Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w zaprojektowaniu rekuperacji


Recommended Posts

Witam serdecznie,

mam wielką prośbę o pomoc przy zaprojektowaniu wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego. Wszelkie sugestie mile widziane.

 

Informacje podstawowe:

 

Dom parterowy z płaskim dachem położony na dużej działce, na otwartej przestrzeni (przed i za domem pola o długości ok 2km, brak sąsiedztwa w promieniu 200m. Planowany termin rozpoczęcia budowy to czerwiec tego roku. Wentylacja ma zostać połączona z rurowym GWC (rura w linii prostej ok 50m). System wentylacji opierać się będzie na rekuperatorze VENTS VUT 300 H MINI EC (biorę pod uwagę fakt iż za rok mogą pojawić się lepsze propozycje) a rozprowadzenie oparte będzie na systemie PE-FLEX (przewody 75/63, skrzynki rozdzielcze i rozprężne).

 

Dane budynku:

 

- pow. ok 130m2

- kubatura 350m3

- 2 użytkowników (możliwe że do czasu przeprowadzki będzie 3 :rolleyes: )

- pokoje 6 i 7 z rysunku prawdopodobnie nie będą użytkowane w pierwszych latach dlatego chciałbym zamontować anemostaty regulowane aby ograniczyć w nich wentylację na korzyść używanych pomieszczeń

 

Opis pierwotnego projektu:

 

- reku zamontowane w kotłowni połączone ze skrzynkami rozdzielczymi przy pomocy przewodów izolowanych 160mm

- od skrzynek rozdzielczych do rozprężnych przewody PE-FLEX 75/63 montowane pod stropem (sufity podwieszane) w następującej ilości;

- 1, salon 2 nawiewy na potrójnych przewodach

- 8, sypialnia 1 nawiew na podwójnych przewodach

- 7, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie

- 6, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie

- 2, kuchna jeden wywiew na poczwórnym przewodzie

- 3, pralnia 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

- 4, mała łazienka 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

- 5, duża łazienka 1 wywiew na potrójnym przewodzie

- 10, korytarz 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

 

Tym sposobem mamy 10 kanałów nawiewnych i 10 kanałów wywiewnych. Co o tym myślicie? Pozdrawiam

reku.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- od skrzynek rozdzielczych do rozprężnych przewody PE-FLEX 75/63 montowane pod stropem (sufity podwieszane) w następującej ilości;

- 1, salon 2 nawiewy na potrójnych przewodach

- 8, sypialnia 1 nawiew na podwójnych przewodach

- 7, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie

- 6, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie

- 2, kuchna jeden wywiew na poczwórnym przewodzie

- 3, pralnia 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

- 4, mała łazienka 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

- 5, duża łazienka 1 wywiew na potrójnym przewodzie

- 10, korytarz 1 wywiew na pojedynczym przewodzie

 

Ta centrala ma wyjście niecałe 130cm2 kanał 75/63mm to 30 cm 2 - czyli na nawiewie i wywiewie optymalnie będzie po 5 kanałów 75/63mm - więcej kanałów nie poprawi wentylacji.

- Nie robi się wywiewów poza łazienkami i małym w kuchni, bo nie da się zbilansować wentylacji. Wywiewy te zabiorą powietrze z łazienek.

- do suszenia w pralni zdecydowanie lepiej podawać powietrze suche i czyste, niż zepsute wilgotne. Skuteczniej wysuszy i da trochę wilgoci na pokoje!!!

System wentylacji opierać się będzie na rekuperatorze VENTS VUT 300 H MINI EC
Nie ma sensu robić gwc w ogóle a do tak małej centrali, to nieporozumienie. Pan zamiast gwc kupi porządną i cichą centralę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Oczywiście wywiew z korytarza zniknie sam nie wiem czemu go tam wrysowałem. Natomiast jeśli chodzi o ilość kanałów to bardziej zależało mi na odpowiednim "podziale" powietrza i tak w salonie i w głównej sypialni gdzie będzie przebywać więcej osób nie chciałbym dawać tyle samo powietrza co w pozostałych pokojach w których spać będą po jednej osobie na pokój. Odnośnie GWC to mam fajną działkę na której nie ma problemu z rozmieszczeniem rur, mam też dostęp do własnej koparki więc szkoda byłoby nie skorzystać. Gdyby w upały udało się nawet bardzo delikatnie schłodzić pomieszczenia to byłbym zadowolony. Jakiego wydatku powietrza centralę Pan w takim razie proponuje i jakiej długości GWC do takiej kubatury? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie GWC to mam fajną działkę na której nie ma problemu z rozmieszczeniem rur, mam też dostęp do własnej koparki więc szkoda byłoby nie skorzystać. Gdyby w upały udało się nawet bardzo delikatnie schłodzić pomieszczenia to byłbym zadowolony. Jakiego wydatku powietrza centralę Pan w takim razie proponuje i jakiej długości GWC do takiej kubatury?
Tyle, że gwc chłodzi bardzo mizernie i wszędzie ( nawet tam gdzie jest chłodno) poza tym kanały! Kanał nie trujący to koszt 4000-5000zł za 50m taniego , a taki co się nie popęka to drożej .

Klimatyzacja 3kW kosztuje połowę taniej i do tego ogrzewa taniej niż węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat o koszty ogrzewania się nie martwię, ojciec jest leśniczym więc dostęp do opału dobrego opału będę miał. Bardziej niż o koszty chodzi mi o komfort mieszkania stąd wentylacja mechaniczna. Nie upieram się na GWC, wiem że klimatyzacja to nie są jakieś ogromne koszty chłodzenia latem a bardziej symboliczne jeśli chodzi o rachunki za prąd. Jeśli da się dzięki temu przyoszczędzić na mniej wydajnej centrali za sprawą rezygnacji z GWC a samo GWC też kosztuje więc nie mówię NIE dla takiego rozwiązania. Pytanie czy da się połączyć wentylację mechaniczną z klimatyzatorem tak aby zimne powietrze było rozprowadzane przy pomocy przewodów wentylacji mechanicznej? Jakie są koszty takiego rozwiązania i czy ma Pan w swojej ofercie takie urządzenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat o koszty ogrzewania się nie martwię, ojciec jest leśniczym więc dostęp do opału dobrego opału będę miał. Bardziej niż o koszty chodzi mi o komfort mieszkania stąd wentylacja mechaniczna. Nie upieram się na GWC, wiem że klimatyzacja to nie są jakieś ogromne koszty chłodzenia latem a bardziej symboliczne jeśli chodzi o rachunki za prąd. Jeśli da się dzięki temu przyoszczędzić na mniej wydajnej centrali za sprawą rezygnacji z GWC a samo GWC też kosztuje więc nie mówię NIE dla takiego rozwiązania. Pytanie czy da się połączyć wentylację mechaniczną z klimatyzatorem tak aby zimne powietrze było rozprowadzane przy pomocy przewodów wentylacji mechanicznej? Jakie są koszty takiego rozwiązania i czy ma Pan w swojej ofercie takie urządzenia?

 

Klimatyzacja wcale więcej nie pobierze niż centrala przy chłodzeniu. Poza tym, zaletą klimatyzacji jest, że może być nie podłączona do wentylacji. Można ją dzięki temu skoncentrować na np. salonie.

Ogrzewanie klimatyzacją jest tańsze niż węglem, a darmowe drewno? Jak długo? Myśli Pan, że pozwolą korzystać z ciepła "pozalicznikowego" bez akcyzy? Gdy wprowadzą standard zeroenegetyczny?

Może Pan produkować paliwo z oleju rzepakowego czy spirytus, ale nie może Pan na tym jeździć.

Poza tym, co jak nie będzie komu napalić ( wyjazd, choroba...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie od urodzenia mieszkam na wsi i palenie w centralnym nie stanowi dla mnie problemu, wiem że są osoby dla których taka forma ciepła jest niewygodna i instalują bezobsługowe ogrzewanie, dla mnie jednak nie jest to problem bo na wsi wszystko przychodzi trudniej - do sklepu trzeba jechać, wszędzie jest dalej i wiele rzeczy trzeba zrobić samemu nie licząc na to że ktoś odśnieży podjazd jak w mieście. Ale to ma swój urok i dla mnie to akurat spora zaleta, gorzej bym się czuł w zatłoczonym mieście gdzie dużo rzeczy przychodziłoby mi z automatu - o tym nie dyskutujmy bo to styl życia i każdy wybiera odpowiedni dla siebie. Skupmy się na wentylacji/klimatyzacji. Nie lubię przesadnie niskich temperatur gdy na dworze jest 34 st Celsjusza. Klimatyzację w samochodzie ustawiam na 23 st a nie jak niektórzy na 16-18. Zależy mi na delikatnym chłodzie więc bardziej wolałbym delikatnie schłodzić pomieszczenia do których są nawiewy niż założyć klimatyzator tylko w sypialni. Czy istnieje taka możliwość aby na nawiewie z reku był zamontowany klimatyzator i jaki to musi być klimatyzator oraz czy jest do tego wymagana jakaś specjalna centrala?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 st Celsjusza. Klimatyzację w samochodzie ustawiam na 23 st a nie jak niektórzy na 16-18. Zależy mi na delikatnym chłodzie więc bardziej wolałbym delikatnie schłodzić pomieszczenia do których są nawiewy niż założyć klimatyzator tylko w sypialni.
Ja mam i w samochodzie i w mieszkaniu 24st.C

By wyciągnąć tyle z gwc co z małego splita, centrala musi być 600m3/h. mało tego, split da całą moc w konkretne pomieszczenie np. salon a centrala na wszystkie to rozbije.

Nie ma dużego problemu, jeżeli dom nie jest izolowany, tylko ocieplony. Jak izolacja jest zrobiona "na lato" a nie "na zimę". Klimatyzacja jest konieczna ( najlepiej kanałowa) w domach izolowanych. Temperatura w domach izolowanych,bez klimatyzacji może być wyższa niż na zewnątrz.

Czy istnieje taka możliwość aby na nawiewie z reku był zamontowany klimatyzator i jaki to musi być klimatyzator oraz czy jest do tego wymagana jakaś specjalna centrala?
Tak, tylko po co generować takie koszty? Wg mnie lepiej to zrobić dobrze i znacznie taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż chyba coraz bardziej przekonuję się do klimatyzacji zamiast GWC, z tego co patrzyłem SPLIT np. od LG 3.5KW to koszt około 1700zł + montaż, czyli praktycznie cena GWC na rurach PCV które nie są przeznaczone do wentylacji. A podejrzewam że aby schłodzić dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 50m2 klimatyzacja nie będzie musiała chodzić na maksymalnej mocy i będzie zużywać mało prądu. A jaką centralę do domu 350m3 i 2-4 osób Pan poleca? Taka żeby była cicha, oszczędna i rozsądna cenowo? Bo rozumiem że VENTS'a Pan nie poleca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż chyba coraz bardziej przekonuję się do klimatyzacji zamiast GWC, z tego co patrzyłem SPLIT np. od LG 3.5KW to koszt około 1700zł + montaż, czyli praktycznie cena GWC na rurach PCV które nie są przeznaczone do wentylacji. A podejrzewam że aby schłodzić dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 50m2 klimatyzacja nie będzie musiała chodzić na maksymalnej mocy i będzie zużywać mało prądu. A jaką centralę do domu 350m3 i 2-4 osób Pan poleca? Taka żeby była cicha, oszczędna i rozsądna cenowo? Bo rozumiem że VENTS'a Pan nie poleca?

 

Klimatyzacja pobierze kWh tyle co centrala. By z gwc "wycisnąć" 3kW trzeba 60m kanału i centralę 600m3/h.

Zamiast gwc + vents kupi Pan klimatyzację + onyx dream 200.

Z tym, że warto kupić taką co grzeje klimatyzację "inwertor" A+ w takie zimy jak ostatnia, to będzie Pan palił ze dwa tygodnie, lub wcale.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię to ( na wszelki wypadek ) na przykładzie. Ma Pan określoną ilość wody, na butelka 1.5l typu PET przechylona gwintem do dołu. Strumień trzeba przetransportować o 2m okrągłym kanałem. Są obok siebie 2 kanały 2m o spadku '10 pierwszy 1/10 cala drugi 1 cal trzeci 10 cali.

Przekona się Pan, że najszybciej przeleci woda w kanale 1 cal.

 

Skoro optymalnie wychodzi jeden kanał, to należy tak robić.

Po dwa i trzy kanały stosuje się na wywiewie. Kanałów ma być tyle samo z anemostatów jest znacznie mniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na moim przykładzie proponuje Pan aby nawiewy były realizowane na jednym kanale 75/63? Czy prędkość powietrza nie będzie zbyt duża powodując hałas? Przyjmując dla tego domu centralę o wydatku 300m3, 5 kanałów nawiewnych czyli 60m3 na kanał - czy to nie za dużo? Oczywiście przy założeniu że centrala chodzi na max obrotach. A co Pan myśli o tym aby dać jeszcze jeden anemostat w jadalni przy oknie narożnikowym? I czy jeden wywiew w kuchni wystarczy czy dać dwa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na moim przykładzie proponuje Pan aby nawiewy były realizowane na jednym kanale 75/63? Czy prędkość powietrza nie będzie zbyt duża powodując hałas? Przyjmując dla tego domu centralę o wydatku 300m3, 5 kanałów nawiewnych czyli 60m3 na kanał - czy to nie za dużo? Oczywiście przy założeniu że centrala chodzi na max obrotach. A co Pan myśli o tym aby dać jeszcze jeden anemostat w jadalni przy oknie narożnikowym? I czy jeden wywiew w kuchni wystarczy czy dać dwa?

 

Gdzie ma Pan, że do centrali 300m3/h jest 5 kanałów? Do centrali z wyjściem fi 125mm jest 5 kanałów, do centrali z wyjściem 160mm jest 8 kanałów

fi 160 mm to 200 cm 2 + 20% to 240 cm 2 fi 63 mm wewnątrz to 30cm 2 x 8 to 240

 

Jak ma Pan 6 anemostatów nawiewnych to do dwóch będą podwójne kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...