Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Barth3z zgadzam się z Tobą w pełni. Różnica w sprawności między samorobem a ferrari wśród central nigdy sie nie zwróci przy obecnych ecoabsurdalnych cenach. Pamiętaj że zadarłeś z eco-rekuperatorową grupą. Jesteś wywrotowcem!

 

Też mam zamiar wykonać rekuperator w domu, choć zakładam że zajmie mi to znacznie więcej niż 4 godziny. Sterowanie planuję zrobić po modbusie i podpiąć to do domowej automatyki. Wirtualne pokrętło z wskazaniami temperatur wydaje mi się optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Sterowanie planuję zrobić po modbusie i podpiąć to do domowej automatyki. Wirtualne pokrętło z wskazaniami temperatur wydaje mi się optymalne.

 

Zrób jeszcze sterowanie głosem bo to niezbędne. A wskazanie temperatur się przyda do .... ? Nie no, wirtualne wskazanie temperatur przyda się, żeby sprawdzić czy wykonało sie dobrze rekuperator. Pewnie też sprawdzać trzeba codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Luny to jest gorsze urządzenie od mojego. Sprawdź sobie jakie masz w nich wentylatory, jaki wymiennik. Wszystko gorsze. Ale, że półkowe rozwiązanie to wg ciebie lepsze ?

 

 

 

No cóż, prawda jest taka, że żeby zmieścić sie w cenie, o której pisałeś kupiłeś wentylatory z demobilu. Mam nadzieje, że kupiłes ich więcej, bo to jak i czy bedą działały za pare lat to zagadka.

Zastanawia mnie tez fakt, dlaczego żaden z producentów rekuperatorów nie stosuje tych wentylatorów w swoich urządzeniach, mino, iż są tak dobre.

Może za pare sezonów nam o tym napiszesz :)

 

Kupując części nowe pewnie wydałbym na rekuperator 2000zł.

Misiałbym wydać jeszcze pieniądze na nagrzewnice, żeby nie zamrozić wymiennika.

Mpmój rekuperator kupiłem za 3900.

Ilu inwestorów dla których szczytem zaradności na budowie jest położenie paneli i pomalowanie ścian weżmie się za rekuperator, aby oszczędzić 1900zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laik w elektronice,powie tak. Jak najmniej sterowania. Czyli zrobić tak by sterowanie było okrojone do bólu. W moim przypadku sterowanie to na jesień II bieg wentylatora a na wiosnę I bieg,. Ale to było przez pierwszy sezon. Teraz chodzi non stop,24h/dobę na I biegu i nie dostrzegam różnicy . Daje +/- 150m3/h pomniejszone o opory które są niewiadomą. Niemniej daje to powietrze w domu o pojemności 400m3 +/- 40% wilg. zimą i poniżej 1000ppm CO2.

Gdyby wentylator padł. 2-3 dni i mam nowy. To nie jest tragedia. Przez 2-3 dni dom nie spleśnieje.

A co do rzeźbienia. W pierwszym roku,zaglądałem do RSŚ co kilka dni. Z ciekawości. Teraz mogę powiedzieć,że kukałem tam dwa lata temu. W zasadzie zapomniałem,że jest. Ba nawet nie czyściłem ,bo nie ma takiej potrzeby.

W pierwszym roku eksploatacji używałem baypasa .Omijałem RSŚ latem . Teraz tego nie robię i nie zauważam różnicy . Grunt pod domem pochłania wszystko ( regeneracja temp.).

Z perspektywy tych kilku lat. Czy zamienił bym się na rekuperator?

Nigdy.

Zero obsługowe ustrojstwo,bez konieczności regulacji,z cyklu,zrobić i zapomnieć.

Koszt.

Banalny .W porównaniu do inst. wentylacyjnej wewnątrz domu, to dwa wentylatory,11 anemostatów,kratka nawiewna. 5-6 mb. rury łączącej kratkę z GWC.

No ale jak ktoś musi mieć ciekłokrystaliczny wyświetlacz z opcjami ,to czemu nie. Nie mniej funkcja w opcji minimum i max. identyczna a koszt diametralnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, prawda jest taka, że żeby zmieścić sie w cenie, o której pisałeś kupiłeś wentylatory z demobilu. Mam nadzieje, że kupiłes ich więcej, bo to jak i czy bedą działały za pare lat to zagadka.

 

Tak, kupiłem więcej :)

 

Zastanawia mnie tez fakt, dlaczego żaden z producentów rekuperatorów nie stosuje tych wentylatorów w swoich urządzeniach, mino, iż są tak dobre.

Może za pare sezonów nam o tym napiszesz :)

 

bo cena nowego to pewnie z 10-20x wyższa.

 

Kupując części nowe pewnie wydałbym na rekuperator 2000zł.

Misiałbym wydać jeszcze pieniądze na nagrzewnice, żeby nie zamrozić wymiennika.

Mpmój rekuperator kupiłem za 3900.

Ilu inwestorów dla których szczytem zaradności na budowie jest położenie paneli i pomalowanie ścian weżmie się za rekuperator, aby oszczędzić 1900zł ?

 

Co to za rekuperator za 3900zł ? Jaki posiada wymiennik, jakie wentylatory, itp. Czym w ogóle kierowałeś się przy zakupie rekuperatora. Tylko nie mów, że kolorem jak tutaj co niektórzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Perm. Zmarnowałeś juz wiele czasu na tym forum...
To tylko twoje zdanie, człowieka, ktorego wyobraźnia nie sięga poza to co dostępne w ofercie "dla ludu". Nie dociera do ciebie fakt, że swieże powietrze w domu nie wymaga wielkich nakładów? Twój problem. Płać sklepikarzom i ciesz się. Możesz sąsiadom pokazywać jaki to masz "kosmiczny" rekuperator. Co tydzień na przykład. Żonie też pokazuj i tłumacz, że te kilkanaście tysiecy to dobrze wydane pieniądze. Przed zasnięciem sprawdzaj koniecznie jaka masz temperaturę wywiewana i nawiewaną. W końcu zaplaciłes za to. Pogłaszcz też przynajmniej raz w tygodniu swoją wypasioną obudowę, popodziwiaj cyferki na wyświetlaczu i koniecznie tłumacz wszystkim, że to był dobry wybór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z

Nawet, jeśli nowy kosztuje 20x więcej, to i tak mniej od tego, które wkładają do Luny. Ciekawe dlaczego nie ma takich w Łunie

Mój ręku to to VentAxia Kinetic 250. Na Recair 160, z wentylatorami DC, pobierajacymi (łącznie) 90W podczas pracy na 100% i 35W przy pracy na 50%.

I bardzo ciche.

 

Dla mnie liczyła się energooszczędność, głośność i odzysk. I możliwość stosowania tanich filtrów.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze sterowanie głosem bo to niezbędne. A wskazanie temperatur się przyda do .... ? Nie no, wirtualne wskazanie temperatur przyda się, żeby sprawdzić czy wykonało sie dobrze rekuperator. Pewnie też sprawdzać trzeba codziennie.

 

Sterowanie głosem jest zbędne :] Owszem wskazanie temperatur jest sprzężeniem zwrotnym od wykonanej roboty. Pewnie na początku przez pierwszy tydzień/tygodnie często będę sprawdzał i miał podjarę. Później pewnie zapomne o tej funkcjonalności. Podpięcie pod automatykę ma sensu bo nie trzeba wykonywać fizycznie interfejsu człowiek-maszyna. Trudno wykonać wizualnie dobrze wyglądający sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z

Nawet, jeśli nowy kosztuje 20x więcej, to i tak mniej od tego, które wkładają do Luny. Ciekawe dlaczego nie ma takich w Łunie

 

Nie wiem. Ja buduję na tych wentylatorach, bo takie znalazłem w dobrej cenie. Nie chce mi się analizować całego rynku rekuperatorów.

 

Mój ręku to to VentAxia Kinetic 250. Na Recair 160, z wentylatorami DC, pobierajacymi (łącznie) 90W podczas pracy na 100% i 35W przy pracy na 50%.

I bardzo ciche.

 

I to jest dobry wybór.

Tylko coś ten reku chudziutki. Obudowa ma 295mm, więc wymiennik ma max. 250. U mnie w programie doboru klingenburga wyszła szerokość 400mm. Nie znam jednak kubatury twojego domu, ani ilości członków rodziny aby cokolwiek w tym temacie mówić.

 

Dla mnie liczyła się energooszczędność, głośność i odzysk. I możliwość stosowania tanich filtrów.

 

Co do filtrów to zacytuję j-j, który ma tak samo jak żwirowca pod domem:

Co do GWC to wg mnie zastępuje przy dobrym wykonaniu klimę bez problemu i to się opłaca. A ponadto, czystsze powietrze (nie czarno pod sufitem wokół anemostatów), czyszcenie filtów dośc rzadkie (raz na kilka lat odkurzenie), brak konieczności odmrażania reku no i wyższa sumaryczna sprawnośc temperaturowa zimą.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

280m3, trzy, czasem cztery osoby. Przepływ 120m3/h, lub trochę mniej.

Wysokość 250cm jest tu OK.

 

Coś nie tak z tym wymiennikiem racair'a w twoim rekuperatorze. Modele RS160 są produkowane w szerokościach co 10cm:

http://www.airfort.eu/recair-sensitive-rs160.htm

Nie masz tam przypadkiem wymiennika o szerokości 20cm a nie 25cm ? A może nie jest to RS160 (ten plaster miodu) ?

 

Porównując RS160 o szer. 200mm przy strumieniu 120m3/h:

http://www.recair.nl/recuperator_details.php?Troom=21&RHroom=45&Tout=0&RHout=70&flow=120&height=0.2&lng=pl&type=RS160

do 400mm:

http://www.recair.nl/recuperator_details.php?Troom=21&RHroom=45&Tout=0&RHout=70&flow=120&height=0.4&lng=pl&type=RS160

 

wychodzi, że twój daje dość duży opór, bo 60Pa przy 25Pa w wersji 400mm.

 

Przy 220m3/h (taką maksymalną przepływność deklarują dla twojego reku) masz adekwatnie:

http://www.recair.nl/recuperator_details.php?Troom=21&RHroom=45&Tout=0&RHout=70&flow=220&height=0.2&lng=pl&type=RS160

http://www.recair.nl/recuperator_details.php?Troom=21&RHroom=45&Tout=0&RHout=70&flow=220&height=0.4&lng=pl&type=RS160

 

czyli 135Pa do 53 Pa i sprawność 85% do 91%.

 

Dokładając opory instalacji może się okazać, że nie osiągasz 200m3/h. Ale nie masz GWC i tylko 3 osoby w domu więc to raczej nie problem.

 

Kupując części nowe pewnie wydałbym na rekuperator 2000zł.

Misiałbym wydać jeszcze pieniądze na nagrzewnice, żeby nie zamrozić wymiennika.

Mpmój rekuperator kupiłem za 3900.

 

Twój reku nie ma grzałki.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twój reku nie ma grzałki.

 

Ale ma system przeciwzamrozeniowy, który różnicuje stosunek nawiewu, do wywiewa.

Jakby takiego nie miał, to zamroziłby wymiennik przy - 2, -3 stopniach, a tak działał (z ograniczonym nawiewem) i przy -12

 

Wymiennik sprawdzę, ałe na stronie recaira, na kalkulatorze, występuje wysokość 25cm

 

A gdzie przeczytałeś, że 220m3/h to maksymalny, deklarowany przepływ ? chyba, ze przy 200Pa, ale raczej tyle nie mam....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ma system przeciwzamrozeniowy, który różnicuje stosunek nawiewu, do wywiewa.

Jakby takiego nie miał, to zamroziłby wymiennik przy - 2, -3 stopniach, a tak działał (z ograniczonym nawiewem) i przy -12

 

OK.

 

Wymiennik sprawdzę, ałe na stronie recaira, na kalkulatorze, występuje wysokość 25cm

 

W instrukcji jest zdjęcie

images?q=tbn:ANd9GcTFgItNCKQrlP5Mhy2R_yzUxBSyn4R_ozLXcPk5qqYSIWfkizmV-w

(i chyba jest to RS160) na którym widać, że po ściągnięciu ścianki obudowy są jeszcze dodatkowe czarne dystanse przed wymiennikiem.

 

Tutaj znalazłem lepsze ujęcie:

http://domwent.pl/userdata/gfx/f5e426b35be6e62485f71da80fa670fb.jpg

 

A gdzie przeczytałeś, że 220m3/h to maksymalny, deklarowany przepływ ? chyba, ze przy 200Pa, ale raczej tyle nie mam....

 

Pierwszy lepszy link z googla: http://ventaxia.centrumklima.pl/pl,produkty,1,803,kinetic.html zakładka dane techniczne. Tam są wykresy.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i 220m3/h ma przy 200 Pa.

200Pa to jednak sporo jak na instalację w małym domu.

 

Zreszta, ten ręku jest dobrany do MOJEGO domu i ilości domowników. I dobrany jest dobrze

Jest tez model 400, który przy nadal przyzwoitej cenie nada sie do większych domów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i 220m3/h ma przy 200 Pa.

200Pa to jednak sporo jak na instalację w małym domu.

 

Tam są dwa wykresy (dla króćców ustawionych pionowo). Który dla twojego reku jest właściwy ? bo ten dolny nie osiąga tych parametrów. Nie mówiąc już o króćcach ustawionych poziomo.

 

Zreszta, ten ręku jest dobrany do MOJEGO domu i ilości domowników. I dobrany jest dobrze

 

Zgadza się. Jest wystarczający.

 

Jest tez model 400, który przy nadal przyzwoitej cenie nada sie do większych domów

 

Ja muszę porównywać swoją samoróbkę właśnie do tego modelu. Mam GWC, większą kubaturę i 4 osoby w domu. Wszystko to powoduje, że muszę zapewnić mocniejszą wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...