Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Gdzie pisze, że powinne? Mają znak B czyli dopuszczone są do stosowania w budownictwie, jak i każde inne rury (również te z PVC). To czy zastosuje się je w wentylacji to tylko decyzja inwestora. Powtórzę jeszcze raz; urządzenia i komponenty wentylacji nie muszą mieć atestów higienicznych co twierdzi Brzęczkowski. W przeciwieństwie np do rur wodociągowych. Te muszą tak atest mieć. Musisz mieć atest na maxy z których robisz GWC? Czy na żwir?

 

Napisałeś:

 

Z atestami jest tak, że w budownictwie obowiązuje Znak Budowlany B który można uzyskać jeżeli produkt jest zgodny z Polską Normą lub Aprobatą Techniczną. Zgodność tę można potwierdzić badaniami lub oświadczeniem producenta o takiej zgodności. W praktyce jak producent napisze, że jego rura, np z PVC jest zgodna z Polską Normą to dostanie znak B

 

Z jaka normą ?

 

Bo są różne. Jesli spełnia jedną (do odprowadzanie scieków, na przykład) to oznacza, że można ją stosowac powszechnie w Bubownictwie do KAŻDEGO ZASTOSOWANIA ?

Wszystkie rodzaje papy można stosowac w budownictwie. Ale wewnątrz tylko niektóre. Troche jak z przewodami z PE. Nadal nie odpowiedziałeś, dlaczego jedne nieustannie śmierdza ?

 

JA nie robię GWC z maxa, bo nie został do tego stworzony. Jedno zapleśńiałe widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Napisałeś:

 

 

 

Z jaka normą ?

 

Bo są różne. Jesli spełnia jedną (do odprowadzanie scieków, na przykład) to oznacza, że można ją stosowac powszechnie w Bubownictwie do KAŻDEGO ZASTOSOWANIA ?

...

Tak, do KAŻDEGO zastosowania. Jedynym ograniczeniem, jezeli chodzi o higienę sa rury wodociągowe. Te muszą mieć atest higieniczny. Reszta materiałów nie. Wystarczy, że ma CE lub znak B. Niezaleznie czego dotyczy, może ten produkt być sprzedawany. Może też być stosowany dowolnie, nawet niezgodnie z przeznaczeniem z wyłączeniem zastosowań konstrukcyjnych i materiałów instalacji elektrycznej. Odpowiedzialność za zastosowanie niewłaściwego materiału spada na projektanta lub inwestora (w zależności od tego kto podjął decyzję) przy czym ta odpowiedzialność materializuje sie dopiero w momencie gdy coś jest nie tak. Póki nic się (nawet pozornie) nie dzieje nie ma problemu odpowiedzialności i niezgodnego z przeznaczeniem zastosowania. Tu błąd trzeba udowodnić. Zastosowała firma GWC z kanalizacyjnych rur PVC? Wszystko, z punktu widzenia przepisów budowlanych jest ok do momentu aż inwestor nie zacznie sie na nie skarżyc.Jeszcze raz. Nie ma obowiązku uzyskiwania atestu higienicznego do elementów wentylacji jak twierdzi Brzęczkowski. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fi 200 jest stosunkowo droga ale 150 - 160 można już kupić za 35 - 40 zł mb. Pisałem już. Znajomy ma z takich rur GWC i sprawuje się dobrze.

 

fi160 do GWC w tej cenie (a nawet niższej, coś około 1600 zł za 50 mb) jest od Termokontrol i na pewno nie ma ryzyka, że będzie śmierdzieć. ciekawe tylko jak z trwałością (piszą, że do GWC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fi160 do GWC w tej cenie (a nawet niższej, coś około 1600 zł za 50 mb) jest od Termokontrol i na pewno nie ma ryzyka, że będzie śmierdzieć. ciekawe tylko jak z trwałością (piszą, że do GWC)
No jest to jakaś opcja. O trwałość bym się nie martwił. Po dołożeniu wentyli wyjdzie mniej więcej jak tani reku. W przeciwieństwie do niego jednak schłodzi trochę powietrze w lecie. Będzie swieże powietrze, bedzie trochę oszczędności. Najważniesze jednak, że w działaniu niewiele sie taka instalacja bedzie różnić od reku za kilka tysięcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić jakiś rekuperator w szopie u szwagra i zamontować sobie w domu, jakieś rury z byle czego nawtykać trochę elektryki by działało (im tańsza tym lepsza) i jesteśmy szczęśliwi, frajerem jest sąsiad który zapłacił firmie no nie?

 

do ameryki można płynąć na drzwiach od stodoły, jest znacznie taniej niż samolotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do KAŻDEGO zastosowania. Jedynym ograniczeniem, jezeli chodzi o higienę sa rury wodociągowe. Te muszą mieć atest higieniczny. Reszta materiałów nie. Wystarczy, że ma CE lub znak B. Niezaleznie czego dotyczy, może ten produkt być sprzedawany. Może też być stosowany dowolnie, nawet niezgodnie z przeznaczeniem z wyłączeniem zastosowań konstrukcyjnych i materiałów instalacji elektrycznej. Odpowiedzialność za zastosowanie niewłaściwego materiału spada na projektanta lub inwestora (w zależności od tego kto podjął decyzję) przy czym ta odpowiedzialność materializuje sie dopiero w momencie gdy coś jest nie tak.

 

To że można sprzedawać, to zrozumiałe. Zadna nowość.

Ale tak, jak nikt normalny nie zastosuje rury kanalizacyjnej z PVC do odprowadzania spalin, tak nikt nie powinien proponowac jej do wentylacji.

Ale coć... CCC...

 

Ja jednak wolę mieć atest, niż go nie mieć.

Papy na w budowie mojego domu nie użylem wcale , a juz używanie jej wewnątrz domu to dla mnie totalna aberracja.

 

Tak samo nie oddychałbym przez 50 rury z PVC czy PE. Ponoc ten PE jest obojętny, ale bywa, że niektore wyroby z niego śmierdzą przeokrutnie.

Jeszcze się do tego nie odniosłeś.

W każdym razie wolę tem przebadany przez PZH

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić jakiś rekuperator w szopie u szwagra i zamontować sobie w domu, jakieś rury z byle czego nawtykać trochę elektryki by działało (im tańsza tym lepsza) i jesteśmy szczęśliwi, frajerem jest sąsiad który zapłacił firmie no nie?

 

do ameryki można płynąć na drzwiach od stodoły, jest znacznie taniej niż samolotem

Frajerem jest ten który dał się naciągnąć firmie na drogi rekuperator podczas gdy tę samą rolę równie dobrze spełni tańszy a możliwe też są inne rozwiązania WM, czego sklepikarze oczywiście nie mówią. Ofiarą a nie szczęśliwym nabywcą jest inwestor z trudem dopinający budżet na budowę kupujący drogi reku, bo "warto". O tym piszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ale tak, jak nikt normalny nie zastosuje rury kanalizacyjnej z PVC do odprowadzania spalin, tak nikt nie powinien proponowac jej do wentylacji.

Ale coć... CCC...

Widziałeś opis Wavina. Nie różnicują rur kanalizacyjnych i wodciągowych.

 

Ja jednak wolę mieć atest, niż go nie mieć.

Papy na w budowie mojego domu nie użylem wcale , a juz używanie jej wewnątrz domu to dla mnie totalna aberracja.

 

Tak samo nie oddychałbym przez 50 rury z PVC czy PE. Ponoc ten PE jest obojętny, ale bywa, że niektore wyroby z niego śmierdzą przeokrutnie.

Jeszcze się do tego nie odniosłeś.

W każdym razie wolę tem przebadany przez PZH

To powąchaj sobie kanały z PE z atestem. Także maja zapach ale atest dostały. Te bez atestu, , również rury osłonowe z PE jakoś nie pachną. Owszem są takie co zapach mają ale są takie bez.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frajerem jest ten który dał się naciągnąć firmie na drogi rekuperator podczas gdy tę samą rolę równie dobrze spełni tańszy a możliwe też są inne rozwiązania WM, czego sklepikarze oczywiście nie mówią. Ofiarą a nie szczęśliwym nabywcą jest inwestor z trudem dopinający budżet na budowę kupujący drogi reku, bo "warto". O tym piszę.

 

Jeżeli tę samą to się zgodzę, natomiast czy na pewno tę samą? Jeżeli ten tańszy będzie tak samo cichy, odzyska i pobierze tyle samo energii, będzie tak samo trwały, tak samo sterowalny, łatwy w obsłudze, a filtry będą po kilka złotych w każdej pasmanterii to biorę go w ciemno. Ale twoim zdaniem tak jest?

 

To tak jak z tymi zegarkami, wszystkie pokazują podobną godzinę, wszystkie wyglądają podobnie, jednak rozpiętość cenowa jest nieporównywalnie większa od rekuperatorów.

Żebyś mnie źle nie zrozumiał, nie jestem fanem droższego, ale czasami człowiek woli zapłacić za coś markowego dla swojego świętego spokoju lub samopoczucia. Ma markę, ma serwis, a że wydał więcej...

Przecież ja na własnym przykładzie wybrałem tanią polską PC i jestem z niej bardzo zadowolony, no ale przecież na elektrodzie sami je budują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tę samą to się zgodzę, natomiast czy na pewno tę samą? Jeżeli ten tańszy będzie tak samo cichy, odzyska i pobierze tyle samo energii, będzie tak samo trwały, tak samo sterowalny, łatwy w obsłudze, a filtry będą po kilka złotych w każdej pasmanterii to biorę go w ciemno. Ale twoim zdaniem tak jest?

 

To tak jak z tymi zegarkami, wszystkie pokazują podobną godzinę, wszystkie wyglądają podobnie, jednak rozpiętość cenowa jest nieporównywalnie większa od rekuperatorów.

Żebyś mnie źle nie zrozumiał, nie jestem fanem droższego, ale czasami człowiek woli zapłacić za coś markowego dla swojego świętego spokoju lub samopoczucia. Ma markę, ma serwis, a że wydał więcej...

Przecież ja na własnym przykładzie wybrałem tanią polską PC i jestem z niej bardzo zadowolony, no ale przecież na elektrodzie sami je budują ;)

Porównanie do zegarków jest akurat bardzo trafne. Można powiedzieć, że wszystkie pokazują godzinę równie dobrze. Nie twierdzą jednak sprzedawcy, że ten droższy pokazuje "lepiej". Różnice w odzysku tych "lepszych" i tych "gorszych" są pomijalnie małe. Trwałość, okres gwarancji są podobne. Gdyby ten rekuperator wymagał częstych interwencji, ustawiania parametrów to można spokojnie powiedzieć, że ten droższy będzie bardziej praktyczny, lepszy w obsłudze itp. To jest urządzenie typu włącz i zapomnij, raz na rok wymień filtry. Masz pieniądze, masz kaprys, proszę bardzo kup droższy. Nie masz, nie kupuj. Pomyśl nad czymś innym albo kup tańszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]309306[/ATTACH] Dlaczego w ogóle nie sprzedają się centrale po 1500zł z grubą izolacją, dużym wymiennikiem, wentylatorami świetnej firmy Zibel Abbek (ta na górze) [ATTACH=CONFIG]309307[/ATTACH]

A tylko 4 czy 5 razy droższe.

Bo sprzedawcy zarabiają na nich grosze więc na dzień-dobry usłyszysz, że to byle co ale taki Airpack to jest dopiero! To nic, że cztery razy droższy. Jaki ma wymiennik! jakie wentylatory! A jaki panel, jak telefon komórkowy! Można się bawić do woli. Kit, pic na wodę czyli handel rekuperatorami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie do zegarków jest akurat bardzo trafne. Można powiedzieć, że wszystkie pokazują godzinę równie dobrze. Nie twierdzą jednak sprzedawcy, że ten droższy pokazuje "lepiej". Różnice w odzysku tych "lepszych" i tych "gorszych" są pomijalnie małe. Trwałość, okres gwarancji są podobne. Gdyby ten rekuperator wymagał częstych interwencji, ustawiania parametrów to można spokojnie powiedzieć, że ten droższy będzie bardziej praktyczny, lepszy w obsłudze itp. To jest urządzenie typu włącz i zapomnij, raz na rok wymień filtry. Masz pieniądze, masz kaprys, proszę bardzo kup droższy. Nie masz, nie kupuj. Pomyśl nad czymś innym albo kup tańszy.

 

Błąd. Różnica w cenie zegarków zależy od wielu czynników (nie mam nic wspólnego z zegarkami :D ), tak jak cena rekuperatorów. Do szału mnie doprowadzał w sypialni zegarek za dwie dychy, który głośno chodził. Jeszcze pierwszej nocy wyjąłem z niego baterie i od sześciu lat stoi jako mebel :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]309306[/ATTACH] Dlaczego w ogóle nie sprzedają się centrale po 1500zł z grubą izolacją, dużym wymiennikiem, wentylatorami świetnej firmy Zibel Abbek (ta na górze) [ATTACH=CONFIG]309307[/ATTACH]

A tylko 4 czy 5 razy droższe.

 

tak się zastanawiam dlaczego tej Luny nie zrobili tak aby była prostokątna, tak to wygląda jak dziwoląg a to raczej nie zachęca ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam dlaczego tej Luny nie zrobili tak aby była prostokątna, tak to wygląda jak dziwoląg a to raczej nie zachęca ...;)

 

Bo jest ze styropianu. Jakby była kanciasta, odłamywałby się rogi wyszczerbiały brzegi i trzeba by przeceniać, a nie ma już z czego. Założenie było, że centrala z kanałami ma tańsza od najtańszej WG na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...