Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w ocenie instalacji ! MINI BIO PLUS DWA OBIEGI PODLOGÓWKA I GRZEJNIKI


snoopyz

Recommended Posts

Witam mam watpliwosci co do mojej instalacji c o ale po kolei !

 

Kociol to mini bio kostrzewa 10 kw Ciężkowice-20140130-00552.jpg

 

Instalacja w kotłowni zawór 4 d Womix

dwie pompki wilo za zaworem 4d zawor 3 d esbe

 

jedna pompka ladujaca c w u ale to przed zaworem 4 d 1743510_656740981051005_1351624804_n.jpg

 

Podłogówka sterowana rozdzielaczem IMG_20140222_153408.jpg

 

W sypialniach grzejniki radsona z glowicami termostatycznymi , podłogowka sterowana zwykłym regulatorem ktory po osiagnieciu temperatury odcina pompke ladujaca podlogówke

 

dlaczego pisze ten post szukam ewentualnego błedu w instalacji poniewaz mam zbyt wysokie jak na 120 m2 ogrzewanego domu spalanie opału 4 tony a jeszcze sie okres ogrzewania nie skonczyl spalanie w moim przypadku to 30 kg na dobe a sami wiemy jaka byla zima mam juz zaizolowane miedziane rury wiec zdjecia troche nieaktualne ale mam pytanie czy doprowadzenie wody z kotla do podlogówki nie powinno byc przed zaworem 4 d ?tymbardziej ze zawor 3 d nie dopuszcza do zbyt wysokiej temperatury w układzie dzisiaj mam miec założony silownik zaworu 4 d i nie wiem czy to dobra inwestycja i dokłada regulator pokojowy pieca ktory go wylaczy po osiagnieciu temperatury w sypialni jestem laikiem wiec nie wiem czy te inwestycje wplyna tylko na komfort uzytkowania czy moga zmniejszyc spalanie ! bede wdzieczny za jakies komentarze :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to dobra inwestycja i dokłada regulator pokojowy pieca ktory go wylaczy po osiagnieciu temperatury w sypialni jestem laikiem wiec nie wiem czy te inwestycje wplyna tylko na komfort uzytkowania czy moga zmniejszyc spalanie ! bede wdzieczny za jakies komentarze :bye:

 

snoopyz, niestety nie pomogę Ci w kwestii technicznej bo jest to układ mega skomplikowany jak dla mnie, ale tak z czystej ciekawości mógłbyś napisać ile kosztował Cię ta kotłownia? - cały system grzewczy razem z tą pompą ciepła do CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
za kotłownie zapłaciłem ok 12 tys zl pompa 7 tys piec 7 tys mysle ze ok 28 tys zł ale nie ZAPISYWAŁEM

Masakra jeśli chodzi o koszt systemu i koszt ogrzewania i cala instalacje.

 

Nic nie piszesz o domu.Jakie zapotrzebowanie ma na ciepło.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczke odbiegamy od tematu mi chodzi o ocene instalacji a nie o koszto koszta instalacji to równiez 4 grzejniki stalowe radsona , zestaw hydroforowy , 200 l ale nie ważne dom zbudowany z porothermu 30 cm pióro wpust styropian swisspora grafit 15 cm podłoga austrotherm grafitowy 8 cm strop 10 cm styropianu 0,38 strych nie zamieszkaly okan 3 szybowe z wkladka termiczna rekuperacja z odzyskiem ciepla frapol 130 m2 ok 80 m podlogowki wysokosci pomieszczen 2,7 m salon 40 m 5 m wysokosci bez stropu ocieplony welna 30 cm plus styropianem 30 cm zapotrzebowanie na cieplo ok 70 w m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za kotłownie zapłaciłem ok 12 tys zl pompa 7 tys piec 7 tys mysle ze ok 28 tys zł ale nie ZAPISYWAŁEM

 

Tak właśnie myślałem. Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale w tej cenie, a nawet mniejszej można kupić prawdziwą pompę ciepła, która ogrzałaby Ci i dom i CWU, a w 120m2 domu z rachunkami zmieściłbyś się w 1000zł rocznie, a nie jak teraz 4000zł + CWU latem. No ale to już niestety musztarda po obiedzie:(

Jeśli masz policzone OZC i znasz kaloryczność tego pelletu to mogę Ci policzyć ile powinieneś go zużywać - zawsze będziesz miał odniesienie jak to powinno być w teorii i będziesz mógł do tego dążyć. Na pierwszy sezon też trzeba brać poprawkę, ale umówmy się, że zimy w tym roku nie było w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

le energii potrzeba do ogrzewania

9,4kW

takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz

41W/m2

wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

18 081kWh

tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

78kWh/m2*rok

zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz

 

9,4kW

potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 1,8°C na zewnątrz

 

4,5kW

potrzebna moc grzewcza

co do kalorycznosci pelletu to 19,00 MJ/kg

Edytowane przez snoopyz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem niestety jak wiekszosc ludzi u nas w okolicy temat pomp ciepła jest raczej malo znany nie mialem punktu odniesienia i tak w okolicy mam jako jedyny piec na pellet co do gruntowej pompy ciepla sam koszt zakupy wydawal mi sie zbut wysoki , teraz raczej inwestowalbym w pompe powietrze woda ale narazie musze uzywac tego co mam w kotlowni , stad czekam na rady jak usprawnic instalacje w celu jak najmniejszego mozliwei spalania nie chcialbym wchodzic w dystkusje czy zrobilem dobrze czy zle robiac taka a nie inna instalacje grzewcza jednach strach przed technologia jest i co sie za tym wiąże kosztami i servisowaniem !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
le energii potrzeba do ogrzewania

9,4kW

takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz

41W/m2

wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

18 081kWh

tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

78kWh/m2*rok

zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz

 

9,4kW

potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 1,8°C na zewnątrz

 

4,5kW

potrzebna moc grzewcza

co do kalorycznosci pelletu to 19,00 MJ/kg

Bzdury,chyba,że dom bez okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
TZN nie jest to co prawda audyt energetyczny a informacje ze strony http://cieplowlasciwie.pl/

Dlatego pisze,że wyszły bzdury i w żaden sposób nie można się opierać o ten bezsensowny kalkulator.

Mój dom zużyje ok.5000kWh a Twój niech będzie,że 6000kWh to skad 18000kWh ???

Grzejąc pelletem powinieneś zużyć ok.1-1,2t a reszta poszła w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to zuzucie pelletu jest na papierze co do realiów zyzycie na poziomie 3 ton byloby zadowalajace a wiec gdzies musze miec bład w instalacji bo raczej moc kotla mam dobrze dobrana !

 

Jeżeli te obliczenia z ciepło właściwe są poprawne to Twoje zużycie 4t jest jak najbardziej adekwatne. Tyle, że one raczej poprawne nie są, bo u mnie w domu 190m2 gorzej ocieplonym zapotrzebowanie jest w okolicach 15000kWh/rok, a obciążenie 8,6kW, więc Twoje wyniki są co najmniej dziwne.

Instalacja jest wykonana raczej prawidłowo - ja tam bynajmniej jakichś baboli nie widzę, ale masz rację taki dom nie powinien brać więcej jak 3t pelletu rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za ocene instalacji wlasnie jeszcze musze skontrolowac komin czy mi przysłowiowo nie idzieza duzo ciepla w komin dlatego narazie inwestuje w automatyke , dzisiaj mam miec zmierzony ciag kominowy i zamotuje regulator ciagu darko poniewaz mam kociol fi 200 co jest oczywiscie przesada ale decyzja o systemi ogrzewania zapadła pozniej , oczywiscie zgodze sie ze sa tansze zrodła ogrzewania ale ja nie po to inwestowałem w tzn energooszczedne

rozwiazania aby dom 120 m ogrzewac kosztem 4 ton pelletu za 950 zl tona tymbardziej ze nei było ziomy w tym roku bede staral sie opisywac moje przerobki inwestycje i czekac na koniec sezonu grzewczego !narazie dzieku za wszystkie rady i opinie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie zgodze sie ze sa tansze zrodła ogrzewania ale ja nie po to inwestowałem w tzn energooszczedne

rozwiazania aby dom 120 m ogrzewac kosztem 4 ton pelletu za 950 zl tona tymbardziej ze nei było ziomy w tym roku

 

No ale pellet wcale nie jest energooszczędny. Jest to mniej więcej poziom gazu ziemnego, drożej wyszedłby już tylko gaz z butli i i olej, a Ty jeszcze musisz się przy tym narobić.

Ja ogrzewając 190m2 zeszły sezon zamknąłem kwotą 1700zł, a obecny pewnie zamknę 1600zł, bo na razie zużyłem mniej kWh niż rok temu i to liczę CO + CWU przy temp w domu +23st. Jak dodamy do tego, że przy ogrzewaniu nawet nie kiwnąłem palcem, czyli zero popiołu, zasypów, czyszczenia, itp to mogę powiedzieć, że zainwestowałem w system energooszczędny, wydałem na to mniej więcej tyle co Ty.

Na Twoim miejscu zleciłbym profesjonalny audyt energetyczny, bo kalkulator internetowy to niezbyt wiarygodne źródło. Z audytem w ręku będziesz mógł naciskać na instalatorów żeby doprowadzili twoją instalację do spalania jakie powinno być, bo tak to możesz sobie inwestować w to, czy tamto - instalatorzy zarobią jeszcze więcej, a zużycie wcale nie musi zmaleć:( Taki dom 120m2 to powinien potrzebować max 10000kWh/rok (przy średnim ociepleniu), więc przyjmując, że przy pellecie cena 1kWh to około 0,22zł za ogrzewanie powinieneś zapłacić 2200zł rocznie, a nie 4000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...