Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODŁOGÓWKA - jak zwiększyć przepływ na rozdzielaczach?


szymasz

Recommended Posts

WITAM

Mam problem z uzyskaniem optymalnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. A mianowicie niedawno założyłem na rozdzielacze przepływomierze bo takich nie miałem wczesniej a chciałem zobaczyć jaki mam przepływ na poszczegolnych sekcjach i co się okazało jest bardzo niski nawet nie ma 1l/m. I podejrzewał ze tu właśnie jest problem dogrzania pokoi ponieważ jest słaby przepływ. Moja instalacja to dwa rozdzielacze po 9 sekcji zasilane piecem hoval top gaz. Pompka jest ustawiona na 3 instalacja bez grzejników tylko ogrzewanie podłogowe i ścienne. Nadmieniam ze obwody są dobrze odpowietrzone sekcje są różnej długości od 15 MB. po ok 80 MB i oczywiście największy problem jest przy dłuższych sekcjach tam w pokojach jest chlodniej. Sekcje wyrownalem do jednakowego przepływu i nic. Natomiast jeżeli np. Zakręca jeden z rozdzielaczy to przepływ się zwiększa i mam ok 2,5l/m i wtedy jest dobrze. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Mam problem z uzyskaniem optymalnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. A mianowicie niedawno założyłem na rozdzielacze przepływomierze bo takich nie miałem wczesniej a chciałem zobaczyć jaki mam przepływ na poszczegolnych sekcjach i co się okazało jest bardzo niski nawet nie ma 1l/m. I podejrzewał ze tu właśnie jest problem dogrzania pokoi ponieważ jest słaby przepływ. Moja instalacja to dwa rozdzielacze po 9 sekcji zasilane piecem hoval top gaz. Pompka jest ustawiona na 3 instalacja bez grzejników tylko ogrzewanie podłogowe i ścienne. Nadmieniam ze obwody są dobrze odpowietrzone sekcje są różnej długości od 15 MB. po ok 80 MB i oczywiście największy problem jest przy dłuższych sekcjach tam w pokojach jest chlodniej. Sekcje wyrownalem do jednakowego przepływu i nic. Natomiast jeżeli np. Zakręca jeden z rozdzielaczy to przepływ się zwiększa i mam ok 2,5l/m i wtedy jest dobrze. Proszę o pomoc

 

 

Możliwe że masz za mały przekrój rur dochodzących do rozdzielaczy lub jakieś trefne pompki, u mnie pętle mają niektóre ponad 100m i na drugim biegu pompki mam 1l/min (pompka 25-40). U mnie spokojnie przepływ 1l/min wystarcza aby przy mrozach z pracą kilka godzin dziennie pompki utrzymywać 22C.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoce prawdopodobne ,że trzeba mocną pompę i zwrotnicę;)

 

Ale tak poważnie .Masz bałagan w prostej kotłowni a już ten zawór 3 drogowy z białą głowica to o pomste woła.

Zawór 3 drogowy na zasilaniu siłownikiem do dołu -pozycja nie dopuszczalna wg dtr.

 

Wytnij to wszystko i zrób z głową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoce prawdopodobne ,że trzeba mocną pompę i zwrotnicę;)

 

Ale tak poważnie .Masz bałagan w prostej kotłowni a już ten zawór 3 drogowy z białą głowica to o pomste woła.

Zawór 3 drogowy na zasilaniu siłownikiem do dołu -pozycja nie dopuszczalna wg dtr.

 

Wytnij to wszystko i zrób z głową

 

Cieszę się ze jest jakieś zainteresowanie bo nikt nie umiał mi pomoc. Ten zawór 3d na zasilaniu odcina mi CO kiedy piec ląduje CWU. Napisales z głową to co masz na myśli? Jakbys ty to zrobił. Ja nie mam pojęcia na ten temat a fachowiec mówi ze to jest dobrze zrobione i ze przepływ widocznie taki mysi byc. Ale oczywiście ja to odczuwał na rachunkach i komforcie cieplnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

... Sekcje wyrownalem do jednakowego przepływu i nic. Natomiast jeżeli np. Zakręca jeden z rozdzielaczy to przepływ się zwiększa i mam ok 2,5l/m i wtedy jest dobrze. Proszę o pomoc

 

Tego raczej nie powinieneś robić, jak sam pisałeś masz pętle różnej długości od 15 do 80 mb, więc sytuacja będzie taka że krótkie pętle będą miały przepływy stosunkowo mniejsze zaś długie większe. Na Twoim miejscu próbowałbym zwiększyć przepływ w długich pętlach a dławić na krótkich. Natomiast problem może też dotyczyć układu po stronie instalacji źródła ciepła i nie będziesz miał możliwości zwiększenia przepływów na rozdzielaczu do póki go nie poprawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...