Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 362
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam !

 

Pozostało mi po budowie trochę dachówki Koramic E32 Kasztan angoba ok. 230 szt. podstawowej plus ok. 30 gąsiorów podstawowych nr 20.

Chcę się tego pozbyć zatem cena bardzo okazyjna. Zainteresowanych proszę o kontakt.

Pozdrawiam !

 

230 szt. pozostałości? Wow, to nieźle się rozpędziliście w przeliczaniu zapotrzebowania :) Przecież to ładnych kilkanaście metrów kwadratowych pokrycia! U nas też założyliśmy jakąś nadwyżkę spowodowaną uszkodzeniami przy transporcie i jakimiś wypadkami losowymi na samej budowie. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca i 50 dachówek bez problemu odebrał od nas przedstawiciel Koramica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Pozostało mi po budowie trochę dachówki Koramic E32 Kasztan angoba ok. 230 szt. podstawowej plus ok. 30 gąsiorów podstawowych nr 20.

Chcę się tego pozbyć zatem cena bardzo okazyjna. Zainteresowanych proszę o kontakt.

Pozdrawiam !

 

Jeśli już odebrał to przedstawiciel handlowy (czyli skład budowlany) :) Ale 230 szt. to przecież kilkanaście metrów kwadratowych zapasu, więc faktycznie ktoś chyba się walnął w obliczeniach... Z moich doświadczeń wynika, że niestety nie każdy skład chętnie odbiera niewykorzystany towar - szczególnie jeśli mówimy o dachówkach, które jednak powinno się kłaść zawsze według partii, bo poszczególne palety mogą się minimalnie różnić kolorem. Dlatego właśnie lepiej się trzymać katalogu nakładów rzeczowych i jako zapas przyjąć 3-4% materiału. Przy pozostałości 230 szt. zakładam, że zapas przyjęliście znacznie większy i stąd te problemy. Cóż, zawsze można sobie wymurować małą altankę albo domek na narzędzia. Albo spieniężyć dachówki na Allegro, ale to raczej niestety po niższej cenie niż rynkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeżeli skład bez problemu przyjmuję nadwyżki towaru to musicie ludzie być świadomi tego, że być może Wy też dostaliście czyjąś nadwyżkę. Jak to się ma do ogólnie lansowanej tezy (dla mnie śmiesznej), że dachówki muszą być z jednej partii?

 

Ogólnie lansowana jest teza że dachówki należy mieszać z różnych paczek, żeby uniknąć sytuacji, że będziesz mieć na dachu placki dachówek w różnych odcieniach :) To jest całkowicie normalne, że dachówki ceramiczne na etapie wypalania mogą mieć drobne różnice na odcieniach. Tego akurat nikt nie ukrywa - nawet przy kupowaniu Koramica mówił mi o tym człowiek w składzie budowlanym i potwierdził potem konsultant techniczny Wienerbergera. Poza tym mieszanie dachówek z różnych paczek to absolutna podstawa wykonania dachu z dachówek ceramicznych. Przy zachowaniu tej techniki różnice kolorystyczne na całej połaci dachu są niewidoczne. Jak chcesz mieć idealnie ten sam kolor to polecam dachówkę betonową, która jest w fabryce "maźnięta" po prostu farbą. Tylko wtedy musisz się liczyć z tym, że dach będzie ci płowiał po kilku latach :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mieszanie dachówek to podstawa miałem już 1 reklamację z tego tytułu Koramic Universo (dachówka 1 klasa tylko dekarz leniwy i nie mieszał palet. Po ułożeniu było widać różnice) tyczy się to wszystkich producentów. Co do pozostałych 230 szt około 16 m2. To nie da się dokładnie obliczyć potrzebnej ilości można tylko w przybliżeniu (wszystko zależy od tego jak dekarz rozłaci, przeważnie do pełnych dachówek żeby nie przycinać przy kalenicy ale jest różnie. Wydłużenie dachu o 1 szt daje dodatkowo parę ładnych metrów rozłożenie po szerokości krycia, przy większym ściaśnieniu daje 1 dodatkowy rząd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanie dachówek to podstawa...

 

Czego podstawa? Dachówka to nie zupa i sie przypali. Nie ma zatem potrzeby jej mieszać. Albo mamy dachówkę z jednego wypału albo nie. Jak mamy zbieraninę dachówek z różnych wypałów co się praktycznie nie zdarza należy tak rozplanować dach aby poszczególne jego połacie starać się kryć partią dachówki z jednego wypału. Takie przypadki się zdarzają jak w hurtowni zostanie paleta dachówki i jest dokładana następnemu klietowi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Czego podstawa? Dachówka to nie zupa i sie przypali. Nie ma zatem potrzeby jej mieszać. Albo mamy dachówkę z jednego wypału albo nie. Jak mamy zbieraninę dachówek z różnych wypałów co się praktycznie nie zdarza należy tak rozplanować dach aby poszczególne jego połacie starać się kryć partią dachówki z jednego wypału. Takie przypadki się zdarzają jak w hurtowni zostanie paleta dachówki i jest dokładana następnemu klietowi. Pozdrawiam.

 

Andrzeju, ale nawet przy dachówkach z tego samego wypału mogą się pojawić minimalne różnice w odcieniach. Dlatego żeby uniknąć dachu pokrytego różnokolorowymi plackami z dachówek warto nie kłaść dachówek "jak leci", ściągając je kolejno z palety, tylko zawsze mieć otwarte 2-3 palety i brać do kładzenia dachówki losowo. Ja też tak usłyszałem na konsultacji technicznej od ludzi z Wienerbergera. Zakładam więc, że z czegoś ta teoria wynika, a nie jest wyssana z palca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym wypale nie ma różnic a jak są minimalne to na dachu ich nie widać. Skoro producent tak radzi to niech miesza u siebie w fabryce i sprzedaje pomieszane! Natomiast ta teoria wynika z tego, że producent nie produkuje dachówki na konkretny dach tylko określoną partię w danym wzorze. Jak ją sprzeda to kolejny wypał. Jak czyjś dach trafi na końcówkę z jednego wypału i resztę z drugiego to mogą choć nie muszą wystąpić przebarwienia. Ja takich doświadczeń nie miałem. Dobry dekarz sobie z tym radzi tak, że kryje połacie tą samą partią. Jakoś producentom nie przeszkadza, że dachówki skrajne (szczytowe) czy gąsiory bywają w innym kolorze niż dachówka podstawowa i tu nie zalecają mieszania no bo nie ma czego mieszać. Myślę, że to jest problem tylko w Polsce bo u nas inwestorzy mają większe wymagania od produktu i dekarzy niż od płytek i glazurników. Nie rozumieją co to jest wypalona glina? Podobnie rzecz się ma z tzw. "falowaniem" blachy przy kryciu na rąbek szczególnie na tzw. "klik". Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że to żaden problem i żadna dodatkowa robota ładować na wyciąg na przemian paczki z powiedzmy trzech palet a jak coś mimo to nie wyjdzie z równomiernością barw na dachu to zawsze taki dekarz jest kryty bo zrobił wszystko co możliwe by uniknąć kłopotów i reklamacji.

 

Do końca też nie wiadomo, czy jeden wypał to także jeden surowiec na dachówkę i jeden surowiec na powłokę (szkliwo lub angoba) a dodatkowo są jeszcze dachówki z fanaberiami na powłoce typu melanż jak u bogena, gdzie różnice są bardzo duże nawet w jednej partii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Raczej nie ma różnic w składzie mieszanki - od tego są komputery :) To tak jak z farbami z mieszalnika - precyzja jest tam potężna. Natomiast jako klient jestem w stanie zaakceptować że proces wypału rządzi się swoimi prawami i nie da się za każdym razem stworzyć identycznych warunków wypału. I z tych drobnych różnic powstają potem minimalne odchylenia w kolorystyce. No cóż, tak jak napisał olo - nie widzę problemu żeby mieszać dachówki z różnych palet. W żaden sposób nie komplikuje to pracy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A ja polecam Actua 10, czarna angoba. Ślicznie wygląda na dachu, nawet na takiej stodole jak nasza :)

Co prawda dekarze trochę narzekali, że poskręcana, ale ja tego nie widzę, żona też nie :p, więc jest ok :D

 

Jak to poskręcana? Przecież Actua to dachówka płaska i prosta jak drut :D Pokręciło ją na słońcu czy jak? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam. Jak to jest z dachówkami Koramica. Podoba mi się kasztanowa angoba szlachetna i mahoniowa angoba szlachetna. Czy nadal E32 jest produkowany w Niemczech, a E15 w Polsce? Coś w tym chyba jest, bo oba rozmiary mają swoje specyficzne kolory (mahoń tylko E15, kasztan tylko w E32)? Jeśli faktycznie kasztan jest z Niemiec, to to może przeważyć w kwestii decyzji.

A gdzie są produkowane dachówki Alegra. Mahoń jest tylko w Alegrze 9, a kasztan w Alegrze 12. Czy tu zachodzi taka sama analogia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w jednym wypale są różnice w barwie bo to tylko wypalona glina. Pozdrawiam.

 

 

W jednym wypale nie ma różnic a jak są minimalne to na dachu ich nie widać.

 

Przepraszam panie Andrzeju ale troszke się zgubiłem, pewnie wkradł sie panu jakis błąd lub ja cos źle tu rozumiem :rolleyes: Tak czy owak u mnie dekarze wciagali na dach dachówki z różnych palet tak aby były wymieszane pomimo jednej daty produkcji czyli tego samego wypału. Gdyby tak nie robili to kazałbym im tak robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można by się doszukać sprzeczności w tych wypowiedziach. Natomiast praktycznie ich nie ma. Aby nie było żadnych wątpliwości postaram się je doprecyzować.

" Nawet w jednym wypale czasami mogą pojawić się różnice w barwie bo to tylko wypalona glina"

Przy takim sformułowaniu druga wypowiedź już nie stoi w sprzeczności z pierwszą. W mojej karierze zawodowej nigdy nie zdarzyło się abym miał jakiekolwiek różnice w dachówce angobowanej. Natomiast raz zdarzyło mi się, że dachówka karpiówka naturalna miała różnice w wybarwieniu (na 22.000 sztuk jakieś 1.000 może 1.500 sztuk). Dość często natomiast są różnice w barwie i to nawet w angobie pomiędzy dachówkami podstawowymi a skrajnymi, gąsiorami czy dachówkami wentylacyjnymi.

Nie miałem zamiaru swoimi wypowiedziami wprowadzać dezinformacji a ni zamętu:no:. Natomiast jeżeli tak to zostało odebrane to wszystkich "skołowanych" serdecznie przepraszam. :yes:Pozdrawiam.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...