Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja a rury spiro


Recommended Posts

Mam problem.

Był u mnie kominiarz by sprawdzić kominy i powiedział,że kominy są ok ale domu nie odbierze bo mam spiep....ą wentylację.Nie chodzi oczywiście o wentylację kominową.

Wyjaśniam - wentylacja u mnie idzie od dachu (grzybki dachowe) lub otworów w ścianach zewnętrznych, rurami spiro do kuchni, spiżarni, łazienek, garderoby i wiatrołapu. Łącznie mam 6 grzybków dachowych i 2 dziury w ścianie zewnętrznej, od których idzie 8 osobnych rur spiro łączących w/w z poszczególnymi pomieszczeniami. Zastosowanie rur spiro wynikało z tego, iż wiele osób w/w rozwiązanie używa oraz z faktu, że od grzybka dachowego/otworu w ścianie, do danego pomieszczenia trzeba "dojść", często z zakrętami i przeważnie pod podłogą w stropie (mam, strop drewniany i sufity podwieszane).

Wymienienie wszystkich rur spiro na rury stalowe-ocynkowane (tak jak powiedział kominiarz) wiąże się teraz u mnie z demontażem przygotowanych pod malowanie sufitów i wycinaniem dziur w szkielecie stropu drewnianego (co osłabi konstrukcję). A w chwili obecnej na w/w nie mam już ani środków ani czasu.

Czy macie może jakieś pomysły jak to rozwiązać?

Czy rzeczywiście przepisy zabraniają używania w wentylacji rur spiro (wszędzie je widzę)?

Wiem - padnie z pewnością rada: "znajdź innego kominiarza". Problem tylko jest taki, że kominiarz jest jak wilk - ma swój rewir., i nie wtargnie w rewir innego. Nikt inny mi nie przyjdzie. A niestety znajomego kominiarza nie mam ;-(

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Opisałem element, do którego miał zastrzeżenia kominiarz a mianowicie do spiro (giętkich, aluminiowych). Oświadczył on, że zamiast spiro użyte mają być np. rury stalowe ocynkowane zaizolowane.

To tak, jakby chciał zamienić dżumę na cholerę ;)

ŻADNE rury metalowe plus te kominki wentylacyjne NIE NADAJĄ SIĘ do wentylacji naturalnej (zwanej błędnie "grawitacyjną") :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dobra - to co mam zrobić by nie burzyć domu/budować 3 komina, itp.

Jeśli nie masz kominów wentylacyjnych murowanych, to ostatecznie można dać dobrze ocieplone rury PCW. Z natury są cieplejsze od metalowych

i para wodna się w nich mniej wykrapla. Ale skropliny i tak będą. Można się ich pozbyć dając na samym dole odskraplacz.

Sporo tu dawniej o tym było :yes:

A jeśli kominki dachowe, to tylko te dobrze ocieplone.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam. Wiem że sporo pochodnych tematów także podepnę się tutaj. Panowie przy zmianie dachu i planie zagospodarowania poddasz doradzono mi zburzyć sporych rozmiarów komin wentylacyjny i zastąpić go np rurami spiro, z czasem wiem uświadomiłem sobie że zrobiłem błąd, ale już musztarda po obiedzie. Komin posiada 3 oddzielne kanały. Załączam zdjęcie postaram się zobrazować sytuacje.SCHEMAT.jpg

 

Czerwone linie pokazują jak przechodzi komin, 2 kanały niebieskie kreski pokazują miejsce kratek w kuchni i wc, a dłuższe przeciwległe, okna w pomieszczeniach. 3 środkowy kanał jest niewykorzystywany póki co. W miejscu opisanym poddasze po zburzonym kominie zostały otwory do kanałów gdzie zamontowałem metrowe rury pcv, do których opaskami zamocuje ocieplone rury spiro i połączę je z kominkami w dachu, po czym te rury zostaną schowane w ścianie z płyt. Moje pytanie brzmi:

1. czy to rozsądne rozwiązanie?

2. Chce wykorzystać 3 kanał do wstawienia drugiej kratki w kuchni w celu podłączenia okapu i bliżej kominka w dachu połączyć go z wentylacją (kratka z wentylatorem elektrycznym) która ma być w malutkiej łazience (bez okna) na poddaszu, czy to będzie działać? Jeśli coś nie zrozumiałe proszę pisac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...