomieszczeń licząc 4 osoby zamieszkałe.

rekuperator parter.JPG

rekuperator poddasze.JPG

 

Jak rozwiązać wentylacje w kuchni?(okap z filtrami bez odprowadzenia do kanałów wentylacji mechanicznej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem rozprowadzenie kanałów na parterze(wyrzuciłem wyciąg z spiżarni dołożyłem w przedsionku)

 

Potrzebuję pomocy w dobraniu ilości kanałów i średnic do poszczególnych skrzynek rozprężnych, czy zaproponowany przeze mnie rekuperator jest dopasowany do gabarytów pomieszczeń licząc 4 osoby zamieszkałe.

[ATTACH=CONFIG]305991[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]305992[/ATTACH]

 

Jak rozwiązać wentylacje w kuchni?(okap z filtrami bez odprowadzenia do kanałów wentylacji mechanicznej?)

 

Jaka centrala? Na jakich kanałach PE czy miękkie izolowane? Po co Panu wyciąg w przedsionku, kto tam będzie siedział?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kilka innych projektów podobnych gabarytowo i zmieniłam 3 przebiegi kanałów.

 

Obecnie w planie:

 

Centrala ONYX DREAM 400

Kanały PEflex 75/63

Skrzynia nawiew/wywiew nad parterem

Skrzynia nawiew/wywiew nad poddaszem

Zastanawiam się jeszcze nad przeniesieniem rekuperatora do garażu.

Czy ilość kanałów i ich umiejscowienie jest teraz racjonalne?

Wypuszczać rure 160 pod fundamentami jako GWC a może zostawić 2x 32 wodną pod ewentualny wymiennik glikolowy?

Co zrobić z okapem nad kuchenką bo co osoba to inna opinia(a gdyby wykonać wentylacje grawitacyjną w kuchni i podłączyć do niej okap, normalnie byłaby zamknięta, w czasie gotowania w pewnym stopniu okap zaburzał by całość instalacji otwierając ciąg)

 

Proszę o opinię

 

1.JPG

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby ciągnęło z butów :)

 

To nie wywiew. Lepiej nic. Zapachy rozchodzą się 500x szybciej niż działa wentylacja. Przepuszczanie ciepłego i wilgotnego powietrza przez chłodniejsze buty i wiatrołap to nie najlepszy pomysł. Poza tym, nie zbilansuje się wentylacji. Powietrze wywiewane przez przedsionek nie będzie wywiewane przez łazienkę. By więc w łazienkach dać minimum 50m3/h (mniej grozi zagrzybieniem) to musimy mieć za silną wentylację w pokojach, a więc i za sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kilka innych projektów podobnych gabarytowo i zmieniłam 3 przebiegi kanałów.

 

Obecnie w planie:

 

Centrala ONYX DREAM 400

Kanały PEflex 75/63

Skrzynia nawiew/wywiew nad parterem

Skrzynia nawiew/wywiew nad poddaszem

Zastanawiam się jeszcze nad przeniesieniem rekuperatora do garażu.

Czy ilość kanałów i ich umiejscowienie jest teraz racjonalne?

Wypuszczać rure 160 pod fundamentami jako GWC a może zostawić 2x 32 wodną pod ewentualny wymiennik glikolowy?

Co zrobić z okapem nad kuchenką bo co osoba to inna opinia(a gdyby wykonać wentylacje grawitacyjną w kuchni i podłączyć do niej okap, normalnie byłaby zamknięta, w czasie gotowania w pewnym stopniu okap zaburzał by całość instalacji otwierając ciąg)

 

Proszę o opinię

 

[ATTACH=CONFIG]306225[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]306226[/ATTACH]

 

Pan chce dać 4 rozdzielacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 nad parterem i 2 nad poddaszem, inaczej gdybym wszystkim chciał rozjechać się z nad parteru wyjdą gabarytowo bardzo duże skrzynie rozdzielcze i ciężko będzie kanałami z poziomu poddasza wyjechać nad to poddasze i do miejsca docelowego.

 

Czy w takim układzie skrzynek rozdzielczych połączonych miedzy sobą rura 160 rekuperator będzie miał za małą wydajność?

 

Co z wentylacja kuchenki(nikt nie podał konkretnego rozwiązania) i czy jest sens wypuszczać rurę 200 pod fundamentem jako GWC, a może prościej 2x rura wodna pod ewentualny obieg glikolu

 

Proszę o sugestie, Panie Tomaszu widzę, że chce Pan pomóc ale zero konkretów i nabijanie postów nic mi nie pomaga

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 nad parterem i 2 nad poddaszem, inaczej gdybym wszystkim chciał rozjechać się z nad parteru wyjdą gabarytowo bardzo duże skrzynie rozdzielcze i ciężko będzie kanałami z poziomu poddasza wyjechać nad to poddasze i do miejsca docelowego.

 

Czy w takim układzie skrzynek rozdzielczych połączonych miedzy sobą rura 160 rekuperator będzie miał za małą wydajność?

 

Co z wentylacja kuchenki(nikt nie podał konkretnego rozwiązania) i czy jest sens wypuszczać rurę 200 pod fundamentem jako GWC, a może prościej 2x rura wodna pod ewentualny obieg glikolu

 

Proszę o sugestie, Panie Tomaszu widzę, że chce Pan pomóc ale zero konkretów i nabijanie postów nic mi nie pomaga

Pozdrawiam

 

To i dwie centrale. Opory na dole między salonem a kuchnią są znacznie mniejsze niż na górze przy zamkniętych drzwiach sypialni i łazienki. Nie będzie ciśnienia na tej parze skrzynek, Wentylacja to tylko 80-130m3/h!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby podejść do sprawy w ten sposób:

 

Centrala ONYX DREAM 400

Kanały PEflex 75/63

Skrzynia nawiew/wywiew tylko nad parterem

 

Skrzynie rozdzielcze jak na rysunku:

 

3.jpg

 

4.jpg

 

A rozkład kanałów następujący:

 

1.JPG

 

2.JPG

 

 

Z rekuperatora rura 160 do skrzyni rozdzielczej nad parterem tam w poziomie rozłożone kanały i 8 rur 75 poprowadzonych w pionie nad poddasze i rozprowadzone

 

Ten sposób rozkładu będzie zrównoważony?(najdłuższy kanał wychodzi ok 12m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby podejść do sprawy w ten sposób:

 

Centrala ONYX DREAM 400

Kanały PEflex 75/63

Skrzynia nawiew/wywiew tylko nad parterem

 

Skrzynie rozdzielcze jak na rysunku:

 

[ATTACH=CONFIG]307067[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]307068[/ATTACH]

 

A rozkład kanałów następujący:

 

[ATTACH=CONFIG]307069[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]307066[/ATTACH]

 

 

Z rekuperatora rura 160 do skrzyni rozdzielczej nad parterem tam w poziomie rozłożone kanały i 8 rur 75 poprowadzonych w pionie nad poddasze i rozprowadzone

 

Ten sposób rozkładu będzie zrównoważony?(najdłuższy kanał wychodzi ok 12m)

Nie powinno być wywiewów poza łazienkami i kuchnią. Nie zbilansuje Pan wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawie salon na jeden podwójny i pewnie tak zostawię, w kuchni okap z filtrem bez żadnego wymyślania z podłączeniem do rekuperatora.

 

Zastanawiam się czy centrala która zaproponowałem ONYX DREAM 400 będzie odpowiednia.

Druga sprawa czy odzysk z GWC w postaci rury 160 wypuszczonej pod fundamentem i odpowiednio ze spadkiem rozłożonej jest warty uwagi i przekłada się na efektywniejsze działanie?

 

Mogę również poprowadzić 2x rury wodne 32mm i podprowadzić w róg gdzie będzie rekuperator, tylko koszt tego wymiennika jest porównywany z samą centralą.

Odpływ kondensatu z centrali powinien być osobno wyprowadzony czy może być wspólny z kanalizacją w spiżarni?(jak dużo gromadzi się wody?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...