Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Tanie mają swoje wady, a "próbowanie samemu" to może sobie jakiś procent inwestorow zmajstrować.

 

nie przesadzaj ...

trzeba naprawdę bardzo niewiele trudu sobie zadać aby zrobić całą centralę samemu, ostatnio popełniłem taki przeciwprądowy z poliwęglanu komorowego ...

kupiłem trzy płyty 4mm, pojechałem do zakładu meblarskiego co by mi powycinali na rozmiar bo mi się nie chciało...

przywlekłem to do chałupy, posklejałem, wyczyściłem z nadmiaru kleju, wkleiłem w obudowę z XPS-a, dokleiłem tacę na wykropliny którą też zrobił ni zakład blacharski i mam...

teraz mam na nawiewie ok. 19* i to jest najgorszy możliwy wynik gdyż działa to w tandemie z GWC a o tej porze roku grunt jest najbardziej wychłodzony...

wszystkie materiały i usługi kosztowały ok. 700zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Już gdzieś pisalem jaki procent inwestorów bierze się za takie prace. Mniej, niz nikły.

Na wszystkim można zaoszczedzić, robiac to samemu.

 

Można pobiec za autobusem. Choć więcej się zaoszczędzi za taksówką. Można zaoszczędzić na seksie.

 

A zamiast kleić.można kupić lunę z wentylatorami Zibel abbek za niecałe 1500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj ...

trzeba naprawdę bardzo niewiele trudu sobie zadać aby zrobić całą centralę samemu, ostatnio popełniłem taki przeciwprądowy z poliwęglanu komorowego ...

kupiłem trzy płyty 4mm, pojechałem do zakładu meblarskiego co by mi powycinali na rozmiar bo mi się nie chciało...

przywlekłem to do chałupy, posklejałem, wyczyściłem z nadmiaru kleju, wkleiłem w obudowę z XPS-a, dokleiłem tacę na wykropliny którą też zrobił ni zakład blacharski i mam...

teraz mam na nawiewie ok. 19* i to jest najgorszy możliwy wynik gdyż działa to w tandemie z GWC a o tej porze roku grunt jest najbardziej wychłodzony...

wszystkie materiały i usługi kosztowały ok. 700zł...

Tez płyty naprzemian poukładane, czy wszystkie w jednym kierunku z dystansami? Jak na przemian, to tworzy się podwójna ścianka. Nie przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to w lepszej jakości?

Opory przepływu przez to nie są różne?

Zaraz zrobię jak ten wymienni wygląda po ponad 20 latach

 

Ale... jakie to ma znaczenie ? Przecież dom jest szczelny! Może to mieć jakiś wpływ tylko w momencie uruchamiania centrali.

Poza tym wymiennika nie umieszczam w kierunku strumienia powietrza tylko daję po obu stronach komory ( układ Tichelmanna) jak tu we współczesnej wersji IMG_0737.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz za foty.

Jakie to ma przewagi nad amelinium?

 

Podstawową przewagą była dostępność. To można było robić samemu, a skąd w 1990 można było zdobyć aluminium 0.2mm i maszyny do zagniatania?

Robiło się też z blachy stalowej, ale ciężkie i gorsze. pierwsze rekuperatory 1989.jpginstall1.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że niewielki bo cała reszta nawet nie wie co jest w środku takiej centrali i daje się "ostrzyc" ...;)

 

Robiłem, jak Pan widzi sam centrale, ale to jak porównywać taczkę do samochodu.

 

Wymiennik z takich cienkich i "plisowanych" lameli WP_20150206_08_30_28_Pro.jpg ma 35m2 . Centrale ważą 50-70kg (200-400m3/h) by były ciche. Wentylatory biorą zimą 15-20W przy dając 100m3/h przy 200Pa oporów instalacji.

A układ rozmrażania? To jest wentylacja, to musi być bezpieczne, niech się styropian zapali i wytruje Pan rodzinę. TYLKO PROSZĘ NIE PISAĆ, ŻE ZA 1000ZŁ ZROBI PAN GWC Z TRUJĄCEJ KANALIZY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem, jak Pan widzi sam centrale, ale to jak porównywać taczkę do samochodu.

 

Wymiennik z takich cienkich i "plisowanych" lameli [ATTACH=CONFIG]309051[/ATTACH] ma 35m2 . Centrale ważą 50-70kg (200-400m3/h) by były ciche. Wentylatory biorą zimą 15-20W przy dając 100m3/h przy 200Pa oporów instalacji.

A układ rozmrażania? To jest wentylacja, to musi być bezpieczne, niech się styropian zapali i wytruje Pan rodzinę. TYLKO PROSZĘ NIE PISAĆ, ŻE ZA 1000ZŁ ZROBI PAN GWC Z TRUJĄCEJ KANALIZY!

 

taaa...

i wszystkie plagi egipskie do kompletu ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa...

i wszystkie plagi egipskie do kompletu ...:stirthepot:

 

Szanowny Panie, na materiały budowlane musi być atest, centrale wentylacyjne muszą być bezpieczne i być zgodne z wymogami.

GWC z rur kanalizacyjnych, własne składanki może Pan wykonywać Sobie i ryzykować zdrowie Swojej rodziny.

Na kanały, na centrale do wentylacji w Polsce wymagany jest znak bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Szanowny Panie, na materiały budowlane musi być atest, centrale wentylacyjne muszą być bezpieczne i być zgodne z wymogami.

GWC z rur kanalizacyjnych, własne składanki może Pan wykonywać Sobie i ryzykować zdrowie Swojej rodziny.

Na kanały, na centrale do wentylacji w Polsce wymagany jest znak bezpieczeństwa.

 

Czasami (chociaz nawet nie czasami ale w wiekszosci przypadkow) zenujace sa twoje komentarze i pouczanie innych.

Czy te twoje rekuperatory z 1990 roku posiadaly znaki bezpieczenstwa i byly zgodne z wymogami z tamtych lat? Czy ukrywanie wentylacji mechanicznej i oszukiwanie podczas odbioru domu gdy jedyna dopuszczalna wentylacja byla wentylacja naturalna to tez zgodne z wymogami?

 

ps

co to znak bezpieczenstwa na centrali i na kanaly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znak bezpieczenstwa na centrali i na kanaly?

= atest.

Tu TB ma rację. Sam dla siebie możesz zrobić nawet z rur z azbestu jak nikt nie widzi. Kłopot jedynie będziesz miał ze swoim i rodziny zdrowiem oraz przy ewentualnej sprzedaży. Natomiast raczej żadna firma nie zaryzykuje wykonania z materiałów bez wymaganego atestu i dopuszczenia go do użytkowania wdanym celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
= atest.

Tu TB ma rację. Sam dla siebie możesz zrobić nawet z rur z azbestu jak nikt nie widzi. Kłopot jedynie będziesz miał ze swoim i rodziny zdrowiem oraz przy ewentualnej sprzedaży. Natomiast raczej żadna firma nie zaryzykuje wykonania z materiałów bez wymaganego atestu i dopuszczenia go do użytkowania wdanym celu.

 

Wg mnie myslisz się co do znaku bezpieczeństwa. A TB powinien siedzieć cicho bo to on podobno pierwszy montował rekuperatory i one na pewno nie miały żadnego atestu a tym bardziej znaku bezpieczeństwa. Więc jeśli szukasz firmy, która ryzykuje zdrowiem klientów to TB jest w tym prekursorem. Uczył się wentylacji na zdrowiu klientów. Dlatego jest ostatnią osobą, która powinna wspominać coś o atestach czy bezpieczeństwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie myslisz się co do znaku bezpieczeństwa. A TB powinien siedzieć cicho bo to on podobno pierwszy montował rekuperatory i one na pewno nie miały żadnego atestu a tym bardziej znaku bezpieczeństwa. Więc jeśli szukasz firmy, która ryzykuje zdrowiem klientów to TB jest w tym prekursorem. Uczył się wentylacji na zdrowiu klientów. Dlatego jest ostatnią osobą, która powinna wspominać coś o atestach czy bezpieczeństwie.
Warto zobaczyć kiedy wprowadzono CE, to raz. Dwa to: Czy widział Pan wymienniki ciepła z lat 89-90?

wymiennik z blachy.jpg Blaszane kanały były wtedy dopuszczone ( jeżeli w ogóle jakieś dopuszczenia były) więc i wymiennik z blachy, To jak kanał.

Jak Pan widzi, nie ma elektryki wentylatorów. Nawet dziś nie musiałbym robić zgodności z CE.

Wentylatory, były poza centralą - pierwsze centrale z 1989.jpg więc certyfikat był producenta wentylatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...