Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Inteligentny dom - polscy producenci


Recommended Posts

Jakiś czas temu Pan Stanisław Kopczyński opublikował na swoim blogu, listę polskich producentów i integratorów automatyki domowej.

Myślę, że wielu poszukującym informacji może się to przydać.

Lista jest pod adresem : http://inteldom.blogspot.com/2012/06/inteligentny-dom-polscy-producenci-35.html

 

Postaram się żeby ta lista była na bieżąco uzupełniana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa lista :) Swoją drogą bardzo fajny i przydatny blog, od dłuższego czasu co jakiś czas na niego zaglądam. Parę z tych systemów testowałem, niektóre instalowaliśmy, obok co niektórych przechodzę z daleka. No i nie jest tajemnicą że jestem wiernym fanem (a od ponad 2 lat nie tylko fanem) systemu Ampio.

 

Natomiast chciałem coś "skrobnąć" na temat wymienionej na tej liście firmy pSenso i jej urządzeń. Nie jest to w żadnym wypadku system automatyki, a raczej moduł powiadamiania GSM z funkcją zdalnego sterowania, podglądu i wykresem temperatury, zużycia energii z bardzo, bardzo prostą automatyką. Pewnie dlatego też został wymieniony poniżej listy systemów automatyki budynków. Co jest zatem takiego wyjątkowego wyróżniającego go spośród innych komunikatorów GSM oprócz tej temperatury i monitorowania energii? Moduł pracuje w chmurze, łączy się za pośrednictwem sieci komórkowej więc niepotrzebny jest internet, no i cena modułu - 350 zł za podstawowy model. Zużywa max 15 MB miesięcznie więc nie pożera nam nadmiernie pieniędzy z abonamentu na kartę. Modułem można sterować za pośrednictwem bardzo przyjemnej aplikacji na urządzenia mobilne oraz www. To tyle jeśli chodzi o reklamę, a teraz doświadczenia z użytkowania.Jakieś półtora roku temu kupiliśmy go do testów chcąc go użyć jako komunikatora GSM. Pierwszą sztukę po miesiącu testów zainstalowaliśmy klientowi niedaleko firmy żeby w razie czego nie jeździć 80 km na serwis :) Niedługo potem zainstalowaliśmy to następnemu klientowi. Niestety po paru dniach u pierwszego klienta moduł zaczął działać niestabilnie, co jakiś czas wymagał resetu. Po 3 odwiedzinach u klienta zamieniliśmy go na inny sprawdzony model i wzięliśmy go na testy z powrotem na biurko. Okazało się że na biurku działał ok, i po zainstalowaniu go u innego klienta też nie było z nim problemu. Wniosek taki że moduł ma problemy pracując w miejscu ze słabym zasięgiem (tak było u w.w. klienta). Na chwilę obecną mamy te moduły zainstalowane u kilkunastu klientów i wszystko działa bez zarzutu. Natomiast wszędzie jest dobry zasięg. Instalujemy je wraz z prostymi systemami alarmowymi. Nie polecałbym natomiast korzystać z karty psenso z abonamentem za 99 zł rocznie. Nie wiem jak teraz ale rok temu firma bujała się z umowami po różnych operatorach komórkowych i cały czas były jakieś cyrki z działaniem i rozliczaniem zużytego transferu i wykorzystanych smsów. Samo urządzenie do celów jakich my z tego korzystamy jak najbardziej ok. Nie jest to chińszczyzna a polski produkt, a cena i możliwości przyzwoite.

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda inteligentny dom sterowany przy pomocy systemu Integra 128 https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/98,inteligentny-dom/

Oprócz standardowych funkcji czyli zarządzania czujnikami ruchu można przy jego pomocy sterować sterować elementami automatyki np ogrzewaniem, oświetleniem, bramami wjazdowymi i garażowymi itd. Więcej info w artykule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest inteligentny dom zbudowany na systemie Satel Integra, tylko inteligentny dom zbudowany na systemie KNX. Integra jest tam jedynie systemem alarmowym WSPOMAGAJĄCYM system KNX w automatyce. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku systemu Ampio jak i paru innych systemach automatyki. Autor artykułu nie wie o czym pisze. Najpierw rysuje schemat automatyki oparty na KNX, a następnie pod spodem opisuje automatykę na Satelu. Nie buduje się inteligentnej automatyki na Integrze, nie będę pisał dlaczego bo to już było kilkakrotnie opisywane w innych tematach na tym forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
z listy wymienionej na tym blogu i firm zajmujących się inteligentnymi domami warto zwrócić uwagę na fibaro http://www.fibaro.com/pl/ , tak ak jest tam napisane to polski producent takich rozwiązań. Urządzenia są ładne, w odróżnieniu od systemów wywodzących się ze standardów przemysłowych nie wstydziłbym się umieścić ich w salonie. Generalnie komunikacja jest bezprzewodowa, w standardzie Z-wave, więc można łączyć urządzenia od różnych producentów, bez żadnych problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę lat temu z jakiegoś powodu też pomyślałem że firma na F jest fajnym rozwiązaniem. Wprowadziłem to coś do swojej firmy i po trzech instalacjach bardzo szybko się wyleczyłem :bash: Obecnie sprzedajemy i instalujemy tylko magistralne systemy i przynajmniej nie mamy problemów z klientami. A jak klient dzwoni po bezprzewodówkę to albo namawiamy go na magistralę, a jak nie jest już w stanie pociągnąć magistrali za względu na to że ma wykończony dom to odpuszczamy. Chociaż przyznaję że Fibaro przynajmniej rozwiązało już problemy z komunikacją bo jakiś czas temu w dobę było w stanie stracić połączenie z połową modułów. Algorytm napisany bodajże przez Sztywniaka radził sobie z umarlakami lepiej niż oryginalne oprogramowanie. Teraz umarlaki zdarzają się rzadko, ale sam fakt że się zdarzają jest nie do zaakceptowania w automatyce budynku. Tak czy inaczej widzę że panowie stanęli na wysokości zadania i po nowej aktualizacji znowu przypomnieli swoim użytkownikom że "stanęli na wysokości zadania" :D W sumie mnie to nie dziwi. Pamiętam że zawsze było tak że jak coś nadpisali to schrzanili coś co już działało, i nie sądzę żeby w tej kwestii coś się zmieniło w tej firmie. Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z listy wymienionej na tym blogu i firm zajmujących się inteligentnymi domami warto zwrócić uwagę na fibaro http://www.fibaro.com/pl/ ,

 

Nie masz tego matole.

 

Nie dyskutujcie z kłamliwym, leniwym pajacem od forumowego marketingu.

Lata matoł po forach i wkleja swoje reklamy na forumbudowlanym nazywa się langdon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutujcie z kłamliwym, leniwym pajacem od forumowego marketingu.

Lata matoł po forach i wkleja swoje reklamy na forumbudowlanym nazywa się langdon

 

wiem o tym , ja tylko staram się pisać jak jest naprawdę, żeby kogoś nie wsadził na minę.

Ten ktoś nie podejmie dyskusji, bo sam nie wie o czym pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutujcie z kłamliwym, leniwym pajacem od forumowego marketingu.

Lata matoł po forach i wkleja swoje reklamy na forumbudowlanym nazywa się langdon

 

Chciał dobrze a otworzył puszkę Pandory :D Sztywniak już się rozkręca na swoim blogu :) http://www.inteligentnydom.lic.pl/dzien-z-zycia-z-fibaro-nigdy-nie-jest-nudno/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywniak dobrze mówi. Poleganie na tym systemie jest ryzykowne. W ciągu tego miesiąca, miałem:

- zapalane światła w firmie w nocy, bo nie widział uzbrojenia alarmu mimo że pokazuje działający moduł,

- po trzech miesiącach naprawiono PUSHE na iOS, tyle że teraz przychodzą zdublowane,

- jeden z termostatów rozkręcił się na maksa, w systemie widoczny, a bateria zrobiła "kaput",

- restarty, bo domofony VoIP nie mogły podłączyć się do centralki.

 

Gdyby ten system działał, to byłby jednym z fajniejszych na rynku, bo ma wiele zalet, których niestety nie można być pewnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...