Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wątpliwa jakość kotłów CGW firmy WOLF- nie dający się wyczyścić wymiennik


Andrzej z Wadowic

Recommended Posts

Witam

 

Lekko mnie zmroziła opinia forumowicza o nicku fachman19 na temat kotłów kondensacyjnych seri CGW WOLFa. Mam przygotowaną wycenę z dużej firmy wraz z wykonawstwem na ogrzewanie podłogowe oraz wykonanie kompletnej kotłowni w oparciu o kocioł tej serii CGW11/100 wraz z ich automatyką. Na razie jestem w trakcie załatwiania przyłacza gazowego i myślę że jeszcze chwilkę czasu mam na namysł. Czy rzeczywiście te kotły są jakieś problematyczne, bo rozumiem że zabrudzony wymiennik to mniejsza sprawność. A jeśli wymiennik jest nie do wyczyszczenia to w łeb bierze super wydajnośc tych kotłów. Cenowo jest to wysoka półka ale jeśli w polskich warunkach (jakość gazu) jego wydajności nie są osiągane albo wręcz zaczną coraz bardziej spadać to będe musiał szybko przemyśleć wybór i poszukać czegoś innego. Zacytuję opinie Fachmana 19

 

 

Niemcy odsiarczają gaz ,a w polsce dodają azotu.

 

Może tam jest ok.

Ale ja to czasem czyszczę bo opiekuję się moimi klientami .Nie jestem dumny z tego ,że im to poleciłem.

Obejrzyj wymiennik i wyobraź sobie jak go wyczyścić .Nie jest prawdą ,że wystarczy polać wodą .Potrzebna jest druciana szczota .Ale dojście jest tylko do 40 % wymiennika .Reszta przestaje pracować .

Wymiennik zapycha się białym twardym pyłem spieczonym przez palnik .Nie do wyrwania .Można stosować chemię (buderus) ale to kupa roboty ,a pomaga troszkę.

 

 

Ktoś z szanownych forumowiczów coś doda od siebie. Może rownież zetkneliście się z takimi problemami.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Andrzeju,

Szukam takiego specyfiku od 5 lat. Probowalem roznych srodkow "dedykowanych" niby do tego. Nie znalazlem :(

Najgorsze jest to ze czas plynie a "skorupa" na wezownicy ogniowej rosnie. Uzylem specjalnie slowa "skorupa" bo inaczej tego nie mozna nazwac. To twardy jak pumeks, blado-zolty nagar, ktory na dodatek trzyma sie podloza jak szalony. Nawet Karcher z dysza wirowa nie pomaga. Owszem, pojedyncze kulki na wierzchu lamelek mozna zerwac szczotka plastikowa (tutaj radze ostroznosc zeby nie zerwac pokrycia Al-Si) ale juz glebiej, na samej powierzchni wezownicy, skorupa nie do ruszenia. A to dopiero wewnetrzna czesc (od strony plomienia). A gdzie reszta (od strony obudowy) ? Przeciez tam jest szczelina 1mm (!!!) i zadna szczotka nie wejdzie.

 

Slyszalem o cudownej mixturze, ktora rzekomo rozpuszcza ten osad i wyplukuje z kazdego zakamarka (dodam, ze jest to napewno kwestia dlugich godzin plukania i trzesienia jak shakerem do drinkow). Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale jesli takowa jest, to pilnie (PILNIE!) strzezona przez kazdego serwisanta jako super-patent. Jesli sklad mixtury wycieklby na rynek to serwisanci stracili by wielu klientow. Tak sobie eksperymentuje myslowo.

 

Czytalem gdzies ze to zwiazki zwane siarczkami. Taki kolor maja siarczki cynku (ZnS), manganu (MnS), i AL(OH)3.

Moze od tej strony uderzyc. Moznaby przygotowac mikstury rozpuszczajace te wlasnie zwiazki.

 

W tym wszystkim trzeba uwazac, zeby taka mixtura nie zaszkodzila powloce lamelek wymiennika i na tym polega cala sztuka.

Bo usunac moznaby tez mechanicznie przez np. piaskowanie ale zniszczymy wymiennik przy okazji. To pewne.

 

Wiec jesli kiedykolwiek wynajdziesz taki patent chetne bym zapartycypowal w jego nabyciu :)

 

Pozdrawiam bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam dwa zdjecia przed czyszczeniem komory (po sezonie zimowym) i po czyszczeniu.

Widac tam, ze nawet po czyszczeniu pozostaja miejsca takiej skorupy (pomiedzy lamelkami u samej ich nasady, gdzie sa zgrzewane do wezownicy).

To jest najbardziej niebezpieczne dla kotla. Jest to swego rodzaju "pumeksowy" izolator, ktory nie pozwala przejmowac ciepla ze spalin.

Bardzo mnie to niepokoi.

 

przed1.jpg

 

 

po1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad (nagar) sie robi zawsze ale w przypadku CGS WOLF jego usuniecie mechaniczne jest niemozliwe (conajmniej polowa powierzchni jest niedostepna dla szczotki). Pozostaje silny strumien wody (tez wszystkiego nie usunie) lub cudowna mixtura :)

Byc moze inne firmy rozwiazuja to inaczej, z lepszym dojsciem do czyszczenia. No i to wystarczy zeby wtedy samemu dbac o czystosc komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...