Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy warto stosować rekuperację?


Recommended Posts

właśnie po to pisałem w tym temacie jest opłacalna nawet przy drogim rekuperatorze ale dla ogrzewania elektrycznego

a w 2 swoim poście udowodniłem że ogrzewanie prądem jest najtańsze w dobrze zbudowanym domu

i wtedy rekuperator droższy jest bardzo ważny bo daje pełną automatykę poprawiającą komfort życia w szczelnym domu

w domu tradycyjnym ocieplonym według Norm wszystko co oszczędza jest bez sensu dla mnie bo i tak ogrzewamy klimat nie wnętrze domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

koszt eksploatacji jest niższy

Ponieważ koszt eksploatacji to suma kosztów inwestycyjnych i bieżących w jakimś okresie czasu

Jeśli się nie zgadzasz policz sobie jaki jest koszt innego sposobu ogrzewania i wentylacji

jeśli będziesz wstanie zejść za te 2 media poniżej 40 tys złotych to się z tobą zgodzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najdroższe w starym domu mam podgrzewanie CWU a teraz to łatwo zmienić za 7 tys pompę monoblok

 

I to jest nieodzowny element wyceny systemu grzewczego.

Jeśli policzyłbym teraz kable, sterowanie do nich i do tego pompę do cwu za 7tys. (która grzeje do max. -5oC) to już poważnie zastanawiałbym się nad pompą ciepła typu Aquarea 3kW za ok. 12tys., do tego rurki i zasobnik. Inwestycyjnie dalej jest drożej, ale czas zwrotu już jest krótszy. Jeśli założymy, że ten zestaw kosztowałby mnie ok 17-18tys., a kable + PC do cwu 10-11tys. To te 7tys. różnicy zwróci mi się po ok. 5 latach (1000zł na c.o. i kilka stówek na c.w.u.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co tą drogą pompę wystarczy ten monoblok który do -7C chodzi vivi coś tam z zasobnikiem 300l jak ustawie na pracę tylko w nocnej taryfie to koszt podgrzania wody wyjdzie z 1200 rocznie to 100 na miesiąc a na dodatek mam wszystko w jednym mniejsze koszty montażu po za tym za 1000 zł dorabiam 2 kanały do 2 mniejszych sypialni by w nocy latem studziło powietrze według mnie to wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest nieodzowny element wyceny systemu grzewczego.

Jeśli policzyłbym teraz kable, sterowanie do nich i do tego pompę do cwu za 7tys. (która grzeje do max. -5oC) to już poważnie zastanawiałbym się nad pompą ciepła typu Aquarea 3kW za ok. 12tys., do tego rurki i zasobnik. Inwestycyjnie dalej jest drożej, ale czas zwrotu już jest krótszy. Jeśli założymy, że ten zestaw kosztowałby mnie ok 17-18tys., a kable + PC do cwu 10-11tys. To te 7tys. różnicy zwróci mi się po ok. 5 latach (1000zł na c.o. i kilka stówek na c.w.u.)

 

Mówisz ze zestaw pompy ciepłą zrobisz za 17 tys podaj zestawienie kosztów czy w tym jest rozprowadzenie podłogowe koszty hydraulika itd nie sądzę

koszty które ja podawałem to kable które dziecko samo rozłoży i monoblok powiedzmy że 1 tys przyłączenie do instalacji i 1 tys przewody powietrza do chłodzenia policz czy możesz taniej

Podaj przykład całości

wentylacja

ogrzewanie

CWU + chłodzenie 2 pokoi jeśli zejdziesz poniżej 48 tys ( bo 28 tys mnie to będzie kosztować ) to jesteś macho oczywiście mówie o kosztach takich ze ty tego sam nie robisz tylko inni instalują nie na samoróbkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co tą drogą pompę wystarczy ten monoblok który do -7C chodzi vivi coś tam z zasobnikiem 300l jak ustawie na pracę tylko w nocnej taryfie to koszt podgrzania wody wyjdzie z 1200 rocznie to 100 na miesiąc a na dodatek mam wszystko w jednym mniejsze koszty montażu po za tym za 1000 zł dorabiam 2 kanały do 2 mniejszych sypialni by w nocy latem studziło powietrze według mnie to wystarczy

 

Viviterm niby pracuje do -7oC. Pytanie jaki COP grzania c.w.u będzie w tym urządzeniu przez okres grzewczy ? Pewnie gorszy, niż przy pompie o której pisałem powyżej. To po prostu przekłada się na kasę.

Poza tym przy pompie o której pisałem masz chłodzenie płaszczyznowe w cenie. Nie musisz dorabiać kanałów i przepustnic, które później musisz ręczne przestawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ze zestaw pompy ciepłą zrobisz za 17 tys podaj zestawienie kosztów czy w tym jest rozprowadzenie podłogowe koszty hydraulika itd nie sądzę

koszty które ja podawałem to kable które dziecko samo rozłoży i monoblok powiedzmy że 1 tys przyłączenie do instalacji i 1 tys przewody powietrza do chłodzenia policz czy możesz taniej

Podaj przykład całości

wentylacja

ogrzewanie

CWU + chłodzenie 2 pokoi jeśli zejdziesz poniżej 48 tys ( bo 28 tys mnie to będzie kosztować ) to jesteś macho oczywiście mówie o kosztach takich ze ty tego sam nie robisz tylko inni instalują nie na samoróbkach

 

Rozłożenie rurek jest tak samo proste jak kabli, więc szkoda kasy na "fachowców" do takiej roboty.

Pompa ciepła kosztuje 12tys. brutto. Rurki + rozdzielacz 2,5tys. Zasobnik ok. 3tys. (jakiś lepszy). Całość 17,5tys. do tego hydraulik, który to zepnie za max 1000zł. Chłodzenie jest w standardzie.

Wentylację nie będę liczył bo robię sam i nie znam cen rynkowych. Poza tym tyle samo kosztuje przy kablach jak i przy rurkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożenie rurek jest tak samo proste jak kabli, więc szkoda kasy na "fachowców" do takiej roboty.

Pompa ciepła kosztuje 12tys. brutto. Rurki + rozdzielacz 2,5tys. Zasobnik ok. 3tys. (jakiś lepszy). Całość 17,5tys. do tego hydraulik, który to zepnie za max 1000zł. Chłodzenie jest w standardzie.

Wentylację nie będę liczył bo robię sam i nie znam cen rynkowych. Poza tym tyle samo kosztuje przy kablach jak i przy rurkach.

 

Ok a gdzie koszt rurek zaworów jakiegoś sterowania pokoi

Skoro ty przy PC tego nie liczysz, to dlaczego mam to liczyć przy prądzie

 

Co do VIVIterm to przy niższych temp ma grzałkę zresztą ile tych dni jest

po za tym przy ogrzewaniu centralnym zawsze są straty na przesyłaniu itd wiec różnica sprawności zginie na przesyle

zresztą czy mnie to będzie kosztowała CWU + ogrzewanie 2500 rocznie czy 2000 to naprawde za te 500 ważniejsze dla mnie jest bezproblemowość i to że przez 20 lat nie miałem potrzeby myślenia o ogrzewaniu w obecnym domu

nawet nie chciało mi się wstawiać PC do grzania CWU bo po co skoro mam Boiler na nocną taryfę Płacę więcej ale musiał bym kuć płytki w pralni itd co innego w nowo budowanym domu

Edytowane przez izorom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz izorom o tym że kWh kosztują. Im jest ich mniej, tym mniej kosztują. Jak jest ich zero to i zero zapłacisz. Pompa ciepła potrafi zejść dość znacznie z ilością tych kWh, i zostaje mniejsza część, z którą też wypadało by coś zrobić.

Teraz pomyśl, co zrobić z jedną i drugą ilością kWh żeby zapłacić za CO i CWU 0zł? Zakładasz na dach panele PV. O ile mając PC na dachu powinny się zmiescić i inwestycja nie przyprawi o ból głowy, o tyle bez tej pompy będzie to ZNACZNIE trudniejsze i droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność ma akurat bardzo duże znaczenie przy obliczaniu sprawności wymienników. Sprawność temperaturowa najczęściej podawana przez producentów nijak ma się do sprawności entalpicznej czyli uwzględniającej również energię zawartą w wilgoci niesionej przez powietrze. Temperaturowa jest sporo wyższa ale nie jest prawdziwa.

Rozumiem, że liczyłeś to?

Czy prawisz mądrości z palca wyssane jak TB?

 

Policzyć to można bardzo łatwo, ale trzeba mieć centralę i zmierzyć ilość wypływającego kondensatu.

A Ty nawet centrali nie masz.

 

Pokaż, że potrafisz to policzyć to podyskutujemy na ten temat.

TB przynajmniej jakieś fotki wrzuca (nie swoje, ale wrzuca)

A Ty należysz do "oświeconej góry rankingu..." jałowych postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty nawet centrali nie masz.

 

A po co mu do wyliczenia centrala ?

Dane wejściowe ma - w domu 22oC i 50%, na wejściu 2,5oC i załóżmy 90% wilgtoności. Przecież tutaj nawet nie trzeba liczyć, bo widać że dojdzie do kondensacji. Oczywiście można to policzyć dokładnie, żeby przełożyć na złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zwróci po 10 latach (a tyle zapewne wytrzyma) to mogę ją nawet wymienić na nową. Po 10 latach technologia zapewne pójdzie znacznie dalej. Kable są może i dobre, ale teraz.Przyszłości nie mają.

 

Kable nie mają przyszłości bo ja wiem

Powiem tak oszczędzanie ma sens ale tylko do pewnego poziomu

zauważyłem że można zbudować tanio i będzie on oszczędny i tani w eksploatacji i bezobsługowy ale dalsze zmniejszanie kosztów ogrzewania przestaje mieć sens od pewnego poziomu kosztów po prostu nakłady i stopień skomplikowania systemu jest zbyt duży w stosunku do oszczędności

Kiedyś w TopGear słyszałem coś takiego że można mieć szybkie auto które będzie przyśpieszało 4-5 s do setki ale zwiększenie przyspieszenia o kolejną sekundę nie ma sensu bo podwaja cenę auta

Nie oznacza to że nie ma super wyścigowych bolidów lub super oszczędnych domów tzw zero emisyjnych ale osiągnięcie tego podnosi koszty i to bardzo czy koszty utrzymania domu 120m2 z energią elektryczną bytową ogrzewaniem wentylacją klimatyzacją i CWU za kwotę 4000 zł rocznie to dużo to 340 zł miesięcznie naprawdę więcej płaci się za komórki internet tv sat niż za utrzymanie domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz izorom o tym że kWh kosztują. Im jest ich mniej, tym mniej kosztują. Jak jest ich zero to i zero zapłacisz. Pompa ciepła potrafi zejść dość znacznie z ilością tych kWh, i zostaje mniejsza część, z którą też wypadało by coś zrobić.

Teraz pomyśl, co zrobić z jedną i drugą ilością kWh żeby zapłacić za CO i CWU 0zł? Zakładasz na dach panele PV. O ile mając PC na dachu powinny się zmiescić i inwestycja nie przyprawi o ból głowy, o tyle bez tej pompy będzie to ZNACZNIE trudniejsze i droższe.

 

tylko ile to kosztuje a ile na tym się zaoszczędzi mając luźne pieniądze lepiej włożyć na lokatę lub kupić działkę pod miastem z 20 lat będzie dodatkiem do emerytury a jak się bierze kredyt to naprawdę lepiej mieć o 40 tys mniejszy kredyt czyż nie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że liczyłeś to?

Czy prawisz mądrości z palca wyssane jak TB?

 

Policzyć to można bardzo łatwo, ale trzeba mieć centralę i zmierzyć ilość wypływającego kondensatu.

A Ty nawet centrali nie masz.

 

Pokaż, że potrafisz to policzyć to podyskutujemy na ten temat.

TB przynajmniej jakieś fotki wrzuca (nie swoje, ale wrzuca)

A Ty należysz do "oświeconej góry rankingu..." jałowych postów.

A ja rozumiem, że jakakolwiek informacja o tym, że odzysk z rekuperacji jest niewiele warty wywołuje u ciebie rozwolnienie.

Centrali nie mam, bo nie widzę sensu wyrzucania na to pieniędzy. Mam nawiew mechaniczny i to mi w 100% wystarcza.

Nie uczyłem się liczenia odzysku włącznie z uwzględnieniem wilgotności względnej, bo nie mam takiej potrzeby. jak będę potrzebował to żaden problem. Wystarczą mi takie artykuły: Blog Karbon I Blog Karbon II

Wniosek jaki można wyciągnąć z tego jest jeden. Sprawność popularnych wymienników z uwzględnieniem entalpii jest niższa i to sporo od temperaturowej. Nie zgadzasz się z tym? To napisz dlaczego a jak nie potrafisz to może wylewaj swoją żółć gdzieś indziej jak nie masz nic do powiedzenia?

Przy okazji zacytuję podsumowanie z drugiej części tego opracowania. Jest to dokładnie to o czym w tym wątku piszę:

...Nie traktujmy wentylacji mechanicznej jako sposobu na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Mamy w domu po prostu świeże powietrze, w takiej ilości jak chcemy, tam gdzie chcemy i bez zimnych przeciągów jakie powoduje wietrzenie czy wentylacja grawitacyjna.

I ten komfort uzyskujemy o wiele mniejszym kosztem niż przy wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej ale bez odzysku ciepła.

 

Patrzmy z pewnym dystansem na reklamowane oszczędności jakie ma nam dać rekuperator, bo te tysiące złotych nie pojawią się cudownie w naszej kieszeni.

Możemy oczywiście eksploatować centralę 24/7/365 i to na najwyższym biegu, ale spowoduje to tylko wzrost kosztów eksploatacji. Możemy sobie wtedy na pociechę stale powtarzać, że bez rekuperatora ten wzrost byłby znacznie większy, ale… chyba nie o to chodzi.

Oszczędzanie przy pomocy rekuperatora to sztandarowe hasło reklamowe firm te urządzenia produkujących i sprzedających. Niestety jest w dużej mierze fikcją wspieraną przez drobnych sklepikarzy i monterów.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożenie rurek jest tak samo proste jak kabli, więc szkoda kasy na "fachowców" do takiej roboty.

Pompa ciepła kosztuje 12tys. brutto. Rurki + rozdzielacz 2,5tys. Zasobnik ok. 3tys. (jakiś lepszy). Całość 17,5tys. do tego hydraulik, który to zepnie za max 1000zł. Chłodzenie jest w standardzie.

Wentylację nie będę liczył bo robię sam i nie znam cen rynkowych. Poza tym tyle samo kosztuje przy kablach jak i przy rurkach.

 

Zauważyłem że ta PC co podałeś ma 3KW przy -7 i COP 2,65 ale co będzie jak będzie -10C COP spadnie do 2 i moc grzewcza będzie 2,3KW sorry ale według mnie to nie starczy na ogrzanie domu 120m2

po pierwsze będą straty na przesyle więc zrobi się 2, lub 2,1 KW i jak z takiej mocy ogrzać dom trzeba albo zrobić zbiornik buforowy (to dodatkowe koszty) oraz straty ciepła lub założyć ogrzewanie dodatkowe elektryczne po prostu grzałkę do zbiornika lub kable grzewcze w pokojach :)

po drugie CWU przy -5 będziesz musiał grzać prądem co za tym idzie to COP nie takie super

a ja mam w salonie artcool 12 i dp-5 grzeję klimą jak mam otwarte drzwi mam cały dom ciepły choć może kable się włączają ale tego nie wiem bo mnie to nie interesuje ważne tylko by było ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozumiem, że jakakolwiek informacja o tym, że odzysk z rekuperacji jest niewiele warty wywołuje u ciebie rozwolnienie.

Centrali nie mam, bo nie widzę sensu wyrzucania na to pieniędzy. Mam nawiew mechaniczny i to mi w 100% wystarcza.

Nie uczyłem się liczenia odzysku włącznie z uwzględnieniem wilgotności względnej, bo nie mam takiej potrzeby. jak będę potrzebował to żaden problem. Wystarczą mi takie artykuły: Blog Karbon I Blog Karbon II

Wniosek jaki można wyciągnąć z tego jest jeden. Sprawność popularnych wymienników z uwzględnieniem entalpii jest niższa i to sporo od temperaturowej. Nie zgadzasz się z tym? To napisz dlaczego a jak nie potrafisz to może wylewaj swoją żółć gdzieś indziej jak nie masz nic do powiedzenia?

Przy okazji zacytuję podsumowanie z drugiej części tego opracowania. Jest to dokładnie to o czym w tym wątku piszę:

 

Oszczędzanie przy pomocy rekuperatora to sztandarowe hasło reklamowe firm te urządzenia produkujących i sprzedających. Niestety jest w dużej mierze fikcją wspieraną przez drobnych sklepikarzy i monterów.

 

Masz rację perm że w dużej mierze to marketing opowiadanie o oszczędnościach rzędu 2-3 tys rocznie na rekuperacji bo take teksty też widzialem że ogrzewanie domu to 5 tys a rekuperacja może dać 40% oszczędności to totalna bzdura

Ale nie masz racji w jednym że nie warto dać 4 tys więcej za komfort braku zimnego powietrze tak zwanego ciągnięcia po nogach bo brak takich ruchów powietrza zimnego powoduje to że przy tym samym komforcie można obniżyć temp domu z 23 do 21 stopni wiem bo sprawdzałem jak zatkałem wentylacje (kanały) to subiektywnie było od razu cieplej i to też daje oszczędności ale nie wiem jakie nie chce mi się liczyć

po za tym 4 tys za komfort i bez usługowość to mała dopłata to daje 400 zł rocznie przy trwałości 10 lat przy założeniu jeszcze jakiś oszczędności 200 zł to zostaje 2 stówki rocznie więcej lub nie nie przesadzajmy to na prawde jedno wyjście do restauracji za komfort to mało

Inna Bajka to firmy które piszą na stronach w gazetach bzdury o poziomie oszczędności i o tym ze to musi być drogie

Nie musi ale kanały z 4tys reku za 6,5 i montaż za 2,5 to nie dużo według mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ile to kosztuje a ile na tym się zaoszczędzi mając luźne pieniądze lepiej włożyć na lokatę lub kupić działkę pod miastem z 20 lat będzie dodatkiem do emerytury a jak się bierze kredyt to naprawdę lepiej mieć o 40 tys mniejszy kredyt czyż nie ??

 

Teraz dzięki inwestycji w PC (32tyś z podłogówką) płacę rocznie 1200-1500zł. Gdybym w nią nie zainwestował płaciłbym za prąd około 4000zł a i tak musiałbym wyłożyć z 5-8 tysięcy na system prądowy. Czyli różnica w oba systemy szybko by mi się zwróciła. Do tego jeżeli wezmę tani kredyt na PV, to przez 10 lat same mi się będą zwracały z różnicy jakiej nie będę płacił za prąd. Układ genialny.

A odnośnie kredytu. Kredyt hipoteczny to najtańszy kredyt na rynku. Wolę spłacać te X różnicy w systemy, a zaoszczędzone pieniądze co roku inwestować. Po X latach będę miał ich więcej niż strata z odsetek od kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...