Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Junkers Smart 14-3C + solar VITOSOL 300-T jak razem spiąć?


przemekvip20

Recommended Posts

Witam,

 

zamontowano mi ostatnio kolektory dofinansowane przez gmine i jest to zestaw VITOSOL 200-T ze sterownikiem SOLARCOMP 911. Niestety jest to tak zamontowane, ze piec (Junkers Cerapur Smart 14-3C + FW200) nie widzi tej instalacji, a przynajmniej na sterowniku w zadnym menu nie ma opcji "Solar".

 

czy warto byloby zintegrowac razem te dwa systemy, czy ustawic poprostu na FW200 wymaganą temperature CWU powiedzmy na 38 stC i zostawić tak jak jest? moglby mi ktoś doradzić jak najlepiej wykorzystać taki zestaw?

Edytowane przez przemekvip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Kolego zintegrowanie obu systemów jest chyba niemożliwe i trzeba się z tym pogodzić. Jeżeli automatyka kotła nie przewiduje sterowania kolektorem słonecznym to pakowanie się w koszty zakupu czegoś co pozwoliło by zapanować nad całością jest bez sensu. Proponuję ustawienie jak najniższej temperatury CWU w okresie kiedy możemy korzystać ze słoneczka (dzień ).Z drugiej strony nawet jak będziesz miał nagrzany zbiornik do około 40 stopni solar i tak będzie dogrzewał zbiornik ponieważ wężownica kolektora grzeje dół zbiornika gdzie jest najżimniejsza woda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zybie z tego co widze na stronie producenta LINK to moj kociołek ma mozliwosc wspolpracy z kolektorami solarnymi.

 

W specyfikacji regulatora FW 200 jest cos takiego:

 

- opatentowana optymalizacja podgrzewania solarnego c.w.u.

- regulacja solarnego podgrzewania c.w.u. w połączeniu z modułem solarnym ISM1

 

czyli prawdopodobnie dokupując modul ISM1 moglbym z poziomu FW 200 sterowac rowniez instalacja solarna.

 

czy Ty miales na mysli inne ograniczenia mojego pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie znam automatyki tego kotła i jej możliwości, jeżeli jest taka możliwość to możesz to wykorzystać. Jednak możesz przetestować zachowanie się układu w obecnej sytuacji ustawiając najniższą temperaturę CWU w okresie dziennym żeby dać szansę solarom. Podgrzewanie zbiornika przez piec załącz około 16-17 godziny. Oczywiście grzanie zbiornika przez solar będzie w każdej chwili, ponieważ podgrzewanie następuje w pierwszej kolejności wody zimnej wpływającej do zbiornika. Po czasie testowania sam zdecydujesz czy warto inwestować w poszerzenie automatyki kotła na potrzeby paneli słonecznych.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...