Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Klapki masz na oczach? Dostała babka oferty na KILKANAŚCIE tysięcy. W sytuacji, jak sama pisze, w której te pieniądze przydadzą się na coś innego. Takie postępowanie to norma w Polsce. Kituje się klientów, że tylko drogi reku spełni ich oczekiwania. Kurewstwo, tak jak pisałem.

 

A ja widzę, źe jakby wzięła Lunę, to nadal miałaby oferty na kilkanascie tysiecy :)

Dużo bardziej, niz ceny reku mierza mnie stawki fachowców od WM - jednej z prostszej do wykonania instalacji w domu. I narzuty na materiały, makie sobie liczą.

 

Wyzej napisałes, że plisowany wymiennik daje 50zł oszczedności.

Nawet nie pywam, skad wziąłes taką akurat kwote :)

TB ?

 

:lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Gos**c
A ja widzę, źe jakby wzięła Lunę, to nadal miałaby oferty na kilkanascie tysiecy :)

Dużo bardziej, niz ceny reku mierza mnie stawki fachowców od WM - jednej z prostszej do wykonania instalacji w domu. I narzuty na materiały, makie sobie liczą.

 

Zgadzam sie. U mnie wyliczyli samo rozlozenie rur PE za 5tys zl. Wszystkie przejscia przez strop mialem przygotowane.

Tyle samo chcieli na rurach sztywnych, i tyle samo chcieli wlacznie z przewiertami przez strop. Ta sama firma. Szef powiedzial, ze nie ma dla niego roznicy czy rury sztywne czy PE bo gdzies chlopaki napracuja sie wiecej a gdzies indziej mniej i maja wtedy bonus. K..., myslalem ze padne ze smiechu.

Tak samo bylo z drugim cwaniakiem, ktory firme ma zarejestrowana w mieszkaniu a przyjmowal mnie w piwnicy... Czy rury sztywne, czy PE, czy przejscia sa czy nie to cena ta sama. Chwalil sie jakie to ma rabaty w termokontrolu i ze nie warto mi samemu kupowac z tego powodu. Niestety jego oferta polegala na tym ze rabaty bierze dla siebie i zdziwiony byl ze tego nie rozumiem.

 

Obydwie oferty na ponad 20tys zl (calosc z reku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bierzecie reku z montażem to powinno wyjść niewiele więcej co jakbyście brali sam materiał (z montażem odprowadzają 7% VAT a sam mataeriał 23%). Niestety nikt o tym nie wspomni. Jak zapytałem w firmie to pani zaczęła coś tłumaczyć i mieszać ale jak zapytałem jak będzie wpisane na F-rze to niestety 7%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż jest z VAT 23% montaż 8%, z tym, że centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, są wyjęte ze zwrotu 15% VAT, dlatego, że w czasach gdy VAT na budownictwo był 7% one były na 22%.

Montażysta nie wystąpi o zwrot VAT, więc tak naprawdę jak ktoś ma fakturę z VAT 8% to zobaczy, że do ceny netto dodany jest VAT 23% a potem do całości 8%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, gdy rekuperator jest sprzedawany z usługą całość jest opodatkowana 8% vat, jakim cudem ma być najpierw 23 a potem 8? Montażysta sobie odlicza vat urządzenia w całości.

 

Instalator kupuje towar z VAT 23%

Jak zamontuje z VAT 8% to skąd weźmie 15% skoro centrale z odzyskiem ciepła są wyjęte ze zwrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Instalator kupuje towar z VAT 23%

Jak zamontuje z VAT 8% to skąd weźmie 15% skoro centrale z odzyskiem ciepła są wyjęte ze zwrotu?

 

Taki instalator to oszust i naciągacz.

W Polsce mamy stawki 8 i 23% VAT, a nie 31%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jego oferta polegala na tym ze rabaty bierze dla siebie i zdziwiony byl ze tego nie rozumiem.

 

Obydwie oferty na ponad 20tys zl (calosc z reku).

 

no gość pracuje sobie na rabaty a ty chciałeś by dał co to na co pracuje??

a dwadzieścia tys. to ani dużo ani mało bez wiedzy jaki dom, jakie materiały i jaka centrala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no gość pracuje sobie na rabaty a ty chciałeś by dał co to na co pracuje??

a dwadzieścia tys. to ani dużo ani mało bez wiedzy jaki dom, jakie materiały i jaka centrala

Klasyczne podejście sklepikarza. Pisze. Dom 147 m2. Pisze babka, że zależy jej na pieniądzach a tu takie drogie oferty. W d..ie mają to wykonawcy i sklepikarze. Ma być drogo i tyle, bo im się inaczej nie opłaca. Póki w prasie, gazetach i na takich forach jak to będzie się trąbiło, że WM z rekuperacją musi byc droga, póty tak będzie. Póki bedzie się pisało, że plisowany wymiennik, mimo, że dwukrotnie droższy jest lepszy (w domyśle bardziej opłacalny) od nieplisowanego to będą się inwestorzy nabierać. Jak zaczną ludzie olewać takich pseudo-fachowców to może, jak im głód w oczy zajrzy zaczną podawać realne koszty i ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
no gość pracuje sobie na rabaty a ty chciałeś by dał co to na co pracuje??

a dwadzieścia tys. to ani dużo ani mało bez wiedzy jaki dom, jakie materiały i jaka centrala

 

Wroc do szkoly i naucz sie co to jest rabat a co to jest zysk.

A gosc niech sobie dalej siedzi w swojej piwniczce i zbiera rabaty.

Widze ze naciagaczy i kreatywnych ksiegowych jest wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały, albo prawie cały wątek i czuję, że decydując się na WM z rekuperacją z montażem ( bo sam raczej się w ogóle na tym nie znam) i tak zostanę nabity w butelkę.

Jednak dla kogoś kto nie jest w stanie wszystkiego zrobić sam nie bardzo widzę inne wyjście. Od kilku tygodni wysyłam zapytania o montaż instalacji WM z reku i dostałem bardzo różne ceny. Od 14 do 25 tys netto. (dom 130 użytkowej 180 po podłodze V-480m3/) Czy dużo ? No dużo bo za tę pieniądze mógłbym mieć drugie auto które pewnie i tak będę musiał kupić wyprowadzając się za miasto. Ale nie mam innego wyjścia i zapewne zdecyduję się na jedną z tych ofert bo cóż innego ? Grawitacja ? Chyba to już przeszłość powoli więc nie warto się w to pchać. A nikt nie zamontuje mi samej instalacji bez reku bo mu się nie opłaca. Jedynie co możemy zrobić to negocjować ceny. Znając ceny rynkowe dodać realny koszt montażu i negocjować. Firm na rynku tyle, że będzie z czego wybierać.

 

Lubie DIY ale bez przesady reku sam robić nie mam zamiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do montażu rekuperatorów instalatorzy mogą spokojnie stosować 8%VAT, jest to regulowane zupełnie innym rozporządzeniem niż zwroty VAT-u obowiązujące do 31.12.2013r, gdzie tego zwrotu nie było. Po prostu firmy instalacyjne mają inne zasady niż dawniej mieli klienci indywidualni.

 

Obecnie stawka podatku w wysokości 8% ma zastosowanie m.in.:

 

- dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (jakieś bzdety);

 

- do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - i tutaj montaż rekuperatorów, kotłów, i wszystkiego co w domu da się na trwałe założyć jest objęta 8% VAT-em.

 

A co do cen, jeśli ktoś myśli że materiały do wentylacji kosztują 2k (jak tutaj niektórzy sprzedawcy opowiadają - chyba z demontażu albo z Chin :-) ), rekuperator 4k, a instalacja kosztuje 14-15k, to niech otwiera firmę i spróbuje zbierać ten miód :-)

U nas ceny są rzędu 13-15k za domek 130-180m2, i tylko dlatego są niskie że zwykle robimy komplet instalacji, więc wielokrotnie przyjeżdżamy na budowę i za każdym razem zrobimy trochę wentylacji, trochę CO, wody czy gazu i czas mamy efektywnie wykorzystany. Gdybym miał 5 czy 8 razy przyjeżdżać na budowę specjalnie do wentylacji aby porobić po dwie godzinki (a dojazd to kolejne kilka godzin + paliwo) w miarę jak postępuje reszta robót budowlanych, to też instalacja wentylacyjna kosztowałaby po 16-20k.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wroc do szkoly i naucz sie co to jest rabat a co to jest zysk.

A gosc niech sobie dalej siedzi w swojej piwniczce i zbiera rabaty.

Widze ze naciagaczy i kreatywnych ksiegowych jest wiecej.

 

no sorki o uczony, mnie nie uczyli w szkole o rabatach tylko termo i hydrodynamiki, ale chętnie poczytam twój wykład, byle był sensowny

 

Niestety jego oferta polegala na tym ze rabaty bierze dla siebie i zdziwiony byl ze tego nie rozumiem.

 

Obydwie oferty na ponad 20tys zl (calosc z reku).

nie wspomniałeś tu nic o zysku tylko o rabatach, czego więc każesz mi się uczyć czym różni się jedno od drugiego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do cen, jeśli ktoś myśli że materiały do wentylacji kosztują 2k (jak tutaj niektórzy sprzedawcy opowiadają - chyba z demontażu albo z Chin :-) ), rekuperator 4k, a instalacja kosztuje 14-15k, to niech otwiera firmę i spróbuje zbierać ten miód :-)

To nie o to chodzi drogi kolego od rekuperacji. Ty masz swoja kalkulację jako wykonawca. Za mniej nie będzie ci się opłacało i nie musimy wnikać dlaczego. To nie znaczy jednak, że każdemu nie będzie. Możesz podać koszt materiałów do rekuperacji dla domu, powiedzmy 120 m2? 3 sypialnie, 4 osoby. Taki jak ten:

projekt.jpg

Będzie więcej niż 2 tyś licząc bez rekuperatora? Czerpnia, wyrzutnia, kanały, anemostaty i duperelki. Bez robocizny. Rekuperator nie kosztuje 4 tyś? To ciekawe co piszesz ale jak to się ma do cen w sklepach? Ktoś tu kłamie?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekuperacja do tego domku to kilka stówek za wymiennik więc nawet taniej wyjdzie

 

natomiast za same materiały do instalacji jeżeli ta instalacja miałaby być dobrze zrobiona i obejmować cały ten domek, bez roboty i bez centralki, nawet składając to z najtańszych spirówek nie zmieścisz się w 2 klockach:)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekuperacja do tego domku to kilka stówek za wymiennik więc nawet taniej wyjdzie

 

natomiast za same materiały do instalacji jeżeli ta instalacja miałaby być dobrze zrobiona i obejmować cały ten domek, bez roboty i bez centralki, nawet składając to z najtańszych spirówek nie zmieścisz się w 2 klockach:)

Kilka stówek za wymiennik? Nie bardzo rozumiem. No, ok z tymi materiałami. Możesz tak w przybliżeniu? Rury ile, anemostaty ile, czerpnia, wyrzutnia? Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domku parterowego jak ten na rysunku materiały dobrej jakości powinny się zmieścić w 3.5 - 4k, rekuperator Jan-Gaz DC350 6.3k, robota 2.5k i razem wychodzi niecałe 13k z VAT, przy założeniu, że robimy komplet instalacji, przy samej WM trzeba z 1000zł do roboty doliczyć. Jednak większość domków to budynki z poddaszem użytkowym i tam jest już sporo więcej materiałów i roboty, stąd też wyższe ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domku parterowego jak ten na rysunku materiały dobrej jakości powinny się zmieścić w 3.5 - 4k, rekuperator Jan-Gaz DC350 6.3k, robota 2.5k i razem wychodzi niecałe 13k z VAT, przy założeniu, że robimy komplet instalacji, przy samej WM trzeba z 1000zł do roboty doliczyć. Jednak większość domków to budynki z poddaszem użytkowym i tam jest już sporo więcej materiałów i roboty, stąd też wyższe ceny.
3,5 - 4 tyś? A możesz dokładniej? Robimy instalację która ma spełniać swoja funkcję czyli dostarczać świeże powietrze i przy okazji oferuje jakis tam odzysk.

No to może odnieś się do tego, jeżeli mogę cie prosić. Instalacja z reku na strychu, w warstwie izolacji.

kanały sonolight 60mb - 800 zł

kanały sonolight 20 mb - 300 zł

anemostaty 9 szt - 100 zł.

czerpnia i wyrzutnia - 100 zł

kanały do czerpni i wyrzutni 20mb - 400 zł.

złączki, trójniki, duperelki - 300 zł?

coś jeszcze?

Na razie wychodzi 2 tysiące.

Centrala vents mini ze sterownikiem 2600?

Wychodzą materiały 4,5 tysiąca. Robocizna 2,5, jak piszesz i wychodzi 7 tyś. a nie 13 tyś. Jest wentylacja, jest odzysk. Dalej zwracać będzie się przez 10 lat jak się coś nie zepsuje, no ale jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...