Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja, punkt rosy pod ociepleniem kanału


Recommended Posts

Witajcie,

Mam następujący problem, wykrapla mi się woda na rurach pod ociepleniem kanału.

Jest to rura idąca od GWC do trójnika czerpni sciennej (trójnik z zaworem do wyboru ściana/gwc)

Obecnie GWC nie działa, jest zaślepione i jeszcze nie podłączyłem czerpni, więc wentylacja realizowana tylko przez czerpnie ścienną.

Woda wykrapla się pod trójnikiem - wygląda to jakby zimne powietrze przedostawało się na dół i ochładzało kanał.

Firma montująca rekuperacje wymieniła mi już rure spiro na rure pcv 200 w tym miejscu i wymienili wełne bo była zawilgocona ale to nie pomogło

 

Czy powinni wymienić wełne na grubszą w tym miejscu i to rozwiąże problem ? Obecnie jest wełna 3cm

 

Twierdzili że jak uruchomie czerpnie terenową to nie będę miał tego problemu. Bardzo możliwe ale moim zdaniem nie powinno tak byc bo to ja wybieram kiedy się przestawić na którą czerpnie a nie kapiąca woda ;)

20150304_185130.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał jest ochładzany zaraz pod przepustnicą, woda wykrapla sie tylko w tym miejscu - wycinana była wełna powyżej i było sucho, wewnątrz kanału też jest sucho.

Cieknie gdzies chyba na połączeniu kawałków wełny - sprawdze dziś czy nie ma pomiędzy wełną jakiejś przerwy

Czy ewentualne dołożenie w tym miejscu drugiej warstwy wełny rozwiaże problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał jest ochładzany zaraz pod przepustnicą, woda wykrapla sie tylko w tym miejscu - wycinana była wełna powyżej i było sucho, wewnątrz kanału też jest sucho.

Cieknie gdzies chyba na połączeniu kawałków wełny - sprawdze dziś czy nie ma pomiędzy wełną jakiejś przerwy

Czy ewentualne dołożenie w tym miejscu drugiej warstwy wełny rozwiaże problem ?

 

Radziłbym owinąć spienionym kauczukiem z klejem. Nie przepuszcza powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o powietrzu jest a o parze wodnej. Dyfuzja pary nie ma nic wspólnego z przewiewem.

 

Tak oczywiście ,para unosi się samodzielnie bez udziału powietrza.

Oczywiste jest ,że fola paroszczelna niema wpływu na dyfuzję .A nazwa jest czysto przypadkowa.

 

Zawinięcie kauczukiem jest lepszym rozwiązaniem.

 

Przyczyna może też być w nieszczelności połączeń kanału i zasusanie powitrza z pomieszczenia pod izolacją termiczną(wełnę)

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam następujący problem, wykrapla mi się woda na rurach pod ociepleniem kanału.

Jest to rura idąca od GWC do trójnika czerpni sciennej (trójnik z zaworem do wyboru ściana/gwc)

Obecnie GWC nie działa, jest zaślepione i jeszcze nie podłączyłem czerpni, więc wentylacja realizowana tylko przez czerpnie ścienną.

Woda wykrapla się pod trójnikiem - wygląda to jakby zimne powietrze przedostawało się na dół i ochładzało kanał.

Firma montująca rekuperacje wymieniła mi już rure spiro na rure pcv 200 w tym miejscu i wymienili wełne bo była zawilgocona ale to nie pomogło

 

Czy powinni wymienić wełne na grubszą w tym miejscu i to rozwiąże problem ? Obecnie jest wełna 3cm

 

Twierdzili że jak uruchomie czerpnie terenową to nie będę miał tego problemu. Bardzo możliwe ale moim zdaniem nie powinno tak byc bo to ja wybieram kiedy się przestawić na którą czerpnie a nie kapiąca woda ;)

[ATTACH=CONFIG]307313[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

 

Moim zdaniem sa dwie możliwości

- za słaba izolacja powinna być między 50-80 mm w zalezności od T pomieszczenia (kotłowni ) i wilgotności w pomieszczeniu ?

-lub woda zacieka przez czerpnie do wewnątrz rury . przez felc do izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sa dwie możliwości

- za słaba izolacja powinna być między 50-80 mm w zalezności od T pomieszczenia (kotłowni ) i wilgotności w pomieszczeniu ?

-lub woda zacieka przez czerpnie do wewnątrz rury . przez felc do izolacji

 

Ale na izolacji nie kondensuje tylko na kanale.

A czerpnia jest poniżej ,a woda nie popłynie w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście ,para unosi się samodzielnie bez udziału powietrza.

Oczywiste jest ,że fola paroszczelna niema wpływu na dyfuzję .A nazwa jest czysto przypadkowa.

 

Zawinięcie kauczukiem jest lepszym rozwiązaniem.

 

Przyczyna może też być w nieszczelności połączeń kanału i zasusanie powitrza z pomieszczenia pod izolacją termiczną(wełnę)

 

Tak oczywiście! Para się unosi, bo powietrze o większej wilgotności jest lżejsze. Ale dyfuzja pary nie ma z tym nic wspólnego. Para dąży do wyrównania ciśnienia cząsteczkowego, dlatego "wchodzi" w mur przez który powietrze nie przechodzi.

Folie paroizolacyjne nie są doskonałe - proszę się zapoznać z "dyfuzją" i z "paroszczelnością" różnych folii.

Naprawdę warto znać podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeciąłem taśmę łączącą dwa pasy wełny. Panowie ponownie nie spasowali dokładnie wełny i zostawili luke aż do rury, mniej wecej na grubość palca. Co mogło być powodem kondensacji w tym kluczowym miejscu.

Uszczelnie to wełną, owinę dokładnie i ew zastosuje folie jeśli dalej będzie problem

 

Dziękuje wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...