Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

Takie pytanie. A jak domownik pali papierosy. Co ile i jak ten wymiennik wyczyścić? No jak nie pali to z kuchni opary tłuszczu.Też problem.

Osady kurzu na stronie wywiewnej.Jaki to ma wpływ na efektywność?Jak by nie patrzył , sporo problemów eksploatacyjnych.

No ale ma ładny wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

 

Zdrowego oddechu wszystkim:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Opary z tłuszczu?

Przy indukcji zapomnieliśmy co to jest. Poza tym, nad płytą pochłaniacz z filtrem węglowym, pózniej, jeśli juz trafia do anemostatu 8m przewodu, filtr na rekuperatorze i dopiero wymiennik

Jakoś nie spędza mi to snu z powiek ;)

 

No, ale jak ktoś szuka problemów, to sobie zawsze coś znajdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat, ale zapytam.

 

Będę miał tak:

 

Przy 300m3/h:

- nawiew: GWC (120Pa ?), rekuperator (60Pa), kanały (30Pa ?)

- wywiew: rekuperator (60Pa), kanały (20Pa ?)

 

Przy nawiewie wychodzi aż 220Pa, czyli za dużo jak dla mojego wentylatora za 10zł. Opory są teoretyczne, bo nie mam jak zmierzyć, ale bardzo realne. To jest układ na zimę, więc teoretycznie nie potrzebuję aż 300m3/h i jak będzie dmuchać nawet 150-200 to też będzie dobrze. W lecie wrzucę bypass odejmując opory rekuperatora i prędkość wzrośnie do tych 300m3/h. Czy to oznacza, że praktycznie nie będę musiał regulować prędkością ?

 

I jeszcze jednak kwestia. Jak widać nawiew będę miał słabszy od wyciągu. To OK, bo tak zakładałem - podciśnienie. Ale czy wentylator wyciągowy, poprzez podciśnienie nie będzie pomagał w nawiewie (zwiększy go) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ecofanet.com.pl/polo-1-100104-wentylator-kanalowy-p-25.html?gclid=CjwKEAjwxruuBRC9lLGslqjs-HISJAAkq21s3cYXc-Qpuhq-b9YLV5pyZvonx_wtOwvvOk1_iRcBmxoCnI_w_wcB

Na dole masz parametry tego wentylatora. Jeżeli masz opory 220Pa to taki wentylatorek po wpięciu na czerpni,nie powinien nic dać, zresztą każdy łazienkowy ma podobny spręż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat, ale zapytam.

 

Będę miał tak:

 

Przy 300m3/h:

- nawiew: GWC (120Pa ?), rekuperator (60Pa), kanały (30Pa ?)

- wywiew: rekuperator (60Pa), kanały (20Pa ?)

 

Przy nawiewie wychodzi aż 220Pa, czyli za dużo jak dla mojego wentylatora za 10zł. Opory są teoretyczne, bo nie mam jak zmierzyć, ale bardzo realne. To jest układ na zimę, więc teoretycznie nie potrzebuję aż 300m3/h i jak będzie dmuchać nawet 150-200 to też będzie dobrze. W lecie wrzucę bypass odejmując opory rekuperatora i prędkość wzrośnie do tych 300m3/h. Czy to oznacza, że praktycznie nie będę musiał regulować prędkością ?

 

I jeszcze jednak kwestia. Jak widać nawiew będę miał słabszy od wyciągu. To OK, bo tak zakładałem - podciśnienie. Ale czy wentylator wyciągowy, poprzez podciśnienie nie będzie pomagał w nawiewie (zwiększy go) ?

 

Ty masz ten wentylator ?

http://www.wentylatory-online.pl/userfiles/pdf/kompaktowe_diagonalne_3.pdf

 

przy 200Pa on daje 100m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi kupować takiego wentylatora na samo sprawdzenie.

Poza tym jeszcze nie mam kanałów i reku. Jak zrobię wszystko to będę sprawdzał. W najgorszym wypadku połącze szeregowo dwa wentylatory. To znacznie poprawi spręż. Ale może być tak jak napisałem powyżej, czyli w zimie wydajność 150m3/h będzie w sam raz. Po odjęciu rekuperatora bedę miał praktycznie taką wydajność jaką mam teraz i to na lato mi też wystarczy. Zależy mi na tym, aby przy wentylacji robić jak najmniej, włącznie z regulacją obrotów wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jednak mimo wszystko mniej, niż te w Kineticu, które generalnie mają mały spręż.

 

Zgadza się. Wentylatory w Kineticu są mocniejsze.

Ale zastosowanie tego rekuperatora w moim przypadku nie jest możliwe, bo sam wymiennik przy 220m3/h daje 135Pa oporów. Do tego dochodzą króce, których zarówno kąt jak i fi (tylko 125mm) daje kolejne opory. Dołożenie do takiego rekuperatora GWC jaki mam bardzo mocno go stłumi. Za mocno.

 

Dobrym wyborem jest Kinetic Plus, w którym pewnie są te same wentylatory, ale dzięki 2x szerszemu wymiennikowi uzyskujemy mniejsze opory, większą sprawność i większą wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. To reku na prostą instalację bez GWC. Dlatego też kosztuje przyzwoite pieniądze.

Ale może właśnie widzimy, dlaczego takie wentylatory, jak Twoje nie znajdują zastosowania u komercyjnych producentów reku.

 

Myślisz, że to w tym problem ? Nie sądzę. Producenci rekuperatorów nie idą w jakość, bo przez to rośnie cena. Robią takie reku jak twoje i dają niską cenę, bo 20cm wymiennik jest tańszy niż 40-centymetrowy. Do tego dochodzi mniejsza obudowa. Nie ważne jest to, że sprawność jest mniejsza, że opory większe itp.

 

Gdyby producent znał "mnie", potencjalnego klienta, który ma GWC, to zrobiłby lepszy (bardziej sprawny i wydajny) rekuperator wiedząc, że to co podniesie koszty, czyli większy wymiennik i obudowa zrekompensuje uboższe sterowanie. Ja nie potrzebuję czujników temperatury, nie potrzebuję sterowania żeby odmrażać wymiennik, nie potrzebuje grzałki itp. W takim przypadku powinienem dostać Kinecta Plus w cenie podobnej lub niższej od twojej. Gdyby taki reku był na rynku nie zastanawiałbym się nad samoróbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że to w tym problem ? Nie sądzę. Producenci rekuperatorów nie idą w jakość, bo przez to rośnie cena.

 

chyba się mylisz. TE Twoje wentylatory to ma niby być ta jakość ?

Przecież one są zapewne tańsze, niż te z Kinetica 250. No i nie lepsze.

Gdyby chcieli zbić cenę, to takie właśnie by stosowali

Na instalację taką ,jak Twoja jest Kinetic Plus z większym wymiennikiem, wydajnością i bez wodotrysków w sterowaniu.

Ale ten większy wymiennik, wentylatory lepsze, niż te z Twoje, badania, aletest no i marketing kosztują

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat, ale zapytam.

 

Będę miał tak:

 

Przy 300m3/h:

- nawiew: GWC (120Pa ?), rekuperator (60Pa), kanały (30Pa ?)

- wywiew: rekuperator (60Pa), kanały (20Pa ?)

 

Przy nawiewie wychodzi aż 220Pa, czyli za dużo jak dla mojego wentylatora za 10zł. Opory są teoretyczne, bo nie mam jak zmierzyć, ale bardzo realne. To jest układ na zimę, więc teoretycznie nie potrzebuję aż 300m3/h i jak będzie dmuchać nawet 150-200 to też będzie dobrze. W lecie wrzucę bypass odejmując opory rekuperatora i prędkość wzrośnie do tych 300m3/h. Czy to oznacza, że praktycznie nie będę musiał regulować prędkością ?

 

I jeszcze jednak kwestia. Jak widać nawiew będę miał słabszy od wyciągu. To OK, bo tak zakładałem - podciśnienie. Ale czy wentylator wyciągowy, poprzez podciśnienie nie będzie pomagał w nawiewie (zwiększy go) ?

 

A możesz zdradzić czemu w/g ciebie podciśnienie jest OK. Zimą będzie ci zaciągać do domu każda szczeliną zimne a latem gorące powietrze wraz z kurzem itp. ? Ja mam ustawione lekkie nadciśnienie i w/g mnie jest zdecydowanie OK>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zdradzić czemu w/g ciebie podciśnienie jest OK. Zimą będzie ci zaciągać do domu każda szczeliną zimne a latem gorące powietrze wraz z kurzem itp. ? Ja mam ustawione lekkie nadciśnienie i w/g mnie jest zdecydowanie OK>

 

Wydaje się,że zrównoważona jest najlepsza. Nadciśnienie to kondensacja wilgoci w warstwach zewnętrznych. Podciśnienie to też kondensacja wokół zimnych miejsc.Z tym,że podciśnienie nie powoduje przesuszenia domowego powietrza.

I tu rodzi się problem oceny szczelności domu bez specjalistycznego testu. O ile wilgotność powietrza w funkcji nadciśnienia i podciśnienia nie jest wiarygodna,o tyle ppm CO2 i owszem. Dom szczelny dla trzy osobowej rodziny to +/- 75m3/h i do 1000ppmCO2. Wilgotność może być różna w zależności od nad czy podciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba się mylisz. TE Twoje wentylatory to ma niby być ta jakość ?

Przecież one są zapewne tańsze, niż te z Kinetica 250. No i nie lepsze.

 

A jak określasz jakość w wentylatorach ?

W czym są lepsze te wentylatory w Kineticu od tych za 10zł ?

 

Gdyby chcieli zbić cenę, to takie właśnie by stosowali

Na instalację taką ,jak Twoja jest Kinetic Plus z większym wymiennikiem, wydajnością i bez wodotrysków w sterowaniu.

Ale ten większy wymiennik, wentylatory lepsze, niż te z Twoje, badania, aletest no i marketing kosztują

 

No właśnie. To są koszty. Możliwe, że to przede wszystkim robi cenę.

 

Podsumowując, może lepiej byłoby gdybym wcześniej napisał, że moja samoróba jest na tyle tania i na tyle dobre, że nie opłaca mi się kupować firmowego rekuperatora zamiast pisać, że moja samoróba będzie równie dobra jak półkowy reku.

Po prostu nie warto tyle dopłacać, za tak niewielkie różnice w jakości i efektywności urządzenia.

 

A możesz zdradzić czemu w/g ciebie podciśnienie jest OK. Zimą będzie ci zaciągać do domu każda szczeliną zimne a latem gorące powietrze wraz z kurzem itp. ? Ja mam ustawione lekkie nadciśnienie i w/g mnie jest zdecydowanie OK>

 

Podciśnienie jest lepsze. Przy nadciśnieniu ciepłe i wilgotne powietrze jest wypychane w domu. Nieszczelność w przegordzie spowoduje, że w zimie będzie w tym miejscu kondensować para wodna, a może nawet zamarzać.

Kominka nie planuję.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dają większy spręż przy 200Pa, to są lepsze. Jeżeli są cichsze, to są lepsze.

No i choć nie lubię patrzeć na to w ten sposób, to wyglądają na trochę bardziej zaawansowane, niż wiatraczki przypominające te z mojego PC :)

 

I podumowywujac - dobrze mapisałes, ze robiąc reku samemu oszczędzasz i będziesz miał coś, co bedzie spełniało Twoje.

Tylko nie jest to "oferta" dla przeciętnego Kowalskiego, który nie jest Supermanem i w trzy godziny (włącznie z zakupami) sobie z tym rady nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

 

 

 

W instrukcji jest zdjęcie

images?q=tbn:ANd9GcTFgItNCKQrlP5Mhy2R_yzUxBSyn4R_ozLXcPk5qqYSIWfkizmV-w

(i chyba jest to RS160) na którym widać, że po ściągnięciu ścianki obudowy są jeszcze dodatkowe czarne dystanse przed wymiennikiem.

 

Tutaj znalazłem lepsze ujęcie:

http://domwent.pl/userdata/gfx/f5e426b35be6e62485f71da80fa670fb.jpg

 

 

 

.

 

Niebieski to nie jest wymiennik RECAIR a papierzak.

Pierwszy lepszy link z googla: http://ventaxia.centrumklima.pl/pl,produkty,1,803,kinetic.html zakładka dane techniczne. Tam są wykresy
To są wykresy wentylatorów, nie centrali. Niestety bardzo dużo firm tak robi. Przekopiuje dane wentylatora. W centrali są przecież dwa takie i w szczelnym domu, wzajemnie się wspomagają.

 

Dlaczego Pana wentylatory przeceniono za 100euro na 9,90?

 

25 cm RS160 ma powierzchnię wymiany 17m2!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dają większy spręż przy 200Pa,

 

Nie zgodzę się z tym. Co z tego, że będę miał większy spręż skoro mi nie potrzebny ?

 

to są lepsze. Jeżeli są cichsze, to są lepsze.

 

Zgadzam się.

 

No i choć nie lubię patrzeć na to w ten sposób, to wyglądają na trochę bardziej zaawansowane, niż wiatraczki przypominające te z mojego PC :)

 

Zgodzisz się, że w przypadku doboru wentylatorów żywotność jest główną miarą jakości. W karcie http://www.wentylatory-online.pl/userfiles/pdf/kompaktowe_diagonalne_3.pdf podają żywotność, która w przypadku tych wentylatorów za 10zł określona jest na 180 000 godzin. To jest 20 lat pracy ciągłej. Jak to wygląda w przypadku wentylatorów w Kineticu ?

 

I podumowywujac - dobrze mapisałes, ze robiąc reku samemu oszczędzasz i będziesz miał coś, co bedzie spełniało Twoje.

Tylko nie jest to "oferta" dla przeciętnego Kowalskiego, który nie jest Supermanem i w trzy godziny (włącznie z zakupami) sobie z tym rady nie da.

 

Ja pokazuję jak można tanio i szybko zbudować rekuperator szyty na miarę. Każdy samodzielnie oceni czy da radę i czy mu się to opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...