Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

...tak jak kocioł, pompa ciepła, lodówka, telewizor itd.

Wentylacja grawitacyjna latem, nawet jak jest prąd to też nie działa ;)

 

Zapewne wentylacja grawitacyjna najgorzej działa jak masz uchylone okna.....szczególnie latem .

Znam takich spryciarzy co w lato okien nie otwierają bo maja przecież wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła...... i to nie jest żart !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zapewne wentylacja grawitacyjna najgorzej działa jak masz uchylone okna.....szczególnie latem .

Znam takich spryciarzy co w lato okien nie otwierają bo maja przecież wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła...... i to nie jest żart !

I to jest już jakaś paranoja! W czasach, gdzie podkreśla się znaczenie rozwiązań ekologicznych promuje się maszynki z wentylatorami. Drogie w produkcji, zużywające prąd, komplikujące instalację. Gdzie sens, gdzie logika?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół proste rozwiązania są najlepsze. W parterówce kominem solarnym może być poddasze. Parterówka generalnie ma przewagę w rozwiązaniach alternatywnych.Regulacja? Cóż.Zimą w szczelnym domu,tyle ile daje dopływ świeżego. Latem? Ile fabryka dała.
Poddasze to też niezły pomysł. Wykonanie komina solarnego zbyt proste nie jest a tu, jakby przy okazji możemy wspomagać ciąg w wentylacji. Instalacja prosta jak budowa cepa. Problemem może jednak być zima i skraplanie się wilgoci. Trzeba to uwzględnić na etapie projektu wentylacji. Wystarczy kawał rury ze stali z odpływem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam takich spryciarzy co w lato okien nie otwierają bo maja przecież wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła...... i to nie jest żart !
Jeśli mają GWC który zimą podgrzewa powietrze wpadające do domu, a latem schładza, to też bym tak robił. Już nie mówię o tych których domy/mieszkania nagrzewają się tak że muszą mieć klimatyzację.

Jaki jest sens otwierania okien kiedy wewnątrz masz 22o a ma zewnątrz 27o w cieniu? Ja też mam wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, tylko że latem (podczas upałów) wyłączam odzysk i programuję wentylację żeby mi przewietrzała dom nad ranem, kiedy na zewnątrz jest chłodne powietrze. A w ciągu dnia zamykam okna i mam przyjemny chłodek wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wentylacja grawitacyjna najgorzej działa jak masz uchylone okna.....szczególnie latem .

Znam takich spryciarzy co w lato okien nie otwierają bo maja przecież wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła...... i to nie jest żart !

 

ten post obrazuje Twój brak wiedzy na ten temat. wyjaśnił to chyba panfotograf. WM to sterowalność, po co przegrzewać dom otwierając okna? a skoro piszecie o oszczędności energii - otwierając okno i wpuszczając kilowaty ciepła do nowego izolowanego domu, potem trzeba będzie zużyć sporo więcej energii niż zużywa WM na schłodzenie tego domu za pomocą klimatyzatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty w ogóle dostrzegasz tylko to co chcesz. Najlepszy jest ten rekuperator za 500 zł. Doszedłeś już jak ten supełek, który sobie sam zawiązałeś rozwikłać?

 

może wróćmy trochę do tyłu bo gonisz do przodu sam za sobą nie nadążasz, nie wiesz nawet co to jest rekuperator a mądrzysz sie jak wałęsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest już jakaś paranoja! W czasach, gdzie podkreśla się znaczenie rozwiązań ekologicznych promuje się maszynki z wentylatorami. Drogie w produkcji, zużywające prąd, komplikujące instalację. Gdzie sens, gdzie logika?
Nikt ci nie każe jeździć klimatyzowanym samochodem - możesz przecież zaprzęgiem konnym. No może trochę przesadziłem, niech będzie rowerem ;)

Wentylację mech, czy klimatyzację też możesz wyłączyć i otworzyć okno. U mnie latem okna (chyba z blokowego przyzwyczajenia) uchyla żona. Niby żeby posłuchać śpiewu ptaków :rolleyes:(mieszkam na wsi).

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie każe jeździć klimatyzowanym samochodem - możesz przecież zaprzęgiem konnym. No może trochę przesadziłem, niech będzie rowerem ;)

Wentylację mech, czy klimatyzację też możesz wyłączyć i otworzyć okno. U mnie latem okna (chyba z blokowego przyzwyczajenia) uchyla żona. Niby żeby posłuchać śpiewu ptaków :rolleyes:(mieszkam na wsi).

Jesteś kolejnym, który miesza ze sobą różne rzeczy. Klima w samochodzie jest JEDYNYM sposobem obniżenia temperatury w słoneczne dni. Wietrzenie nie pomaga. W domu bez WM też czasem warto mieć klimę i do chłodzenia i do dogrzewania. Tu chodzi o wentylację czyli świeże powietrze. Ideałem jest system nie wymagający zasilania, tani inwestycyjnie i skuteczny. W przeciwieństwie do klimatyzowania uważam, że da się takie coś osiągnąć. Próbuję sprecyzować co jest do tego potrzebne. Wentylator zamontuje każdy głupi, to nie sztuka. Zrobić tak, by tego wentylatora nie było a działało to już wyzwanie. Jeżeli wiesz jak - zapraszam do dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wróćmy trochę do tyłu bo gonisz do przodu sam za sobą nie nadążasz, nie wiesz nawet co to jest rekuperator a mądrzysz sie jak wałęsa

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99 posty 5 i 8

a teraz się Szanownemu permowi odwróciło.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99 posty 5 i 8

a teraz się Szanownemu permowi odwróciło.

Nic się nie odwróciło. Nie zmieniam swojej opinii o tamtym temacie. Dobrze, że go założyłeś i podoba mi się wiedza, którą tam prezentujesz na temat szczegółów technicznych. Inną kwestią jest opłacalność finansowa WM z rekuperacją a jeszcze inną koncepcja wentylacji działającej przez cały rok bez wymuszania przepływów urządzeniami mechanicznymi. Chyba założę nowy temat, bo tu jest jednak o czymś innym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...koncepcja wentylacji działającej przez cały rok bez wymuszania przepływów urządzeniami mechanicznymi...."

 

Dawno już to zrealizowano.

Są nawet zabytki w tej dziedzinie.

Tylko...

Wentylacja mechaniczna jest tańsza! Prostsza.

 

Jak masz za dużo kasy i uporu - korzystaj z istniejących wzorców i buduj wentylację bez wentylatorów.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wentylacja mechaniczna jest tańsza! Prostsza...

.

Możesz coś bliżej? Jeżeli masz na myśli jeden wentylator i parę rurek to zgoda, choć trzeba brać pod uwagę te kilkaset KW które rocznie zużyje. Bez GWC wentylacja grawitacyjna wspomagana słońcem, na rurach nie kominach też będzie bardzo tania ale prądu nie potrzebuje. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Możesz coś bliżej? "

No, mogę...

 

Budujesz komin słoneczny.

Ze 3 metry średnicy i około 30m wysokości.

Z cegły.

Wyciąg wpinasz we wlot do komina - i działa.

Cały rok działa!

 

Powodzenia!

(Jednak ja sugeruję rozważenie wentylatorów)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Możesz coś bliżej? "

No, mogę...

 

Budujesz komin słoneczny.

Ze 3 metry średnicy i około 30m wysokości.

Z cegły.

Wyciąg wpinasz we wlot do komina - i działa.

Cały rok działa!

 

Powodzenia!

(Jednak ja sugeruję rozważenie wentylatorów)

 

Adam M.

 

Jeszcze wg dr Jarosława Mullera z "wentylacji" PK nawiewniki powinny mieć 9mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Możesz coś bliżej? "

No, mogę...

 

Budujesz komin słoneczny.

Ze 3 metry średnicy i około 30m wysokości.

Z cegły.

Wyciąg wpinasz we wlot do komina - i działa.

Cały rok działa!

 

Powodzenia!

(Jednak ja sugeruję rozważenie wentylatorów)

 

Adam M.

Może tę rolę pełnić nieużytkowe poddasze? Może skrzynka na dachu wyłożona cegłami dla akumulacji z szybą z przodu? To nie będzie 30 m ale powiedzmy 7 m czyli tyle ile połać dachowa. Rozumiem do czego zmierzasz. Rozmiar ma znaczenie. W lecie jednak tego ciepła jest zbyt dużo. Pytanie jak je skutecznie wykorzystać. Wg tego co piszesz ten komin solarny, by działał z efektem wystarczającym dla pokonania oporów wentylacji w domu musi mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. Powierzchnia ok, dach to spore poletko ale z wysokością problem. Wygląda to więc tak, że poddasze na upartego tak albo zaprojektowany specjalnie ciąg pod dachówkami od strony słonecznej. Hmmm, mało to atrakcyjne. Muszę poszukać w sieci czy ktoś coś podobnego próbował. Mało jest materiałów na ten temat ale może coś mi wpadnie. Trzeba się też rozejrzeć z innym sposobem wymuszenia przepływu powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" komin solarny, by działał z efektem wystarczającym dla pokonania oporów wentylacji w domu musi mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. "

 

Także masę/akumulację...

Nie może reagować "nerwowo" na byle chmurkę!

Obawiam się, że nie da się "tego" zminiaturyzować.

No, chyba żebyś tam gdzieś grzałki elektryczne powstawiał i ostro temperaturę podniósł.

 

Pomyśl o 2 wentylatorach po 50W każdy.

Naprawdę prostsze.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...