Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Przypominają mi się czasy PRL i składaki. Tylko wtedy robiło się je bo były praktycznie niedostępne fabryczne - chyba że na giełdzie z ceną trzy - cztero krotnie wyższą. Konia z rzędem temu komu by się chciało teraz w to bawić. Barth3z mówisz że 1000 i 3-4 godzinki. OK płacę 2,5K, kanały masz poprowadzone okablowanie również wystarczy tylko podjechać i podłączyć. Warunki do spełnienia to tylko wydajność 100-300m3, może być regulacja trzystopniowa, rozwiązana sprawa skroplin i nie zamarzania wymiennika oraz odzysk taki powiedzmy rzeczywisty na poziomie 60-70%. No i myślę że jakąś trzyletnią gwarancję dasz. Rachunek prosty za dwa dni pracy a jak się postarasz to za 1 dzień masz 1,5K w kieszeni. Roboty na pewno Ci nie braknie nawet jak będziesz bazował wyłącznie na klientach z forum.

 

JA mam pracę :) Nie potrzebuję otwierać takiego biznesu.

Robię centralę samodzielnie, ponieważ mi się to opłaca. Jak przyjdzie etap zabudowy wentylacji to napewno opublikuję w dzienniku krok po kroku z budowy tej centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wątpie, żeby ta centrala nadawała się na sprzedaż. Chcesz to sprzedawaj. Podam Ci składowe elementy. Problem będzie tylko z wentylatorami, ponieważ kupuje używane po 10zł.

 

 

 

Część elementów obudowy mam już wycięte, ale niedługo będę ją składał do kupy. Film z tej części mogę nagrać. Nie wiem na ile uznasz to za wiarygodne.

Nie mniej jednak zdjęcia z budowy tej centrali na pewno umieszczę w dzienniku. Wówczas każdy na podstawie swoich zdolności manualnych będzie mógł ocenić czas budowy takiej centrali.

 

Napisałeś, że łącznie z zakupami, no ale juz to pomińmy.

Film zawsze możesz nagrać, może przyda się innych chętnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownywałeś koszt kilkunastu tysięcy złotych do tych trzech, czterech godni pracy.

Za kilkanaście tysięcy to centrala ma oszczędne silniki DC, bypass, nagrzewnicę w standardzie i rozbudowane sterowanie.

Wiec nie kilkanaście tysięcy, a kilka, konkretnie 2700, bo Ty zrobisz coś na kształt Luny

 

I jeszcze dopowiem:

Moje wentylatory za 10zł/szt. są DC 24V. Do zasilania tych wentylatorów zastosuję zasilacz buforowy z podłączonymi bateriami, czyli to coś takiego jak rekuperator półkowy z UPS'em. Bypass będzie ręczny, a nagrzewnicy nie potrzebuję bo mam GWC. Sterowanie sprowadza się jedynie do płynnej regulacji prędkości obrotowej wentylatorów poprzez podłączenie potencjometru za 20-30zł (regulator napięcia w zakresie 9-29V). Czy jakieś rozbudowane sterowanie jest potrzebne ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sterowanie sprowadza się jedynie do płynnej regulacji prędkości obrotowej wentylatorów poprzez podłączenie potencjometru za 20-30zł (regulator napięcia w zakresie 9-29V). Czy jakieś rozbudowane sterowanie jest potrzebne ? "

 

Pomysł dobry, ale...

Robiłeś to już wielokrotnie i nie jest to dla Ciebie problem.

?

Bo jak nie - odsiedzisz zanim poznasz JAK to się robi.

Pozornie - jest banalnie proste.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję pewnego forumowicza:

 

"...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

 

© mpoplaw

 

Pasuje do tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam pracę :) Nie potrzebuję otwierać takiego biznesu.

Robię centralę samodzielnie, ponieważ mi się to opłaca. Jak przyjdzie etap zabudowy wentylacji to napewno opublikuję w dzienniku krok po kroku z budowy tej centrali.

Nie rozśmieszaj barth3z - jeśli miałbyś realną szansę na zarobki w wysokości 4000 - 5000 PLN dziennie to nie potrzebowałbyś otwierać takiego biznesu bo masz pracę ?? Odpowiedź jest jedna piszesz aby napisać. Zrób coś (tj. rekuperator ) samodzielnie , pokaż że funkcjonuje skutecznie a potem pisz bajki o kilku tysiącach zaoszczędzonych w 3-4 h.

PS żenada :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj barth3z - jeśli miałbyś realną szansę na zarobki w wysokości 4000 - 5000 PLN dziennie to nie potrzebowałbyś otwierać takiego biznesu bo masz pracę ?? Odpowiedź jest jedna piszesz aby napisać. Zrób coś (tj. rekuperator ) samodzielnie , pokaż że funkcjonuje skutecznie a potem pisz bajki o kilku tysiącach zaoszczędzonych w 3-4 h.

PS żenada :p

 

surgi22, źle to rozumujesz.

Buduję rekuperator dla siebie, który spełnia moje oczekiwania. Porównywalny, który musiałbym kupić w sklepie kosztuje 6-8tys. mając w standardzie znacznie więcej niż mi jest potrzebne. Dlaczego mam za to płacić ?

Nie oznacza to, że na mojej centrali można robić biznes. Raczej nie, bo kupuję używane wentylatory po 10zł, nie instaluję w niej nagrzewnicy bo mam GWC, nie potrzebuję pomiaru temp. żeby na bieżąco wyświetlać sprawność rekuperacji, nie potrzebuję wyświetlacza, żeby sprawdzać temp. nawiewu i nie potrzebuję żadnego zaawansowanego sterowania. Tak naprawdę to może się okazać, że nawet nie będę musiał regulować prędkości, bo na maksymalnych obrotach zarówno w lecie jak i zimie utrzymam komfortowe warunki temp.-wilgotnościowe (żwirowy GWC).

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym ty Barth3z piszesz ? Chcesz zaoszczędzić ? szkoda Ci kasy na firmowy rekuperator ? chcesz, umiesz zrobić go samemu ? OK.

Tylko błagam nie pisz głupot że będzie równie dobry, trwały, komfortowy w użytkowaniu i że w 3-4 h oszczędzisz 4000-5000 PLN - bo to g... prawda.

Ps. bez urazy wiele rzeczy wykonałem własnoręcznie ale nie pisałem takich głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym ty Barth3z piszesz ? Chcesz zaoszczędzić ? szkoda Ci kasy na firmowy rekuperator ? chcesz, umiesz zrobić go samemu ? OK.

 

3x tak :)

 

Tylko błagam nie pisz głupot że będzie równie dobry, trwały, komfortowy w użytkowaniu i że w 3-4 h oszczędzisz 4000-5000 PLN - bo to g... prawda.

 

To twoja opinia. Ja nie jestem tego zdania. Uważam, że mój rekuperator będzie równie dobry jak firmowy. Pisałeś, żeby mówić o konkretach, więc porównajmy rekuperator jaki jest mi potrzebny do półkowego, wg mnie najlepszego na rynku rekuperatora firmy Thessla Green.

 

Wentylatory:

 

U mnie: EBM Papst model DV6224: wydajność 300m3/h przy150Pa, http://www.wentylatory-online.pl/userfiles/pdf/kompaktowe_diagonalne_3.pdf

U Thessli: chyba ten http://www.wentylatory-online.pl/userfiles/r3g190rb0101.pdf o wydajności 300m3/h przy Pa 200

 

Pobór energii porównywalny, głośność niby porównywalna, choć pewien forumowicz testował oba i twierdzi, że r3g190 jest cichszy. Ale robił test na biurku, a nie przy oporze instalacji.

 

Cena, u mnie 2x 10zł brutto, w Thessli ok. 2x 600zł netto

 

Wymienniki (osadzone w układzie Tichelmana):

 

U mnie Klingenburg model GS-K 25/400 za 500zł brutto

U Thessli: Recair RS160 za 1000zł

 

Obudowa:

 

U mnie z XPS'a o grubości 10cm za ok. 150-200zł (?)

U nich nie tak ciepła, a zapewne droższa.

 

Sterowanie:

 

U mnie regulator napięcia DC + zasilacz buforowy (Meanwell AD155b) z możliwością podłaczenia baterii za ok. 180 zł

U nich: wypasiony układ elektroniczny z mnóstwem możliwości

 

Bypass:

 

U mnie poza centralą solidnie odizolowany od powietrza wyrzucanego.

U nich w centrali oddzielony cieńszą warstwą izolacji niż u mnie, czyli większa przenikalność cieplna powietrza wyrzucanego na nawiewane (tylko w lecie przy pracy GWC)

 

Coś jeszcze warte porównania ?

 

Czy te różnice warte takiej inwestycji ?

Czy samoróbka względem półkowego rekuperatora będzie gorsza ?

Wg mnie - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Uważam, że mój rekuperator będzie równie dobry jak firmowy. Pisałeś, żeby mówić o konkretach, więc porównajmy rekuperator jaki jest mi potrzebny do półkowego, wg mnie najlepszego na rynku rekuperatora firmy Thessla Green.

...

Czy samoróbka względem półkowego rekuperatora będzie gorsza ?

Wg mnie - nie.

 

Zdecydowanie poniosła cię fantazja. Wstaw go jeszcze do salonu.

 

Nokia 3210 czy Samsung S6...? Oba dzwonią...

 

Takie porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie poniosła cię fantazja. Wstaw go jeszcze do salonu.

 

Jeśli dla ciebie reku ma wyglądać i stać w salonie, to rzeczywiście leć do sklepu.

 

Nokia 3210 czy Samsung S6...? Oba dzwonią...

 

Takie porównanie.

 

Jeśli kupiłeś S6 dla samego dzwonienia to rzeczywiście coś z tobą nie tak, albo "kto bogatemu zabroni" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dla ciebie reku ma wyglądać i stać w salonie, to rzeczywiście leć do sklepu.

 

 

 

Jeśli kupiłeś S6 dla samego dzwonienia to rzeczywiście coś z tobą nie tak, albo "kto bogatemu zabroni" :)

Widzisz Barth w czym problem. Ludzie maja w głowach zafiksowaną rekuperację. Nie świeże powietrze o każdej porze roku ale rekuperator. Bajerek z wyświetlaczem, "kosmicznym" wymiennikiem oraz sprawnością która nawet dla laika jest stanowczo zawyżona i przede wszystkim, wg reklam po to to wszystko, by oszczędzać. Oczywiście za kupę kasy. Tak im w głowach zamieszano, że nawet nie pomyślą nad tym ile wydadzą a ile zaoszczędzą. Robisz reku sam to jestes jakis dziwoląg. Biedak, którego nie stać. Robisz GWC to jesteś frajerem, który stawia na nieefektywne rozwiązania. Myślę jednak, że wiele osób zastanawia się już czy warto inwestować w jakis drogi reku. Coś się pomału zmienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Wg mnie bardzo niepoprawne porównanie airpacka z samorobnym reku. Idea taniego zrobienia centrali jest jak najbardziej słuszna. Wyjdzie taniej, spełniać będzie swoją funkcję ale będzie mu dużo brakować w jakości, wyglądzie i funkcjonalności do wspomnianego firmowego reku. Gdybyś porównał do Luny to mój śmiech byłby mniejszy a może i wcale by go nie było. Wiem jak to skonstruować i wiem, że zrobiłbym to technicznie dobrze. Ale mamy XXI wiek, dużo innych zajęć i pracy więc zamiast kleić styro inni go po prostu kupują.

Airpack ma wylizany panel a Ty porównujesz go do pokrętła sprzed 50lat. Owszem nie jest potrzebne takie świecidełko ale tego pokrętełka to nie chciałbym nawet w garażu. Ja wybrałem inną opcje a mianowicie Ibutrona. Jakoś to wygląda i nie jest drogie. Zrób chociażby podobne w wyglądzie sterowanie i programowanie to będzie dobry początek. Zrób moze zwykły przycisk jak do sterowania rolet. Wysil sie trochę jeśli juz chcesz porównywać się ze sprzętem z górnej półki.

Użycie jako obudowy xpsa to też tandetą zajeżdża. Wysil się i zrób chociażby jakąś obudowę z tworzywa albo jak TB ze starej szafy :). Luna przy Twoim reku to mercedes wizualnie.

Zapomniałeś jeszcze o nagrzewnicy, filtrach oraz skroplinach. Szczegóły ale żeby to dobrze zrobić zajmie to więcej niz 3-4 godziny.

 

 

I na koniec powtórzę jeszcze raz, moze Perm w końcu zacznie słuchać głosu ludu a nie tylko pisać aby pisać. Jak ktoś ma chęci, czas i trochę wiedzy to spokojnie moze zbudować sobie wentylację mechaniczną z reku czy bez. Wyjdzie o wiele taniej. Ale w salonie czy nawet moim garażu bym go nie postawił.

 

Perm. Zmarnowałeś juz wiele czasu na tym forum. Nie lepiej było by skonstruować centralę o wyglądzie do zaakceptowania, zrobić potrzebne papiery i zacząć produkcję na skalę krajową? Wszak wystarczy zrobić tylko jedną sztukę pokazową i chińczycy wyprodukuja za 1/3 kwotę tyle sztuk ile będziesz chcieć. Pomyśl, reku z parametrami i wyglądzie airpacka, brinka będziesz mieć za 500zł, sprzedasz za 3500zł... a jak jeszcze wyrzucisz niepotrzebny wymiennik to zrobią za 200zł. Kontener z chin i za 3 miesiace rynek zalewasz permocentralami.

 

ps

Dlaczego budujesz dom skoro wystarczył by szałas, kóry można obłożyć wełną na wypadek zimna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Widzisz Barth w czym problem. ...

Bajerek z wyświetlaczem, "kosmicznym" wymiennikiem ....

 

Ja np uważam za całkowicie zbędny bajer coś takiego, ale ludzie kupują.

 

FIBARO

 

Wczoraj przyszedł zamówiony zestaw: centralka HC2 + zestaw po 1 elemencie z każdego rodzaju (oprócz czujki czadu i zalania). Po 30 minutach za pomocą smartfona sterowałem głosem załączanie oświetlenia Później zrobiłem mały algorytm włączający lampę stojącą podczas nocnych podróży do kibelka

 

No ale w XXI wieku to koniecznie trzeba sterować oświetlenie głosem. Bez tego nie można się obejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie bardzo niepoprawne porównanie airpacka z samorobnym reku. Idea taniego zrobienia centrali jest jak najbardziej słuszna. Wyjdzie taniej, spełniać będzie swoją funkcję ale będzie mu dużo brakować w jakości, wyglądzie i funkcjonalności do wspomnianego firmowego reku. Gdybyś porównał do Luny to mój śmiech byłby mniejszy a może i wcale by go nie było.

 

Zadaj sobie pytanie po co jest rekuperacja. Ano po to, żeby odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego. W czym Aipack będzie lepszy od mojej samoróby ? Będzie nawiewał lepsze jakościowo powietrze ? Wygląd lepszy (po co ci wygląd) ?! No i ta funkcjonalność. Co więcej potrzebne oprócz regulacji obrotów wentylatorów ?

Co do Luny to jest gorsze urządzenie od mojego. Sprawdź sobie jakie masz w nich wentylatory, jaki wymiennik. Wszystko gorsze. Ale, że półkowe rozwiązanie to wg ciebie lepsze ?

 

Wiem jak to skonstruować i wiem, że zrobiłbym to technicznie dobrze. Ale mamy XXI wiek, dużo innych zajęć i pracy więc zamiast kleić styro inni go po prostu kupują.

 

To ich wybór. Przecież tego nie neguję.

 

Airpack ma wylizany panel a Ty porównujesz go do pokrętła sprzed 50lat.

 

Panel za 800zł, który jest opcjonalny. Po co Ci ten wylizany panel ? Aby szpanować przez znajomymi ?

A w standardzie masz właśnie pokrętło sprzed 50 lat :)

 

Owszem nie jest potrzebne takie świecidełko ale tego pokrętełka to nie chciałbym nawet w garażu. Ja wybrałem inną opcje a mianowicie Ibutrona. Jakoś to wygląda i nie jest drogie. Zrób chociażby podobne w wyglądzie sterowanie i programowanie to będzie dobry początek. Zrób moze zwykły przycisk jak do sterowania rolet. Wysil sie trochę jeśli juz chcesz porównywać się ze sprzętem z górnej półki.

 

Sorry, ale wybór rekuperatora pod kątem wyglądu na wygląd jest dla mnie głupotą.

 

Użycie jako obudowy xpsa to też tandetą zajeżdża. Wysil się i zrób chociażby jakąś obudowę z tworzywa albo jak TB ze starej szafy :). Luna przy Twoim reku to mercedes wizualnie.

 

:)

 

Zapomniałeś jeszcze o nagrzewnicy, filtrach oraz skroplinach. Szczegóły ale żeby to dobrze zrobić zajmie to więcej niz 3-4 godziny.

 

Pisałem, że nie potrzebuję nagrzewnicy. Filtry, fakt nie uwzględniłem, bo będą kanałowe. A wykonanie odpływu skroplin sprowadza się do zrobienia dziurki w XPSie i odprowadzenie do kanalizacji, które w przypadku dowolnego reku również trzeba zrobić.

 

 

FIBARO

 

Wczoraj przyszedł zamówiony zestaw: centralka HC2 + zestaw po 1 elemencie z każdego rodzaju (oprócz czujki czadu i zalania). Po 30 minutach za pomocą smartfona sterowałem głosem załączanie oświetlenia Później zrobiłem mały algorytm włączający lampę stojącą podczas nocnych podróży do kibelka

 

No ale w XXI wieku to koniecznie trzeba sterować oświetlenie głosem. Bez tego nie można się obejść.

 

To było dla zabawy. Fibaro odpaliłem sobie w mieszkaniu i przećwiczyłem kilka scenariuszy. Chciałem pokazać jakie to proste. Też uważam, że sterowanie głosem to jakaś fanaberia. Ale było dostępne więc dla zabawy sprawdziłem.

Fibaro kubiłem, żeby sterować ogrzewaniem podłogowym, oświetleniem, nawadnianiem ogrodu itp. Bardziej przyziemne funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...