Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym lepiej doświetlić kamerę w nocy?


Recommended Posts

Witajcie,

 

Chciałbym od strony ogrodu zamontować kamerę,tylko problem tam jest taki,że jest zupełnie ciemno.

 

Testowałem kamerę Samsunga SNB6004 w tych ciemnościach bez żadnego doświetlacza no i szału nie było.

 

Testowałem również kamerę Samsunga SNO 6084 bullet z własnym wbudowanym doświetlaczem IR-szału również nie było.

 

Wymyśliłem,że dołożę sobie tam dodatkowe źródło światła,a pytania do Was jest następujące: czy dokładać zwykły halogen żarowy np 500 zapalający się na powiedzmy 1 minutę czy może lepiej dodać zewnętrzny oświetlacz podczerwieni?

 

Kiedyś spotkałem się z opinią,że z zewnętrznymi oświetlaczami,szczególnie podczerwieni jest o tyle problem,że mogą prześwietlać obraz i czasami światło podczerwone nie jest widoczne dla kamery.

 

Czyli reasumując,mam 3 opcje do doświetlenia nocnej kamery:

1. oświetlacz podczerwieni

2.zwykły halogen

3.halogen ledowy

 

Proszę o podpowiedź

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie kamerę z podczerwienią która może pracować w nocy i w dzień

 

teoretycznie metoda najprostsza, ale w moim przypadku nie skuteczna.

kamera widzi czarno/biało, ale na rozpoznanie postaci nie ma szansy

 

testowany model to bullet Samsung sno 6084.

 

pytanie moje czym najlepiej doświetlić?

Teraz powiesilismy halogen, ale osobiście wkurza mnie jego miganie gdy wylapie ruch i przypuszczam, że sąsiadów tez zaraz zacznie.

 

Rozwiązaniem jest dołożenia zewnętrznego oswietlacza podczerwieni z czujka zmierzchową, ale nie wiem jak on będzie współpracował z kamerą, czy nie będzie przeswietlał obrazu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halogen miga? Tzn ? Przecież w przypadku halogena nie widać migania..... ????

Teraz sprawa jaki halogen kupiłeś ? BO jak LED - to tak będzie migać i jed do d***y w przypadku kamer (obraz zafalowany).

Kup halogen taki zwykły, nie LED'owy. Takie są najlepsze i najlepiej działają z kamerami CCTV.

 

Co do oświetlaczy w kamerach - światło IR jest zawsze słabsze niż światło widzialne. Każde światło widzialne jest lepsze niż oświetlacz IR. Pozatym światło daje ci to że widzisz w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halogen miga? Tzn ? Przecież w przypadku halogena nie widać migania..... ????

Teraz sprawa jaki halogen kupiłeś ? BO jak LED - to tak będzie migać i jed do d***y w przypadku kamer (obraz zafalowany).

Kup halogen taki zwykły, nie LED'owy. Takie są najlepsze i najlepiej działają z kamerami CCTV.

 

Co do oświetlaczy w kamerach - światło IR jest zawsze słabsze niż światło widzialne. Każde światło widzialne jest lepsze niż oświetlacz IR. Pozatym światło daje ci to że widzisz w kolorze.

 

Nie o to mi chodziło,że sam z siebie miga. Halogen ma czujkę ruchu i jest ustawiona tak,że gdy wyłapie ruch-z założenia ludzki,ale niestety łapie też koty i ptaki to wtedy się zapala na 30 sec i o takie miganie właśnie mi chodziło. i nam w nocy i sąsiadom może to być wkurzające.

 

Dlatego myślę o zewnętrznym-dodatkowym promienniku podczerwieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie był żart.

Jak masz kamerkę z wbudowanym IR to musisz się liczyć z tym że w nocy będzie tam latać cała chmara owadów co przyciąga pająki. Sieć na takich kamerach to normalka.

Są środki na pająki ale trzeba je aplikować 2 razy w miesiącu.

 

Jeśli mnie nie wkręcasz, to czegoś takiego jeszcze nie słyszałem.

Czyli jeśli doświetlić kamerę to według Ciebie czym najlepiej?

1. Halogen żarowy

2. Halogen ledowy

3. Promiennik podczerwieni

 

i uzasadnij swój wybór.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mnie nie wkręcasz, to czegoś takiego jeszcze nie słyszałem.

Czyli jeśli doświetlić kamerę to według Ciebie czym najlepiej?

1. Halogen żarowy

2. Halogen ledowy

3. Promiennik podczerwieni

 

i uzasadnij swój wybór.

 

To wszystko zależy od wielu rzeczy np typów kamer, przeznaczenia, bryły budynku, otoczenia ...

 

Mam kilka typów kamer : kierunkowe z IR, rybie oko bez IR, obrotowe z IR

Robiłem parę testów zmieniając źródła i typy oświetlenia. W moim przypadku wyszło że :

 

a) światło białe (u mnie ledowe- zimne)

Zalety :

- najlepsza jakość obrazu , wszystkie szczegóły pięknie widoczne

- oświetla jednocześnie otoczenie jeśli się w nim poruszasz po zmroku

Wady :

- potrzeba silnego źródła światła , które może przeszkadzać

- zimny led wybitnie przyciąga komary , silny strumień światła przyciąga wszystko co grasuje w nocy (chyba zrobię z tego doktorat) ;-)

 

b) IR wbudowane w kamerę

Zalety :

- łatwa instalacja, nie trzeba ciągnąć zasilania

- strumień skierowany tam gdzie patrzy kamera

Wady :

- wspomniane robale i pająki (najgorsze są krople na pajęczynie po deszczu bo totalnie zakrywają obraz)

- obraz podświetlany IR nie jest tak czytelny jak zwykłe światło białe. Kamery miały IR określony na 20m i 50m, patrzą znacznie bliżej i szału nie ma.

Tu gdzie centralnie świeci promiennik, to jest ok ale boki słabizna.

 

Powyższe nie dotyczy obrotówek z zoomem ponieważ :

- mają bardzo silną, regulowaną moc promiennika IR i są w ruchu, śledzą, przybliżają i doświetlają postać.

 

c) Promiennik IR

Zalety :

- możesz użyć bardzo silnego , który zapewni dobre doświetlenie i nie będzie przeszkadzał sąsiadom

- pająki będą obłazić promiennik a nie obiektyw kamery

Wady:

- w dzień duży promiennik szpeci elewację

- musisz to kupić i założyć ;-)

 

To są wnioski które wyciągnąłem męcząc moja instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mnie nie wkręcasz, to czegoś takiego jeszcze nie słyszałem.

Czyli jeśli doświetlić kamerę to według Ciebie czym najlepiej?

1. Halogen żarowy

2. Halogen ledowy

3. Promiennik podczerwieni

 

i uzasadnij swój wybór.

 

Pozdrawiam

 

 

Uwierz mi pająki, muszki na takich kamerach z oświetlaczami TO NIE ŻART. W Zime masz spokoj, ale jak przyjdzie wiosna lato jesien - to po zalozeniu takiej kamery w przeciagu tygodnia - dwoch - pająki robią pajęczyny itp! W nocy wszystko się odbija od tych pajęczyn i nici z monitoringu nocnego - bo kamera skupia się na tych odbiciach ktore są na 1/3 ekranu....

 

Ja polecam halogen żarowy - kamery najlepiej sobie z nim radzą (nie ma migotania obrazu), do tego ZAWSZE to odstraszy potencjalnych złodziei, bo o to chyba chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od wielu rzeczy np typów kamer, przeznaczenia, bryły budynku, otoczenia ...

 

Mam kilka typów kamer : kierunkowe z IR, rybie oko bez IR, obrotowe z IR

Robiłem parę testów zmieniając źródła i typy oświetlenia. W moim przypadku wyszło że :

 

a) światło białe (u mnie ledowe- zimne)

Zalety :

- najlepsza jakość obrazu , wszystkie szczegóły pięknie widoczne

- oświetla jednocześnie otoczenie jeśli się w nim poruszasz po zmroku

Wady :

- potrzeba silnego źródła światła , które może przeszkadzać

- zimny led wybitnie przyciąga komary , silny strumień światła przyciąga wszystko co grasuje w nocy (chyba zrobię z tego doktorat) ;-)

 

b) IR wbudowane w kamerę

Zalety :

- łatwa instalacja, nie trzeba ciągnąć zasilania

- strumień skierowany tam gdzie patrzy kamera

Wady :

- wspomniane robale i pająki (najgorsze są krople na pajęczynie po deszczu bo totalnie zakrywają obraz)

- obraz podświetlany IR nie jest tak czytelny jak zwykłe światło białe. Kamery miały IR określony na 20m i 50m, patrzą znacznie bliżej i szału nie ma.

Tu gdzie centralnie świeci promiennik, to jest ok ale boki słabizna.

 

Powyższe nie dotyczy obrotówek z zoomem ponieważ :

- mają bardzo silną, regulowaną moc promiennika IR i są w ruchu, śledzą, przybliżają i doświetlają postać.

 

c) Promiennik IR

Zalety :

- możesz użyć bardzo silnego , który zapewni dobre doświetlenie i nie będzie przeszkadzał sąsiadom

- pająki będą obłazić promiennik a nie obiektyw kamery

Wady:

- w dzień duży promiennik szpeci elewację

- musisz to kupić i założyć ;-)

 

To są wnioski które wyciągnąłem męcząc moja instalację.

 

Dzięki za szczegółowy opis.

 

Pytanie mam jeszcze takie, testuję na zewnątrz - od ogrodu kamerę Samsunga Snb 6004 w ciemności nie ma szału, ale jak dodaliśmy jej za plecami oświetlenie z halogenu żarowe go 300 to ładnie przełącza się w kolor i obraz jest satysfakcjonujący.

Chcialabym przetestować ją z zewnętrznym promiennikiem podczerwieni, zamiast lampy halogenowej, ale mój instalator twierdzi, że to bez sensu, ponieważ przy doswietlaczu IR kamera nie będzie przełączać się w ogóle w nocy na kolor i na 99% będzie pracować tylko w negatywie (czarno białe).

 

To się zgadza?

 

Jeszcze chcę przetestować lampę halogenową ledową.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie o tyle przy zastosowaniu promiennika IR nie ma problemu z wyglądem elewacji,bo i kamera i oświetlacz będą wisiały na specjalnym słupie w rogu działki i będą sobie oba urządzenia patrzały w stronę domu.

 

Tylko nie podoba mi się to,że podobno przy zastosowaniu promiennika podczerwieni kamera zawsze będzie widzieć w negatywnie(czarno-biały),a nie tak jak przy normalnym halogenie w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Ty w nocy oglądasz w kolorze?

U mnie wskazuje na to, że pozostanę przy białym świetle, tylko kwestia czy halogen żarowy czy ledowy? ??

tak, z przodu domu gdzie standardowo wszyscy podchodzą oglądam w kolorze ponieważ mam bardzo silne światło białe widzialne. LED 100W.

Nie wiem ile to jest w przeliczeniu na halogen ale spokojnie mogę czytać gazetę z drobną czcionką 20m od lampy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, z przodu domu gdzie standardowo wszyscy podchodzą oglądam w kolorze ponieważ mam bardzo silne światło białe widzialne. LED 100W.

Nie wiem ile to jest w przeliczeniu na halogen ale spokojnie mogę czytać gazetę z drobną czcionką 20m od lampy ;-)

 

 

To rzeczywiście pół boiska sportowego mógłbyś oświetlić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...