Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Jestem w trakcie budowy domku parterowego z poddaszem użytkowym o pow 100m użytkowych.

Będzie to zwykły domek z dachem dwuspadowym i piwnicą na całości. Ściany zewnętrzne są z bk 24cm. Do tego dojdzie 15cm styropianu lub wełny. Ogrzewanie podłogowe na obu poziomach, piec na drzewo w piwnicy.

Zanim przeczytałem ten ciekawy temat wpadłem na podobny pomysł jak ktoś z forum na tzw "rekuperator domowej roboty".

Chodzi oto aby ograniczyć w zimę otwieranie okiem i nie tracić ciepła. Piwnicę mam ocieploną styropianem 10cm. Chcialbym wykorzystać ją do ogrzania powietrza. Mianowicie zamontuję przy fundamencie od strony południowej kawałek czarnej rury (w słoneczne będzie ciepla). Wejde z nią do piwnicy i puszcze obok odpływu ścieków (skręcę folią obie rury), następnie przejdę tuż nad piecem i wyjdę z tym na górze np w salonie, korytarzu, itp. Oczywiście na samym początku byłaby jakaś drobna siatka na owady. Gdzieś po środku instalacji zamontował bym wiatrak włączany czasowo np codziennie na 1h w nocnej taryfie.

co myślicie o takim rozwiązaniu? W zimę przy -20 powietrze wdmuchiwane do domu byłoby wyraźnie cieplejsze? Na lato mógłbym wcale tego nie używać, bo okna sa caly czas na wietrzeniu.

Dodam, ze mam 2 kominy wentylacyjne, więc kratki odprowadzające oczywiście będą.

Proszę o Wasze opinie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem do czynienia z wentylacją mechaniczną, więc nie wiem czy 1 godzina coś da. Jeśli taka instalacja zdałaby egzamin to przecież można ustawić częstsze włączanie wiatraka. myślę, że bez niego samo powietrze nie będzie miało ciągu. nie wiem tylko z czego wykonać i jakiej wielkości zastosować kanały w piwnicy. gładkie rury plastikowe raczej marnie ogrzeją przepływające przez nie zimne powietrze?

nie jestem przygotowany na zakup rekuperatora. zrobiłem już 2 kominy spaliny+ wentylacja. szkoda mi inwestować 15tyś w prawdziwy rekuperator. wiem, że to później dodatkowe koszty, poza tym możliwość awarii. mieszkam na wsi, gdzie często zabierają prąd.

co mi doradzicie? moja instalacja będzie miala jakis sens? czy machnąć ręką, bo to nie zda egzaminu?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem do czynienia z wentylacją mechaniczną, więc nie wiem czy 1 godzina coś da. Jeśli taka instalacja zdałaby egzamin to przecież można ustawić częstsze włączanie wiatraka. myślę, że bez niego samo powietrze nie będzie miało ciągu. nie wiem tylko z czego wykonać i jakiej wielkości zastosować kanały w piwnicy. gładkie rury plastikowe raczej marnie ogrzeją przepływające przez nie zimne powietrze?

nie jestem przygotowany na zakup rekuperatora. zrobiłem już 2 kominy spaliny+ wentylacja. szkoda mi inwestować 15tyś w prawdziwy rekuperator. wiem, że to później dodatkowe koszty, poza tym możliwość awarii. mieszkam na wsi, gdzie często zabierają prąd.

co mi doradzicie? moja instalacja będzie miala jakis sens? czy machnąć ręką, bo to nie zda egzaminu?

pzdr

A przeczytałeś 1 post w tym wątku? Napisałem tam co mozna zrobić. Szczegóły techniczne to kwestia drugorzędna, choć ważna. W twoim przypadku, jak już masz kominy możesz zrobić wentylacje wyporową. Jest o niej cały wątek na forum. Do dogrzania powietrza wykonaj GWC powietrzne z rur. Zaciaganie zimnego powietrza do piwnicy to nie jest dobry pomysł, bo albo bedziesz musiał tam systematycznie grzać albo będziesz miał grzyba. Bez wentylatora sie nie obejdzie. Najpierw jednak musisz trochę poczytać, by nie popełnić błędów. To wszystko co planujesz było już tu na forum wielokrotnie opisywane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wycena dla tego konkretnego projektu wyniosła 27-29 tys. plus ewentualnie różne bajery (lepsze sterowniki itp), GWC glikolowe lub PC powietrze-powietrze kolejne 10 tys.

No właśnie. Kosmos jakiś! I oczywiście wmawiali ci, że to się zwróci. Szukaj innej firmy albo jakąś w miarę ogarniętą złotą rączkę. Rekuperator o jakości wystarczającej kupisz a 4 - 5 tyś (możesz tez kupić tańszy za 2 - 3 tyś i też bedzie dobry), rurki i reszta do tego to jakieś 1 - 2 tyś. Za 2 dni pracy (więcej nie trzeba) zapłacisz 2 tyś i za te pieniądze złota rączka będzie się starała bardzo, bardzo. Zapłacisz 9 tyś a przy najtańszej opcji 5 tyś, co moim zdaniem i tak jest zbyt wysoką kwotą za świeże powietrze ale, zdaje się chcesz mieć gotowe rozwiązania więc innej opcji nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem do czynienia z wentylacją mechaniczną, więc nie wiem czy 1 godzina coś da. Jeśli taka instalacja zdałaby egzamin to przecież można ustawić częstsze włączanie wiatraka. myślę, że bez niego samo powietrze nie będzie miało ciągu. nie wiem tylko z czego wykonać i jakiej wielkości zastosować kanały w piwnicy. gładkie rury plastikowe raczej marnie ogrzeją przepływające przez nie zimne powietrze?

nie jestem przygotowany na zakup rekuperatora. zrobiłem już 2 kominy spaliny+ wentylacja. szkoda mi inwestować 15tyś w prawdziwy rekuperator. wiem, że to później dodatkowe koszty, poza tym możliwość awarii. mieszkam na wsi, gdzie często zabierają prąd.

co mi doradzicie? moja instalacja będzie miala jakis sens? czy machnąć ręką, bo to nie zda egzaminu?

pzdr

 

To, co planujesz nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg koledzy dobrze Ci radzą. Wybrałeś firmę chyba najdroższą na naszym rynku. Ja cały materiał na reku kupiłem za niecałe 3K dojdzie do tego jeszcze około 5 stówek na materiał i max 5K za reku. Jak się zepniesz to kanały położysz sam w góra dwa dni. Jedyne co to potrzebny Ci będzie instalator do podłączenia i I uruchomienia reku i to tylko po to abyś miał podbitą gwarancję. Tymi pozostałymi 20K możesz ewentualnie podzielić się z nami i rodziną.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odp

w takim razie prawdopodobnie wykonam GWC. z jednej strony zrobię ok 15m doprowadzenie wodyi prądu, a z drugiej strony domu odpływ do oczyszczalni jakieś 20m. obok domu mam też głęboką studnie- może i to bym wykorzystał? myślę, że musiałbym klaść rurę PCV 110 ?

wyszedłbym z tym w piwnicy, gdzie wbudowałbym szczelnie wiatraczek. no i rozprowadzenie do góry np w salonie i przy schodach.

do tego oczywiście w większości pomieszczeń kratki wywiewowe do komina. Wtedy będzie jakiś sens?

mógłby ktoś mi w kilku zdaniach opisać sens wentylacji wyporowej w budynku mieszkalnym? nie powoduje to dyskomfortu- przeciągi, kurz, itp? musiałbym w każdym pomieszczeniu w podłodze dać nawiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby ktoś mi w kilku zdaniach opisać sens wentylacji wyporowej w budynku mieszkalnym? nie powoduje to dyskomfortu- przeciągi, kurz, itp?

Ok 45 stopni w słońcu. 23 stopnie w domu - to przemawia za rekuperacją - możliwość sterowania. Co do kurzu - sprzątaczka mówi - tego kurzu z tygodnia na tydzień coraz to mniej!

Co prawda nie mam GWC , ale chyba to wykonam - myślę o stanie komfort (w domu 18stopni)

Edytowane przez Wirnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dawać firmie do zrobienia projekt wentylacji mechanicznej? 800zl piechota nie chodzi, niby polowe oddaja przy montazu, ale wolalbym chyba sam sobie to montować. Jest jakis poradnik dobry gdzies jak sie do tego zabrac? Jak to porozdzielać sensownie pomedzy parterem i pietrem, jak wypuscic do poszczegolnych pokoi?

 

Strop bedzie teriva, da sie w tym jakos ciagnac przewody tak zeby ja wypuscic w suficie na parterze czy lepiej ciagnac sobie bezposrednio pod sufitem i obudowac jakos fajnie z plyt gipsowych, dodac halogenki itd.

 

Jezeli ktos ma u siebie rekuperacje do ktorej kupil jedynie gotowa centralke, a sam robil reszte i jest w stanie podzielic sie doswiadczeniem na privie to prosze o kontakt. Nie bede zadreczal dniami i nocami, ale kilka wskazowek by sie przydalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dawać firmie do zrobienia projekt wentylacji mechanicznej? 800zl piechota nie chodzi, niby polowe oddaja przy montazu, ale wolalbym chyba sam sobie to montować. Jest jakis poradnik dobry gdzies jak sie do tego zabrac? Jak to porozdzielać sensownie pomedzy parterem i pietrem, jak wypuscic do poszczegolnych pokoi?

 

Strop bedzie teriva, da sie w tym jakos ciagnac przewody tak zeby ja wypuscic w suficie na parterze czy lepiej ciagnac sobie bezposrednio pod sufitem i obudowac jakos fajnie z plyt gipsowych, dodac halogenki itd.

 

Jezeli ktos ma u siebie rekuperacje do ktorej kupil jedynie gotowa centralke, a sam robil reszte i jest w stanie podzielic sie doswiadczeniem na privie to prosze o kontakt. Nie bede zadreczal dniami i nocami, ale kilka wskazowek by sie przydalo.

Do odbioru instalacji nie potrzebny Ci projekt. Ważny jest szkic wykonawczy i protokół odbioru od wykonawcy lub kier-buda.

Jeśli sam montujesz system to jest taki dział na forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99

Nic trudnego, również sam robiłem. Najpierw koncepcja wykonania, może jakiś szkic? Potem dobór komponentów, rodzaj skrzynek itd. Na koniec montaż.

Ciężko mi było z tym ruszyć, ale dałem radę, tak że sam montaż okazał się być najłatwiejszy w moim przypadku.

 

W terivie możesz poprowadzić kanały wzdłuż belek, w otworach w pustakach.

Edytowane przez Klitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektem chodziło mi właśnie o koncepcje co i jak, żeby przewidzieć jak będą pociągnięte kanały, a nie później kuc świeżo wymurowane ściany i strop. Sam nie mam za bardzo koncepcji, bo nie znam podstaw. Dzięki za link, na pewno w domu przeczytam od deski do deski, aczkolwiek na pierwszy rzut oka jest to wątek bardziej techniczny aniżeli koncepcyjny. Mi zależy na informacjach typu: "nie dawaj nawiewu nad sofę w salonie, bo ciągłe siedzenie pod strumieniem dopływającego powietrza jest niezdrowe/nieprzyjemne", "nie dawaj wywiewu nad kuchnia bo zaciągnie tłuszcze i inne opary z gotowania i zasyfi przewody", "w lazience tylko wywiew, nawiew w przedpokoju + odpowiednie kratki wentylacyjne w drzwiach do lazienki", itd.

 

PS. jak się ma rekuperacja do kominka i okapu? Mam w chudziaku poprowadzony dopływ powietrza pod kominek, w przypadku nieużywania będzie go można zatkać, a okap jak rozumiem bez wyrzutu za dom, a jedynie z filtrem węglowym do oczyszczania syfu? O czymś jeszcze powinienem wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie dawaj wywiewu nad kuchnia bo zaciągnie tłuszcze i inne opary z gotowania i zasyfi przewody"

okap jak rozumiem bez wyrzutu za dom, a jedynie z filtrem węglowym do oczyszczania syfu?

- okap kuchenny jest wyłączony z WM (oddzielny kanał wentylacyjny, okap z samozamykającymi się klapkami odcinającymi kanał - standard w okapach)

 

 

"w lazience tylko wywiew
- w lazience, kibelku, kuchni i przedpokoju tylko wyciąg. W pozostałych pomieszczeniach nawiew - każdy projektant to wie

 

odpowiednie kratki wentylacyjne w drzwiach do lazienki"
- wystarczy nieco większa szczelina pod drzwiami

 

jak się ma rekuperacja do kominka

- kominek TYLKO z zamkniętą komorą spalania. Nie można mieszać WMech z WGrawitacyjną

 

Polecam (przy wentylacji mechanicznej) dodatkowy wyciąg z szafki z koszem na śmieci - działa i wszystkie smrody wyciąga. Szkoda że nie kazałem zrobić takiego też z pod szafy pod którą stoją buty

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z projektem chodziło mi właśnie o koncepcje co i jak, żeby przewidzieć jak będą pociągnięte kanały, a nie później kuc świeżo wymurowane ściany i strop. Sam nie mam za bardzo koncepcji, bo nie znam podstaw. Dzięki za link, na pewno w domu przeczytam od deski do deski, aczkolwiek na pierwszy rzut oka jest to wątek bardziej techniczny aniżeli koncepcyjny. Mi zależy na informacjach typu: "nie dawaj nawiewu nad sofę w salonie, bo ciągłe siedzenie pod strumieniem dopływającego powietrza jest niezdrowe/nieprzyjemne", "nie dawaj wywiewu nad kuchnia bo zaciągnie tłuszcze i inne opary z gotowania i zasyfi przewody", "w lazience tylko wywiew, nawiew w przedpokoju + odpowiednie kratki wentylacyjne w drzwiach do lazienki", itd.

 

PS. jak się ma rekuperacja do kominka i okapu? Mam w chudziaku poprowadzony dopływ powietrza pod kominek, w przypadku nieużywania będzie go można zatkać, a okap jak rozumiem bez wyrzutu za dom, a jedynie z filtrem węglowym do oczyszczania syfu? O czymś jeszcze powinienem wiedzieć?

Proponuję założyć nowy wątek lub podpiąć się pod podobny istniejący. To jest temat o tym czy warto stosować rekuperację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje podłoga. Mam takie ogrzewanie. Podczerwień nie ogrzewa powietrza a podłogę, powietrze nagrzewa się od podłogi. Jak ktoś zna fizykę i działanie pompy ciepła, to nie zalewa rurek w podłodze. Nie łączy też ogrzewania wody i pomieszczeń. To podstawy.

Poza tym, jak ktoś chce mieć tanio ciepłą podłogę w łazience w określonych godzinach to daje matę pod płytki. Trudno hydraulicznym ustawić 29 st c rano i wieczorem.

...

Tak bardzo grzeje w kopułę ta podczerwień!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bardzo grzeje w kopułę ta podczerwień!?
Oj! A gdzie fizyka? Sufit ma temperaturę niższą niż ciało, więc to ciało grzeje podczerwienią sufit. Przynajmniej do czasu, gdy ogrzewanie jest nam do czegokolwiek potrzebne.

To nie jest punktowy gorący promiennik, to 27-28 st.C

 

Wracając do tematu, odzysk ciepła z wentylacji w na fm nie jest opłacalny. Tu Szanowny perm ma rację.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam wpis Grega i też przecierałam oczy. U mnie robiła firma, full opcja za 7k, z tego co pamiętam to byli oni http://www.bartoszwentylacja.com.pl/

Kanały kładli 3 dni i ogólnie poszło to bardzo szybko.

 

Przy taniej centrali i kanałach, nie ma problemu wyrobić się z montażem i poniżej 7000zł, tylko, że te 3 dni? To się jeden dzień robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...