Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

W końcu z ciekawości sprawdziłem swój wehikuł na ppełnych obrotach 120W. Przypomnę, wymiennik 400m3, 2x150TT, 2 skrzynki rozdzielacze 150/5x125, 4 anemostaty nawiewne 125 (na razie) i 3 kratki wywiewne.

Na klatkach tani chiński aromat pokazywał ok 3,5 m/s - szmerów brak, pojawiały się gdy próbowałem ją przymykać. Przy szczecinie anemostaty 4,7-5 m/s - lekkie szmery słyszalne tylko stojąc pod nim.

Szumu wentylatorów nie słychać w ogóle, za to czuć je na bardzo niskich częstotliwościach. Wrażenie jak by gdzieś w pobliżu pracował silnik ciężarówki. Obudowa centrali stoi na twardych podporach z gilz od papieru na strychu. Przez płytę OSB, legary i konstrukcje dachu przenosi się na karton gips. A ten z kolei udaje jeden wielki głośnik niskotonowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

.

 

To powąchaj sobie kanały z PE z atestem. Także maja zapach ale atest dostały. Te bez atestu, , również rury osłonowe z PE jakoś nie pachną. Owszem są takie co zapach mają ale są takie bez.

 

Pierwsze co zrobiłem po odpakowaniu to sprawdzenie zapachu. TTplast neutralny, Smartflex cos mozna było wyczuć, ale roczny arot śmierdział bardziej. Pewnie przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowała firma GWC z kanalizacyjnych rur PVC? Wszystko, z punktu widzenia przepisów budowlanych jest ok do momentu aż inwestor nie zacznie sie na nie skarżyc.

A przecież taką rurę kanalizacyjną można zastosować w GWC lub do reku. Wystarczy ją wykleić szczelnie od wewnątrz taśmą aluminiową, koszt żaden, oszczędność na materiale wielka. Sam to na sobie wypróbuje.

A i teorię można będzie do tego dorobić, że z jonami srebra!

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mówić, wystarczy włączyć.
I to właśnie w swoim sklepiku robisz. Włączasz lunę za 1500 i włączasz airpacka za 7 tyś. Tu głośniej tam ciszej. Wspominasz o tym, że o przedostawaniu się ewentualnego hałasu do pomieszczeń decyduje instalacja? Że bez problemu i za grosze można instalację wykonać tak, by nic nie było słychać niezależnie od tego jaka jest centrala? Nie wspominasz, bo na lunie zarabiasz 300 zł na na airpacku 1500 zł. O tym piszę. O kitowaniu klientów. Drogie - dobre, tanie - do niczego. Nie da się odróżnić, będąc w domu czy WM jest na lunie, na airpacku czy innym drogim pudle, na GWC, czy też powietrze jest dogrzewane w inny sposób. Dlatego racjonalnie trzeba wybierać najtańsze możliwe rozwiązanie spełniające nasze potrzeby, tym bardziej jeżeli musimy ograniczać koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze podgrzać z temp. po GWC do temp. z rekuperatora ,zimą ,dla 3-4 osobowej rodziny to ,niech będzie ,że 200Wh. Łał.

Całe +/- 800 -1000kWh w sezonie . Razy cena jednostkowa energii.:)

Oczywiście cena jednostkowa różna. Najgorzej wychodzi z kabelkami. Ale przy PC czy węglu ? Jakby gorzej ,a właściwie beznadziejnie,wręcz bez sensu.

Skoro reku tępione przez perma za 5000PLN ma sens przy dwóch ostatnich źródłach energii, to ekonomia stanęła na głowie, albo chińczyki trzymają się mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu z ciekawości sprawdziłem swój wehikuł na ppełnych obrotach 120W. Przypomnę, wymiennik 400m3, 2x150TT, 2 skrzynki rozdzielacze 150/5x125, 4 anemostaty nawiewne 125 (na razie) i 3 kratki wywiewne.

Na klatkach tani chiński aromat pokazywał ok 3,5 m/s - szmerów brak, pojawiały się gdy próbowałem ją przymykać. Przy szczecinie anemostaty 4,7-5 m/s - lekkie szmery słyszalne tylko stojąc pod nim.

Szumu wentylatorów nie słychać w ogóle, za to czuć je na bardzo niskich częstotliwościach. Wrażenie jak by gdzieś w pobliżu pracował silnik ciężarówki. Obudowa centrali stoi na twardych podporach z gilz od papieru na strychu. Przez płytę OSB, legary i konstrukcje dachu przenosi się na karton gips. A ten z kolei udaje jeden wielki głośnik niskotonowy :D

 

A ile ten wehikuł łyka prądu dla 120-200m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) ten sam obrazek

wcześniejmmiał pokazać bezsens stosowania regulatora transformatorowego, a tym razem co ma poeta na myśli?

 

m3/h - pytanie z rzędu "nikt tego nie wie"

z wykresów wynika ze te wentylatory pompują 400m3 przy 150 Pa i ok 350 przy 200 Pa.

Choć teoretycznie mogę wyciągnąć stary analizator z pomiarem ciśnienia i sprawdzić opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) ten sam obrazek

wcześniejmmiał pokazać bezsens stosowania regulatora transformatorowego, a tym razem co ma poeta na myśli?

 

m3/h - pytanie z rzędu "nikt tego nie wie"

z wykresów wynika ze te wentylatory pompują 400m3 przy 150 Pa i ok 350 przy 200 Pa.

Choć teoretycznie mogę wyciągnąć stary analizator z pomiarem ciśnienia i sprawdzić opory.

 

Przykro mi, że nie łapie Pan o czym jest tekst, nie wszyscy nawet proste sprawy techniczne rozumieją. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że nie łapie Pan o czym jest tekst, nie wszyscy nawet proste sprawy techniczne rozumieją. Pozdrawiam.

 

wynierz 1 - bla, bla, bla

wybierz 2 - ble, ble, ble

wybierz 3 - blu, blu, blu

itd, itp

 

Zrobiłem kilka pomiarów, ale nie są one jednoznaczne, z reszta i nie mogły być.

Mierzone przed i za wentylatorem nawiewnym tuż przy ściance, bo tam właśnie ciśnienia i prędkości są największe. Ciekawostka w osi przekroju rury ciśnie potrafi mieć przeciwny znak.

Najniższy big ok 18W, nawiewny wejście - 11 Pa, wyjście 2 Pa = spręż ok 13 Pa, wywiewny pomiar tylko na wejściu - 11 Pa

Drugi bieg 2x30W, nawiew wejście - 53 Pa, wyjście 31 Pa = spręż ok 84 Pa, wywiewny - 41 Pa

Trzeci bieg 2x60W, nawiew wejście - 76 Pa, wyjście 50 Pa = spręż ok 126 Pa, wywiewny - 62 Pa

Pomiar w skrzynce rozdzielczej 1,5 m dalej zamiast 50 Pa już pokazał tylko 30 Pa

Reasumując: przy 120W i oporach ok 126 Pa przepływ wynosił ok 450 m3/h

 

Ps: jeszcze jedna ciekawostka na 2x30W i oporach 84 Pa przepływ wg producenta minimalnie ponad 400 m3/h. Dodatkowe 60W - 100% przyniosło wzrost przepływu tylko na 50m3/h 12,5%

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) ten sam obrazek

wcześniejmmiał pokazać bezsens stosowania regulatora transformatorowego, a tym razem co ma poeta na myśli?

 

m3/h - pytanie z rzędu "nikt tego nie wie"

z wykresów wynika ze te wentylatory pompują 400m3 przy 150 Pa i ok 350 przy 200 Pa.

Choć teoretycznie mogę wyciągnąć stary analizator z pomiarem ciśnienia i sprawdzić opory.

Brzęczkowski mistrzem kopiuj - wklej jest niewątpliwie. Czasem doda od siebie nutkę geniuszu, przerabiając obrazki tak, by pasowały do koncepcji:

 

novomur.jpg

Ten obrazek z dołożoną warstwą izolacji na ścianie fundamentowej znają już chyba wszyscy. Tu choć można coś zobaczyć. Dla mnie jednak hitem jest arcydzieło pod tytułem apoarchitekci pokazujące niby dom pasywny. Piszę niby, bo niewiele się da na tym maleństwie dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.18 stron i widzę tylko bezsensowne kłótnie..... Będę miał domek 98m2 pow użytkowej plus 37 garaż .Mam tylko jeden komin ,także obowiązkowo WM. Niestety w moim miescie widze tylko jedną firmę zajmująca sie rekuperatorami.Jaki może być koszt takiej WM z reku ? Mając tylko jedną firmę to mogą mi powiedzieć cenę jaka im się podoba.We wtorek poznam wstepne koszty całej instalacji ze wszystkim.Już wiem żeby nie wybierać najdrozszych centralek.Ważne żeby eksploatacja była tania.Bedę ogrzewał gazem .....Może warto zrobić całość samemu i kupić tylko centralkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.18 stron i widzę tylko bezsensowne kłótnie..... Będę miał domek 98m2 pow użytkowej plus 37 garaż .Mam tylko jeden komin ,także obowiązkowo WM. Niestety w moim miescie widze tylko jedną firmę zajmująca sie rekuperatorami.Jaki może być koszt takiej WM z reku ? Mając tylko jedną firmę to mogą mi powiedzieć cenę jaka im się podoba.We wtorek poznam wstepne koszty całej instalacji ze wszystkim.Już wiem żeby nie wybierać najdrozszych centralek.Ważne żeby eksploatacja była tania.Bedę ogrzewał gazem .....Może warto zrobić całość samemu i kupić tylko centralkę?
Kupując centralę z tych najtańszych i robiąc instalację samemu powinienes zmieścić się w 3 tysiącach. Tyle jeszcze warto dać a złożenie takiej instalacji to zadna sztuka. Bedziesz miał świeże powietrze i jakiś tam odzysk, Nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując centralę z tych najtańszych i robiąc instalację samemu powinienes zmieścić się w 3 tysiącach. Tyle jeszcze warto dać a złożenie takiej instalacji to zadna sztuka. Bedziesz miał świeże powietrze i jakiś tam odzysk, Nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne.

 

Możesz wrzucić zestawienie materiałów instalacji dla domu 100m2 ?

Bo skoro luna kosztuje 1700zl, to na resztę zostaje 1300zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...