Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Także masę/akumulację...

Nie może reagować "nerwowo" na byle chmurkę!

Obawiam się, że nie da się "tego" zminiaturyzować.

No, chyba żebyś tam gdzieś grzałki elektryczne powstawiał i ostro temperaturę podniósł.

 

Pomyśl o 2 wentylatorach po 50W każdy.

Naprawdę prostsze.

:lol:

 

Adam M.

:) O wentylatorach myślałem. Sam będę miał w domu instalację z wentylatorem/ami. Teoretyzuję, może trochę naiwnie ale idea chyba tego warta. A co z poddaszem? Nieużytkowe, nieocieplone. Jest powierzchnia, jest akumulacja, tylko wysokości trochę brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:) O wentylatorach myślałem. Sam będę miał w domu instalację z wentylatorem/ami. Teoretyzuję, może trochę naiwnie ale idea chyba tego warta. A co z poddaszem? Nieużytkowe, nieocieplone. Jest powierzchnia, jest akumulacja, tylko wysokości trochę brakuje.

 

Taka idea fix. Południowa ściana w modnym kolorze grafitowym . Na oczywiście styropianie ryflowanym położonym na właściwej grubości izolacji . To daje ciąg:).Dopływ z GWC poprzez dom. Taki tam komin słoneczny,kulawy z wysokością ale nadrabiający powierzchnią.

Fakt ,że zaprzecza to idei przeszkleń od południa,ale dla przekonanych o absurdzie południowych przeszkleń w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, na lato to jakoś się wymyśli system wentylacji z kominem słonecznym za kwotę 2x wyższą niż WM, zimą wentylacja sama działa bo w środku cieplej, ale na jesień, wiosnę? Jak zaciągnąć powietrze z WC-ta, gdy na zewnątrz jest 15-24'C i nie ma Słońca? Jak zrobić wystarczający ciąg? Przecież wiosną po zimie nie zaciągniemy powierza z GWC bo jest lodowate, czyli trzeba kombinować jakąś jedną lub lepiej dwie czerpnie zewnętrzne (jedną od północy, drugą od południa), i jakoś sensownie sterować przełączaniem między nimi.... I znowu koszty, koszty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przemyślenia wszystkim, którzy zastanawiają się jakie komponenty WM z rekuperatorem zastosować w swoim domu:

Mija właśnie 2 lata od uruchomienia wentylacji z Luną w moim domu(parterowy 100m2 pow.użyt,,wyskość pomieszczeń2,8;salon z aneksem,dwa pokoje,łazienka,wc,dodatkowa kuchnia i spiżarka oraz przedsionek i hol.Luna sterowana zwykłym programatorem tygodniowym z wtyczką i gniazdkiem oraz urządzeniem(chyba transformator, który redukuje obroty co najmniej o połowe przy poborze prądu 40W/h,sprawdzałem na liczniku poboru mocy).Luna pracuje tylko na tych niższych obrotach i to nie całą dobę,od godz.18 do godz.10 następnego dnia, potem przerwa do 18(jesteśmy w pracy),gdy pracowała całą dobę wysuszała powietrze do poniżej 30%.W sobotę i w niedziele cały dzień.Obecnie utrzymuje wilgotność na poziomie 40-50%,latem 50-65%.Wszystkie pomieszczenia mam przewentylowane doskonale.Okien praktycznie nie otwieram wogóle chyba, że do czyszczenia.Latem nie ma problemu z muchami i komarami. W całym domu utrzymuje temp.21st.C w sypialni 19st.C.Ogrzewanie; grzejniki i podłogowe,piec c.o. dwufunc.Vissmann ,gotowanie na gazie.Roczny koszt za gaz 2090zł.(w starym domu rocznik 1970- 3700zł przy temp.wewnętrz 18stC).Na instalacje wentylacyjną (bez Luny) wydałem 6000 zł, z perspektywy czasu co najmniej o 3000 zł za dużo.Instalacje wykonała firma,którą musiałem poprawiać,a właściwie wykonywać od nowa.Przy przeróbkach pomagali mnie forumowicze(T,Brzęczkowski, Piczman).Wyrzuciłem 1/3 przewodów wentylacyjnch itd...Instalacja jest wykonana na termoflexach i trójnikach- działa!!!,ale dzisiaj wykonałbym w zupełnie innej technologi i co najmniej o połowę taniej.Nie wiem dlaczego tyle ,,ekspertów od wentylacji'' miesza ludziom w głowach i pcha ich w chorendalne koszty.(przewymiarowane instalacje oraz centrale,które potem nie wykorzystują nawet 1/4 swojej wydajności)A ceny central to kosmos,wystarczy zajrzeć do wnętrza nawet takiej,, wypasionej'' centrali a potem porównać z równie wypasionymi; pralką automatyczną,kotłem c.o. gazowym czy super telewizorem itp....No ale dosyć tego dołowania, tak czy inaczej, wenytylacja z rekuperacją to wspaniała sprawa,gorąco polecam, w małych domkach najlepiej ,,tymi rękoma'' . Jak mnie się wykończy Luna,to być może kupie sobie lepszą, ale nie za ,,taaakie!'' pieniądze.Lukaszo11 15stC w takich warunkach ,na takich instalacjach i centrali to i tak nieźle.u mnie jest podobnie z tym że ja w centrali nic nie przerabiałem,kupiłem tylko od p.T.Brzeczkowskiego transformator i jest o.k.Dzięki dla p.Tomasza za cenne rady.Pozdrawiam Maniek02

(podkreślenia moje, pisownia oryginalna). Wniosek jest jeden. Wydawanie pieniędzy na drogie centrale i instalacje jest, w większości wypadków pozbawione sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Instalacja jest wykonana na termoflexach i trójnikach- działa!!!,ale dzisiaj wykonałbym w zupełnie innej technologi i co najmniej o połowę taniej."

 

w jakiej innej technologii? i w jaki sposób o połowę taniej?

Musisz zapytać w tym temacie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219444-chyba-zbyt-zimny-nawiew-z-LUNA-200-14st&p=6884680#post6884680

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Instalacja jest wykonana na termoflexach i trójnikach- działa!!!,ale dzisiaj wykonałbym w zupełnie innej technologi i co najmniej o połowę taniej."

 

w jakiej innej technologii? i w jaki sposób o połowę taniej?

 

Dobre kanały do luny to maksimum 2000zł (antybakteryjne ) tanie to połowa tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dobre kanały do luny to maksimum 2000zł (antybakteryjne ) tanie to połowa tego. "

 

Jaki jest mechanizm ubijania mikrobów w tych kanałach?

Tylko...

Błagam!

|Nie o nanosrebrze...

 

Adam M.

 

Też byłem sceptyczny... dokąd nie sprawdziłem. Najpierw zastanowił mnie dezodorant ze srebrem, poci się człowiek w upał a nie ma zapachu.

Srebro nie ubija, tylko nie sprzyja namnażaniu, po prostu hamuje rozwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem sceptyczny... dokąd nie sprawdziłem. Najpierw zastanowił mnie dezodorant ze srebrem, poci się człowiek w upał a nie ma zapachu.

Srebro nie ubija, tylko nie sprzyja namnażaniu, po prostu hamuje rozwój.

Proponuję sobie poczytać to:

In the past, different strategies have already been proposed and investigated for the incorporation of silver nanoparticles on a fabric. Deposition of a metallic silver film on PET fabrics has been studied using magnetron sputtering and an ion-beam-assisted deposition process.18, 19, 20 Methods of dipping-pad-drying for the silver finishing of non-woven fabrics using colloidal silver have also been applied.21, 22 Some of the above mentioned methods are however based on reactions in liquid medium and require surfactants, reducing agents or templates for the synthesis of the silver nanoparticles, resulting in the inevitable presence of impurities in the final products.23 Moreover, due to the poor adhesion between the organic fabrics and the inorganic particles caused by their difference in surface energy, surface modification of fabrics or nanoparticles is important or even essential when incorporating nanoparticles. 24 In addition, weakly bonded AgNPs will affect antibacterial efficiency and even cause potential cytotoxicity. The method of film deposition on non-woven fabrics with immobilized silver nanoparticles is of great interest but has not been tested before. Plasma polymerization is a very promising deposition technique because of the environmental safeness, sustainability and high deposition rate coupled with good film adhesion to different substrates. Moreover, materials with various structures, flat or complex 3D objects, can be used as a substrate.
(Podkreślenia moje)

Artykuł jest z początku 2015 roku.

Wielkim skrócie, tylko opisywana tam metoda plazmowego nakładania powłok z nanosrebra gwarantuje ich nieszkodliwość i skuteczność. Te wszystkie kanały z powłoką antybakteryjną dostępne w handlu, nie są wykonywane taką metodą. W związku z tym są nie tylko nieskuteczne ale i potencjalnie niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Też byłem sceptyczny... dokąd nie sprawdziłem."

 

Jest niepodważalną prawdą, że bakterie na szalce Petriego (do hodowli kultur in vitris) giną jeżeli pożywka zawiera srebro koloidalne.

Nie jest prawdą, że giną w pomieszczeniu, gdzie do farby na ściany dodano takiego koloidu.

Te ściany, w przyjętej tu interpretacji, staja się też "antybakteryjne".

Ale to bzdura!

 

Mam wrażenie, że źle sprawdzałeś.

Sprawdzałeś nie to, co zamierzałeś sprawdzać.

Powinieneś "natrzeć się" tą rurą, jak chciałeś ją sprawdzić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Też byłem sceptyczny... dokąd nie sprawdziłem."

 

Jest niepodważalną prawdą, że bakterie na szalce Petriego (do hodowli kultur in vitris) giną jeżeli pożywka zawiera srebro koloidalne.

Nie jest prawdą, że giną w pomieszczeniu, gdzie do farby na ściany dodano takiego koloidu.

Te ściany, w przyjętej tu interpretacji, staja się też "antybakteryjne".

Ale to bzdura!

 

Mam wrażenie, że źle sprawdzałeś.

Sprawdzałeś nie to, co zamierzałeś sprawdzać.

 

 

Adam M.

 

Sprawdziłem wlewając deszczówkę do rur ( higienicznej i antybakteryjnej ) wygiętych w U zatkanych i zostawionych w ciepłym.

Konsultowałem się też z dr Krogulski z PZH odpowiedzialnym za dział "powietrze"

Powinieneś "natrzeć się" tą rurą, jak chciałeś ją sprawdzić.
Nie przecisną się... 63mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wlewając deszczówkę do rur ( higienicznej i antybakteryjnej ) wygiętych w U zatkanych i zostawionych w ciepłym...
To bardzo możliwe, bo jak jest to opisane w tym linkowanym artykule cząsteczki srebra przechodzą do ośrodka w którym się znajdują. Trudno oczekiwać, by w wodzie w której znajdują się nanocząsteczki srebra rozwijały się bakterie. Mogą się jednak rozwijać w miejscach z których nanocząsteczki zostały oderwane a więc mogą również być w powietrzu płynącym przez kanały zaopatrzone w powłokę z nanocząstek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi nanocząsteczkami srebra w kanałach wentylacyjnych to chyba lekka przesada. :o No chyba że ktoś nie ma na co kasy wydawać.

Skoro zakup rekuperatora zwraca się po kilkunastu/kilkudziesięciu latach i też nie wiadomo czy warto go instalować

Tradycyjne kanały wentylacyjne były często murowane z cegły i jakoś bakterie tam się nie lęgły. A jeśli się lęgły to nikomu to nie przeszkadzało.

Co innego w przypadku klimatyzacji, gdzie często się skrapla woda w której bakterie lubią się zagnieżdżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...