Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Na wiosnę planuję rozpocząć budowę,

W projekcie mam drzwi zewnętrzne takie:

Wymiary w świetle otworu: 100 / 235

Wymiary zewnętrzne: 98 / 234

Wymiary w świetle ościeżnicy: 90 / 230

 

Znajomy jednak powiedział mi że są to drzwi niestandardowe i polecił nad zastanowieniem się zrobienia otworu w trakcie budowy stanu surowego otwartego dostosowanego do "standardu".

 

Jest coś takiego jak standard w drzwiach zewnętrznych?

czy każdy producent ma innej wielkości "swój standard".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można najpierw wstępnie wybrać drzwi z konkretną ościeżnicą, bo i tu są różnice. Czy chcesz ościeżnicę pełną czy ciepłą z alu+przekładki, czy też pogrubioną alu+przekładki. Każda ma inny wymiar z luzem montażowym, a zostawiać 10cm luzu to już przesada i później kombinowanie co zrobić.

Ja wiem, że to nie etap na wybieranie drzwi ale można wybrać producenta i serię a później tylko model, kolor i osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt że teraz pojawiło się bardzo dużo opcji w "typowych" szerokościach, szczególnie w cieplejszych rozwiązaniach, ale od lat - w miarę standardowy otwór to - tak jak napisał Cinek - ok 102-3 x 210.

Najważniejsza jest tu wysokość - zdecydowana większość drzwi ma ok 207-208cm wysokości.

Jest za to niewiele firm, które zrobią drzwi wyższe, a jeśli już to niemal zawsze wiąże się to z dopłatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to z czym ostatnio muszą borykać się Inwestorzy to wolałbym zrobić o 2-3cm za niski otwór drzwiowy niż za wysoki o tą samą wartość (po uwzględnieniu już luzu montażowego). Łatwiej, lepiej i taniej skrócić drzwi, niż szukać skomplikowanych rozwiązań z opuszczaniem nadproży, nadlewką na całą podłogę itd.

Pytam się na boga kto to projektuje i czy taka osoba miała jakiekolwiek doświadczenie na budowie. Zachęcam projektantów przejechać się na budowę i porozmawiać z wykonawcami jakie są standardy od producentów (różnych elementów domu).

 

Do tego zgodzę się z Finem - pal licho szerokość (mniejszy ból), skupić się należy na wysokości i dobrze ją obliczyć (chudziak, styro, wylewki itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypnę się do tematu...

czy warto stosować podkład z xps np 10 cm pod dół ościeżnicy drzwi (pod próg) coś jak ciepły parapet xps przy oknach ? Czy taki zabieg raczej niewiele pomaga? Kupujemy dosyć ciepłe drzwi i chciałbym żeby były poprawnie zamontowane ( na około będzie taśma po obu stronach - paro-przepuszczalna i paroszczelna tak jak w oknach) ale czy przy ciepłym montażu drzwi stosuje się też podkład ?

Dom z piwnicą lany strop - do stropu obok drzwi wejściowych będziemy mieli dolany kolejny strop na kolumnie i schody. Strop oczywiście zaizoluję min 10cm031 i tu pytanie czy warto dać wyżej drzwi pod nie też 10cm i połączyć obie te izolacje. Na izolację od zewnątrz i wewnątrz dodatkowa wylewka i płytki. Dodatkowo planuję dać później styropian w posadzce w poprzek drzwi żeby wyeliminować mostek między posadzką przed drzwiami a posadzką za drzwiami w środku. W starym domu mamy drzwi zamontowane na tej samej płycie betonowej a na niej drzwi i jest jebitny most i mega zimna podłoga przed drzwiami. W nowym domu chciałbym tego uniknąć (tym bardziej że grzanie będzie PC z temperaturą max 35stopni)

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...