Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gałązki zasilające, odpowietrzanie grzejnika


Damianek555

Recommended Posts

Witam, otóż mam takie pytanie dotyczące przebiegu gałązek w instalacjach grawitacyjnych. Otóż zazwyczaj, w szczególności w rozdziałach dolnych niektóre grzejniki mają przebieg gałązek zasilających od pionu w dół. I w takim wypadku grzejnik nie musi mieć odpowietrznika gdyż zostanie samoczynnie odpowietrzony przez rury do pionu

 

Gałązka zasilająca.jpg

 

Chciałem wiedzieć co by było, gdyby taka gałązka zasilająca szła od pionu pod górkę do grzejnika ? Czy wówczas taki grzejnik by grzał, czy potrzebny by był odpowietrznik ? A jeśli tak, to gdzie ? Czy grzejnik mógłby wisieć w poziomie, czy też z jakimiś spadkami ?

 

Gałązka zasilająca 1.jpg

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Chciałem jeszcze wiedzieć co do odpowietrzeń grzejników i instalacji. Czy podczas napełniania instalacji wodą od początku ma znaczenie szybkość wpływania wody z wodociągu do instalacji ? A dokładniej czy powinno się wpuszczać wodę z zaworem otwartym na max. czy może tylko połowę zaworu ? Ma to jakieś znaczenie na prawidłowe napełnianie zładu i wypieranie powietrza z rur ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodą układ napełniamy powoli. Grzejniki wieszamy z minimalnym pochyłem w stronę odpowietrzenia. Po uspokojeniu się automatycznych odpowietrzników, sprawdzeniu poziomu, lub ciśnienia możemy zacząć odpowietrzać miejsca tego wymagające. Czynność do powtórzenia przez kolejne dni do chwili gdy nie stwierdzamy powietrza w instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poziomego wieszania grzejników - czy zawsze, dlaczego poziomo. Grzejniki mają bardzo różną konstrukcje, bywa, że montujemy grzejnik bez odpowietrzników itd. Bywa, że góra grzejnika nie pozwala na jednoznaczne określenie poziomu - długi, żeliwny - wklęsły lub wypukły na środku (0,5 cm)

Zachowanie minimalnego spadku pozwala zniwelować wady wywołane niedokładnościami montażu, konstrukcji grzejników. Wiara w poprawne wykonanie grzejnika, brak umiejętności precyzyjnego montażu i szukamy pomocy na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki wszystkie, zawsze montujemy ładnie i prawidłowo. Odmawiam montażu krzywo - jest to brzydko, i nie prawidłowo. Zamontowanie grzejnika z 1% spadkiem w stronę odpowietrzenia jest ładne i poprawne. Gdy już będziesz miał "dokładną" poziomnice sprawdź poziomy zobaczysz, że praktycznie poziom jest bardzo umowny. Gdy poziom - możliwy do ustawienia - będzie miał błąd - w złą stronę. Wieloletnie doświadczenie mówi : Grzejnik montujemy poziomo, zapewniając by niedokładność montażu (występuje zawsze) zamykała się w 1% pochyle w dobrą stronę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...