Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tuluza na finiszu czyli Wanilia ucieka na wieś


Recommended Posts

Tak jest z roślinami. U mnie np. grujeczniki padają jeden po drugim. O azalie muszę ciężko walczyć. Po kilku latach dopiero teraz zaczynają mieć tyle liści co trzeba. Dotąd kwitły, a potem łysiały :( Nie mogę dojść do ładu z wieloma roślinami. Inne szaleją choć o nie nie dbam specjalnie

 

Filmy z ogrodów Oudolfa https://www.youtube.com/results?search_query=oudolf+piet

 

Wani, mail z Vlinderhof poszedł. Były w Pl wydane książki, w których są jego ogrody. Ale tylko w jednej jest bardziej szczegółowo. Inne to albumy. Mogę Ci wysłać kilka ciekawych książek, najczęściej już nie do kupienia, chyba, że z drugiej ręki.

Plany rabat 6 angielskich projektantów, m.in Oudolfa są w Kingsbury Noel, Projektowanie rabat. Mam w PDFie. Niezbyt starannie opracowane po skanowaniu, ale jest. Kiedyś mi ją pożyczono. Fajne są też: Ellis Barbara, Rosliny Okrywowe; Sztuka projektowania ogrodów; Eco sztuczki w ogrodzie; Ogrody, projekty, realizacje; Musgrave Toby, Sielskie ogrody. Wszystkimi mogę się podzielić, ale uprzedzam tylko przez WeTransfer, bo każda ma od 30 Mb do 400 Mb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wpadam się przywitać, rzadko ostatnio bywam. Ciężki czas za nami i działaliśmy mniej niż byśmy chcieli. Mój mąż pochował oboje rodziców, ostatnie pół roku było trudne...Ale mamy już w pełni ogrodzony warzywniak i urodzaj pomidorów, wsadzone borówki i prawie skończone ścieżki. Postaram się wstawić zdjęcia bo choć to co zrobiliśmy nie rzuci nikogo na kolana to cieszymy się z tego jak zmienia się działka.

A przy okazji chciałam zapytać : gdzie jest Tomkowa? Jeśli czytasz to odezwij się.

Pestko dziękuję za maila i imieninowe życzenia :hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie mam głowy do zdjęć....zrobił się ruch z okolicznymi nieruchomościami, od rana siedzę na telefonie. Mam takie marzenie od zawsze żeby mieć swoje konie, jeszcze się nie poddałam z realizacją ;)

Aaaa, pojechaliśmy po słoiki do Brico i wróciliśmy z zestawem wypoczynkowym na taras. Taaaani był, na jakiś czas wystarczy :)

I byłam obejrzeć bramę, do końca sierpnia ma być gotowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, Ty koniara jesteś ???? WOW.

Widziałaś stajnię mojej córki? Ma 3 konie. Wpisz w googla „stajnia łubianka”.

Filmiki z jej konisiami są na youtube

https://www.youtube.com/results?search_query=stajnia+%C5%81ubianka

A tu jeden z jej koni bawi sie piłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko drogie te krzesła :( też mi się podobają. Ale my mamy gięte „Thonety” produkcji Radomska i to są moje naj.... :) Nasze to AG-14 i B-18 (wyplatane rafiowe siedzenia).

Radomsko robi też podobne krzesła do tych, ktore Ci się na WW spodobały. Może sporo tańsze. Na stronie mają cennik

http://www.radomskomeble.pl/produkty/krzesla/krzesla-giete-thonetowskie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, Ty koniara jesteś ???? WOW.

Widziałaś stajnię mojej córki? Ma 3 konie. Wpisz w googla „stajnia łubianka”.

Filmiki z jej konisiami są na youtube

https://www.youtube.com/results?search_query=stajnia+%C5%81ubianka

A tu jeden z jej koni bawi sie piłką

 

Tak Pestko, nigdy nie pisałam że choruję na tą chorobę ? :lol2: Nawet zawodowo jestem związana z końmi ;) Wiem że Twoja córka ma stajnię, byłam już kiedyś na Jej stronie. Mam nadzieję że i ja się kiedyś doczekam, na potrzeby własne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak to wygląda w tym momencie. Wiem że nie powala ale ja wciąż pamiętam że wiosną był tu największy pierdolnik na działce i najniższy poziom gruntu :) Wszystkie warzywa wysadzane/wysiewane były po terminie. Trzy miesiące i trzy wywrotoki ziemi później mam jakieś tam warzywa i wreszcie miejsce na pranie :) W przyszłym roku warzywnik będzie rozplanowany porządnie i "podrasowany" wizualnie. Zastanawiamy się co zrobić z podłożem na placyku na pranie. Może kratki ażurowe? Miejsca w których widać ziemię będą obsadzane, mam nadzieję że jak zarośnie i się zazieleni będzie wyglądało fajnie.

 

c594b2eec1f2db1cd5869dbd885e8f7f.jpg

 

A tu moja szałwia

 

3ff8caa086e31459250ee59c86c4abdf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodowo? Mogę zapytać co robisz :)

 

Nie opowiadaj bajek. Cudownie zrobiliście. Masa pracy włożone i efekt widać. A co wazniejsze widać, że będzie coraz piękniej :)

 

NA placyku pralniczym połóż nie kratki, bo się niezbyt dobrze układają. Wymagają idealnej niemal powierzchni. W rolmarket mają geokratę na metry (https://rolmarket.pl/pol_m_Palisady-obrzeza-i-plotki_Geokrata-komorkowa-728.html). Można ją ciąć pod wymiar. Kiedyś liczyłam i to nawet taniej wychodzi niż kratki. Nie mówiąc już, że kratek nie przytniesz na skos.

 

Co zamierzasz posadzić wzdłuż płotu? Może trochę krzewów owocujących jak aronia, dereń jadalny.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to było ??????????? :sick: Jak trąba powietrzna. Czy nic wiecej złego, poza powyrywanymi drzewami się nie stało? Mam nadzieję, że dom nie uszkodzony.

 

To kolejne miejsce, ktore tegoroczne huragany zniszczyły. Na Ogrodowisku niedawno kilka osób pokazywało podobne i większe zniszczenia. Jednej z forumowiczek trąba przeszła tuż za płotem. Innej gradobicie zniszczyło kompletnie rośliny w ogrodzie.

 

To ogromnie przykre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, na ogród rodziców przykro patrzeć :( widać lata pracy zmarnowane w godzinę, może uda się cześć nasadzeń podeprzeć i odzyskają dawną formę, tego życzę :)

 

A u Ciebie za to optymistycznie :) mnie urzekł biały plotek koło lawendy - śliczny :)

 

pod pranie może po prostu zwykły trawnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to żeby było twardo i żeby nie latać co chwilę z kosiarką - czy geokrata spełnia te założenia?

 

Pod płotem Mamik to nie lawenda a szałwia :)

Z obsadzeniem drugiego boku jeszcze się zastanawiam. Derenie nie bardzo bo rosną zbyt wysokie, będzie mi w nie pranie zawiewać. Ale z całą pewnością znajdę dla dereni miejsce na działce, nawet sobie zrobiłam zdjęcie derenia u mamy :) Podobno w Milanówku jest szkółka wyspecjalizowana w dereniach, pigwowcach itd?

 

8dce74f4c8ed3eaddee1f74422995c13.jpg

 

Świerk srebrny widoczny w rogu zdjęcia nie przeżył wichury, podobnie jak tulipanowiec...

 

Co to za trawa rośnie pod brzozami? MOi rodzice nie przypominają sobie żeby coś tam wysiewali specjalnego. Rośnie w kępach, jest niewysoka, nigdy nie widziała kosiarki. Zastanawiam się czy coś takiego nie jest dobre rozwiązanie do sadu?

 

1548d0866f9d0b6e25e2f1338be0edd8.jpg

Edytowane przez waniliana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wysiejesz w geokratę odpowiednią mieszankę, to nie będziesz kosić często. Są takie mieszanki u Kiepenkerl, Barenbrug. Drogie, ale dobre. Mam kawałek i naprawdę widać różnicę w stosunku do marketowej.

 

Ta trawa pod brzozami to pewnie jakaś kostrzewa. Wstaw fotkę na facebook do Surowińskiego. Ktoś rozpozna. Link podrzucę jak siądę do kompa.

 

Myślałaś o założeniu wątku na Ogrodowisku? Dużo fajnych ogrodniczek jest. Pomagają i wymieniają się roślinami i nasionami. Mały biały domek, Dana1s, Admete i kilka innych z muratora mają wątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...