Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z 40 OS czyli przygoda młodego budowlańca


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Mam na imię Paweł i postanowiłem, że wybuduję sam dom ( no prawie sam).

Projekt dosyć prosty Z40 OS z pracowni Z500:

 

Z40_view1_1338_0_tl_normal.jpg

Z40-os-nz_big.jpg

 

Aha pozwolenie już jest, obyło się bez żadnych problemów, cza oczekiwania w starostwie to 25 dni.

Budowę rozpocząłem 2 tygodnie temu wię w kolejnych postach nadrobię te małe zaległości.

 

Wszystkie o ile będą komentarze i opinię proszę pisać w tym temacie

Edytowane przez Pitbullek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu w oczekiwaniu na pozwolenie machnąłem zbrojenie ław, do tego celu zakupiłem giętarkę za jaką stówę z wiadomo jakiego portalu aukcyjnego. Samo gięcie strzemion poszło dość sprawnie, dużo więcej czasu zajęło mi powiązanie koszy, do tej czynności polecam specjalny kluczyk z obrotową rękojeścią.

 

DSC_0177.jpg2.jpg

 

 

Kilka słów o samej działce bo jakoś o tym zapomniałem. Jest to całe 16 arów w kształcie prostokąta ( 22 na 75), przez ostatnie 30 lat działce rósł sad jabłonek które musiałem w tamtym roku usunąć.

 

100_1443.jpg

 

 

c.d.n

DSC_0048.jpg

DSC_0616.jpg

Edytowane przez Pitbullek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przywitam :)

 

Powodzenia życzę :) Widzę że długie te zbrojenia robisz, przy fundamencie to spoko bo wrzucisz do dziury a nawet można nogą wepchnąć, ale przy wieńcu i tych wyższych to lepiej robić krótsze z zakładami, oczywiście jeżeli będziesz to robił sam. Taki jestem mądry, a sam robiłem długie i się męczyłem z nimi niemiłosiernie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wylaniu ław nadszedł czas na murowanie ścian fundamentowych.

Muruje razem ze szwagrem, ja nakładam zaprawę, poziomuje, pionuje a szwagier zbiera nadmiar i uzupełnia fugę pionowa.

 

Kilka informacji co do samego murowania:

-w dwie osoby (mające po raz pierwszy styczność z murarką) można dziennie wymurować około 110-130 bloczków, pewnie można by i więcej ale przecież na drugi dzień trzeba mieś siły do dalszego murowania

- ważne aby bloczki były dobrej jakości czyli trzymały wymiary

-jeśli na ławach mieliśmy wyprowadzony poziom idealnie pierwsze cztery warstwy warstwy murujemy mniej więcej na oko a poziomy pozostałych wyznaczamy szlaufwagą na listewkach przybitych do narożników

-moje proporcje na zaprawę to worek (25kg) cementu, 15 łopat piachu, wiadro wody i paczka plastyfikatora.

 

Oto efekt 4 dni pracy:

100_3258.jpg100_3255.jpg

 

Aha jeszcze co do bloczków, bloczek wbrew pozorom ma dół i górę, ważne aby trzymać się tego aby ustawiać każdy bloczek tak samo ponieważ boczne ścianki bloczka nie są idealnie prostopadłe do dolnych i górnych ( w procesie produkcji formy są takiego kształtu aby gotowy bloczek można było z niej wyjąć )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę! Zdrowia i sił życzę i wyrozumiałości osób drugich i trzecich. I pieniędzy.

 

O jak ja dziękuję Bogu, że nie musiałem tego cholerstwa murować. U mnie darmo dają szalunki systemowe i wszyscy leją ściany fundamentowe z gruchy. Wiem co taki bloczek waży i dziękuję bardzo.

 

A zamierzasz te bloczki tynkować? Ponoć trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść siatkę i klej, tylko daj dobry styropian, bo urobisz się bez sensu. Styro niszczy się od wody (każdy i niezależnie od siatki i kleju), oraz od promieniowania UV. Jak masz sucho na działce, wody gruntowe nisko i brak zagrożenia powodzią, to przyklej na pionowe pasy twardy styropian (np EPS 80 lub EPS 100), obłóż folią kubełkową (oczywiście wypustami do styropianu) i zasyp ziemią. UV odetniesz, a jakby była jakaś wilgoć która się skropli na fundamencie, to dzięki tym pionowym pasom kleju spłynie w dół. Pasy kleju robią konieczny dystans, a brak poziomych pasów umożliwia odpływ do ziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ściany fundamentowe zostały zakończone, z zewnątrz poszło 3 warstwy dysperbitu (jedna pół na pół z wodą) w środku na razie tylko zagruntowane.

Bloczków zużyłem 1150 sztuk, tone cementu i około .3.5 tony piachu. Murowałem całość około 2 i pół tygodnia (po pracy i przed pracą)

DSC_0207.jpgDSC_0209.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

... a skąd wziąłeś te proporcje zaprawy ? Przecież 25 kg cementu i 15 łopat piachu to beton konstrukcyjny a nie zaprawa. Jeżeli dasz więcej cementu to nie znaczy ze będzie lepiej. Starzy majstrowie mają zasadę że zaprawa ma być równa lub bardziej miękka od budulca bo:

1.mocna zaprawa może odparzyć i gorzej łaczy

2 przy "usadawianiu" budynku przejmuje ruchy domu i nie powoduje to ewentualnych pęknięć ścian

cos się zmieniło od tego czasu

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Dzięki za poradę, ale czy skoro będzie gruba warstwa dysperbitu oraz folia od zewnątrz to czy konieczny jest ten drogi styropian? A co do zatopienia siatki w kleju to mam jakieś 40m2 więc myślę że zajęło by mi to z pół dnia

 

zrób tak aby warstwa izolacyjna była sucha bo wtedy jest warstwą izolacyjna. Ne wiem kto wogole wymyślił że najpierw daje się izolację a później ocieplenie. Jeżeli tego nie zachowasz to nie rob w ogóle ocieplenia bo to wywalone pieniądze. Skad w ogóle pomysl robienia izolacji z białego taniego styropianu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a skąd wziąłeś te proporcje zaprawy ? Przecież 25 kg cementu i 15 łopat piachu to beton konstrukcyjny a nie zaprawa. /QUOTE]

Wyczytałem to w necie a poza tym podpytałem ekipę która murowała dom sąsiadowi i powiedzieli że oni dają właśnie takie proporcje.

Co do izolacji ścian fundamentowych, sporo osób twierdzi że jeśli teren jest suchy i nie ma podpiwniczenia to nie ma sensu stosować styropian, u mnie właśnie tak jest ale mimo wszystko dam 10 cm EPS 100 na to klej, siatka i folia, myśle że powinno być okej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

To teraz porównaj sobie do proporcji na beton b15 bo niby z takiego maja być robione bloczki chociaż podobno to jest b12 i porównaj te proporcje. Może też masz niestandardowy sprzęt... weź wiadro i nasyp do niego żwiru a póxniej cementu i zobacz jakie sa proporcje. Przy standardowej szypie worek cementu i 15 szyp to jest beton konstrukcyjny bo to wszystko sprawdzałem na początku budowy na objętość i także robiłem sobie "placki". Np. na chudziaka dawałem pół worka cementu i 20 szyp piachu i chudziak był OK

To jak chcesz robic w ten sposób ze styro zwykłym nie wodoodpornym to zrób to chociaż jak będziesz miał dach i będziesz robił cała elewację bo w innym przypadku będziesz miał basen miedzy styro o ściana.

Następna rzecz disperbit tak naprawdę nie jest izolacją gdzie grunt jest wilgotny itd., itd. itd.

styropian się kładzie gdy jest mokro a jak sucho to nie ma sensu ..... ciekawe

I przede wszystkim nie słuchaj jakiś ekip które robią domki jednorodzinnych bo maja ograniczone wiadomości.

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę murował ściany parteru to sprawdzę dokładnie jak to wychodzi z tymi proporcjami, ale wydaje mi się że było ok bo zaprawa dobrze leżała na kielni, jak jest za dużo piachu to zbyt szybko woda się wytrąca. A co do dawania styro w moim przypadku to chciałem zachować jakąś tam ciągłość ocieplenia, gdzieś na forum czytałem że ktoś nawet dawał ocieplenie pod łatwą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przywitam. Mimo , że minął już rok mojej walki na placu boju jestem na etapie stanu zero. Niestety ciągły brak czasu-praca nie sprzyja mojej budowie.Dobrze ,że masz kogoś do pomocy.

Moim skromnym zdaniem daj tą siatkę i klej. Jak na koniec zrobisz opaskę wokół domu, to sobie kubełkową odetniesz tyle ile trzeba i przykleisz jakieś płytki czy co tam modne będzie lub otynkujesz.

Życzę postępów,chęci i czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
... skad bierzesz te wiadomości ???? Naprawdę zmień źródło. Popytaj osób które budują bloki z podziemnymi garażami jak ma wyglądać izolacja a nie Heńków budowlańców którzy coś robia bo 30 lat temu tak robili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...