Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tuluza na finiszu czyli Wanilia ucieka na wieś


Recommended Posts

Aga, są jeszcze inne piękne ogrody w PL :) choć Wojsławice, to szczególne miejsce.

A gdybyś wybierała się do Holandii, zaplanuj wizytę w królestwie cebulowych w Keukenhof. Ogród jest otwarty co roku bardzo krótko. W przyszłym roku między 23 marca a 21 maja. Warto zobaczyć to co tam wtedy kwitnie http://www.keukenhof.nl/en/footer/about-keukenhof/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprzedają :) Tam jest spora szkółka. Drugie miejsce gdzie możesz kupić bliżej, to Konstantynów Łodzki, szkółka Ciepłuchy. Mają ogromny wybór i jakościowo będzie to samo co z Wojsławic, a może nawet lepsze. Ciepłucha to bardzo stara szkółka wyspecjalizowana w azaliach i rhododendronach. inne rośliny wprowadzili dość niedawno. Sama szkółka prowadzi sprzedaż detaliczną wyłącznie na miejscu, ale mają też sklep internetowy.

Szkółka

internetowo

Na stronie znajdziesz galerię i opisy różaneczników ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, umieram z ciekawości, co to za kwiatki były w tej żółto-czerwono-rudej kompozycji!! Wiesz już? Zgadywałam po liściach, które ewidentnie są werbenowate. To prawda, ciężko znaleźć żółtą, ale się zdarzają. Daj znać co to! :)

 

Tomkowa dopiero w czwartek będę wiedziała ( i kwiatki też będę miała ;) ).

 

 

Takie pytanie mam : jakiej wielkości różaneczniki najlepiej kupować i jakie rośliny dobrze się z nimi czują? Pestka myślisz że jak podjadę do szkółki Ciepłuchy to mi doradzą czy tam raczej sprzedaż na szybko? Chciałabym kupić jakieś 6 sztuk, wstępnie wybrałam odmiany..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzą. Ja kiedyś gadałam z nimi przez telefon i pytałam o różne rhododendrony.

 

Rhododendrony i azalie, to rośliny wrzosowate :) i już masz odpowiedź. No, prawie. Najwazniejsza jest gleba, bo lubią kwaśną i do takiej gleby trzeba dobierać rośliny. Poza tym nie lubią być wystawione przez cały dzień na pełne słońce. to podstawa. A zimą muszą być osłonięte przed wiatrem, bo tracą wodę bardzo szybko.

Na stronie Ciepłuchy jest http://www.cieplucha.com.pl/pl/uprawa tu przeczytaj przede wszystkim.

Tu są dodatkowe informacje http://www.rhododendron.pl/wydarzenia/1/uprawa z podziałem na problemy, szkodniki itd.

 

Sadzić możesz nawet bardzo duże. Jesienią posadziliśmy tego ze zdjęcia i właśnie kwitnie. Ma prawie 150 cm wysokości. One świetnie znoszą uprawę w donicach, więc nie ma problemu.

 

I2015_10-15pazdziernik-rhododendron_MG_3397w.jpg 2016_05-26maj-P1010001w.jpg

 

Z Rhododendronami możesz sadzić wszystkie kwaśnolubne i te, które nie grymaszą zbytnio na glebę, są tolerancyjne.

 

Elfir prowadzi doskonały wątek z zestawieniami roślin na różne warunki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-ro%C5%9Blin-w-zale%C5%BCno%C5%9Bci-od-typu-gleby-wilgotno%C5%9Bci-i-odczynu

 

Wymienia dużo roślin, m.in. Kalmie. Mało kto wie, że te krzewy są znakomite do kompozycji z Rhododendronami i azaliami, bo zaczynają kwitnąć, gdy gdy te już kończą.

 

Elfir nie pisze o trawach ozdobnych, ale także wśród nich są takie, które rosną na glebach kwaśnych. Surowiński wymienia je w artykule o trawach na wrzosowiskach http://trawyozdobne.com/poradnik-o-ogrodach/trawy-na-wrzosowiska/366-trawy-na-wrzosowiskach.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZięki pestka, poczytałam :) Chciałabym stworzyć jakąś przemyślaną kompozycję żeby nie przesadzać potem niepotrzebnie. Kalmie bardzo ładne są, :) Wygląda na to że czas na myślenie mam do jesieni bo olśniło mnie że przecież wokół domu będzie rozkładane rusztowanie...

 

 

Wiecie że wciąż szukam stolika kawowego? Jestem już pewna że chcę żeby był w kolorze jasnego drewna, coś takiego

 

PL-JO076WWAYZNMPL-1-newproduct.jpg

 

Forma podobna do tego

 

89ec3f6149b138dacf7be654c45f696f.jpg

 

Może być też coś prostszego. JAkieś pomysły poza WW? Bo tam nie mogę trafic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno to sobie rozbielisz, żeby było jak na tej konsolce.

 

Na bonami jest dziś stolik w tym stylu, ale cena jak dla mnie nie do przyjęcia

stolik commodio

 

Szukaj mebli na OLX, na Allegro.

 

Może u tego typu sprzedawcy coś znajdziesz link Ja poluję tu na fotel do pary dla mojego dziadkowego ;)

Od tego kupiłam witrynkę, bardzo tanio.

Tu też widziałam kilka razy fajne meble w dobrej cenie.

 

Pogrzeb :) na pewno coś znajdziesz, bo takich handlarzy jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka stolik z Bonami jest niemal idealny, za wyjątkiem ceny :p

 

A u jednego ze sprzedawców coś takiego jest

 

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/016707690/1_f.jpg?1448971608

 

Oczywiście serducho mi mocniej zabiło i już widzę zestaw na tarasie ;) Tyle że taras póki co tylko częściowo zadaszony i nie wiem czy malowanie czymś przeznaczonym "na zewnątrz" zabezpieczy wystarczająco takie meble?

 

 

A wczoraj byłam służbowo w takiej zaniedbanej szopko-stajence i stał tam kufer, piękny! Musiałam się ugryźć w język żeby nie zapytać czy przypadkiem Pan go nie chce sprzedać, pewnie by za flaszkę poszedł :D

Edytowane przez waniliana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te meble i mam także gięte krzesła z Radomska tylko młodsze, z czasów gdy robili serie dla IKEA. Mam też jedno gięte krzesło oryginalne Thonet. Uchowało się jeszcze sprzed II wojny :).

Pierwszą gabrykę w Radomsku założył pradziad dzisiejszej rodziny Thonet, pod koniec IXX wieku i początkowo produkował tylko bukowe forniry w przystosowanym do takiej produkcji młynie parowym.

Te, które Ci się podobają, nie są tak stare jak podaje sprzedawca i najprawdopodobnie wyprodukowano je w drugiej fabryce mebli giętych, którą w Radomsku założył jakiś Niemiec czy Żyd (nazwisko chyba na W) o 30 lat później od Thoneta. Twoje wypatrzone krzesła pochodzą pewnie z niej ponieważ ta fabryka sygnowała po II wojnie swoje wyroby tak jak sprzedawca opisuje :yes: Poza tym mają nieco inny kształt. Thonet do dziś trzyma się niemal w 100% wzoru wymyślonego w 1850 roku. Dlatego przypuszczam, że to produkcja tej drugiej fabryki. Są spore różnice i w kształcie siedziska, fromie obarcia, sposobie umocowania poprzeczek na plecach oparcia.

Tak czy siak to bardzo solidne meble i powinny być bukowe. Moje krzesło nigdy nie było naprawiane. Wszystkie śruby trzymają bez dokręcania. Krzywdę zrobiła mu moja córka, która przemalowała je byle jaką lakierobejcą na ciemno. Czeka mnie z tego powodu rozmontowanie mebelka i oszlifowanie. Bez rozmontowania nie da się tego zrobić dobrze. Na szczęście kolor nie wlazł w drewno, bo dziecko nie oczyściło wcześniej krzesełka z politury.

 

A więc Wani, podchodź do tych krzeseł z szacunkiem, bo to nie byle co.

 

W Jysku mają tanią i znakomitą folię przezroczystą sprzedawaną na metry. Zrobiłam z niej pokrowiec przeciwdeszczowy na meble ogrodowe. Jeszcze muszę obszyć krawędzie taśmą i nie mogę znaleźć na to dość czasu, a to ręczna upierdliwa robota.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, to mało pomaga, mam nadzieję , że nie szkodzi. .... od roku fusy kawy zalewam zimną wodą, a potem leję pod jałowca albo pod swierk we wrzosy :cool:

 

Mmikka, KAWA ZAKWASZA, nie rób jałowcowi i świerkowi krzywdy. Lej pod te rośliny, które lubią kwaśną ziemię, np. rhododendrony, azalie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikka zajrzyj do wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198593-Zestawienia-ro%C5%9Blin-w-zale%C5%BCno%C5%9Bci-od-typu-gleby-wilgotno%C5%9Bci-i-odczynu

Będziesz wiedziała, które rośliny jaką glebę i inne warunki lubią. Elfir zrobiła listę już dawno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Wani, więc u Ciebie, powoli, ale cały czas do przodu :-)

Ściana wyschła? Było ciepło w ostatnim czasie, to pewnie tak :-)

 

fusy z kawy zakwaszają? A na kompost można sypać?

 

Pestka, fajny ten zestaw roślin na rożne gleby, ale wynika z niego, że sosny i świerki to rosną wszędzie i na wszystkich rodzajach gleb- pogubiłam się:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...