Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja piwnicy w lecie - przez rekuperator ?


Recommended Posts

Witam,

 

W nowym stosunkowo domu, mam piwnicę 80m2, głędoko osadzoną w gruncie. Za wentylację służą 4 otwory fi100mm plus dwa ciągi kominowe.

Probem pojawia się latem kiedy gorące powierze skrapla się w chłodnej piwnicy, w wakacje dochodzę do 19C i 99% wilgotności (zimą min 13C i 50%).

Wszelkie przemyślenia i eksperymenty latem co do zwiększenia lub zmniejszenia ilości powietrza, próby z wietrzeniem tylko w nocy, przynoszą raczej marne efekty :bash:. Zastanawiam się nad osuszaczem ale wtedy w zasadzie usuwam skutki, a nie działam na przyczynę. I tu pojawia się pomysł:

Instalacja prostego rekuperatora, który w lecie zasysając ciepłe powietrze skropli wilgoć przed wpusczeniem, schłodzonego już powietrza do piwnicy. Oczywiście w zimie zastosowanie było by standarowe do ogrzania powietrza nawiewanego.

I tu pytanie do fachowców czy zastosowanie rekupweracji do wentylacji piwnicy w lecie (w tym oszuszenia/schłodzenia powierza) ma sens ?

 

Z góry dziekuje za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie problemu nie będzie, o ile dom jest dobrze izolowany, to ściany będą ciepłe np koło +15 st ..

ale w lecie jak sam widzisz taka temp ścian jest za niska, a powietrze za ciepłe.

W zimie zaciągasz z zewnątrz bardzo suche powietrze, mimo swojej 99% wilgotności przy -10 jest suche jak pieprz ..

stąd wpływając do piwnicy i co ważne ogrzaniu.. zyskuje znacząco na pojemności, stąd masz 50%.

W lecie nie masz skąd czerpać powietrza o temp np 10 st .. które majac 99% po ogrzaniu się w pomieszczeniu

straci nasycenie. Problem jest poważny, bardzo mało rozeznany... bo każdy ma odwrotnie .. w zimie grzybki.

Jedyna rada ? prosta ? wymalować farbą która utworzy powłokę .. po której woda będzie spływać swobodnie, a nie wnikać do

środka..

Też będę się musiał zmierzyć z tym problemem u siebie.. jeszcze jak by nie powstał.. ale czuje że to samo grozi ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zjawisko o którym piszemy jest chyba dość znane i proste. Malowanie ścian powłoką nie przepusczalną raczej bym nie polecał. Po pierwsze jak to wygląda - woda na ścianach, po drugie wilgoć w powietrzu i tak będzie a takiej piwnicy nie użyjesz, wszystko co chłonne zapleśnieje, po trzecie na ścianach i tak wyrośnie grzyb - jak na silikonie w łazience na ten przykład. Skoro jeszcze nie budujesz to pomyśl o płytko zagłębionej piwnicy - ja już niestety tego nie zrobie. A i pamiętaj o izolacji wodnej/drenażu podręcznikowo a nie wg polskiej szkoły budowlanej - wiem co mówie bo przeżyłem.

Temat rekuperatora wentylacji piwnicy nadal otwarty, potrzebuje opinii fachowca ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w lecie faktycznie .. bez dostępu ciepłego powietrza będzie "suszej" ponieważ

im cieplejsze powietrze w środku tym więcej ma w sobie wilgoci .. a "wietrzenie" powietrzem o temp +30st i wilgotności 99% mówi samo za się.

jak na silikonie w łazience na ten przykład. Skoro jeszcze nie budujesz to pomyśl o płytko zagłębionej piwnicy - ja już niestety tego nie zrobie. A i pamiętaj o izolacji wodnej/drenażu podręcznikowo a nie wg polskiej szkoły budowlanej - wiem co mówie bo przeżyłem.

Temat rekuperatora wentylacji piwnicy nadal otwarty, potrzebuje opinii fachowca ....

Akurat na silikonie nie, ale pod silikonem jak najbardziej.. to wina fugi która raczy się wodą .. jak gąbka, pytanie na śniadanie, czemu akurat grzyba na płytkach nie ma ? i czemu płytki ? przecież jak by nie patrzeć płytki to wredny nie "oddychający" materiał.

a jednak wbrew swoim tyradom "fani oddychania ścian" je stosują .. istny paradoks.

 

Piwnica będzie cała schowana w ziemi, nie boję się ponieważ będzie miała po bokach tylko 50cm izolacji .. i pod płytą fu 30.. to tak na marginesie ..

a fachowcem się sam nie nazwę .. choć uważam że te klocki z parą wodną i zjawiskami dość dobrze opanowałem .. a przynajmniej

przekładam z języka technicznego, na język zrozumiały .. bo już nie raz hejta dostałem że ni hoo hoo nie kumają :(

 

Problem jest taki, to że ściana będzie wapnem malowana, to odsunie problem głębiej w przegrodę .. np między warstwę muru, a izolację.

Szczególnie dotkliwie przekonali się majstrowie .. zrywający prehistoryczne 5cm "izolacji" z murowanego, czy też ze szkieletora.

Zjawisko które się zwie (książkowo(kondensacja między warstwowa)

 

Co by Ci mogło pomóc ? klimatyzator .. zwykły przenośny klimatyzator, który mając bardzo zimny element skropli na sobie wodę

dalej puść powietrze suche ..

 

Ale może być tak ? że problem z wilgocią, co sugerujesz ponieważ

wspominasz o drenażu i izolacji, drenaż robiłem głęboki na 2,5 m tymi rencami

przerzuciłem masę m3 ziemi i żwiru, postarałem się o zabezpieczenie całości geowłókniną w tym rura 2x owinięta, na to warstwa żwiru.. 50cm blisko aż po powierzchnię ziemi, ponieważ miałem atak mikro żyłek wodnych ..

 

Założyłem że nic oprócz zimnego muru w piwnicy nie masz ..

a ten mur wilgotnieje tylko w lecie ..

 

Stąd racjonalne jest minimalnie, lub nie wietrzenie ? czemu ?ponieważ

powietrze mając +15 st i 99% a ściana ma + 17 to jest stan bezpieczny ...

jak tam wtłoczysz +30 i 99% ściana +17 to sam wiesz ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację nad którą pracuję. Jedno ciemne pomieszczenie w piwnicy pozostawiłem celowo bez żadnej izolacji. Jest pod poziomem gruntu i ma pełnić rolę spiżarki. Podczas upalnego lata i "wpadania" ciepłego powietrza ściany i podłoga rosi. Wydaje mi się że jedyne rozwiązanie to eliminować dostęp ciepłego powietrza lub wentylować powietrzem o zbliżonej temperaturze.

 

Aha, resztę piwnicy będę miał oddzielnie wentylowaną mechanicznie z rekuperatorem.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Carpenter78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszyskim za dyskusje, jest o czym myśleć, podsumowując:

1) Prosta rekuperacja (schładzanie powierza zasysanego zimnym z piwnicy) nie ma sensu bo podniesiemy temperaturę pomieszczeń

2) Idea z GWC warta przemyślenia aczkowliek na etapie po budowie trudna w implementacji

 

3) NIe mogę się dać przekonać narazie do niewietrzenia piwnicy w lecie, każde pomieszczenie bez wentylacji nie będzie miało zdrowego klimatu.

4) Tak samo pokrywanie ścian glazurą tudzież lamperią w mojej opinii nie jest rozwiązaniem

 

Zastanawia mnie jeszcze fenomen garaży podziemnych, gdzie jest chłodno, sucho i generalnie przewiewnie, ktoś ma pomysł jak to tam działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszyskim za dyskusje, jest o czym myśleć, podsumowując:

1) Prosta rekuperacja (schładzanie powierza zasysanego zimnym z piwnicy) nie ma sensu bo podniesiemy temperaturę pomieszczeń

2) Idea z GWC warta przemyślenia aczkowliek na etapie po budowie trudna w implementacji

 

3) NIe mogę się dać przekonać narazie do niewietrzenia piwnicy w lecie, każde pomieszczenie bez wentylacji nie będzie miało zdrowego klimatu.

4) Tak samo pokrywanie ścian glazurą tudzież lamperią w mojej opinii nie jest rozwiązaniem

 

Zastanawia mnie jeszcze fenomen garaży podziemnych, gdzie jest chłodno, sucho i generalnie przewiewnie, ktoś ma pomysł jak to tam działa ?

 

Od gwc tańsza jest klimatyzacja i odprowadzi wodę.

każde pomieszczenie bez wentylacji nie będzie miało zdrowego klimatu.
Wentylacja jest dla ludzi, nie kubatury, czy pomieszczeń. Wilgoć w niezamieszkałej piwnicy, przy skutecznej hydroizolacji ( wyklucza wodę z zewnątrz) może być wyłącznie z powietrza, czyli z wentylacji. Może, nie znaczy musi. Wszystko zależy od temperatury w piwnicy i parametrów ( temperatura i wilgotność względna ) powietrza zewnętrznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze fenomen garaży podziemnych, gdzie jest chłodno, sucho i generalnie przewiewnie, ktoś ma pomysł jak to tam działa ?

 

Duża kubatura garażu i 4 - 6 wymian na godzinę załatwia sprawę.

 

Jeśli woda na twoich ścianach bierze się wyłącznie z powietrza wentylacyjnego to rozwiązaniem jest izolacja od wewnątrz, tak by powietrze wentylacyjne nie stykało się z wychłodzoną ścianą. Co to kondensacja międzywarstwowa wiesz, więc sobie policzysz dla swojego przypadku ile tej izolacji potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...